Jump to content

Reguli in sensul giratoriu


R0bErT

Recommended Posts

Sa stiica ai inteles gresit sensul giratoriu. Tu, dupa ce ai intrat in sens, atata timp cat nu schimbi banda, esti pe drumul tau, ai prioritaate. Poti sa te invarti 3 zile, pe oricare din banda. Teoretic vorbind, sigur ca nu e de bun simt. Tu nu "tai fata la nimeni". Ei, cand vor sa iasa ti-o taie, daca nu-ti da prioritate.

 

teoretic asa este dar practica ne omoara si se aplica cum am zis eu, sunt ffoarte multi care ies din giratoriu drept de pe ultima banda de langa giratoriu, de fiecare data cand vreau sa intorc si sunt pe prima banda trebuie sa incetinesc foarte mult sa semnalizez stanga si sa astept pt ca sunt multi care iti taie fata si intra in tine!! asa ca nu se aplica treaba cu mentinerea benzii in romania

Edited by nutu 18
Link to comment
Share on other sites

Pai daca tu de pe prima banda vrei sa intorci in giratoriu (adica PRIN STANGA), normal ca trebuie TU sa ai grija. Oamenii sunt pe drumul lor, au prioritate... e treaba ta sa te incadrezi pe ultima banda daca vrei sa intorci in giratoriu.
Link to comment
Share on other sites

se semnalizeaza schimbarea directiei de mers. la intrarea in sensul giratoriu se gaseste cedeaza trecerea,intri in sens(circulatia in sens este prioritara) esti pe drum cu prioritate,poti sa te invirti de 1000 ori dar cind vrei sa parasesti sensul semnalizezi dreapta strada pe care vrei sa intri.daca ai o intersectie cu drum cu prioritate in dreapta nu trebuie semnalizata virarea la dreapta dar cu conditia de a fi incadrat pe banda corespunzatoare. prin semnalizarea schimbarii directiei de mers se intelege parasirea unei directii prioritare. caz enervant intilnit de mine ,un berbec care a semnalizat toate curbele strinse dintre Timisul de sus si Predeal,curba dreapta semnalizare dreapta curba stinga semnalizare stinga,mama lor de instructori,de cite ori a parasit saracul drumul,cite drumuri urca la Predeal?
Link to comment
Share on other sites

daca este un giratoriu cu 4 benzi si vrei sa intorci? intri pe prima banda si le tai fata la toti? io zic ca este normal sa semnalizezi stanga sa intri pe o banda mai apropiata de sens si apoi semnalizezi dreapta de iesire

 

Cred ca noi doi am zis acelasi lucru, dar nu ne intelegem.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Ma bucur ca am citit impresile altor persoane pentru ca in felul asta am inteles de ce in sensuri nu fac toti acelasi lucru. Pentru ca fiecare incelete sunsul giratoriu in felul lui.

 

Eu sunt de parere ca semnalizezi intrarea in sens pentru a arata ca nu vrei sa iesi pe prima iesire. Si apoi semnalizezi iesirea din sens.

Multi considera sensul ca pe o intersectie si de asta spun ca semnalizarea la stanga inseamna a 3`a iesire (la un sens cu 4 iesiri).

Ca sa intelegeti sensul giratoriu, trebuie sa te gandesti la un sens cu mai mult de 5 iesiri si mai multe masini in trafic, si sa te pui in situatie fiecaruia din trafic (atat cat celui care asteapta, dar si cel care are prioritate). Nu poti sa intuiesti fiecare masina ce vrea sa faca daca ea nu semnalizeaza.

 

Ok. Asta cu semnalizarea, dar nu a discutat nimeni alta problema din sens pe care am intalnit-o la mai multe persoane.

 

 

Situatie:

 

Esti pe prima banda si nu vrei sa iesi pe prima iesire.

O alta masina e pe banda a 2-a si putin in fata ta. El vrea sa faca dreapta pe prima iesire, dar nu poate de tine.

Tu fiind in sens si mentinandu-ti banda nu te intereseaza ce face el.

El fii cu botul mai in fata ca tine se baga sa faca dreapta pentru a nu ramane blocat in sens.

 

Intrebare: cine cui da prioritate? :)

Link to comment
Share on other sites

Asa consider si eu, dar am auzit si invers. :))

Ma gandeam ca poate sunt si pe aici persoane care considera la fel si sa se ajunga la un punct comun. Am vazut si cazuri cand se injurau in intersectie, contrazicandu-se cine are dreptate.

 

Cel de pe a 2-a banda spunea ca are dreptate pentru ca cel de pe prima banda e obligat sa iese pe prima iesire.

Edited by florin999
Link to comment
Share on other sites

in tulcea e un sens dinasta cu 2 benzi de circulatie. si daca intri pe banda 1 in timp ce vine careva pe banda 2, sa vezi ce fete fac, disperati injura.. e circ.. super distractiv.

Din sens se semnalizeaza cand iesi (din politete sa nu te astepte aia degeaba sau cand schimbi banda obligatori, dar altefel nu e o regula stabilita de legislatie. Teoreticpoti sa nu semnalizezi de loc daca nu schimbi banda.

In Romania sunt relativ recente si mici, sa vezi dinalea cu cate 3-4 benzi..

oricum mi se pare ca functoneaza mai bine decat semafoarele in multe situatii.

Link to comment
Share on other sites

Asa consider si eu, dar am auzit si invers. :))

Ma gandeam ca poate sunt si pe aici persoane care considera la fel si sa se ajunga la un punct comun. Am vazut si cazuri cand se injurau in intersectie, contrazicandu-se cine are dreptate.

 

Cel de pe a 2-a banda spunea ca are dreptate pentru ca cel de pe prima banda e obligat sa iese pe prima iesire.

Obligat de cine?...nu prea are sens.

Link to comment
Share on other sites

Se semnalizeaza la schimbarea directiei de mers ca asa zice legislatia.

Cand intrii in sensul giratoriu nu ai de ales alta directie de mers decat inspre sens deci nu semnalizezi. E valabil si cand intri pe strazi cu obligatoriu la dreapta sau obligatoriu la stanga

Cand intri in sens poti sa te invarti de cate ori vrei fara sa semnalizezi pentru ca nu schimbi directia de mers.

Cand vrei sa parasesti sensul giratoriu trebuie sa te afli pe prima banda a sensului giratoriu si sa semnalizezi dreapta intentia de a schimba directia de mers.

In sensul giratoriu schimbarea benzii se face folosind semnalizarea si acordand prioritate celui de pe banda pe care vrei sa intri.

 

Cel putin asa e teoria. Sensurile giratorii cu mai mult de 2 benzi in general sunt semnalizate si cu marcaje rutiere pentru o intelegere mai buna.

Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu eu, intersectia cu sens giratoriu este o intersectie dirijata iar autovehiculele care se incadreaza inainte sa intre in sens pe banda 1 parasesc sensul giratoriu la prima iesire, nu au ce cauta mai departe de prima iesire deci prin urmare nu au prioritate fata de autovehculele aflate pe banda a 2-a in sens si care vor sa paraseasca sensul.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

este complet gresit ce vezi in filmuletul de mai sus la minutul 4:10

 

cel de pe 1-a banda are prioritate la nesfarsit, si nu TAIE fata nimanui, fiindca isi pastreaza banda. Ala de be banda 2 VREA sa iasa din giratoriu, si ca sa iasa trebuie sa taie banda 1, ca e dobitoc si nu s-a incadrat mai din timp pe banda 1. Ei, si ca sa taie banda 1, trebuie evident sa dea prioritate celor de pe banda 1, tu nu asa faci?

 

PLUS cel de pe banda 2 este si mai dobitoc pentru ca s-a OPRIT in giratoriu. De multe ori vad asta in RO. OPRIREA in giratoriu provoaca blocaje de circulatie si e echivalentul a opri in intersectie. Daca nu poti iesi din giratoriu ca esti prost si esti pe banda 3, si "nesimtitii" de pe benzile 1 si 2 nu stiu ca tu te-ai nascut cu prioritate vesnica, n-ai decat sa mai faci o tura in giratoriu, si poate ai timp sa te muti pe banda 1 ca sa poti si tu iesi fara sa mai dai peste altcineva

 

In Brasov, existand multe giratorii, s-a dezbatut si razdebatut de multe ori prioritatea in giratorii. Un politist destept a explicat in felul urmator: Priviti giratoriul ca si o strada in curba. Daca mergi pe o strada cu curba la stanga pe banda 3 si ajungi la o intersectie, ce faci, tai benzile 2 si 1 fara sa acorzi prioritate?

 

EXISTA insa si giratorii cu benzi excentrice, unde daca esti pe banda 1, aceasta se va "termina" la prima iesire. Daca vrei sa ramai in giratoriu trebuie sa treci pe banda2, care dupa prima iesire devine banda 1, etc. Avem si din astea in Brasov

 

unvicont: giratoriul acela dublu functioneaza foarte bine, desi pare de speriat intial

 

Oricum, teoria e ce am spus mai sus. in PRACTICA insa, la tamponarile din giratoriu iese vinovat cel dinspre interior (chiar daca si cel din exterior poate taia banda celui din interior daca n-are ce face)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

este complet gresit ce vezi in filmuletul de mai sus la minutul 4:10

 

cel de pe 1-a banda are prioritate la nesfarsit, si nu TAIE fata nimanui, fiindca isi pastreaza banda. Ala de be banda 2 VREA sa iasa din giratoriu, si ca sa iasa trebuie sa taie banda 1, ca e dobitoc si nu s-a incadrat mai din timp pe banda 1. Ei, si ca sa taie banda 1, trebuie evident sa dea prioritate celor de pe banda 1, tu nu asa faci?

 

PLUS cel de pe banda 2 este si mai dobitoc pentru ca s-a OPRIT in giratoriu. De multe ori vad asta in RO. OPRIREA in giratoriu provoaca blocaje de circulatie si e echivalentul a opri in intersectie. Daca nu poti iesi din giratoriu ca esti prost si esti pe banda 3, si "nesimtitii" de pe benzile 1 si 2 nu stiu ca tu te-ai nascut cu prioritate vesnica, n-ai decat sa mai faci o tura in giratoriu, si poate ai timp sa te muti pe banda 1 ca sa poti si tu iesi fara sa mai dai peste altcineva

 

EXISTA insa si giratorii cu benzi excentrice, unde daca esti pe banda 1, aceasta se va "termina" la prima iesire. Daca vrei sa ramai in giratoriu trebuie sa treci pe banda2, care dupa prima iesire devine banda 1, etc. Avem si din astea in Brasov

 

unvicont: giratoriul acela dublu functioneaza foarte bine, desi pare de speriat intial

 

Oricum, teoria e ce am spus mai sus. in PRACTICA insa, la tamponarile din giratoriu iese vinovat cel dinspre interior (chiar daca si cel din exterior poate taia banda celui din interior daca n-are ce face)

 

 

Nu este adevarat. Cel de pe banda 1 (daca banda pt tine e cea de langa bordura..) NU are prioritate la nesfarsit! Nu stiu cine ti-a explicat asa ceva sau daca tu iti explici asa...

 

Cel de pe banda 1 NU POATE vira la stanga ramanand in giratoriu FARA SA DEA PRIORITATE (daca mai poate!) celor de pe 2 sau 3; asta ar fi o greseala grava de incadrare INAINTE de giratoriu!

 

Cel de pe banda 1 E DE ASTEPTAT CA FIE sa paraseasca giratoriu pe prima la dreapta sau poate pe urmatoarea iesire din giratoriu (in fata, data giratoriu este mic..); nu poate sa aiba pretentia sa vireze stanga de pe banda 1!

Cel de pe banda 2 poate si are tot dreptul sa iasa pe prima la stanga daca giratoriu are 2 benzi de iesire la stanga, sau in drept in fata, si poate vira la stanga daca doreste semnalizand intentia. Da-mi voie sa te atentionez ca daca incerci sa ramai, le vei “taia“ calea, acestia poate dorind sa iasa din giratoriu... tu fiind nevoit sa schimbi banda catre centru, spre stanga...

 

Cel de pe banda 3 (sau a 4-a banda, daca exista..)in schimb poate avea prioritate la nesfarsit FIIND PE CENTRU giratoriului, semnalizand permanent ca vireaza stanga, astfel INCOMODAND PREA PUTINI "participanti la giratoriu".

 

Daca nu ma crezi, intreaba-te singur, in care din situatii, pe banda 1 sau pe banda 3 (sau de la centru) esti cel mai EXPUS incidentelor, claxoanelor... Accidentelor?

 

Tot ce trehuie sa faci este sa te inscrii DIN TIMP pentru in momentul in care te hotarasti sa iesi din giratoriu, schimband benzile catre iesirea dorita.

 

... De aceea exista sensuri giratorii cu benzi EXCENTRICE; ca sa iti usureze orientarea tie si pentru fluidizarea traficului.. nu poti sa ramai in asemenea giratorii la nesfarsit, [de fapt e nerecomandabil in oricare giratoriu(!)] pentru ca aceste giratorii de cele mai multe ori au 4 benzi si cel putin 2 benzi de iesire si mai mult de 5 iesiri; deci sunt MULT mai mari!

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Dupa lege esti obligat sa semnalizezi neaparat la iesire din sens. Daca esti baiat ca lumea si nu vrei sa incurci traficul, semnalizezi si la intrare si la iesire din sens ca sa le dai semnale clare celorlalti participanti la trafic. Intr-un sens standard intri fara prioritate si iesi cu prioritate. Aici vorbim de sensuri cu 1-2 benzi. Daca mergi la Paris sau Londra vei vedea sensuri cu 6-9-12 benzi si acolo dai cateva ture bune pana intri si iesi unde trebuie :D oricum in Ro putini stiu sa circule pe sosele sau macar sa semnalizeze la timp. Deseori cam toti merg cum ii taie capul si pe unde vor ei: pe interzis, pe linia de tramvai, prin sens, pe langa sens, pe unde se poate :D Pe autostrazi nu mai vb, mereu e un bou cu loganul care tine banda de viteza blocata :p Mai avem mult pana ne cizelam si noi Edited by Colombian Heaven
Link to comment
Share on other sites

De preferat ar fi ca fiecare sa se incadreze dinainte pe banda corespunzatoare directiei dorite,uneori cand traficul este bara la bara, se poate trece in sensul giratoriu de pe o banda pe alta, cu semnalizare prealabila, iar regula este aceeasi ca si pe orice sosea ,semnalizare, ne asiguram daca avem loc de a trece de pe obanda pe cealalta, musai semnalizam directia de mers si la intrarea si la iesirea din giratoriu, pentru ca ceilalti care sunt in spatele nostru, sau care vor sa intre in giratoriu, sa stie de intentia mea, iar uneori regulile sunt putin diferite pentru anumite giratorii. De exemplu in Bucuresti,la Arcul de Triumf, daca vii dinspre Aeroportul Baneasa si te indrepti catre Televiziune si treci pe sub noul pasaj de la Casa Scanteii, iesi pe banda a 2-a catre Arcul de Triumf, este mai greu sa ajungi pe banda a 5-a,sau a 6-a,pentru a vira stanga catre Televiziune, astfel trecerea se face chiar in sensul giratoriu, semnalizand si acordand prioritate celor de pe benzile superioare,aici am spus ca exiata o particularitate a giratoriului, astfel ca cei care intra in giratoriu pe banda a 5-a si a 6-a si vor sa mearga in continuare pe Kisselef, deci nici stanga nici dreapta, aproape de iesirea din giratoriu ,ei semnalizeaza dreapta ,pentru ca si ceilalti aflati in dreapta lor,(banda a 4-a)sa stie directia de mers, iar cei care vor sa mearga catre Televiziune, intra cu semnal stanga, si ramane asa pana aproape de iesirea din giratoriu.Oricum e o adevarata aventura la Arcul de Triumf.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.