Jump to content

DIY. Recuperare taxĂŁ de poluare.


VrajitoruldinOZ

Recommended Posts

salutare tuturor,poate cineva sa-mi explice ,am auzit ca mai nou acum poti da statul in judecata inainte sa platesti taxa,bine ca de asta se ocupa avocatul cred,cat dureaza dureaza asta nu stiu dupa aceea esti chemat la proces,castigi si poti imatricula masina fara sa mai platesti taxa,ar putea sa se ocupe avocatul de toate demersurile,daca persoana nu se afla in tara?sau am inteles eu gresit
Link to comment
Share on other sites

Da, avocatul se ocupa de toate, nu trebuie sa fii prezent. Are nevoie doar de copii dupa actele straine ale masinii si actul de proprietate (factura, contract vanzare cumparare). Eu am un proces pe tema asta, am depus dosarul in 2 noiembrie, si am primul termen pe 25 ianuarie (dupa ce am facut preschimbare de termen, ca imi dadusera initial prin luna iunie).

 

Avocata care se ocupa a avut un proces care a durat nici macar o luna:

 

http://portal.just.ro/InstantaDosar.aspx?idInstitutie=90&d=OTAwMDAwMDAwMDA1MjY3Ng**

 

Dar a avut noroc la preschimbare.

Link to comment
Share on other sites

Mikken daca afli ceva anunta-ma si pe mine te rog ca si eu sunt interesat. Eu am vb cu cativa avocati si toti mi-au cerut procent din suma.Daca aud si eu ceva te tin la curent si poate facem amandoi pasul asta. Oricum poate vorbim mai multe vineri la intalnire. Salutare

 

Da clar, tinem legatura. Eu umblu cu copii ale actelor de cateva saptamani la mine in fiecare zi si tot caut unul sa-mi inspire incredere si sa nu trebuiasca sa-i dau la final atatia bani.

 

Ca suma nu e mult, 10% din 4200 lei cat am eu de recuperat, mai putin de 100 euro...dar daca tot platesc onorariul lui 300-350 lei, mi se pare chiar aiurea sa-i mai dau si banii astia.

 

Daca nu gasesc pe cineva ok intr-o saptamana, incerc sa negociez procentul cu unul din astia. Casa de avocatura Coltuc m-a tot contactat si din ce stiu sunt destul de mari si seriosi.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am castigat si eu recursul, dar fara dobanda. Mai astept sa revina dosarul de la Curtea de Apel si sa-mi stampileze ca irevocabila sentina, apoi cu ea la Finante dupa bani.

2 cunoscuti au castigat recursul in octombrie si ieri au luat banii cash de la Trezorerie.

 

Asta-i tara imputita in care traim, nu am nici cea mai mica rusine in a-mi cere drepturile ce mi se cuvin.

Link to comment
Share on other sites

Salutari, eu am depus dosarul la avocat pe data de 26 noiembrie pentru recuperarea taxei si am avut noroc cu termenul de judecata. M-au programat pe 16 ianuarie 2012. De obicei la primul termen nu se hotaraste nimic dar la al doilea termne se castiga sigur. Avocatul m-a costat 550 Ron cu tot cu taxele specifice pentru dosar si se vor recupera si acesti bani.
Link to comment
Share on other sites

Salutari, eu am depus dosarul la avocat pe data de 26 noiembrie pentru recuperarea taxei si am avut noroc cu termenul de judecata. M-au programat pe 16 ianuarie 2012. De obicei la primul termen nu se hotaraste nimic dar la al doilea termne se castiga sigur. Avocatul m-a costat 550 Ron cu tot cu taxele specifice pentru dosar si se vor recupera si acesti bani.

 

Taxa aia de 550 ron nu cred ca o mai recuperezi,fratimiu a castigat tot asa un proces dar taxa de judecata (500 ron in cazul lui) nu a recuperat-o.

 

Taxa aia de 550 ron nu cred ca o mai recuperezi,fratimiu a castigat tot asa un proces dar taxa de judecata (500 ron in cazul lui) nu a recuperat-o.Eu sunt in proces pentru o taxa de 870 de euro din februarie 2012,nici pana acum nu s-a rezolvat..

Link to comment
Share on other sites

Au mai avut ceva prieteni de-ai mei cu avocata asta si au recuperat si taxele de avocat :) Eu sper sa ii recuperez si banii aia, asa mi-a garantat avocata.

 

Si la Constanta tot asa mi-a spus avocata, ca banii avocatului se recupereaza adica 700lei pe care mi-a taiat factura. Eu nu am cerut si dobanda pentru ca am platit taxa in iulie si era o suma prea mica ca sa mai alerg si dupa alte documente. Primul termen il am in martie

Edited by bazare
Link to comment
Share on other sites

Pai depinde ce ceri in instanta. Daca ceri cheltuieli de judecata, si castigi, normal ca recuperezi si banii de la avocat daca ai chitanta pe ei. Chiar si alte cheltuieli, de deplasare sa zicem, in caz ca procesul nu e in localitatea de resedinta etc.

 

Unii nu mai cer cheltuieli de judecata pentru ca se spune ca nu mai fac recurs nici aia de la finante nici aia de la politie, in functie de felul procesului.

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

Si eu am 2 taxe platite,una in 2009 de 1300euro si una anul trecut de 1775euro. Cumulat ~3000euro.

 

Mi-am recuperat 25% din a 2-a taxa de 1775 , vreo 420euro.

Mai pot recupera si diferenta in instanta?

 

Dar acum sa vedem, dupa 9 dec. Daca o mai da ceva noul guvern USL sau care o fi.

 

Totusi nu cred ca poate USL-ul sa-i oblige pe judecatori sa dea verdicte intr-un sens.

Link to comment
Share on other sites

Depinde judecator daca lasa si dobanda sau nu.

 

Onorariul avocatului depinde de la caz la caz, cat e de flamand.

Normal ca poti cere si diferenta in instanta. Sunt tot banii tai, incasati ilegal.

Eu pe perioada cat procesul era pe rol, am cerut diferenta si am si incasat-o. Acum urmeaza sa primesc doar restul.

Link to comment
Share on other sites

Si avocatul cam cat isi ia onorariul din taxa?

 

Pai este onorariul de avocat pentru reprezentare (700 lei cat a scris bazare mai sus) si unii avocati mai cer % din tara recuperata daca castiga procesul. Ideea este, ca pentru tot ce ai chitanta combustibil, onorariu avocat alte cheltuieli se cer in instanta. % din taxa e la "mica intelegere" intre tine si avocat, bani pe care nu-i mai vezi.

 

Personal, m-am descurcat fara avocat tocmai pentru a nu plati onorariu si % din taxa.

Link to comment
Share on other sites

In realitate e in jur de 1 an.

Depinde in ce localitate se desfasoara procesul. Eu am deschis actiunea (cu un avocat) in ianuarie 2011. Procesul a fost programat pentru martie 2012 (!). Instanta mi-a dat castig de cauza, dar finantele au facut recurs. Recursul este programat in ianuarie 2013. Evident, in acest moment nu se stie cand si cum se va termina recursul.

Un lucru insa este clar: cu siguranta vor fi cel putin 2 ani intregi, din momentul initierii actiunii pana la finalizare.

 

Deci, cel putin in Bucuresti, trebuie rabdare si viata lunga.

Link to comment
Share on other sites

Al meu a fost fara avocat si in aceeasi situatie mai cunosc persoane care au inceput dupa mine si au scos banii deja in octombrie.

Deci conteaza si norocul. De asemenea si localitatea.

Ideea e ca merita si dupa 2 ani sa vezi in mana 1200-1300 de lei. Macar de dragul de a nu-i lasa statului.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Am incasat si banii.

A durat 1 an de cand am inaintat dosarul si alte 28 de zile pana mi-au dat banii de la Finante (asta, avand in vedere ca au fost si Sarbatorile in perioada asta).

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.