Jump to content

2001 330i - asta chiar o tin:)


mik15

Recommended Posts

am luat si jantele astazi ca prea ma apasa gandul asta :), jantele sunt pe 18, 8J cu ET35 si cauciucurile aferente Dunlop 225/40/18, atat jantele cat si cauciucurile sunt noi. Din pacate nu am avut camera cu mine si am facut cateva poze cu telefonul, maine fac unele cum trebuie. Ieri am schimbat si uleiul si filtrele ca deja aveam aproape 10k km de la ultimul schimb...si cam atat, o vreme luam pauza de la bagat bani in ea :D.

IMG00039-20110630-1846.jpg

IMG00037-20110630-1845.jpg

IMG00041-20110630-1848.jpg

Link to comment
Share on other sites

am vrut OEM look, e drept ca nu sunt originale, sunt replici, dar sunt ca si cele OEM...o sa fac maine niste poze mai clare.

 

@Poyut - gasisem jante de E90 model 2009 de pe 330i dar parca nu se prea pupau cu modelul asta, nu mi-a placut cum veneau, apoi am vrut style 68 de M-pack dar parca alea sunt chiar uzate moral, am incercat mai multe dar in final am zis ca astea vin ok si sunt ''era'' lui. Mi-ar fi placut poate mai mult unele de CSL sau niste BBS-uri dar ma sareau bine la bani si nici nu am gasit, in final eu sunt multumit :).

Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

am facut deja vreo 200km cu astea si clar e diferenta, cele vechi erau 205/50/17, erau si Goodyear, deci nu stralucite, cu alea cand intram mai tare in curbe stranse gen intrari/iesiri de pe autostarada sau in sensuri giratorii le auzeam cum scartaie, la fel si la plecarile de pe loc tare, rupeau aderenta. Aveau deja vreo 4 sau 5 ani vechime, insa vreo 6mm profil, si putini km, sub 15k. Cu astea simt masina mai sigura in curbe, nu mai scartaie cand o fortez in viraje plus ca au un zgomot la rulare mai redus decat celelalte, am facut cateva reprize de pana la 220km/h si la franare se simte aderenta foarte buna si inca nu sunt ''asezate'', mai trebuie sa treaca putin rulaj peste ele. In rest la greutate cred ca sunt ca si celelalte, poate mai usoare, janta are la gol 7.5kg, nu cred ca trece 11.5kg cu cauciuc, directia e la fel, nu s-a ingreunat cu 18''.
Link to comment
Share on other sites

exact la asta ma gandeam si eu :D, desi am zis ca nu mai bag bani in ea... :blush:, ma gandesc la un Eibach Pro Kit pentru ca e cea mai buna cred, nu vreau sa devina masina prea rigida, doar sa o mai cobor putin. Mai urmeaza in viitorul apropiat, in August ca inca nu am toate piesele aici, sa-i pun farurile cu xenon.

 

Acum m-am uitat mai bine, cauciucurile sunt Dunlop Direzza DZ101, Ultra High Performance Summer tire conform site-ului lor.

Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

am facut deja vreo 200km cu astea si clar e diferenta, cele vechi erau 205/50/17, erau si Goodyear, deci nu stralucite, cu alea cand intram mai tare in curbe stranse gen intrari/iesiri de pe autostarada sau in sensuri giratorii le auzeam cum scartaie, la fel si la plecarile de pe loc tare, rupeau aderenta. Aveau deja vreo 4 sau 5 ani vechime, insa vreo 6mm profil, si putini km, sub 15k. Cu astea simt masina mai sigura in curbe, nu mai scartaie cand o fortez in viraje plus ca au un zgomot la rulare mai redus decat celelalte, am facut cateva reprize de pana la 220km/h si la franare se simte aderenta foarte buna si inca nu sunt ''asezate'', mai trebuie sa treaca putin rulaj peste ele. In rest la greutate cred ca sunt ca si celelalte, poate mai usoare, janta are la gol 7.5kg, nu cred ca trece 11.5kg cu cauciuc, directia e la fel, nu s-a ingreunat cu 18''.

 

 

Sunt aproape sigur ca jantele nu au 7.5kg,exact ca BBS`urile pe 18,iar anvelopele pe 18 in veci nu vor avea 3kg...in jur de 7-8-9kg/anvelopa!

Cel mai bine cantaresti o roata si vei vedea ca sunt undeva la 20-22kg,imposibil sa fie 11.5kg!

Link to comment
Share on other sites

ai dreptate stress, m-am inselat in privinta cauciucului, are 10.4kg iar janta atat are, 7.5kg, nu am cantarit-o, atat e stantat pe ea, am luat-o in mana si sigur nu depaseste 10kg, oricum mi s-a parut mai usoara decat cele vechi!

 

keth - a fost ceruita acum vreo 3 luni si ceva, insa eu o spal in general la spalatorie automata fara perii, doar la cele cu jet si nu ii las sa o stearga, o sufla cu pistolul cu aer, asa faceam si in Ro, nu o stergeam.

Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

ai dreptate stress, m-am inselat in privinta cauciucului, are 10.4kg iar janta atat are, 7.5kg, nu am cantarit-o, atat e stantat pe ea, am luat-o in mana si sigur nu depaseste 10kg, oricum mi s-a parut mai usoara decat cele vechi!

 

keth - a fost ceruita acum vreo 3 luni si ceva, insa eu o spal in general la spalatorie automata fara perii, doar la cele cu jet si nu ii las sa o stearga, o sufla cu pistolul cu aer, asa faceam si in Ro, nu o stergeam.

 

Sunt curios ce arata cantarul?! M-as mira sa aiba 7,5 kg la diametrul de 18" si latimea de 8"!! Sau, astia cu replicile lor, au inceput sa faca economie drastica la aluminiu!!! Eu am BBS originale si au cam 7,8 kg. O janta OEM la dimensiunea asta, are cam 10 -11 kg. Sa fie BMW-ul asa de ...stupid sa le ingreuneze aiurea??

Link to comment
Share on other sites

o sa pun una pe cantar, si eu sunt curios. Am avut OZ ultralegerra care avea 7kg, e drept ca era cea mai usoara janta la vremea ei, le-am avut acum vreo 5 ani, iar BMW oricum nu face jante si nici nu cred ca are un mare interes in a oferi pe masinile de serie jante foarte usoare, usoare(in comparatie cu restul jantelor oferite de ei) sunt sunt doar cele ce vin pe Performance package, M-uri si cateva din cele oferite cu M-pack, in rest cam toate bat la 12kg/janta. Cum am spus, o sa o cantaresc si-o sa va zic, jantele luate de mine sunt produse de skyalloywheels.com, cat de bune sunt vedem in timp :).
Link to comment
Share on other sites

exact la asta ma gandeam si eu :D, desi am zis ca nu mai bag bani in ea... :blush:, ma gandesc la un Eibach Pro Kit pentru ca e cea mai buna cred, nu vreau sa devina masina prea rigida, doar sa o mai cobor putin. Mai urmeaza in viitorul apropiat, in August ca inca nu am toate piesele aici, sa-i pun farurile cu xenon.

 

Acum m-am uitat mai bine, cauciucurile sunt Dunlop Direzza DZ101, Ultra High Performance Summer tire conform site-ului lor.

 

Eibach stiu ca au si pe categorii street, race, confort;

Link to comment
Share on other sites

e sub maximul legal de 30%, este 3M, e destul de deschisa, daca te uiti bine la poza din lateral o sa vezi cum se vede prin ea masina parcata langa a mea :)

 

tocmai de aceea te-am si intrebat ca vazusem o poza cu masina intr-o parcare la un mall si nu se vedea nimic prin ele zici ca era de 5%

Edited by srb_alex
Link to comment
Share on other sites

In alta ordine de idei,masina este f frumoasa,iar despre motor nu mai spun nimic!

Da`mi si mie un pm cu link`ul de unde ai cump volanul!

Multumesc

 

mersi Strees, volanul am zis cred mai sus, l-am luat de la user-ul nicu25, il recomand, eu sunt extrem de multumit de el, chiar este nou, desi m-am indoit la inceput, e super la condus, ai aderenta pe piele si parca te indeamna sa intri tare in curbe :). Mai greu e cu trim-ul de jos ca se gasesc doar noi, cele sh sunt in general zgariate, dar merita sa ti-l iei nou!

Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
a trecut ceva timp de la ultimul update de pe aici, intre timp am terminat cu farurile cu xenon OEM, in final am pus bi-xenon dupa ceva munca de retrofit, nu a fost simplu si azi de abia am luat-o din service. Sambata, am fost cu un prieten sa isi ia 645-ul dupa ce il lasase pompa de aer secundara, am zis sa ii fac si eu o verificare si am descoperit ca imi pierdea ulei pe la garnitura corpului filtrului de ulei si cu ocazia asta am schimbat si cureaua cea mare plus cele doua role care faceau la rece un pic de zgomot, altceva nu a fost de schimbat, din fericire :). Urmatorul upgrade, butonul de deschidere a portbagajului din interior, am luat deja butonul...cam atat deocamdata, maine poate ii fac si niste poze noi!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.