Jump to content

Fara DPF si Catalizator,mai e masina Euro 4 ?


Recommended Posts

  • 7 months later...
Daca anulez dpf doar fizic (gaura in el) fara soft pentru ca vreau sa schimb dpf-ul, cam cati km pot sa fac "in siguranta" cu masina? Problema e ca vreau sa aduc masina acasa, cam 50km si momentan nu am bani pt dpf, mai important concediul!!!
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Am si eu un e60 525d din 2005 automata

 

am schimbat setul de injectoare. turbina pierde putin ulei, joc ax.

 

Problema mea masina consuma mult - am pus dpf-ul pe masina inapoi doar sa nu mai am fum dupa mine.

 

masinii ii lipseste momentan doar catalizatorul - poate sa influenteze asa de mult consumul?

 

Corectiile injectoarelor sunt sub + - 1

 

Clapetele sunt.

 

egr lucreaza

 

soft de fabrica pe ea.

 

 

 

Cat ar fi normal sa consume aceasta masina si cam cu ce medie viteza. (momentan 15-17 prin oras Iasi)

 

Acum masina face regenerari la 30-40km, iar unele nu au timp sa fie finalizate si ajunge motorina prea multa in ulei. Tin sa precizez ca inainte sa montez dpf aveam ulei 5w40.

 

peste 50% din acceleratie aveam o coloana de fum dupa mine.

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

 

1. Daca masina e in stare tehica buna ( injectoare in parametrii, turbina ok, egr ok, admisie curata, etc) masina nu trebuie sa dea fum vizibil in oglinda cu dpf anulat (catalizator prezent) !

2. Daca ai montat filtru dpf fara catalizator nu e ok. Lipsa catalizatorului duce la incarcarea prematura a dpf-ului rezultand regenerari mai dese, consum marit.

Edited by 320i e36
Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Daca se deviaza grav de la subiect indraznind sa iti spunem CA ESTI IN ILEGALITATE, ai habar ce inseamna? Suntem in  2023, rable ca a ta transformate rau voit nu au ce sa caute pe drum public!

Tu ai 18 ani? Tu nu ai voie sa mai mergi cu masina aia pe strada. Asa intelegi mai bine?

Citeste topicul asta, poate asa intelegi ca ai masina praf:

 

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Yeap, cred ca moderatorii au sters topicul aluia de vroia sa isi repare masina fara catalizator si fara filtru.. gaze de tot felul scoatea esapamentul ala.

N-am mai rezistat, l-am luat cu usurelul.. pana a insistat ca el nu primeste raspunsul unei masini praf fara filtre pe esapament. Cum sa nu te enervezi?

🤣😉

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.