Jump to content

bmw 520d F10 din 2011 zgomot caseta directie


ionutz082

Recommended Posts

  • 4 weeks later...

Eu am un F31 din 2015 iar cand e cald afara si merg mai mult de 1h cu ea, incepe sa faca exact cum multi s-au plans. Uneori te scoate din minti. Chiar si cand franezi asa fin sau pleci de pe loc se aude un poc iar peste bumpere, acolo face cel mai urat, sau daca drumul are gropi si mergi f incet se aude enervant de rau. La viteza mai mare, nu.

 

Iar cand e frig nu se aude absolut nimic. Fac o vizita in service sa vad ce-a patit cazanu.

 

Se pare ca problema se rezolva cu kit ul asta:

 

Edited by ReiMNs
Link to comment
Share on other sites

Eu am un F31 din 2015 iar cand e cald afara si merg mai mult de 1h cu ea, incepe sa faca exact cum multi s-au plans. Uneori te scoate din minti. Chiar si cand franezi asa fin sau pleci de pe loc se aude un poc iar peste bumpere, acolo face cel mai urat, sau daca drumul are gropi si mergi f incet se aude enervant de rau. La viteza mai mare, nu.

 

Iar cand e frig nu se aude absolut nimic. Fac o vizita in service sa vad ce-a patit cazanu.

 

Se pare ca problema se rezolva cu kit ul asta:

 

 

Salut, la a mea (F30) aveam aproximativ acealeasi simptome, initial la Bavaria Baneasa mi-au spus ca trebuie sa inlocuiesc casesta de directie, in realitate au fost bieletele de directie, le-am schimbat si s-a rezolvat problema

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 5 months later...

Daca exista batai metalice in conditiile de mai jos, propun sa evaluati doar caseta de directie si foarte probabil trebuie schimbata:

- virare pe loc pana la capat de cursa cu sunete metalice in timpul virari

- virare la plecare incet de pe loc, cu virare pana la capat de cursa => ar trebui sa apara aceste batai. A se omite eventuale planetare distruse in caz ca exista xDrive pe masina.

 

Nota:

 

Se pot intalni situatii cand aceste batai dispar temporar.

Aceste batai nu au nici o legatura cu jocul normal din caseta sau suspensia masinii ..

Pentru viteze mai mari sau treceri peste zone denivelate, este greu de identificat si localizat aceste batai, existand sansa sa apara altele datorate celorlalte elemente.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 3 weeks later...

De 2 zile iar a inceput sa faca, liniste si pace cat a fost temperatura scazuta ( sub 30 grade ). Inca 2-3 luni de injuraturi si isi revine :)).

 

Si am fost cu masina la service, mi-au verificat absolut tot la ea. Apoi cand le-am zis ca face doar cand e cald afara, mi-a zis ca are mai multe masini in situatia :D

Edited by ReiMNs
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Salut. Am un bmw 520d F10 din 2011 automat si am observat un zgomot din zona casetei de directie. E un zgomot ca o pocaneala de capat de bara si se aude cand masina ruleaza la viteza ff mica 10-20km pe ora la franare si plecare de pe loc. ce e mai ciudat ca se aude doar cand merg mai mult cu ea circa o ora, dupa ce stationeaza cam jumatate de ora nu se mai aude. ma poate ajuta cineva cu o solutie sau o parere? multumesc

 

Salut, ai rezolvat problema?

Daca da, cum?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Dupa multe vizite pe la service-uri, am reusit sa scap de acea bataie pe fata. Am inlocuit bieletele de directie si capetele de bara (producator Lemforder), desi toti mecanicii la care am fost au spus ca toate articulatiile sunt in perfecta stare(am vrut sa le iau prin eliminare). Cand am dat jos bieletele si capetele de bara intr-adevar nu se simtea nici un joc. M-am gandit ca atunci cand se incalezeste compartimentul motor, va incalzi si articulatiile de la directie, astfel dilatandu-se materialele si formand joc.

Bine ca nu te-ai apucat sa schimbi caseta de directie cum au fost cateva sugesti pe aici. Am aceaisi problema cu acest zgomot, merg la service-uri, trag cu rangile de articulatiile pe fata si acelasi raspuns: nu stim ce are. O sa schimb bratele si ce mai consider pe fata, sper sa rezolv.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...
Si la mine a fost aceeași problema. O bataie la cald, la plecare de pe loc si franare, cu volanul drept. DupĂŁ cateva ĂŽntrĂŁri in servuce, solutia a fost doar strângerea șuruburilor de la bascula superioarĂŁ. Parca ar mai fi ceva acum, dar aproape insesizabil, mecanicii nu au gasit nimic in neregulĂŁ la suspensie...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.