Jump to content

Imi cam schimb parerea despre BMW


fbdcnt

Mercedes sau BMW?  

1545 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

O sa apara si noul serie7 dar am indoieli ca o sa fie peste S Klasse. Pozele pe care le'am vazut pana acum cu viitorul 7(daca sunt concordante cu realitatea) nu ma incanta deloc.

270481[/snapback]

 

 

Nici pe mine nu prea ma incanta, dar ce folos, important este sa ii incante pe cei care isi permit masina :blink:

Link to comment
Share on other sites

Nici pe mine nu prea ma incanta, dar ce folos, important este sa ii incante pe cei care isi permit masina :)

270833[/snapback]

 

 

O sa ii incante pe aia despre care se vorbeste pe alt topic.

Off topic: plec la pescuit in 5 minute! :blink:

Link to comment
Share on other sites

O sa ii incante pe aia despre care se vorbeste pe alt topic.

  Off topic: plec la pescuit in 5 minute! :)

270839[/snapback]

 

 

Pai daca ne referim numai la Romania,...poate.

Din pacate/fericire(fiecare alege) vanzarile BMW sunt extrem de mici in Romania,profilul cumparatorului roman este luat putin (cam deloc) in calcul cand se produce o masina.Probabil seria 7 este dezvoltata si gandita pentru un om de afaceri cu o situatie materiala foarte buna, un om care vrea sa isi expuna pozitia si prin intermediul masinii.

Profilul romanului din articolul respectiv, burta, ceas+lant, banuiesc ca nu a fost luat in considerare foarte mult de firma germana :)

Din pacate, nici profilul celor care detin un 320d sau un 316i nu cred sa fie luat in calcul, nu cred sa isi fi pus problema ca respectivul da maine un tun si are bani de seria 7 :blink:

 

Off topic

 

Fir intins :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Daca vorbim de fiabilitate,Mercedes-ul nu este mai fiabil decat BMW-ul.Au foarte multe probleme si ele.

Despre design nu are sens sa discutam,este chestie de gust.Eu imi mentin parerea ,Mercedes-ul este pentru oameni in varsta.

 

ps

 

Imaginea BMW-ului se strica datorita problemelor after-sales,service-ul lasa foarte mult de dorit.

166910[/snapback]

subscriu!

Link to comment
Share on other sites

Problema cu BMW-ul este ca dupa ce unii cu bani si-l cumpara isi dau seama ca suspensia tare, zgomotul motorului, consumul si alte chestii din astea (sportive) nu li se potrivesc. Isi dau seama ca e greu sa traiesti cu o masina de genul asta si isi schimba alegerile spre Mercedes. Prefera o masina cu suspensiile mai moi care sa nu ii provoace dureri la spate sau care sa nu o deranjeze pe blonda din dreapta, vor o masina caruia sa nu-i tipe motorul cand merge pe autostrada cu 150, vor o masina care sa schimbe treptele pentru ei ...s.a.m.d.
Link to comment
Share on other sites

Si eu am condus recent un V220.. si am vazut ca pot sa stau in scaun foarte jos si comod. fiin scaun gen fotoliu.. cam necaracteristic la busuri... volanul se invarte super usor... comparabil cu cel de la bmw....in sfarsit am inteles si eu ce e cu galagia despre pozitia de condus la bmw :blink: dar totusi.. sunt firme.. care merg pe idei diferite.. unu merge pe lux.. celalalt merge pe ideea de a satisface soferul...

 

Citeam mai sus ca daca te urci in S restu zici ca-s carute... poti sa te urci in S si sa dormi linsitit.. sa faci ce vrei in el.. dar parca mai bine te-ai da cu un bmw.. frumos nervos..

 

Cel putin cam asta ar fi parerea mea... daca vrei lux.. clar mergi la mercedes.. daca vrei o masina conceputa in jurul soferului... si sa ii satisfaca nevoile atunci mergi spre bmw..

 

Ovidiu.. cum tipa un BMW la 150 km/h ? cate rpm-uri are ? are 3000 ? eu la diesel la 200 aveam 3500...

Edited by Lifestyle
Link to comment
Share on other sites

si eu am adus un R 320 CDI saptamana asta.... la inceput mi s-a parut ciudata, poate chiar uratica masina... dupa ce am condus-o, mi-am schimbat total parerea despre ea.. in ciuda dimensiunii uriase (am parcat-o langa un x5, si parea mai mare, doar ca nu e asa de inalta), e suficient de "sportiva" pt gusturile mele.. 220 am mers cu ea, desi cartea ii da 222 parca... concluzia e ca MB ramane pt mine o alternativa demna de luat in calcul, totul depinde bineinteles de nevoile fiecaruia...
Link to comment
Share on other sites

Draga Life, dieselurile au mai putine turatii fata de motoarele otto si e normal sa ai la un diesel viteze mai mari la mai putine ture...

Dar afirmatia mea nu era una malitioasa la nici una din adresele celor doua marci, este pur si simplu raspunsul care il primeam cand intrebam cate unul de ce isi vine m3-ul ...si cam asta imi spuneau.

Chestia e ca e greu sa traiesti cu o masina sport pentru ca are suspensiile tari, si se simte asta mai ales cand treci peste denivelari gen linii de tramvai, plombe in asfalt...consuma mult, e pretentioasa, e galagioasa (in majoritatea cazurilor), nu prea poti sa iti duci toti prietenii cu ea si multe alte incoveniente de genul asta.

Edited by OviDIU M
Link to comment
Share on other sites

Draga Life, dieselurile au mai putine turatii fata de motoarele otto si e normal sa ai la un diesel viteze mai mari la mai putine ture...

Dar afirmatia mea nu era una malitioasa la nici una din adresele celor doua marci, este pur si simplu raspunsul care il primeam cand intrebam cate unul de ce isi vine m3-ul ...si cam asta imi spuneau.

Chestia e ca e greu sa traiesti cu o masina sport pentru ca are suspensiile tari, si se simte asta mai ales cand treci peste denivelari gen linii de tramvai, plombe in asfalt...consuma mult, e pretentioasa, e galagioasa (in majoritatea cazurilor), nu prea poti sa iti duci toti prietenii cu ea si multe alte incoveniente de genul asta.

290317[/snapback]

Ha, ha "tari" argumentele! :blink:

 

Sa nu iti iei masina sport atunci!

Link to comment
Share on other sites

Vad ca se tot discuta despre diferente intre Mercedes si BMW. Daca tot am ocazia sa merg zilnic si cu S500 4matic si cu 760i, hai sa va spun si parerea mea. Las la o parte diferenta de nr de cilindri (4) si de putere in favoarea BMW, diferenta de cilindree nu este decat de 500cmc si va spun ca :

- Merc. are materiale mai bune si mai placute la interior decat BMW

- S-ul este mai inghesuit la interior ca 7-le in varianta standard de lungime amandoua

- S-ul este mai confortabil pe drumuri cu denivelari, are o suspensie mai soft , dar este penalizat la viraje luate in viteza mare, iar daca ai o succesiune de viraje rapide apare un tangaj mai pronuntat

- Directia este mult, mult mai precisa si exacta, ca precizia unui chirurg bun :) , la 7 decat la S, ai un feedback al directiei extrem de pronuntat , un mare plus pt cei dinamici si carora le place sa conduca sportiv

- In general feedback-ul sistemelor ( motor, cv, directie, frane ) 7-ului este mai rapid si mai brutal, mai sportiv, decat la S

- Zgomotul la rulare este mai mare la S decat la 7, vb de cele 2 de mai sus, nu de alte modele, probabil pt ca 7-le are 12 cilindri si un motor mai bine echilibrat decat S-ul, dar raman celelalte zgomote( de vant , gume). Aici vb de viteze de 220-230 km/h.

 

Ca o concluzie, cu toate ca S-ul este o idee mai frumos si mai confortabil cel putin pe drumurile din Bucuresti, 7-ul este peste S pt mine. Ofera placerea si senzatia ca tu trebuie sa stapanesti acea masina si nu ea pe tine. Poate ca nu am scris despre tot ce am descoperit ca diferente intre cele doua, dar pana una - alta BMW ramane no. 1. :blink: :) Si nu uitati ca am AUDI Q7... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
BMW a fost prima mea masina(si urmatoarele)m-am tavalit pe sub ele,dar am trecut si ramas la MB,si niciodata nu m-as intoarce la prima dragoste.....nu dezvolt ideea ca nu e locul potrivit si discutia e fara sfirsit.....peste aceste marci se afla doar PORSCHE......umila mea parere....
Link to comment
Share on other sites

N-as vrea sa fiu subiectiv... dar sunt f multumit de actuala masinuta. Cine stie, poate daca gandesc cu sufletul ma intorc la BMW, dar daca e sa gandesc rational si practic...

 

 

You can start shooting now :blink:

Link to comment
Share on other sites

N-as vrea sa fiu subiectiv... dar sunt f multumit de actuala masinuta. Cine stie, poate daca gandesc cu sufletul ma intorc la BMW, dar daca e sa gandesc rational si practic...

You can start shooting now  :)

307960[/snapback]

 

 

:blink: gbu !!!!

:) De ce anume daca e sa gandesti rational si practic ramai la Mercedes?

Link to comment
Share on other sites

In definitiv sunt pareri,pe mine nu ma plateste nici PORSCHE,nici MB sa le promovez marca,dar dupe cum zic cei de la BOSE,mai devreme sau mai tirziu veti aJunge la produsele noastre(ma refer la masini MB)....MAI PRESUS DE ORICE E O CHESTIUNE DE GUSTURI,si nici nu am deschis eu topicul pe un forum BMW.. :blink:
Link to comment
Share on other sites

:blink: gbu !!!!

:) De ce anume daca e sa gandesti rational si practic ramai la Mercedes?

308103[/snapback]

 

Abia acum am vazut... Pai prea multi cunoscuti cu prea multe probleme la BMW. Daca nu e sa fie BMW, atunci va fi Mercedes. Alte marci nu ma prea intereseaza. Deci Mercedes prin excludere. Cand o sa am un Mercedes bolnavicios, o sa trec inapoi la BMW si tot asa. :)

Link to comment
Share on other sites

cand o fi un mercedes din aceeasi categorie mai bun ca bmw-ul o sa-mi cumpar

le-am avut pe amandoua si m-am lamurit

 

seria 5 e mult mai ok decat e class , daca ma gandesc mai bine pana si seria 3 e mai ok

seria 7 nu se compara cu s class, dar nici o masina nu se compara cu s class. si un 760Li cu toate optiunile pe el... ? eu zic sa te mai gandesti :blink:

seria 3 e mai ok decat c, parerea mea. am facut test drive la noul c si e pasta

precizia unui bmw si stabilitate... sincer nu prea mai gasesti

si mergem si pe fiabilitate, stai u linistit ca si pe mercedes cad destule. bmw-ul mai ofera kituri de reparatie, preturi ok daca duci componenta la schimb stricata, etc.

sa vezi ce fun e cand iti cade o cutie la mb :) si cad, sunt anumite modele unde cutiile cad asa de ... plictiseala

teorie este multa, dar abia cand ajungi sa le ai pe amandoua poti sa le compari cu adevarat! pana atunci... povesti pescaresti

Link to comment
Share on other sites

e la un moment dat ajunsesem la concluzia ca astea 2 marci sunt foarte echilibrate intre ele astfel incat nu o iei pe una ca e mai buna, etc. o iei pe care-ti place:)

312529[/snapback]

Eu as zice ca-s complementare. Si am mai postat o data parerea asta.

Daca as vrea masina sportiva cu motor mic sau mediu as alege bmw pana la 4 litri maximum, daca as vrea una cu motor mare as alege Mb.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.