Jump to content

DIY. Recuperare taxĂŁ de poluare.


VrajitoruldinOZ

Recommended Posts

Salutare,

 

 

 

Imi poate recomanda cineva un avocat in bucuresti pentru recuperararea taxei de prima inmatriculare platita pe data de 08 Martie 2013.

 

 

 

Mulumesc

 

 

 

 

Mai este vreo sansa ca taxa de mediu platita anul acest sa mai fie recuperata?Am vb cu doi avocati si mi-au spus ca nu nu mai sunt sanse.

Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

 

 

Imi poate recomanda cineva un avocat in bucuresti pentru recuperararea taxei de prima inmatriculare platita pe data de 08 Martie 2013.

 

 

 

Mulumesc

Salut, eu tocmai am castigat acum 10 zile la BT procesul pentru taxa auto. Avocatul a fost din Bucuresti, casa de avocatura Cuculis e numele.Ii gasesti daca ii cauti pe google.

Link to comment
Share on other sites

Ai castigat procesul pentru deja taxa veche, fix acu 10 zile am castigat si eu procesul si astept sa treaca cele 15 zile sa pot depune dosarul pentru inmatriculare. Sunt in studiu pentru atacarea noii formule. Mai mult ca sigur se va gasi o portita si impotriva acestui timbru.
Link to comment
Share on other sites

Ar fi ideal sa mearga asa, mie mi-au cerut pe langa ce era in dosar dovada ca masina a fost achizitionata dintr-o tara membra UE.

 

Nu am mers... pentru ca nu am avut timp. Astazi, vad pe portalul justitiei ca solutie ca au respins recursul. Asta cred ca ar trebui sa insemne vesti bune, nu? Vreau sa te intreb daca pe hotarirea definitiva si irevocabila de la curtea de apel pe care ai primit-o era calculata si dobinda?

Link to comment
Share on other sites

Nu am mers... pentru ca nu am avut timp. Astazi, vad pe portalul justitiei ca solutie ca au respins recursul. Asta cred ca ar trebui sa insemne vesti bune, nu? Vreau sa te intreb daca pe hotarirea definitiva si irevocabila de la curtea de apel pe care ai primit-o era calculata si dobinda?

 

Dobanda s-a calculat la primul proces si apare in sentinta, nu la recurs.

Link to comment
Share on other sites

Dobanda s-a calculat la primul proces si apare in sentinta, nu la recurs.

 

La mine in sentinta primita nu apare suma cit e dobanda... doar ca ea se va calcula conform nu mai stiu carei legi... ( nu am la mine in fata sentinta).

Si am vazut ca pe formularul tipizat de la finante trebuie specificata separat si cit e dobinda... Tu ai trecut pe formular dobanda calculata conform la calculul din primul post iar cei de la finante au stabilit ulterior alta suma? Eu nu am depus la tribunal nici un tabel legat de modul de calculare a dobanzii...

In fine oricum mai am de asteptat pina la redactarea finala a hotararii definitive ... sa vedem cat dureaza.

Link to comment
Share on other sites

Mda, m-am uitat mai bine peste acte si e astfel: dobanda se calculeaza din momentul inceperii procesului, folosind dobanda de referinta BNR. In final vei primii 75% din dobanda calculata pentru ca asa este legea in romania. Dobanda nu era trecuta in sentiinta :) si am recalculat-o cand am avut sentiinta definitiva in mana.
Link to comment
Share on other sites

Mda, m-am uitat mai bine peste acte si e astfel: dobanda se calculeaza din momentul inceperii procesului, folosind dobanda de referinta BNR. In final vei primii 75% din dobanda calculata pentru ca asa este legea in romania. Dobanda nu era trecuta in sentiinta :) si am recalculat-o cand am avut sentiinta definitiva in mana.

 

Aha! Deci ai calculat-o tu si ai trecut rezultatul in cererea catre finante iar ei ti-au returnat alta suma mai mica. Asta ma interesa : trebuie sa o calculez eu si sa o trec pe formular sau sa las liber si o calculeaza ei ... ca doar ei stiu cind iti dau banii si normal dobanda s-ar calcula pina in ziua returnarii banilor!

Multumesc!

Edited by nituic
Link to comment
Share on other sites

Aha! Deci ai calculat-o tu si ai trecut rezultatul in cererea catre finante iar ei ti-au returnat alta suma mai mica. Asta ma interesa : trebuie sa o calculez eu si sa o trec pe formular sau sa las liber si o calculeaza ei ... ca doar ei stiu cind iti dau banii si normal dobanda s-ar calcula pina in ziua returnarii banilor!

Multumesc!

Dobanda e din momentul in care ai facut cererea de restituire si pana in data in care te duci la ei cu sentinta definitiva.La mine specifica asta in motivarea data de tribunal.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

De ieri ma numar si eu printre cei care si-au recuperat taxa. Legat de dobanda ea a fost calculata cu penalitati de 0.04% /zi intirziere. Numarul de zile a fost calculat astfel : incepind cu a 46-a zi de la data la care am facut cererea initiala la finante sa mi se returneze banii achitati si pina la data deciziei finale de returnare a banilor. In ziua urmatoare a datei acestei decizii, am fost sunat sa ma prezint dupa bani si asta a fost.

Inca o data, multumiri si felicitari initiatorului si a celor implicati. S-a putut si fara avocat!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Am avut in 5 martie a 2-a infatisare la dosar si am castigat. Maine merg la avocata sa ii duc hartia de la banca cu contul ca sa mi se vireze banii direct in cont.

 

 

Azi au intrat banii in cont de pe taxa + cheltueli de judecata + dobanda. Dosaul s-a depus in 26.11.2012.

 

Prin asta va recomand sa mergeti la un avocat sa isi bata el capu cu toate hartiile si actele. Ai si tu de castigat si avocatul. Nimeni nu pierde nimic, doar statul :)

Edited by Dan™
Link to comment
Share on other sites

am vazut la un avocat o normativa de la Ue(recenta..) cum ca dobanda se plateste din momentul in care contribuabilul a facut plata ...deci din momentul achitarii taxei..eu am achitat o taxa de poluare in august 2008 si avocatul mi-a spus ca imi voi recupera inclusiv dobanda care este de 0,04% x aprox.1500 de zile
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

salutare! Desi am depus dosarul de recuperare in ianuarie 2013, abia in 18.09.2013 am avut prima infatisare, dar trecand peste, voiam sa stiu mai exact cum pot sa calculez acea dobanda? As avea mevoie de cateva detalii in plus! Am luat acel formular de la inceputul topicului si am vazut ca tabelul din formular a fost intocmit de catre un contabil! Trebuie sa merg la un contabil ori pot si eu sa fac acel calcul, trebuind sa stiu in prealabil care este dobanda in perioada din care am platit si pana acum? Si iar la fel... pot depune la dosar oricand acea cerere cu dobanda sau doar cand voi fi chemat pentru o infatisare ulterioara?!?! Ce alte cheltuieli de judecata ati mai anexat la dosar spre exemplu?

 

Revenind la ceea ce spunea cineva mai sus ca nu merita bataia de cap sa faci treaba asta singur, ci sa angajezi un avocat, eu zic ca nu-i prea mare bataia de cap si ca nu-i nimic complicat avand in vedere ca am ajuns deja in stadiul acesta! Cand am avut prima infatisare, erau la respectiva data/ora vreo 70 de dosare doar cu acest topic, recuperarea taxei! Nereprezentati de catre un avocat am fost decat eu si un nenea ce avea 2 dosare! Restul de dosare erau doar cu avocati! Avocatii astia in proportie de 80% erau numa tineri proaspat iesiti de pe bancile scolii! Nu contest nimic la treaba asta, ci vreau sa pun in evidenta doar faptul ca nu-i nimic complicat ! Daca sti ce documente trebuiesc pregatite si pasii ce trebuie urmati, atunci n-ai nevoie de avocat! Oricum si la avocat tot tu trebuie sa-i pui la dispozitie actele! El iti spune doar de ce are nevoie, adica ce spuneam anterior daca sti in prealabil! Si cum discutam pe acest topic de asa ceva, toate aceste detalii pe care un avocat ti le spune, se cunosc aici! Ba chiar la anumite dosare reprezentate de catre avocati, au fost amanate din cauza ca: ba nu au citat decat finantele dar nu si mediul, ba le lipseau anumite documente, deci chiar si asa n-a fost bine! Hotararile sunt favorabile la toate dosarele cu recuperare de taxa, mai putin la cele cu noul timbru care din cate mi-a zis o avocata, acelea nu se mai aproba!

Edited by RaYn3
Link to comment
Share on other sites

salutare! Desi am depus dosarul de recuperare in ianuarie 2013, abia in 18.09.2013 am avut prima infatisare, dar trecand peste, voiam sa stiu mai exact cum pot sa calculez acea dobanda? As avea mevoie de cateva detalii in plus! Am luat acel formular de la inceputul topicului si am vazut ca tabelul din formular a fost intocmit de catre un contabil! Trebuie sa merg la un contabil ori pot si eu sa fac acel calcul, trebuind sa stiu in prealabil care este dobanda in perioada din care am platit si pana acum? Si iar la fel... pot depune la dosar oricand acea cerere cu dobanda sau doar cand voi fi chemat pentru o infatisare ulterioara?!?! Ce alte cheltuieli de judecata ati mai anexat la dosar spre exemplu?

Revenind la ceea ce spunea cineva mai sus ca nu merita bataia de cap sa faci treaba asta singur, ci sa angajezi un avocat, eu zic ca nu-i prea mare bataia de cap si ca nu-i nimic complicat avand in vedere ca am ajuns deja in stadiul acesta! Cand am avut prima infatisare, erau la respectiva data/ora vreo 70 de dosare doar cu acest topic, recuperarea taxei! Nereprezentati de catre un avocat am fost decat eu si un nenea ce avea 2 dosare! Restul de dosare erau doar cu avocati! Avocatii astia in proportie de 80% erau numa tineri proaspat iesiti de pe bancile scolii! Nu contest nimic la treaba asta, ci vreau sa pun in evidenta doar faptul ca nu-i nimic complicat ! Daca sti ce documente trebuiesc pregatite si pasii ce trebuie urmati, atunci n-ai nevoie de avocat! Oricum si la avocat tot tu trebuie sa-i pui la dispozitie actele! El iti spune doar de ce are nevoie, adica ce spuneam anterior daca sti in prealabil! Si cum discutam pe acest topic de asa ceva, toate aceste detalii pe care un avocat ti le spune, se cunosc aici! Ba chiar la anumite dosare reprezentate de catre avocati, au fost amanate din cauza ca: ba nu au citat decat finantele dar nu si mediul, ba le lipseau anumite documente, deci chiar si asa n-a fost bine! Hotararile sunt favorabile la toate dosarele cu recuperare de taxa, mai putin la cele cu noul timbru care din cate mi-a zis o avocata, acelea nu se mai aproba!

 

 

 

chiar asa, avocatii astia, mananca resursele noastre, ale cetatenilor cinstiti

 

 

nu ne trebuie avocati

 

 

paiutz?

Link to comment
Share on other sites

Sa intelegem ca Similea si Umbrela sunt avocati daca-i cautam la oo si vezi Doamne s-au simtit lezati ca niste "analfabeti" cu bemveuri s-au gasit sa le manance pita si sa-i scoata din schema jobului propriu! :p

 

Pai care-i "esenta" acestui DYI, l-am inventat eu? initiatorul topicului chiar asta spune: "recuperare taxa de poluare fara ajutorul unui avocat"! Pe baza acestui DYI am intreprins totul pana acum in ceea ce priveste recuperarea acestei taxe si pentru asta tin sa-i multumesc initiatorului acestui topic: "VrajitoruldinOz"

 

Si DA...chiar sa sti ca voi castiga, la fel ca toti altii care au dat statul in judecata pentru aceasta taxa aberanta, cu sau fara avocat! Cel putin aceasta prima decizie este favorabila!

 

Fiecare e liber sa faca ce vrea, sa-si angajeze ori sa nu-si angajeze un avocat in aceasta chestiune! Daca tu umbrella preferi lejeritatea sa zicem, iti iei un avocat prin urmare..... problema ta, dar la fel sunt altii care daca se poate, de ce sa nu se reprezinte singuri, sa-si pregateasca actele, sa se scuteasca de remuneratia avocatului, etc! Eu n-am declarat in nici un caz ca avocatii mananca resursele cetatenilor cinstiti! Tu ai zis-o si asta intr-un mod direct!

 

Oricum ca sa termin cu aceasta idee, daca doar aveti chef de caterinca si ati facut asta prin aceste iesiri "rautacioase", sa stiti ca nu v-ati gasit persoana potrivita! Va spun de pe acum, pa pa!

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.