Jump to content

probleme E46


Recommended Posts

sunt deceptionat! aseara am parcat masina pe trotuar in fata blocului (ca de obicei), dimineata am coborat de pe trotuar (coborare foarte lenta) si am plecat in treburile mele. cind am ajuns la cca 50km/h am simtit o vibratie foarte puternica in volan, nu aveam pana. am banuit ca mi-a sarit un plumb de la o roata sau am vreo gilma la un cauciuc si m-am indreptat spre cea mai apropiata vulcanizare. nu am avut curajul sa mai ajung la 50k/h, pe piatra cubica nu se simtea nici un zgomot deosebit, ajung la o vulcanizare si o ridic cu elevatorul.

Invirtind rotile nu se simtea nici un fel de bataie, nu existau la directie nici un fel de jocuri anormale. O dau jos si plec spre cel mai apropiat service.

Surpriza! nici un fel de bataie la directie. cum aveam traba la Lehliu si ma grabeam, plec pe autostrada si cu mare prudenta incep sa o calc (170km/h), nimic nici un fel de zgomot sau vibratie.

Preferam sa ramina in defect, decit sa nu pot trage nici o concluzie.

De astazi, incep sa nu mai am incredere in aceasta masina BMW 320d 150cp 53000km la bord, am avut multe masini, dar, asa ceva nu am patit nici cu trabantul. Voi ajunge sa nu mai urc nici o bordura, ca nu cumva cind voi cobori de pe ea sa am surpriza pe care am avut-o azi.

 

Ce parere aveti?

Link to comment
Share on other sites

hmmm. daca era 4x4 poate daca aveai vreo planetara stricata sa faca asa. dar asa poate sa faca , nu o sa simti tu in volan treaba asta. sa fie motorina proasta ? sau ce stiu eu ce .descrie mai bine virbratia aia. turometrul facea ceva cand simteai vibratia ? adica motorul functiona normal ? ..poate a fost drumul prost prin zona aia . sa fi fost vreun prezon desfacut sau mai multe ? Edited by Cosminbad
Link to comment
Share on other sites

Motorul functiona perfect, turometrul la semafor era batut in cuie, vibratia era data in mod cert de sistemul de rulare sau de directie, soseaua impecabila iar vibratia era ca cea pe care o simti la o roata slaba, sau cum se simte o roata neechilibrata la viteza foarte mare, efectiv imi erea frica sa merg cu mai mult de 50km/h am parcurs in aceste conditii cca 5km pina la vulcanizarea respectiva.

mentionez ca nu am luat gropi sau socuri deosebite in ultimul timp.

Link to comment
Share on other sites

Motorul functiona perfect, turometrul la semafor era batut in cuie, vibratia era data in mod cert de sistemul de rulare sau de directie, soseaua impecabila iar vibratia era ca cea pe care o simti la o roata slaba, sau cum se simte o roata neechilibrata la viteza foarte mare, efectiv imi erea frica sa merg cu mai mult de 50km/h am parcurs in aceste conditii cca 5km pina la vulcanizarea respectiva.

mentionez ca nu am luat gropi sau socuri deosebite in ultimul timp.

184911[/snapback]

nu te impacienta atat - e ceva de echilibrat sau ai ceva slabit vreun surub, care in timpul verificarilor a fost strans, in caz ca pe drum catre lehliu nu mai facea asa, du-te la un service calumea si mai iintai echilibreaza rotile.

Link to comment
Share on other sites

nu mai face dar omul e inca speriat. mergi mai incet zilele viitoare si daca problema apare , schimba service-ul. Daca ai 53000km mai ai inca garantie ? posibil sa "nu" ai defecte.insista la AB daca mai ai garantie .poate ai ceva stricat. Sau e posibil sa fi fost de la prezoane.Cand ti-au dat rotile jos la vulcanizare le-au strans inapoi .Posibil sa fi fost destranse.
Link to comment
Share on other sites

. Sau e posibil sa fi fost de la prezoane.Cand ti-au dat rotile jos la vulcanizare le-au strans inapoi .Posibil sa fi fost destranse.

184918[/snapback]

La vulcanizare nu s-a desfacut absolut nimic. Salahorul de acolo sarise deja sa umble la roti. Eu am insistat sa o ridice sus pentru a nu umbla aiurea la roti. Rotile (de iarna) au fost montate in urma cu o luna erau luate din Germania odata cu masina. erau si etichetate cu pozitia fiecarei roti pe masina (treaba nemteasca), din aceasta cauza nu am vrut sa umble la roti fara motiv. A ridicat masina, am invirtit rotile cu mina si nu s-a observat nici un fel de bataie, am tras de roti (fata) pentru a vedea daca exista jocuri la bascula, rulmenti etc, dar nimic totul a fost in regula. am dat masina jos nefacindu-i absolut nimic si am plecat spre un service, cum am plecat urcind in demaraj prudent, constat ca masina mergea perfect.

Parerea mea este ca ceva s-a intimplat cind am urcat sau coborit bordura. Azi nu am mai parcat-o pe trotuar.

 

PS nu am garantie, masina am luat-o in iulie din germania cu 33000km la bord.

Pina azi am fost incintat de achizitie. Sunt socat ca defectul a disparut de la sine, deci, poate aparea oricind si oriunde

Edited by batranu
Link to comment
Share on other sites

Nu ai avut cumva vreo pietricica infipta in cauciuc? Acea vibratie se accentua odata cu cresterea vitezei ?

184947[/snapback]

 

Trebuia sa am un pietroi la roata dupa cum facea. Vibratia incepea sa se simta pe la 35km/h crescint vertiginos ca practic peste 50km/h nu mai aveam curajul sa accelerez

Link to comment
Share on other sites

Trebuia sa am un pietroi la roata dupa cum facea. Vibratia incepea sa se simta pe la 35km/h crescint vertiginos ca practic peste 50km/h nu mai aveam curajul sa accelerez

185212[/snapback]

 

Nu te agita; Am un 320d si a facut si a mea ceva asemanator-intra in vibratie cand intorceam volanul fix jumatate stanga; si era o vibratie in coloana de directie, destul de nasoala, de parca atingea motorul in pozitia aia. Stii cum am rezolvat? Am tratat-o cu sictir, si acum nu mai face ( e drept, are momente cand reapare vibratia aia); habar nu am ce a avut, dat banuiesc ca daca stam de vorba poate o rezolvam; daca merg la service si spun ca vibreaza din cand in cand intr-o anumita pozitie.... iti inchipui ce raspuns o sa primesc....

Link to comment
Share on other sites

ieri am fost prin zapada mare si am patinat ceva pe acolo , chestia ca era plina masina de zapada pe la roti si a inghetat asa. si eu aveam ceva vibratie aseara in volan. De dimineata am fost la spalatorie am dat tot ce era pe sub masina zapada si am mers la vulcanizare (vibra volanul de la 70km/h in sus seara - inainte de vulcanizare dupa ce am spalat masina si si inainte am dat 140km/h in afara si nu mai vibra) la vulcanizare am echilibrat rotile fata si acum e perfect totul . se rezolvase de la sine dar acum stau mai linistit eu :blink: . am avut noroi mult si gheata si zapada.
Link to comment
Share on other sites

m-am linistit!

explicatia era urmatoarea:

cu o zi inainte sa patesc ce am patit mersesem pe un drum desfundat. cind am parcat seara, noroiul strins sub masina era inca moale, pina a doua zi el s-a intarit.

cind am placat a doua zi am simtit vibratia respectiva. in momentul in care am saltat masina cu elevatorul pozitia suspensiei s-a modificat rupind practic pojghita de noroi intarita peste noapte in zona bucsilor de bascula, lasand masina jos suspensia s-a comprimat din nou. prin simpla ridicare si coborire de pe elevator am scapat de vibratie. zilele trecute am fost sa schimb uleiul la filaret, i-am povestit mecanicului ce am patit. tragind mai tare de bascule, din bascula stinga fata a cazut un fragment de piatra de cca 1cm in diametru (exista locuri in care pietrele pot sa-si gaseasca loc in acea zona si dupa cum am vazut pot crea mari probleme).

azi am mers pe autostrada si la 200km/h directia era perfecta, nici un fel de vibratie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.