Jump to content

seria 5 - F10 Filtru particule ( Maintenance free )


catalin_s

Recommended Posts

Pentru BMW tau: "The catalyst layer in the filter means they can regenerate without the need for fuel additives, resulting in better performance than can be achieved with the use of additives." Ideea e ca nu trebuie adaugat niciun fel de aditiv.

 

Modelele Mercedes Benz ce au tehnologia BlueTec necesita adaugarea unui aditiv pe baza de uree pentru reducerea poluarii (AdBlue se numeste). Masinile respective au rezervor separat pentru acest aditiv. Problema e ca e cam scump...

Edited by kristal_madness
Link to comment
Share on other sites

Apare in bord ? Sau direct apar simtomele , limitari etc ?

 

Aveti idee cat costa la modelul acesta ? Am inteles ca i destul de scump .

Ultima masina am cumparat o la 49 000 si penultima noua , deci pana acum n am inlocuit la niciuna acest filtru .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Exista factori care scurteaza durata de viata a DPF-ului: termostat defect, stil de condus aiurea etc.

 

La E60 LCi au scos multi martori: estimarea DPF-ului cat si o oarecare informatie despre temperatura apei (nu mai sunt acele cerculete de la turometru)

Link to comment
Share on other sites

Pentru BMW tau: "The catalyst layer in the filter means they can regenerate without the need for fuel additives, resulting in better performance than can be achieved with the use of additives." Ideea e ca nu trebuie adaugat niciun fel de aditiv.

 

Modelele Mercedes Benz ce au tehnologia BlueTec necesita adaugarea unui aditiv pe baza de uree pentru reducerea poluarii (AdBlue se numeste). Masinile respective au rezervor separat pentru acest aditiv. Problema e ca e cam scump...

Masinile mici folosesc AdBlue? Eu stiam de camioanele cu euro 5, nu numai Mercedes.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Care "problema"? Ca se infunda filtrul la x sute de mii de km? Are si filtrul ala o durata de viata, nu tine la infinit.

Cat despre curatarea aia de 100Euro, personal n-am intalnit inca un om care s-o fi facut si sa fi fost multumit pe termen lung de rezultat.

Edited by LYM
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

depinde unde este curatat, eu mi-am curatat la firma X ( nu fac reclama )este cunoscuta in tara si majoritatea dielearilor din au contract cu ei in 2 ani nu am avut nici o mica problema cu masina, am curata catalizatorul si filtrul de particule.

Inainte mi se regenera in fiecare saptamina fiindca fac drumiri mai multe in oras.

Este o solutie care am aleso intre a il anula atit fizic cit si din soft, deocamdata nu regret, dar pe viitor cine stie......

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.