Jump to content

Consum mare la 316i


Sorin7650

Recommended Posts

E normal ca un 316i din 2000 sa aibe consum 14 in oras si 10 in afara? Tinand cond de faptul k i-am schimbat debitmetrul si am facut si revizia(filtre si ulei). Mi-a spus cioneva k ar trebui schimbata si sonda lambda. Ce ziceti? Asta ar fii problema consumului..zic eu ..exagerat?

 

P.S. : daca s-a discutat in alta parte chestia asta va rog sa il stergeti! (eu unul nu am gasit nimic concret la problema mea) :blink:

Link to comment
Share on other sites

NU este normal sa consume atat. Mai mult ca sigur ca este de la sonda lambda, care este un senzor de oxigen si care trebuie skimbat. In mai multe situri de specialitate este mentionat faptul ca sonda e principala vinovata at cand consumul este exagerat.

Eu am 316i din 95 si imi ia 11% BUC mers foarte calm (batraneste) si 12-12.3 in BUC mers intepat-sportiv. Afara ia 7.5-8% la un mers intre 110-130.

Link to comment
Share on other sites

NU este normal sa consume atat. Mai mult ca sigur ca este de la sonda lambda, care este un senzor de oxigen si care trebuie skimbat. In mai multe situri de specialitate este mentionat faptul ca sonda e principala vinovata at cand consumul este exagerat.

Eu am 316i din 95 si imi ia 11% BUC mers foarte calm (batraneste) si 12-12.3 in BUC mers intepat-sportiv. Afara ia 7.5-8% la un mers intre 110-130.

143361[/snapback]

 

10 afara e f mult. 14 in oras e f relativ. Eu am avut 318 (valvetronic ce-i drept) si imi papa cam 13.5 in medie. Dar in Cluj, unde se merge cu viteza medie de 18-19 km/h pe OBC. In oras conteaza f mult ce traseu ai.

Link to comment
Share on other sites

13 in Cluj si 6.5 afara (mers la economie)

 

subscriu la ce a zis GBU. Daca nu mergi cu 180 constant, 10 e prea mult afara. 14 in orash e relativ.

 

Sonda lamba zic si eu ca e 99%. Vezi ca ai vreo 2 pe masina (sau 4?). Meri la tester si vezi care e baiu.

143424[/snapback]

la fel si la al meu e consumul...ca doar avem modele cam la fel.Inseamna ca noua nici una din alea 20 de sonde nu e dusa :blink:

Link to comment
Share on other sites

merg cu ea la tester, ultima data cand am fost.. nu imi arata nici o eroare ... skimb sonda aia..sper sa fie de aici.

Cand am venit din germania consuma oarecum normal...adik mi-a luat 7.5 din germania pana acasa...si prin oras cam 11.. deci nu mi se parea mult..dar de ceva vreme... ma omoara :).

mi-a spus cineva ca exista 2 sonde..dar trebuie schimbata ..citez: "sonda lambda de consum" . :blink:

Edited by Sorin7650
Link to comment
Share on other sites

merg cu ea la tester, ultima data cand am fost.. nu imi arata nici o eroare ... skimb sonda aia..sper sa fie de aici.

Cand am venit din germania consuma oarecum normal...adik mi-a luat 7.5 din germania pana acasa...si prin oras cam 11.. deci nu mi se parea mult..dar de ceva vreme... ma omoara :).

mi-a spus cineva ca exista 2 sonde..dar trebuie schimbata ..citez: "sonda lambda de consum" . :blink:

143705[/snapback]

 

ai mai facut si tu schimbul la filtre?(aer,benzina)

Link to comment
Share on other sites

Fratilor...de unde asa consumuri mari? E28-ul meu cu motor M10, 1766cmc, din 1987, 4 cilindri, injectie multipunct, 105Cp, 1160Kg caroseria, mi-a luat in cea mai cumplita iarna 12l benzina in oras, cand se mergea cu viteaza 1 max 2 :blink: ....in rest, cca 10l urban si 6-8l extraurban...benzina...iar la GPL mai puneti cam 1,5 litri la ce spun mai sus...exceptand faptul ca iarna cea mai mare prinsa mi-a luat 12,5l...de unde 14-16 litri? Doamne...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.