Jump to content

Sfaturi achizitie Seria 1 116i


bank_x

Recommended Posts

Eu as lua-o, dar nu te astepta ce cine stie ce. Se simte diferenta de la una doua persoane in masina, la 4. Adica se simte bine. In rest e o masina ok, de consum nu stiu ca nu am avut, dar cred ca pe la 10-11 - urban

 

@Dan, cel de 122 e 2.0?

Edited by increatul
Link to comment
Share on other sites

Nu e vorba de doar de 7 cai frumosi ci si de o diferenta importanta de cuplu maxim de la 150 la 185Nm si disponibilittea lui pe o plaja larga si de la turatie mai mica (3000-4300 fata de 4300).

De asemenea consumul e mai mic la cel de 2.0, avand injectie directa.

 

Chiar e mai mic consumul ? :)

Link to comment
Share on other sites

Fiind posesor de 116i/2004 iti recomand sa fii foarte atent la ce cumperi,lasa-i naibii de 7cp sau 35nm.La o masina de 7 ani asteapta-te sa ai bube ascunse costisitoare.Cred ca ,pt o doamna mai mult conteaza asta decat sa o "dea pe spate" cei 7cp in plus.

Masina e ok ca pret cred.Totusi verifica km,eu am 90k tot din 2004 insa folosesc si o a doua masina :) ,deci posibil sa fie manariti.

Masina trage ok chiar si incarcata,eu de multe ori am 4 persoane in masina si nu pot zice ca e diferenta uriasa.

Nu e de burn-out-uri dar e super ok in rest pt ce ai nevoie.

Consumul la mine e undeva la 10.5-12 in oras,chiar 14 in trafic bara la bara.In afara ,7 la mers normal,8 la mers ceva mai repede(120-140/h).

Sincer,pe forumul bmw nu vei vedea recomandare de audi in loc de bmw :)

Link to comment
Share on other sites

De unde reiese ca e vorba de 2004?

Cel de 2.0 consuma mai putin decat daca e vorba de injectie directa, nu sunt 100% sigur daca nu cumva s-au facut si MPI. Daca e din 2004 nu e cu injectie directa.

Eu nu sunt de acord cu audi doar din punct de vedere al articulatiilor care sunt in general mai complicate si deci mai costisitoare, in rest mie chiar imi place A3.

Cei 7 cai nu te dau pe spate dar cuplul pe o plaja larga o fac mai confortabil de condus la oras, chestie care sunt sigur ca ar conta pentru o doamna. De ex., sotia mea a zis ca daca ar fi sa luam o a doua masina mica, pentru ea, ea sa i-ar placea sa fie tot diesel.

Edited by lucian81v
Link to comment
Share on other sites

De unde reiese ca e vorba de 2004?

Pret:

7,800 EUR (Brut)

Caroserie:

Hatchback

Fabricatie:

2004

De aici reiese.

Cei 7 cai nu te dau pe spate dar cuplul pe o plaja larga o fac mai confortabil de condus la oras, chestie care sunt sigur ca ar conta pentru o doamna.

Cuplul ala de care vorbesti nu e chiar asa vizibil in real life.Dar in fine.

Sunt mai multe seria 1 prin Bucuresti cel putin diesel.E si logic,multi se uita la consum.In rest pot aprarea probleme mai costisitoare.

Cei drept,mai mult 118d si 120d vezi zi de zi,au o combinatie putere mai mare si consum mai mic decat 116i-urile.

Ramane la latitudinea fiecaruia intre d si i.

Link to comment
Share on other sites

O parere din casa, prietena mea a vrut neaparat diesel si motor mai mare, cu toate ca am sfatuit-o pt un 1.6 benzina. Si-a luat 206 diesel 2.0hdi, iar acum nu ii mai place. De ce ? pai la ele totul se masoara in bani care pot fi dati pe farduri, pantofi, hainute si alte zorzoane. Mai pe scurt ei ii se pare mare costul taxelor si intretinerea, impozit spre 2 mil, revizie aproape dubla ca si cost fata de bmw-ul meu benzina(1.6 submotorizat dupa greierasul unora) si lista poate continua cu zgomotul dieselului ...

 

Eu consider ca pt o domnisoara 116i cu 1.6 e ok.

 

Garantat versiunea 116i cu 2.0 de care zicea lucian are si pret de achizitie mai mare.

Link to comment
Share on other sites

O parere din casa, prietena mea a vrut neaparat diesel si motor mai mare, cu toate ca am sfatuit-o pt un 1.6 benzina. Si-a luat 206 diesel 2.0hdi, iar acum nu ii mai place. De ce ? pai la ele totul se masoara in bani care pot fi dati pe farduri, pantofi, hainute si alte zorzoane. Mai pe scurt ei ii se pare mare costul taxelor si intretinerea, impozit spre 2 mil, revizie aproape dubla ca si cost fata de bmw-ul meu benzina(1.6 submotorizat dupa greierasul unora) si lista poate continua cu zgomotul dieselului ...

 

Eu consider ca pt o domnisoara 116i cu 1.6 e ok.

 

Garantat versiunea 116i cu 2.0 de care zicea lucian are si pret de achizitie mai mare.

 

+1, pentru caroseria respectiva si uz preponderent urban, e o alegere foarte buna. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Clar ca 2.0 cu injectie directa e mai scump.

 

Cosmine tu compari masini diferite si oricum cheltuielile normale se compenseaza cu varf si indesat cu consumul.

Trebuia sa-si ia 1.4 hdi daca vroia taxe mai mici desi si eu as prefera pentru sotie un 1.9 fara turbo.

 

In fine eu nu zic de diesel pt ca initiatorul nu a pomenit nimic, si eu consider 116 ok chiar si cu 1.6

 

Bafta sa gasesti ceva bun.

Link to comment
Share on other sites

astept un sfat referitoe la motor, daca se merita sau nu 116i, cum merge masina incarcata la maxim .... si referitor la consumul acestui motor.

sunt in dilema intre seria 1 116i si audi a3....

 

nu stiu seria 1 dar am avut A3 1,6 si masina e f ok . Costuri normale de intretinere , consum 8,6 in Buc .

Link to comment
Share on other sites

da...pana la urma s-a decis la un peugeot 407 din 2006, maine vin la bucuresti dupa el.

stie cineva sa ma ajute cu un service bun in zona Prelungirea Ghencea, vreau sa o verific putin ?

 

ai reprezentanta peugeot in militari spre iesirea spre aut buc-pitesti,sau pe centura langa carrefour augsburg,pe prelungire nu prea sunt service-uri....

Link to comment
Share on other sites

eu sincer am vrut seria 3 e46, am gasit unele frumoase pe la 8 mii, dar circula mult la munte si iarna si na ....

am gasit 407 de 1,6L mai multe dar este mai bine de 2L HDI, nu este mare diferenta nici la consum nici la pretul de achizitie si macar sti ca te bazezi pe 136 cp care merg foarte bine.

Link to comment
Share on other sites

S-o stapaniti santosi!

Nu vreau sa incep cu rwd vs fwd dar vreau sa-ti zic o singura povestire:

- in 2007 am vrut sa urc cu un accent la ghetaru Scarisoara si am avut portiuni in care nu aveam cum sa urc cu fata, veneam cu viteza de jos, incercam sa tin cat mai cnstant acceleratia si incepea sa rupa aderenta, am incercat si sa o las mai moale in portiunea respectiva dar tot nu a mers cu fata, doar cu spatele, pana la urma m-am lasat si din cauza ca mai dadeam de jos, si asta vara, un pic ud pe jos.

In 2009 am urcat (un pic cu frica, aveam masina de ~10zile si nu eram chiar obisnuit cu rwd) cu e46-le fara nici o emotie, parca se mai aprindea dsc-ul da nu des, si nici nu am atins niciodata de jos.

 

On: imi place 407 si zic ca si motorul e mai potrivit de 2.0, la forma ei 1.6 nu mi se pare deloc potrivit.

Link to comment
Share on other sites

Oricum eu am incercat sa o indrept spre e46 avand in vedere ca si eu am avut unul...

Ideea e ca exact in zona Garda-Arieseni o sa calatoreasca destul de des avand in vedere ca ai ei au pensiune acolo, de aici si sfatul parintilor cu tractiuena spate sti cum e cu parintii fetelor :)) poate ati fost cazati acolo avdn in vedere ca foarte multi oameni din COnstanta au stat in pensiune :)

Eu am acum 307 2L HDI si e destul de ok, oricum nici 407 nu se compara cu e46, are un prieten bun si il conduc destule de des !

Link to comment
Share on other sites

Sunt interesat de un 116i. Dupa VIN, masina e fabricata in luna a 8-a, 2007. Livrata si inmatriculata in Ro.

Am citit destule articole, comentarii, forumuri, review-uri. Am observat ca in martie 2007 seria 1 a operat un facelift. Dupa detaliile exterioare, masina cu siguranta este facelift. Insa are motorul de 115 cai. Dar are cutie in 6 trepte si pneuri runflat.

Intrebare: are efficient dynamics si ESP (DSC)?

Teoretic, dupa informatiile gasite pe net, cele doua chestii sunt standard pe versiunea facelift. Insa totusi, site-urile de specialitate echivaleaza performantele si consumul cu variantele dinainte de facelift. Pe carfolio apare ca varianta 2007 cu indicativ ZA, dupa care tot in 2007 apare varianta cu 120 cai.

Atunci cum e? Dupa parerea mea n-are (altfel erau diferente de consum in fisele tehnice), insa pe de alta parte toate varinatele facelit ar trebui sa fie cu efficient dynamics ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.