Jump to content

Imi cam schimb parerea despre BMW


fbdcnt

Mercedes sau BMW?  

1545 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

L.E. POIUYT. Echiparea de baza in Germania este mai bogata decat cea din Romania, de asta acolo sunt putin mai scumpe masinile. Sunt diferente de echipare in functie de fiecare piata in parte. Dar calitatea masinii este aceeasi. Este practic imposibil sa fabrici masini mai proaste pentru o tara sau alta. Linia de fabricatie e aceeasi.

m-am lamurit cu tine..cand ai fost u in uzina bmw?! si in plus ce nu intelegi...?! matritele care fabrica piesele sunt garantate un nr. x ...dupa care sunt trecute in intr-un alt regim de productie....

 

eu ma opresc aici cu discutia ca sa nu intru intr-un soi de cearta...socrul meu m-a convins, mercedes rules(e sef de altelier in munchen la mercedes)...

 

p.s. celor care nu cred ca sunt si piese mai proaste calitativ pt anumite piete ...le doresc masini fabricate in Africa sau in India,Thailanda,China...ca se fabrica si acolo...

 

 

ADU dovezi !!! ma tot mir daca matritele se decalibreaza, cum mai exista si piese de schimb.. daca si asa zici ca piesele fabricate alea "bune" nu ajung pentru masini...

PS: dotarile standard difera de la tara la tara... si pentru export.. exista "pachetu Romania" "pachetu austria" si asa mai departe, pot diferi intre ele..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Eu as lua o masina fabricata in Thailanda daca vine cu anumite "optionale"! :)

 

PS: Trebuie sa aduc dovezi, care sa sustina aceasta decizie?!?! :blink:

 

DA vrem dovezi... scaneaza reteta de la dermato-venerice ! :) :)

 

He He ...n-am asa ceva...m-a ferit Dumnezeu' ... plus ca noi avem un slogan la firma: "Safety First" :)

 

@yitzack: dupa parerea mea clasele au ramas cam aceleasi...MB/lux, BMW/sport si Audi/combo .

Link to comment
Share on other sites

Dupa o lunga anemie a Mercedes, interval in care nu mai luam in considere practic marca asta, ma uit acum si constat ca la fiecare clasa Mercedes are cel putin un model mai atragator. Cum sa mai compari noul S cu 7-le? Ridicol. M5? M6? Ia uitati-va nitel la un SLR Mc Laren cum arata. BMW a ajuns practic sa nici nu mai aiba competitor pt. Mercedes in unele clase sau nise. Nu mai vorbesc la F1 unde Mc Laren are de 3 ori mai multe puncte ca BMW.

Vi se pare ca in ansamblu (considerand toata gama) BMW face masini mai reusite sau Mercedes?

Eu am sa ma refer la un ex concret.Am un e90 d si taicameu are un c220d si le am condus pe amandoua.C ul merge impecabil si atat dar bmw meu imi da un feeling pe care c ul nu e facut sa il ofere, in concluzie din punctul meu de vedere sunt 2 masini care se adreseaza la 2 categ de oameni si atat.Despre S si 7 nu putem sa le comparam pt ca 7 e mult mai nasol .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Am avut in germa in 1999 mercedes e220 masina de servici NOUA ,in 2001 am primit din nou una noua (le schimbau la2 ani), dar masina personala era 735i si imi placea mai mult.

 

 

Toate masinile guvernului german erau BMW seria 7 asa ca se poate trage o concluzie :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Parerea mea ca BMW a cam ramas in urma...

 

http://www.automarket.ro/stiri/geneva-live...-audi-9962.html

Nu stiu de ce consideri tu ca BMW a ramas in urma :blink: ...dar eu din cate stiu nimeni nu il ajunge :) : "The Five has everything you could want from an executive saloon. It's refined, spacious, well equipped, and the best car in the class to drive. Our Executive Car of the Year 2007. "

Pentru mai multe detalii celor care se indoiesc de BMW intrati AICI

Link to comment
Share on other sites

daca te-ai uita mai atent ai vedea ca suntem in 2008 !

 

si cand spun ca a ramas in urma, ma refer atat la LOOK cat si la motorizari ! (vezi RS6, R8, motoare W12... )

Nu trebuie sa ma uit mai atent sa imi dau seama ca suntem in 2008. Ceea ce am citat acolo era referitor la masina anului in 2007. Site-ul respectiv nu a facut un nou review pentru anul 2008. Nu mi-am impus parerea ci doar am zis ce cred eu. Pentru mine care sunt fan BMW, nu exista alta masina mai buna ca asta. Daca tu preferi Audi, intra la forum la ei. Poti sa detii BMW daca nu esti fan. Si eu am Renault deocamdata insa nu sunt fan Reno.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Eu am sa ma refer la un ex concret.Am un e90 d si taicameu are un c220d si le am condus pe amandoua.C ul merge impecabil si atat dar bmw meu imi da un feeling pe care c ul nu e facut sa il ofere, in concluzie din punctul meu de vedere sunt 2 masini care se adreseaza la 2 categ de oameni si atat..

Parerea mea e ca e90 este mai "mercedes" decat clasa C,care e mai sportiva.Care mai e masina sportiva si care aia eleganta in acest caz?Daca iti place mai mult e90 decat clasa C probabil ca apreciezi mai degraba luxul si comfortul(ala asa cum este la o seria 5 nu atat de evident ca la clasa E) decat sportivitatea clasei C/seriei3.

Parerea mea este ca desi incearca sa faca masini pe stiluri diferite(lux/sportivitate),o masina din clasa de lux de la bmw va fi evident mai comfortabila decat una sportiva de la mercedes si invers.Sa nu-mi spuneti ca e90 e mai sportiva decat clasa C ca asta nu prea o cred.

Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca fiecare are in copilarie o echipa preferata sau o marca de automobil preferata.... Si in timp incearca sa-si indeplineasca ( in functie si de posibilitati ) visul. Cel putin asa a fost in cazul meu.... Steaua si BMW...

 

Daca-ti place mercedes cumperi mercedes chiar daca nu e asa sportiva , daca-ti place BMW cumperi BMW chiar daca Audi are nu stiu ce model mai sportiv...

In discutie nu intra Porsche Lamborghini sau alte fantezii... ( cel puti pt mine marcile astea intra la capitolul vise frumoase sau ce mi-as lua daca as castiga la loto... )

Link to comment
Share on other sites

Inseamna ca ne potrivim f bine pt ca in cazul meu eu tin cu : Dinamo si Mercedes! :twoup:

Adevarul este ca prima data tatal meu a vrut sa ma faca stelist,si eu vazand ca toata lumea,toti vecinii tin cu Steaua, am dezvoltat simpatie pt Dinamo,care parea mai neajutorata,mai hulita.

Despre Mercedes,pot sa spun ca mie prima data imi placea forma rotunjita a seriei 3,e46.Dar neavand bani de asa ceva trebuia sa aleg o masina mai ieftina si mi-am luat o cobra de aia veche si de atunci m-am atasat iremediabil de marca asta.Cred ca nu este musai sa fii fan al masinii pe care o detii.Poti sa fii fan bmw si sa ai audi sau renault,etc Eu probabil ca voi ramane fan Mercedes toata viata indiferent ce alte masini voi avea,doar la volanul unui mercedes voi simti ca reprezint marca in trafic cu maximum de mandrie.Cred ca voi avea cel mai ciudat sentiment in momentul in care voi detine un bmw si ma voi lua la o intrecere,liniutza ceva cu un mercedesist.Desi sunt fan mertz pt marca bmw am maximum de respect si admiratie.Pentru steaua insa,mai putin;aseara am fost cel mai fericit om,ma disperau sa-i tot vad castigand din corner in minutul 85.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.