Jump to content

e46 320d sau 318i


flodeflo

Recommended Posts

Ai citit ce buget are initiatorul topicului pentru achizitie?

Omul i-a facut o recomandare si eu la inceput am avut un buget de 3000 de euro si am preferat sa rabd sa ma deplasez cu autobuzul si sa mai strang bani si sa o iau pe aia care mi-a placut si m-a impresionat cel mai mult.La 5000 mai pune inca 2000 si isi ia un 320D super bun si intretinut asa cum trebuie.

Edited by Butzy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Omul i-a facut o recomandare si eu la inceput am avut un buget de 3000 de euro si am preferat sa rabd sa ma deplasez cu autobuzul si sa mai strang bani si sa o iau pe aia care mi-a placut si m-a impresionat cel mai mult.La 5000 mai pune inca 2000 si isi i-a un 320D super bun si intretinut asa cum trebuie.

 

Si destul de dotat pe parte de confort.

Link to comment
Share on other sites

butzy, la asta ma refeream si eu.

 

omul spune ca despre buget ca are "in jur de 5.000e". noi nu avem de unde sa stim ca omul nu mai poate completa cu inca 500 - 1000e. Asadar ii recomand sa isi ia un 320d FL. Sunt convins ca nu toate sunt cazane/rebuturi, asa cum le considera unii.

 

p.s. la 7000e deja vorbim de e39 destul de ok.

 

DPDV al motorului, mai ales la motoare relativ mici, eu as merge oricand pe un diesel in detrimentul unuia pe benzina.

Asadar, dintre 320d si 318i, ambele FL, as alege clar dieselul.

Edited by Rares_CJ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Fi atent la reprizele de la 80-120 si vezi care e diferenta.

 

Si diferenta de consum dintre cele doua e mult mai mare decat 1-2 litri.

 

 

nu e relevant sa se compare reprizele in treapta a 4-a intre un diesel si benzina;la viteza de aprox. 100km/h la benzina esti in zona de cuplu maxim in treapta a 3-a pe cand la diesel la aceasta viteza si cuplu maxim probabil esti in treapta a 4-a.Evident nu-i o regula generala,doar orientativa.In linie dreapta poate ca accelereaza destul de bine diesel-ul,dar in viraje foarte stranse isi arata limitele(asta vizavi de niste comentarii anterioare).Eu asa am simtit.

Link to comment
Share on other sites

Poate nu mai are de unde sa puna inca 2 mii!

Pai atunci ii recomand Dacia 1310 daca o sa isi cumpere masina de tot bugetul nu o sa isi permita sa o intretina corespunzator.

 

Si daca are 5000 eu sunt sigur ca poate sa mai faca rost de inca 2000 dar asta insemna RABDARE.

Link to comment
Share on other sites

Decat 320d de 136 de cai mai bine 318i de 143 de cp (sau asta de 143 e numai pe FL?)

143 este numai pe FL, cel NFL are 118 cai dar eu zic sa te duci la munca, la cumparaturi si sa mai faci 2-3 drumuri prin oras e ok si ala de 118 cai, la fel si 318d FL.

Edited by Cosm1n
Link to comment
Share on other sites

dar in viraje foarte stranse isi arata limitele

tin sa te contrazic.

cu 4 oameni in masina + bagaje, beleam ochii la peisaj prin Cheile BIcazului, pe Dealul Negru, prin Padurea Bogatii, etc. intr-a 2a, la relanti. Este vorba de un diesel, dar mai mare, nu de 2l, intr-adevar.

 

Edit:

idea e tocmai cuplul, disponibil mult mai de jos la un diesel. La benzina, daca nu esti vreun mini as al volanului, nu prea ai cum sa o tii in ture pe drumuri foarte virajate, serpentine, etc. Daca incepem cu heel and toe, rev matching si alte de-astea, eu ma retrag.

Edited by Rares_CJ
Link to comment
Share on other sites

320d de 136 a avut un var , bine au inceput problemele pe la 220.000 km . Probleme cu , debitmetru, turbina, articulatie spate, zornaia lantul...etc ii mancase ficatii....

si gandeste-te ce iei la 5k una cu 200k in bord si 400k in realitate , deci pune-te si baga bani pe urma...

Link to comment
Share on other sites

eu am avut de 2 ori mai multe BMW pe benzina decat pe diesel, si toate cu motoare peste 2,5 litri. Initial, am avut benzinare. Pana cand mi-am dat seama ca cheltui foarte multi bani pe carburant. Atunci am trecut la diesel. Ultimul l-am tinut mai mult de 2 ani, timp in care nu am avut nicio problema tehnica cu el.

 

Daca toti mergem pe idea "hai sa ne luam benzina, ca daca luam diesel si se strica, am pus-o!". Dar, daca luam diesel si nu se strica, aveti idee cati bani se pot economisi din diferenta de consum?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Decat 320d de 136 de cai mai bine 318i de 143 de cp (sau asta de 143 e numai pe FL?)

Dinte astea doua 320D NFL 136 CP vs 318i FL 143 si eu as alege tot benzina si nu pentru ca are cativa cai in plus ci pentru ca 318i 143 CP e mult mai reusit ca si motor si e dintr-o generatie mai noua.

 

Dar eu comparam modele FL 318i 143 vs 320D 150 recomand 320D Euro4 de preferat.

Link to comment
Share on other sites

eu am avut de 2 ori mai multe BMW pe benzina decat pe diesel, si toate cu motoare peste 2,5 litri. Initial, am avut benzinare. Pana cand mi-am dat seama ca cheltui foarte multi bani pe carburant. Atunci am trecut la diesel. Ultimul l-am tinut mai mult de 2 ani, timp in care nu am avut nicio problema tehnica cu el.

 

Daca toti mergem pe idea "hai sa ne luam benzina, ca daca luam diesel si se strica, am pus-o!". Dar, daca luam diesel si nu se strica, aveti idee cati bani se pot economisi din diferenta de consum?

nu zice nimeni ca nu e bun diesel cel putin eu nu zic asta doar ca in banii aia 5k euro nu se merita,dieselu` ar fi ft uzat si investitiile in piese vor fi foarte mari si multe batai de cap !

Link to comment
Share on other sites

apropo de alergata, hai sa o luam invers.

 

intre doua masini cu acelasi nr de km la bord (sa zicem 200k km), care e mai probabil sa prezinte uzuri mai mari? Ma refer strict la motor. Un diesel, care probabil a facut acele 200k km cu o turatie medie de 2000 rpm sau un benzinar care a acoperit aceeasi distanta cu o turatie medie de 3000rpm?

Link to comment
Share on other sites

vb din proprie experienta am luat un 318i acum 1 an si m am gandit fix la faptul ca un diesel e46 2002-2003 are mult prea multi km in bord deci multi bani investiti pe urma, avand inainte un astrah 17cdti la care am schimbat injectoare pe la 170k 800e sh ,alternator si multe alte probleme m`am gandit cum ar fi sa schimb astea la un bmw ?!destul de costisitoare asa ca am facut o alegere foarte buna cu 318i 143 cai , trage foarte bine in 20 000 km facuti intr`un an avand o singura problema cauza din vina fostului proprietar -am schimbat pompa servo directie 250e in rest nici o alta problema !
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.