BMWClub: DIY. Recuperare taxă de poluare. - BMWClub

Jump to content

• 20 Pages +
  • « First
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

DIY. Recuperare taxă de poluare. Fără avocat, fără cheltuieli suplimentare. Rate Topic: -----

#341 User is offline   Catalin BMW 

• dedicat marcii
  • Group: Members
  • Interests:profit minim 90%

Posted 25 November 2013 - 21:23

View Postfine, on 25 November 2013 - 19:12, said:

Am inteles acest lucru de la inceput dar aceasta "lege" poate arata ca o aceeasi Marie cu alta palarie si am zis sa incerc.
Deasemenea stiu ca termenele pentru dosarele depuse incepand din ianuarie 2013 se dau in lunile noiembrie, decembrie, chiar si ianuarie 2014.
Baza legala este acceasi, discriminarea si legea UE. Motivarea respingerii ar fi ca nu mai este discriminare de cand a reintrat in vigoare L 9/2012.Dar....nu este NORMAL sa se intample asa ceva. Ce facem,atacam cu RECURS la Curtea De Apel? Acolo se dau termene ca “rugineste” masina.
Din momentul in care vrei sa taxezi inmatricularea unei masini cu masuri diferite, intervine discriminarea, iar aquis-ul comunitar interzice acest lucru. Indiferent sub ce forma,taxa auto ingradeste libertatea de circulatie a bunurilor in UE.
Comisia Europeana a cerut sa se modifice taxa. Legile UE sunt foarte clare. Orice bun, indiferent daca este nou sau vechi, trebuie sa circule liber de orice taxe in Uniunea Europeana. La noi se doreste sa taxam vanzarea acestuia, ceea ce incalca aquis-ul comunitar.
http://ro.wikipedia....cquis_comunitar

Prin noul timbru de mediu,"meseriasii" din guvern nu au facut decat sa corecteze “asperitatile” taxei precedente care lasa loc unor situatii absurde.
Atunci erau masini cumparate pe 500 de euro pentru care taxa era de 5.000 de euro. Acum, prin noua formula, a nivelat oarecum taxele, insa in fapt nu a facut nimic altceva decat sa continue sa aplice o taxa ilegala.

Orice sfat este binevenit.

De ce crezi asta?

E valabila si acum treaba asta, mai mult, in unele cazuri s-a marit drastic. Si-am sati dau un simplu ex: un 530d euro3 de prin 2001 pe vechea taxa era in jur de 2000€, acum cu noul timbru a ajuns la 5049€ (suma exacta), in conditiile in care o astfel de masina o poti lua chiar si cu 2000€, sau daca mai e si cheala si nici nu-i in mintile ei, poate fi si mai putin de 2000. Deci....?
0

#342 User is offline   alex5aru 

• Membru

Posted 25 November 2013 - 21:34

Normal ar fi ca taxa, sau timbrul, să se regăsească în prețul carburantului. Mi se pare o prostie să plătesc eu, care fac 20.000 km/an, aceeasi taxă ca altul care face 150.000 km pe an. Tot la fel de absurd mi se pare și că eu am plătit 1300 euro taxă pentru o mașină cu filtru particule, iar pentru un cazan euro2 sau euro1, taxa e 600 euro.

Astază am luat legătura cu un avocat specializat pe așa ceva și mi-a spus că se lucrează la o metodă de contestare, probabil în martie-aprilie 2014 o să avem soluția.
0

#343 User is offline   Catalin BMW 

• dedicat marcii

Posted 25 November 2013 - 21:37

View PostP.I.M.P., on 25 November 2013 - 20:58, said:

@fine, se vede ca nu esti la curent cu legislatia uniunii europene. Danezii cum au o taxa de inmatriculare cat pretul masinii, sau mai mare?

Ce face fiecare tara in curtea ei e in regula, atata timp cat nu se discrimineaza produsele din uniune. Si in momentul de fata nu exista discriminare, trebuie gasita alta neregula.

Eu totusi cred ca un "dram" de discriminare inca mai exista, poate nu fata de UE insa fata de alti concetateni de-ai nostri. SI-am sa incerc sa dau un ex: eu care vreau sa-mi cumpar o masina am 3 variante dintre care doua sunt paguboase: 1. fie imi cumpar o masina ce nu necesita sa fie platita taxa de poluare (a fost deja platita etc), asta fiind varianta nepaguboasa.
2. imi cumpar o masina din tara cu taxa nerecuperata sau platita dar recuperata, deci tre' sa platesc taxa.
3. imi cumpar o masina de afara si indiferent de situatie, platesc taxa.
E, Gheorghita de langa mine are deja un BMW vechi de vreo 13-14 ani cu motor diesel de 4.0l care circula cu ea de mama focului si polueaza cat combinatul sidex de la galati....insa el NU VINDE masina, deci NIMENI la masina aia nu plateste vreo taxa de poluare sau timbru de mediu. E, in cazul asta de ce nu se considera discriminare? Adica discriminare intre cei ce cumpara masini si sunt nevoiti sa plateasca timbrul de mediu fata de cei ce au deja masinile si nu le vand insa polueaza la fel ca ceilalti?
0

#344 User is offline   P.I.M.P. 

• Bmw driver
  • Group: Contributors

Posted 25 November 2013 - 22:12

Pai da, dar uniunii europene nu îi pasă de chestia asta.
Pe ei îi interesează ca importul să nu fie discriminat.

Poate va da vreun judecător aviz favorabil la ce zici tu, dar când?

Şi când zic judecător, mă refer la un român, nu are nicio treabă Uniunea cum îşi gestionează România, Danemarca sau Suedia gospodăria.

Chestiile astea le-am discutat cu un avocat înainte să plătesc timbrul la opel, deci în prezent nu se încalcă niciun tratat.

This post has been edited by P.I.M.P.: 25 November 2013 - 22:13

0

#345 User is offline   Catalin BMW 

• dedicat marcii

Posted 25 November 2013 - 22:21

View Postalex5aru, on 25 November 2013 - 21:34, said:

Normal ar fi ca taxa, sau timbrul, să se regăsească în prețul carburantului. Mi se pare o prostie să plătesc eu, care fac 20.000 km/an, aceeasi taxă ca altul care face 150.000 km pe an. Tot la fel de absurd mi se pare și că eu am plătit 1300 euro taxă pentru o mașină cu filtru particule, iar pentru un cazan euro2 sau euro1, taxa e 600 euro.

Astază am luat legătura cu un avocat specializat pe așa ceva și mi-a spus că se lucrează la o metodă de contestare, probabil în martie-aprilie 2014 o să avem soluția.

Exact, si argumentele astea tot o forma de discriminare mi se pare....
1

#346 User is offline   Catalin BMW 

• dedicat marcii

Posted 25 November 2013 - 22:33

View PostP.I.M.P., on 25 November 2013 - 22:12, said:

Pai da, dar uniunii europene nu îi pasă de chestia asta.
Pe ei îi interesează ca importul să nu fie discriminat.

Poate va da vreun judecător aviz favorabil la ce zici tu, dar când?

Și când zic judecător, mă refer la un român, nu are nicio treabă Uniunea cum își gestionează România, Danemarca sau Suedia gospodăria.

Chestiile astea le-am discutat cu un avocat înainte să plătesc timbrul la opel, deci în prezent nu se încalcă niciun tratat.

E, atunci am sa astept ziua in care romanica nu va mai fi un stat de drept ci o simpla provincie a SUE, fara parlament guvern si alte prostii, condusa de un simplu guvernator insotit de cativa consilieri iar toate directivele si legile sa vina de la Bruxelles.
0

#347 User is offline   P.I.M.P. 

• Bmw driver

Posted 25 November 2013 - 22:53

Aşa şi ce dacă aştepţi? Astea sunt la stadiul de ideologii deocamdată. Şi crezi că atunci n-o să mai plăteşti taxe?
Şi pana una altă tu nu mai cotizezi în România, numai cei plecaţi se bat cu pumnul în piept, deşi tu nu mai plăteşti niciun leu României, cel puţin nu în taxe.

This post has been edited by P.I.M.P.: 25 November 2013 - 22:57

0

#348 User is offline   Catalin BMW 

• dedicat marcii

Posted 25 November 2013 - 23:12

View PostP.I.M.P., on 25 November 2013 - 22:53, said:

Așa și ce dacă aștepți? Astea sunt la stadiul de ideologii deocamdată. Și crezi că atunci n-o să mai plătești taxe?
Și pana una altă tu nu mai cotizezi în România, numai cei plecați se bat cu pumnul în piept, deși tu nu mai plătești niciun leu României, cel puțin nu în taxe.

Astept pur si simplu, nu cred ca e interzis lucrul asta....si stai linistit, habar nu ai cat cotizez eu pt romanica chiar daca nu cotizez prin taxe, daca nu eram noi astia plecati cu milioanele pe afara, nu stiu pe unde era romanica acum...gaseste statisticele sa vezi ce contributie au la PIB cei plecati pe afara...
In fine, nu inteleg de unde frustrarea asta a ta asa deodata...Posted Image
0

#349 User is offline   P.I.M.P. 

• Bmw driver

Posted 25 November 2013 - 23:20

Pai vii cu niste utopii, cu statele unite ale europei și alte prostii. Pai discutăm despre timbrul de mediu, la concret, sau despre ce ai visat tu azi noapte...

Cât despre contributii, sunt egale cu zero, ai plătit impozit la 530-ul tău? Taxe, impozite, cas, pensii, somaj? Nu.
0

#350 User is offline   Catalin BMW 

• dedicat marcii

Posted 25 November 2013 - 23:44

View PostP.I.M.P., on 25 November 2013 - 23:20, said:

Pai vii cu niste utopii, cu statele unite ale europei și alte prostii. Pai discutăm despre timbrul de mediu, la concret, sau despre ce ai visat tu azi noapte...

Cât despre contributii, sunt egale cu zero, ai plătit impozit la 530-ul tău? Taxe, impozite, cas, pensii, somaj? Nu.

NU cred ca ai observat, am fost cat se poate de ironic la faza cu Romania, iar in legatura cu taxele, nu te priveste pe tine ce taxe platesc eu si ce nu, poate nici nu vreau sa platesc taxe in Romania, plateste-le tu poate-ti fac aia vreo statuie, oricum platesti degeaba. Pe mine nu ma intereseaza taxele din Romania atata timp cat statul nu-mi ofera nimic, ba mai mult, intr-un fel sau altul m-a gonit din tara prin legile aberante pe care le da si prin conditiile de kkt care exista in tara aia. Cred ca e deajuns miile de € pe care le aduc in tara si-i dau pe fel de fel de taxe, si alte cheltuieli, in fine nu conteaza asta prea mult si nici nu cred ca intereseaza pe cineva.
Hai sa incercam sa punem punct aici, nu vreau sa intru in polemici cu tine, poate tu esti mai nationalist de fel si te afecteaza anumite discutii legate de romanica, de aceea nu cred ca-si are rostul sa ne "ciondanim".
0

#351 User is offline   Bmw 530d 

• Membru

Posted 25 November 2013 - 23:51

daca am o masina cu taxa nerecuperata pot sa recuperez eu taxa daca nu is proprietaru care a platito?
0

#352 User is offline   Andrei_VUV 

• .....

Posted 25 November 2013 - 23:53

View PostBmw 530d, on 25 November 2013 - 23:51, said:

daca am o masina cu taxa nerecuperata pot sa recuperez eu taxa daca nu is proprietaru care a platito?

Lol, asta chiar e tare :)))
N-ai cum frate...ce ai tu cumva chitanta de la plata taxei? Mai glumim dar prea de tot.

This post has been edited by Andrei_VUV: 25 November 2013 - 23:54

0

#353 User is offline   P.I.M.P. 

• Bmw driver

Posted 26 November 2013 - 00:01

@catalin Pai o dată zici că plăteşti taxe, o dată că nu, ba că contribui la Pib deşi nu ştiu cât consum faci tu când vii în România, şi să zicem că primeşti chitanţe pe absolut tot, deci plăteşti maxim o cota de Tva, nimic mai mult.

Scrii mult şi degeaba, oricum n-ai de gând să inmatriculezi vreodată 530-ul aici, dar te plângi că-s taxele mari, majoritatea care se plâng pe forumul asta sunt plecaţi, dar pe ei îi ating taxele domle.
Asta mă deranjează, că toţi vă daţi răniţi, dar concret nu aveti nici în clin nici in mâneca vreo legătură de natura fiscală cu tara asta.

This post has been edited by P.I.M.P.: 26 November 2013 - 00:02

1

#354 User is offline   P.I.M.P. 

• Bmw driver

Posted 26 November 2013 - 18:05

Revin cu noutati.

Am doua vesti din surse oarecum sigure. Avocatul care a castigat prima data procesul impotriva taxei de poluare se indreapta din nou catre Haga, incercand se creeze inca un precedent.

A doua veste, mai putin buna e ca se vrea de la anul sa se introduca impozitul diferentiat, in functie de noxe/norma de poluare (probabil stiind ca vor pierde procese, sau stiind ca se ajunge din nou la procese care nu vor creea decat costuri).

Sa vedem.
0

#355 User is offline   8-I 

• Începător

Posted 27 November 2013 - 16:21

Singura chestiune atacabila ar fi pe cuantumul timbrului sensibil mai mare pentru euro3,4 vizavi de noneuro, euro1,2 (poluare mica, taxa mare Vs. poluare mare, taxa mica) si de aici faptul ca nu se mai poate vinde liber un astfel de bun.
In rest, toate argumentele bazate pe directive europene cad din start deoarece directivele au caracter de recomandare care indica doar obiectivele de atins iar mijloacele de realizare a acestora tin de legislatia specifica fiecarui stat in parte.
0

#356 User is offline   P.I.M.P. 

• Bmw driver

Posted 27 November 2013 - 16:44

Exact asta incercam si eu sa explic mai sus, UE nu are "jurisdictie" sa zicem, in cazul de fata. Tu ai explicat mai bine.

Si exact aspectul asta i l-am prezentat si eu unui avocat, la euro4 am platit mai mult ca la euro2, eram chiar entuziasmat ca exista un oarece motiv de dat in judecata, dar mi-a taiat elanul ca nu exista inca un precedent, si nu vom castiga deocamdata.
0

#357 User is offline   doina_strete 

• Nou venit
  • Pip

Posted 14 January 2014 - 23:03

Exista undeva o baza de date cu avocati / judet specializati in recuperarea de taxe auto? Dar cei cu rezultate, nu cu laude!
0

#358 User is offline   Viper05 

• admin

Posted 15 January 2014 - 00:08

la ce ai nevoie? vrei sa recuperezi taxa pentru masina ta noua?
0

#359 User is offline   fine 

• Nou venit
  • Pip

Posted 17 March 2014 - 20:40

Din ce stiu eu....nimeni din Romania....nu a avut castig de cauza la recuperarea taxei de timbru/mediu.Aceasta este in dezbatere la forul "suprem" din Luxemburg.
Pana atunci.......
....grija mare la avocateii care au deja dosare "castigatoare"........
0

#360 User is offline   9iuli 

• Membru

Posted 21 March 2014 - 23:24

Se mai plateste taxa auto? daca vreau sa inmatriculez o masina adusa din germania cum fac,intai platesc taxa si apoi dau in judecata sau se mai percepe taxa?

Merci
0

Share this topic:

• 20 Pages +
  • « First
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic