Jump to content

e46 320d sau 318i


flodeflo

Recommended Posts

Concluzia la care am ajuns eu e ca sunt mai ametin acum decat cand am deschis topicul.Am gasit unul care ar fii o varianta si imi mai raman bani de posibile reparatii daca este cazul oricum il duc la un service cunoscut sa il intoarca pe toate partile sa vad ce cumpar,asta e maisna dativa si voi o parere http://www.tocmai.ro/bmw-320-d-8561787.html

 

parerea noastra nu e asa buna vis a vis de masina pe care ai gasit-o, prin prisma faptului ca "never-ever" nu are km aia, plus ca husa+nuca schimbator sunt .....no comment; oricum, daca era ceva de soi, pana acum o vindea, vad ca la prima strigare a cerut 3600 pe ea, dar probabil ca nimeni nu l-a cautat si asa a ajuns sa mai scada.

 

http://www.buletinulauto.ro/anunturi-auto/bmw-320-320d-2001-suceava-268998.html

 

 

eu tot zic ca in bugetul ala al tau de 5000 E ai putea sa iti cumperi ceva de genul asta, sa platesti si toate taxele, si sa stai cu inima impacata:

 

 

http://www.autoscout24.ro/Details.aspx?id=228321977&cd=634970455870000000&asrc=st

 

 

http://www.autoscout24.ro/Details.aspx?id=222171522&cd=634855146320000000&asrc=st

 

http://www.autoscout24.ro/Details.aspx?id=226131697&cd=634930041380000000&asrc=st|fs,sp

 

http://www.autoscout24.ro/Details.aspx?id=227835761&cd=634961852760000000&asrc=st|fs,sp

Link to comment
Share on other sites

Concluzia la care am ajuns eu e ca sunt mai ametin acum decat cand am deschis topicul.Am gasit unul care ar fii o varianta si imi mai raman bani de posibile reparatii daca este cazul oricum il duc la un service cunoscut sa il intoarca pe toate partile sa vad ce cumpar,asta e maisna dativa si voi o parere http://www.tocmai.ro/bmw-320-d-8561787.html

 

Ceva mai detaliat: link!

 

LE: pana am dat eu reply, a postat si colegu de mai sus link-ul.

Edited by Risti
Link to comment
Share on other sites

De unde te-ai gandit sa il iei? Romania sau Germania?

 

Daca mie imi era adresata intrebarea, Germania. Ai de unde alege.

 

LE: Daca nu vrei neaparat 4 usi, te poti uita si la Compact. Multi spun ca e urat, tare frumos nu e, dar unul cu M-Paket arata chiar bine. Taxa e vreo 600euro (e euro 4). Un exemplu aici .

Edited by jeezy
Link to comment
Share on other sites

Eu in locul tau m-as orienta care un E46 NFL, benzina, 316 sau 318 (capacitatea cilindrica e aceeasi) cu dotari (scaune incalzite, comenzi pe volan, clima automata).

 

Taxa e vreo 900euro (asta noua), gasesti in 3500euro aduci una in tara.

 

Cu toate taxele si drumurile, estimez ca in 5000euro ii faci si un schimb de filtre si ulei.

 

Macar nu ai bataie de cap cu taxa.

Eu sincer cred ca glumesti. Cum sa coste 5000 un 316/318 nfl?

Eu am un 316 nfl e drept nu am cine stie ce dotari, am doar clima, jante 17, interior sport recaro partial piele din fabrica, pachet m tech 1 complet din fabrica si daca l-as vinde nu cred ca iau mai mult de 3000-3300eur pe el. taxa platita iar masina e in stare buna, nu perfecta ca e greu la anii astia dar nici cazatura.

Nici macar un 320d in stare perfecta cu multe dotari nu merita 5000. ma refer la 320d nfl.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu sincer cred ca glumesti. Cum sa coste 5000 un 316/318 nfl?

Eu am un 316 nfl e drept nu am cine stie ce dotari, am doar clima, jante 17, interior sport recaro partial piele din fabrica, pachet m tech 1 complet din fabrica si daca l-as vinde nu cred ca iau mai mult de 3000-3300eur pe el. taxa platita iar masina e in stare buna, nu perfecta ca e greu la anii astia dar nici cazatura.

Nici macar un 320d in stare perfecta cu multe dotari nu merita 5000. ma refer la 320d nfl.

 

Daca re-citesti cu atentie, o sa observi ca ma refeream la unul cu dotarile mai sus mentionate + adusul in tara + RAR + taxa + RCA si rovigneta + schimb de ulei si filtre.

 

E mai scump sa aduci de afara, dar macar acolo au drumuri bune.

 

LE: Si nu am zis ca o sa-l coste 5000euro cu totul, am zis ca in suma aia sigur se incadreaza.

Edited by jeezy
Link to comment
Share on other sites

Daca re-citesti cu atentie, o sa observi ca ma refeream la unul cu dotarile mai sus mentionate + adusul in tara + RAR + taxa + RCA si rovigneta + schimb de ulei si filtre.

 

E mai scump sa aduci de afara, dar macar acolo au drumuri bune.

 

LE: Si nu am zis ca o sa-l coste 5000euro cu totul, am zis ca in suma aia sigur se incadreaza.

 

E ceva mai scump sa aduci din afara dar merita parerea mea. Ai certitudinea kilometrilor reali, suspensii in stare buna, consumabile de calitate etc...

Edited by buldy
Link to comment
Share on other sites

eu zic sa-ti iei de unde vrei dar sa mai pui 1000 deoparte ptr piese, amortizoare,bucsi,bujii,etc....

cam asa vad si eu treaba. Eu personal prefer sa iau o masina la pret bun( mai mic) care sa aiba motorul , cutia, tabla, electrica ok si in rest sa schimb eu suspensia, directia si consumabilele atunci cand o cumpar de diferenta de bani. Asa stiu exact in ce stare este masina plus ca ii fac o revizie si verificare generala.

Edited by malasorte
Link to comment
Share on other sites

Salutare, sunt de acord sincer. Mai bine iei o masina ieftina, care sa fie intreaga si sa nu aibe probleme cu motorul si cutia, si sa ii inlocuiesti tu consumabilele, directia, suspensia, etc. Atunci stii sigur ce s-a facut la ea, nu esti tot timpul cu frica in spate ca te lasa in drum din diverse motive.
Link to comment
Share on other sites

Salutare, sunt de acord sincer. Mai bine iei o masina ieftina, care sa fie intreaga si sa nu aibe probleme cu motorul si cutia, si sa ii inlocuiesti tu consumabilele, directia, suspensia, etc. Atunci stii sigur ce s-a facut la ea, nu esti tot timpul cu frica in spate ca te lasa in drum din diverse motive.

daca are suspensia si directia duse....nu o sa aiba motorul ceas niciodata!parerea mea!o masina intretinuta,indiferent de la cine o cumperi,nu necesita investitii imediate!!

Link to comment
Share on other sites

sa stiti ca nici 318i nu e ff reusit, are si dublu vanos si valvetronic. vanosurile costa vreo 3000 lei si vreo 1000 lei motorasul de la vt.

si garantat pica, nu stiu nici un 318i sa aiba 200.000 km si sa nu se fi umblat serios pe la motor.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Salut.eu am avut 318i 118 cp 4 ani fara nici o problema majora.am schimbat o granitura la corpul filtrului de ulei.2 amortizoare fata.Placute fata ,discuri spate placute si ferodou frana de mana.si un brat pe dreapta fata parca.Asta in 80 mii km.a si bujii cand am adus masina din Ger.NGK.cateva becuri de far.in rest filtre si ulei.La consum ulei lua cam o.5 litri la un schimb.adika in 10.000 km.Consum mediu de carburant pe BC era 7-7,5.

Acum am un 318i facelift de cateva luni.Am schimbat la ea doar cureaua de accesorii.Cred ca e o masina mai scumpa la intretinere decat precedenta si spun asta pt ca am facturile de la neamt(nascut in 45)in valoare de vreo 2 mii de euro..a schimbat ala intinzator lant,vanos semeringuri,garnituri supape ,sonde,si alte rahaturi da mi e greu ca tre sa traduc pe google ca nush germana ioc.Acu sper ca daca le a schimbat el o sa am liniste.Despre diesel am condus doar 320d 150 cai.pot sa zic ca se conduce mai usor probabil din cauza cuplului la ture mici.Trage sensibil mai bine decat 318i 143 cai.Dar cred ca dieselul a fost o masina fiabila in trecut gen golf 2 fara turbina.Mai am masina sotiei un a4 b5 1.tdi 90 cp.si asta e ok ce pica la ea e din cauza vechimii e din 95 sau 96.DA la motor turbine injectoare pompe absolut nimic.Concluzia ar fi ca tinand cont de tara in care traim daca as gasi un a4 1.9 tdi de 110 cai intretinut (ala non pd)as lua o ca masina de familie...si pentru sufletul meu as lua un 320 ci ala de 150 cai plus un kit turbo ..e vreo 1000 euro complet cu tubulatura intrecooler turbina...dar asa am 318i de familie si a4 ala de tras de ea...naveta etc.dar cine stie poate vreodata.....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.