Jump to content

schimbare simeringuri supape


Recommended Posts

Nu e greu, dar eu vreau sa pun ulei de care aveti si voi :D.

Am auzit ca acel castrol e cel mai bun. Castrol scrie pe motorul meu, Castrol ar trebui sa-i dau, 0w40.

 

Oricum trebuie sa schimb separator ulei si simeringuri, ca am consum de ulei 1litru la 1000km.

Vreau sa pun masina la punct,s-o fac impecabila. Nici nu stiu cu ce sa incep, , cu simeringurile, cu mecanicii si serviceurile care culmea au pus 10w40 pe motorul asta. Puteau sa-i spuna fostului proprietar ca 10w40 nu-i bun, dar nici ei n-au stiut. Service Bosch ))). Mi-e si teama sa schimb simeringurile la serviceurile de pe aici, daca nici uleiul nu l-au pus care trebuia.

N-as da vina pe fostul proprietar, am facturi de vreo 45milioane, a invetit mult in ea, eu as da vina pe mecanici si serviceul bosch.

Eu oricum ma documentezi si verific de mii de ori ca sa stiu ce pun pe ea, ce ulei trebuie, dar parerea mea e ca mai bine ar trebui sa stie serviceul, inginerul de acolo, de aia e angajat acolo, sa nu puna ce ulei ii cade in mana.

Maine ma duc cu ulei de floarea soarelui , sa vad daca-l toarna in motor, ca i-l torn pe cap.

Edited by cristisad
Link to comment
Share on other sites

Eu am Castrol Edge Titanium 0W40, inainte am avut Castrol Edge 5W30. Pot sa iti zic ca eu personal nu vad nici o diferenta intre cum se aude motorul.

Nu imi consuma ulei nici cu 5W30 si nu imi consuma nici cu 0W40 asta dupa ce am schimbat simeringurile si toate garniturile pe unde pierdea sau putea sa piarda ulei.

 

Avand in vedere ca iti consuma 1 L litru de ulei la 1000 de km ar trebui sa te gandesti cand planifici sa iti schimbi simeringurile, pentru ca o sa consumi foarte mult ulei si asta inseamna bani si grija sa verific tot timpul uleiul.

 

Acum daca te uiti pe aplicatia de la castrol o sa vezi ca ei iti recomanda 0W30, asa ca fiecare are parerea lui despre ce ulei sa pui.

http://oilselector.castrol.com/c/uk/eng/advancedsearch

Link to comment
Share on other sites

merg pe Castrol 0w40 sau 0w30, castrol scrie pe motor, castrol ii dau.

O sa-i schimb uleiul, filtrele si o sa vad apoi cu simeringurile/separator ulei.

inseamna ca esti foarte influentabil daca gandesti asa...ce scrie acolo este strict o treaba de market intre bmw si castrol...nu zic sa nu pui castrol sau ca nu e bun castrol, dar pe viitor e posibil sa te arzi cu ceva gandind asa, in multe cazuri doar reclama ce e de unele produse..

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Am facturile din 2014 noiembrie in care vad ca scrie recomandari:

inlocuire pompa vacuum si garnitura pompa vacuum. Asta inseamna separatorul de ulei(pcv pvc )?

 

Vad ca a mai fost cu ea in iulie 2014 si a inlocuit garnitura capac culbutori si garnitura baie ulei motor , kit accesorii,kit distributie,intinzator curea transimie.

Ce ar mai trebuie sa schimb eu? sa ma duc sa iau pompa vacuum? Vad ca baietasul cedase si a vandut-o in 2015 ,mie:D

Link to comment
Share on other sites

Nu intotdeauna lucrarile ieftine sunt facute prost..sau cele scumpe sunt facute bine. Intr-adevar e la jumatate de pret fata de Bucuresti si in sine este exact aceeasi lucrare :)

Exact la Bucuresti e jecmaneale pe fata(900 ron DOAR PE MANOPERA!!!!)pai frate doar nor fi singuri din Romania..am fost la un service in DEVA ,e un baiat acolo care aproape in fiecare zi schimba simeringurile ..meserias frate, am fost de fata la toata manopera a durat 3 ore jumate ...

ASA ca va rog nu mai vorbiti prostii de aer comprimat sau vacuum ca sa scoateti simeringurile sus in capul pistonului, baiatul asta a folosit o unealta destul d simpla(ce cala de distributie ce prostii) si lea scos pe rand aducandule in capul pistonului, intradevar simeringurile siau pierdut proprietatile si nu mai erau elastice...plastic intarit, nici nu ma mir ca consuma 1 litru /500 km.

Acum nu mai iasa gram de fum , si cu ocazia asta mia pus distributia la punct, parca trage si mai bine.O sa revin cu un post dupa 1000de km si o sa va spun daca mai papa.

Toata distractia??? 450 RON!!(Manopera + Simeringuri) Extrem de multumit, daca doriti numarul pt contact service dati un pm.

  • Like 5
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Treaba e foarte simpla. Fiecare alege unde merge. Nu-ti baga nimeni mana in buzunar. Nu te obliga nimeni sa faci o lucrare in X loc.

 

Pe de alta parte, trebuie avut in vedere ca preturile din Bucuresti sunt altele fata de preturile din unele orase mai mici.

Cat costa o chirie in Bucuresti pentru un spatiu? Ar fi culmea sa fie aceleasi preturi ca in Deva la Bucuresti.

 

Deasemenea trebuie avute in vedere si toate acele topicuri care au la baza servicii pe bani putini. "Distributia nu e la punct", "nu mai trage masina", "mi-au stricat masina" etc.

Evident ca astfel de lucruri se pot intampla oriunde, insa de obicei service-urile care practica preturi mici fac astfel de greseli pentru ca nu detin sculele speciale necesare.

Edited by Service Premium
  • Like 1
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

meserias frate, am fost de fata la toata manopera a durat 3 ore jumate ...

ASA ca va rog nu mai vorbiti prostii ,baiatul asta a folosit o unealta destul d simpla(ce cala de distributie ce prostii)

Asta nu am inteles eu:)

A folosit o unealta speciala ,nu trusa cu cale ptr distributie.

 

 

P.S: normal ca trebuie trusa cu cale ptr distributie

Edited by Daniels13
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Saptamana asta sau viitoare merg spre Brasov sa schimb simeringurile.

Ce altceva ar trebui sa mai schimb daca tot desface motorul? Simeringurile trebuie sa le iau originale sau le au acolo la service?

 

 

Asta e lista care contine cam tot ce ar trebui inlocuit. Presupun ca in afara de simeringuri, totul poate fi inlocuit si la mine in oras.

De unde trebuie sa comand toate aceste piese? Trebuie sa fie originale? Cum stiu daca pompa vacuum trebuie si ea schimbata? Pe o factura de service veche, imi scrie ca e recomandat sa schimb pompa vacuum dupa verificarile pe masina, in 2014.

 

Lista schimburi piese uzate:

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

1.Simeringurile supape

2.Valva pcv si cele 3 furtune

3.Garnituri solenoizi ,garnituri pompa vacum,garnitura capac tacheti , separator ulei , oringuri,pompa vacuum-> daca e nevoie.

4.Intinzator distributie modelul revizuit cod :11317567680 ( acesta trebuie pus odata cu simeringurile sau cand voi schimba uleiul?

5.Ulei 0w40/0w30 + filtre

_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

piese deja inlocuite:

5. kit distributie a fost schimbat in 2014 , garnitura capac culbutori si garnitura baie ulei motor , kit accesorii,kit distributie,intinzator curea transimie.

 

 

 

Planul meu:

 

Schimb simeringurile in Brasov, daca nu mai trebuie si altceva , iar apoi la mine in oras schimb uleiul 10w-40 , pun 0w-40 si incep sa schimb si restul.

Sper ca cei de la piese auto stiu de toate piesele din lista, nu stiu daca trebuie si ce trebuie luat original.

Daca mai trebuie schimbat ceva odata cu simeringurile, ca sa-mi fie mai usor, imi puteati sspune.

Multumesc la toti pentru toate informatiile stranse de mai sus :)

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

-simeringuri supape oem

-oringuri pompa vacuum oem

-oringuri solenoizi oem

-set garnituri capac tacheti.

Daca ai schimbat kitul de distributie, probabil si intinzatorul este model nou. Verifica intai ca sa nu-l iei degeaba. Separatorul de ulei cu furtunele nu il schimba acum. Mananca ulei doar de la simeringuri. Asa a fost in cazul meu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.