Jump to content

Imi cam schimb parerea despre BMW


fbdcnt

Mercedes sau BMW?  

1545 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Cei cu mercedes sunt altfel de oameni :twoup:....intotdeauna un bmw va fi mai fugarit ca un mercedes, la mercedes nu poti schimba viteze fulgerator, ca la bmw....e facut sa mergi altfel cu el, daca faci niste depasiri pe la 180 km/h si te tragi repede pe dreapta intre niste masini, mercedes-ul cam geme si se inclina, pe cand bmw ramane ferm pe pozitie....de aici si ideea ca mercedes sunt mult mai rezistente, e normal, daca s-ar schimba soferii bmw-urilo pe mercedes ?...:twoup:

 

Niste mecanici foarte buni mi-au spus la un moment dat, dupa ce fusesem cu c220-ul la ei la service, stiind ca am avut inainte 523i, sa nu omor mercedes-ul ca pe bmw, ca se da la consum de ulei imediat....

 

pana pe la 160-180 km/h toate masinile stau cam la fel, dupa aceea, situatia e alta.....

 

Cand ai un mercedes, parca poti sa mergi mai usor...cand ai bmw sub fund, parca nu-ti mai ajunge pedala...:D

 

La clasa de lux S-ul e superb intr-adevar, insa intre e-klasse si seria5, seria 5 mi se pare mai elegant de 100 de ori....cat despre motoare, fiecare e cu politica lui, @bunilla, de exemplu, se gandeste la o liniuta tot timpul...e adevarat ca audi a bagat v12, v10, turbo la greu, dar daca e sa o luam asa, sunt multe alte marci care au motoare capabile (bmw pur si simplu nu vrea sa scoata ceva asemeni lui rs6.....inca).....e vorba despre cum se imbina una cu alta.....mie personal, Audi mi se pare foarte zgomotos la suspensie si are motoare diesel prea zgomotoase....

 

E chestie de gust....si de cum ti se potriveste.....

Link to comment
Share on other sites

parerea mea e ca cine a avut BMW nu isi va mai dori alta marca, fie ea si Mercedes... probabil ca e valabila si reciproca !

 

Mercedes-Benz face masini foarte bune, doar ca in ultima perioada de timp s-au axat exclusiv pe dinamicitate si aspect interior/exterior, lasand cam deoparte performantele motorizarilor...

 

in sondajele din Germania, de ex., Mercedes Benz a cazut fooaaarte mult din cauza electronicii din ca in ce mai vaste si foarte proasta (relee fabricate in Polonia, diode din Turcia, etc...)

 

in comparatie cu Mercedes, BMW se mentine in topul masinilor cele mai fiabile, poate si datoria faptului ca atat componentele de caroserie, cat si electronica sunt fabricate prin Germania sau sub licenta BMW prin Cehia, parca...

 

si ca opinie personala, sentimentul cu care ramai dupa ce ai condus un Mercedes in comparatie cu un BMW, e ca si diferenta dintre "have sex" si "make love":

cu Mercedes-ul te-ai dat o data, de doua ori, de trei ori... a fost misto si atat!

cu BMW-ul ai vrea sa te dai mereu, esti in permanenta atras de el, indiferent de varsta...

 

pe mine BMW ma reprezinta si ma completeaza, in acelasi timp!

 

bafta maxima tuturor!

Link to comment
Share on other sites

La clasa de lux S-ul e superb intr-adevar, insa intre e-klasse si seria5, seria 5 mi se pare mai elegant de 100 de ori....

E chestie de gust....si de cum ti se potriveste.....

 

eleganĂža nu se face cu toporul. :twoup:

evident, am glumit, dar chiar nu mi se pare cã existã termeni de comparaÞie a eleganÞei celor 2 modele. E-klasse este net superior. repet, la eleganÞã.

dar, cum ai spus Âşi tu, e o chestie de gust. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Referitor la "neajunsurile" referitoare la modestia bmw-ului vs. mercedes, pot sa va spun cu mana pe inima si argumentat ( consider eu ) ca e o chestiune ce tine de gust. Concret, in familie avem pe langa beemer si un mercedes benz e220. Comparandu-l cu e60-ul recent achizionat, mercedesul e un pic mai sobru, cu un interior de inalta clasa ( sunt mai mult sau mai putin subiectiv aici, deoarece mercedesul a fost achizitionat nou in echiparea avantgarde ).

 

Mercedesul e ireprosabil pe tinuta de drum si confort. BMW-ul l-am luat pentru motor. Desi e o exprimare banala poate pentru unii, inima lui se afla sub capota.

 

E o placere sa mergi cu ambele.

Link to comment
Share on other sites

placerea nu poate fi mereu la fel de intensa....

 

watch this !

 

 

BMW indica totusi trasaturi de personalitate mai puternice...

 

http://www.youtube.com/watch?v=saWRTo9E1y8

Mercedes inclina mult spre latura gradomana a fiecaruia...

 

oricum e ca si cum am compara Coca-Cola cu Pepsi ... o chestiune de gusturi !!!

Edited by b50xxl
Link to comment
Share on other sites

Oricum, nu poti sa faci o afirmatie, cum ca o marca sau alta e mai eleganta si sa te astepti sa fie un postulat sau ca toti sa puna acest lucru la baza a ceea ce simt ei.....

Chiar de ceri parerile unor artisti, care au in sange esteticul si eleganta, vor fi pareri impartite si acolo.....mie unuia imi plac liniile drepte (taiate cu toporul :twoup: ) ale e60-ului in detrimentul celor mai rotunjite si aparent studiate de la mercedes...sau audi....

Link to comment
Share on other sites

un prieten bun si-a cumparat de juma de an un E 280CDI 4MATIC ... alb ... avangarde ... foarte frumoasa masina ... dar atat ... am avut ocazia sa o conduc mult timp, si in oras, si afara ... parca stai in sufragerie ... nu simti kickdown-ul, cu toate ca are 190 si nu stiu cati de cai ... e silentioasa, sportiva deloc, doar se aseaza bine pe sosea, fiind integrala si cu gume mari ... dar atat ... sincer, sunt de ''n'' ori mai multumit de 318d al meu, care da un feeling sportiv, si pot zice, ca pe sosea se aseaza exact la fel (M packet)... si cu ai mei 116 calutzi (care sunt pursange), pot spune ca nu odata l-am umilit prin trafic ... :twoup:
Link to comment
Share on other sites

si ca opinie personala, sentimentul cu care ramai dupa ce ai condus un Mercedes in comparatie cu un BMW, e ca si diferenta dintre "have sex" si "make love":

cu Mercedes-ul te-ai dat o data, de doua ori, de trei ori... a fost misto si atat!

cu BMW-ul ai vrea sa te dai mereu, esti in permanenta atras de el, indiferent de varsta...

 

pe mine BMW ma reprezinta si ma completeaza, in acelasi timp!

 

exemplar spus! :twoup:

Link to comment
Share on other sites

eu am o intrebare... si sper sa nu mi-o iei in nume de rau...

Exceptand problemele legate de service-ul din Romania, ai mai avut probleme si neplaceri cauzate de masina BMW in general?

Pe langa asta, vreau sa te rog sa imi spui daca totusi nu te-ai gandit la a face service-ul in afara Romaniei,,,

multumesc cheers.gif

<{POST_SNAPBACK}>

 

nu ma intereseaza service-ul ci masina. la service sunt amabili si daca e o problema o sapa pana o rezolva. discutia e despre masini nu despre service.

 

da , si eu cand am sapat dupa o rama am gasit o suta , si cand am venit de la pescuit aveam 99 de bucati platica, srv bmw

in rest cred ca nu as da BMW pt Mercedes .

Edited by baronu25
Link to comment
Share on other sites

Eu m-am uitat asa ca idee pe autovit sa caut vreun mercedes cam la nivelul la e46 al meu. Adica cam de prin 2000, cam acelasi motor, optionale, in fine. Si am gasit c180 sau c200. E dragutel la exterior. Dar interiorul nu-mi place deloc! Mai ales cel cu lemnu ala obosit pe bord.. Vorbesc doar de design, pt ca nu am condus unul si nu pot sa-mi dau cu parerea. Pe de alta parte am mers cu un prieten cu un e220 cdi de prin 2004. Pff, nota zece. Arata super la interior: piele alba, foarte mare, foarte confortabil, bordul foarte elegant (cu lumina alba asa frumos). Dar nu pot sa compar e-ul cu seria 3. Deci daca as ajunge la nivelul acela, cred ca tot pe bmw as merge: seria 5 :twoup:
Link to comment
Share on other sites

un prieten bun si-a cumparat de juma de an un E 280CDI 4MATIC ... nu simti kickdown-ul, cu toate ca are 190 si nu stiu cati de cai ... e silentioasa, sportiva deloc... sincer, sunt de ''n'' ori mai multumit de 318d al meu, care da un feeling sportiv, si pot zice, ca pe sosea se aseaza exact la fel (M packet)... si cu ai mei 116 calutzi (care sunt pursange), pot spune ca nu odata l-am umilit prin trafic ... :twoup:

Get real!Ai apasat pedala la fund si nu te-a lipit de scaun?

 

Eu m-am uitat asa ca idee pe autovit sa caut vreun mercedes cam la nivelul la e46 al meu. Adica cam de prin 2000, cam acelasi motor, optionale, in fine. Si am gasit c180 sau c200. E dragutel la exterior. Dar interiorul nu-mi place deloc! Mai ales cel cu lemnu ala obosit pe bord.. Vorbesc doar de design, pt ca nu am condus unul si nu pot sa-mi dau cu parerea. Pe de alta parte am mers cu un prieten cu un e220 cdi de prin 2004. Pff, nota zece. Arata super la interior: piele alba, foarte mare, foarte confortabil, bordul foarte elegant (cu lumina alba asa frumos). Dar nu pot sa compar e-ul cu seria 3. Deci daca as ajunge la nivelul acela, cred ca tot pe bmw as merge: seria 5 :twoup:

 

Si eu am fost in situatia ta.Trebuia sa imi cumpar masina si vroiam bmw seria 3.Chiar vroiam!Gasisem in acealsi timp 2 masini din care trebuia sa aleg: un seria 3 si un E class,ambele din 2000.

Desi eram 90% chitit pe seria 3,tendinta f pronuntata a romanilor pt acest model a facut sa ii creasca pretul absolut artificial.

Aveam pur si simplu de ales intre un 316i cu 116 ponei la 9500 euro si un E280,204 cp,pe care ar fi trebuit sa dau 8600 euro!De ce?Pt ca piata sec hand din Romania,respectiv cererea/oferta au determinat o asemenea anomalie dp meu dv.

Chiar si asa,as fi rupt de la mine si as fi mers tot pe mana treiarului,dar drive testele cu ambele masini m-au facut sa iau mercedesul fara dubii.Nu prea exista termen de comparatie intre un E cu 204 cp,care rupe alfaltul in kickdownuri,si este o idee mai bine antifonat,fata de un treiar e46,a carui 116cp,nu iti da senzatia ca ar putea demara mai tare decat o masina absolut banala,si a carui motor mic se cam aude urland prea turat peste 120km/h(ca si zgomotul de vant mai mare decat in mercedes).

Cred ca trebuie sa fii ceva fanatic bmw sa fi fost in situatia mea si sa alegi totusi treiarul.

Link to comment
Share on other sites

Da, ce pot sa zic. Tu ai dat peste o "super-oferta". Nu prea as fi stat nici eu pe ganduri. Sau poate ca da. Mi-as fi pus intrebarea daca sunt pregatit pentru un motor atat de mare (impozit, asigurari, combustibil)

Dar, totusi, 316i din 2000 cred ca are 105 cai nu 116.

Link to comment
Share on other sites

@ionutz, ai facut cea mai buna alegere, nemaigandindu-ne la valoarea in cazul revanzarii.....E280 cdi nici nu are rost sa il comparam cu e46 318i, 318d...in mod clar, nu ai cum "umili", cum spunea @Pachu, cu 116 caluti un 280 cdi....Cu un 280cdi, eu sunt sigur ca nu discut cu nici un 320d sau 320i....:twoup:) Edited by Dizlpower
Link to comment
Share on other sites

Cu un 280cdi, eu sunt sigur ca nu discut cu nici un 320d sau 320i....:twoup:)

 

Nu prea sunt de acord cu tine. 280cdi-ul are vreo 1660kg fata de vreo 1460 la 320i. Asta inseamna ca mercedesul are 112hp/tona iar bmw-ul are 116. Si avand in vedere ca este benzina vs. diesel avem urmatorii timpi 0-100km/h: 8.6s pentru cdi si 8.2s pentru 320i. Deci, prin orash, cu un 320i ii cam dai mucu` la un 280cdi..

Link to comment
Share on other sites

Haideti sa va zic cu timpii astia 0-100km/h.La datele tehnice ale masinii mele(E class 204cp) scrie 0-100km/h in 8,9 sec.Bmw-urile care au timpul asta sunt 320d(150cp) si 525d(163cp)!Sincer,la inceput chiar am crezut ca cine stie ce diferentiale minune or avea de reusesc sa fuga la fel de repede avand 40 cp mai putin(ma refer mai ales la cinciar care are masa cam aceeasi cu E-ul,daca nu si mai greu putin).Asa ca am fost sa vad cu okii mei daca asa este sau nu.Si am facut 2 "drive-teste" cu doua 525d-uri,unul e39(8,9 sec pe hartie) si cu un e60,care pe hartie apare chiar si mai rapid decat e-ul meu :twoup:)(vreo 8,5sec).In realitate nici nu se compara.Amandoua pleaca evident mai slabutz,diferenta este exact aia care se vede la diferenta de cai putere.Un bmw seria 5 cu 163cp sau 177cp care sa fuga cat un mercedes de aceeasi masa dar cu 204cp,cred ca exista doar in tara lui Mos Craciun.

Nu am mers niciodata cu un 280cdi,dar are toate motivele sa fie cel putin cat 280-ul meu.Iar eu unul am facut odata o cursa cu un 320i,e90,si l-am facut la mustata(ne-am tinut amandoi bot la bot pana pe la 130km/h apoi l-am luat).

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.