Jump to content

Experienta masina inchiriata in strainatate


nicolae nicolae

Recommended Posts

Ca sa fie mai clar, orice amenda va veni la firma de inchirieri si va fi platita automat de pe cardul celui care a inchiriat masina.

Dupa aproximativ un an si ceva de circulat cu masini inchiriate de la Hertz Belgia confirm aceasta modalitate de "plata". Pana la urma este specificat si in contractul de inchiriere ca soferul va plati cam orice vine dupa, de la amenzi de viteza sau de parcare.

Foarte rar amenzile vin direct catre soferul masinii inchiriate, dar s-a intamplat in Olanda asa ceva, si a venit cu executare silita.

Link to comment
Share on other sites

Eu am luat amenda in Ungaria-2010 desi platisem dar intamplarea a fost ca ploua gronic si cand am iesit din masina am tranttit usa si am fugit , bonul intorcandu-se au presupus ca l-am pus intentionat asa, nu mi-a venit nimic acasa de plata, in 2009 m-a luat un radar fix undeva pe Valea Loirei iarasi nu mi-a venit nimic acasa, in fine, asta a fost de mult poate acum s-au mai schimbat treburile!
Link to comment
Share on other sites

Eu am luat amenda in Ungaria-2010 desi platisem dar intamplarea a fost ca ploua gronic si cand am iesit din masina am tranttit usa si am fugit , bonul intorcandu-se au presupus ca l-am pus intentionat asa,

Daca esti atent amenzile de parcare din Ungaria nu sunt date de politie ci de primarie. Probabil asta e motivul pentru care nu ajung pana la noi momentan, dar cine stie cat mai dureaza pana rezolva si astia...

Link to comment
Share on other sites

Ca sa fie mai clar, orice amenda va veni la firma de inchirieri si va fi platita automat de pe cardul celui care a inchiriat masina.

 

Depinde de firma de inchirieri. La Europcar, iti vine instiintare ca sa iti platesti amenda. Plus 25 euro taxe de prelucrare cica. Si asta cam la o luna de la intamplare.

Edited by Beriba
Link to comment
Share on other sites

Depinde de firma de inchirieri. La Europcar, iti vine instiintare ca sa iti platesti amenda. Plus 25 euro taxe de prelucrare cica. Si asta cam la o luna de la intamplare.

Aceste detalii sunt trecute in contractul de inchiriere, la Hertz era specificat foarte clar acest detaliu cu plata amenzilor, si anume taxa de 25euro pe amenda. Daca nu ma insel era chiar mai mult ... dar nu mi-am batut capul niciodata sa aflu care sunt pentru ca platea firma.

Link to comment
Share on other sites

Gata experienta cu masina inchiriata, am primit in locul Zafirei, un Ford S/ C Max cred, oricum tot 7 locuri, masina aproape noua ( avea 10000 km), impecabila, dar dezamagitoare din toate punctele-mirosea groaznic in interior de la plastice (mirosul ala de lighean ieftin), la performante iarasi slaba, iar ca spatiu interior < avea mai putin loc ca E90-ul meu>,

In privinta platii, cand am predat masina a venit un angajat Budget , a inspectat masina , a verificat rezorvorul , si cum totul a fost in regula am primit ceva chitanta ca nu am nimic de plata, sper sa nu apara costuri ulterioare si spun asta ptr ca lipsea covorasul de la pasager iar sotia mea a observat lucrul asta abia dupa 2zile( halal spirit de obs),

Una peste alta a fost ok, seriosi cei de la Budget, mai ramane sa verific cardul :))

Link to comment
Share on other sites

Eu am luat amenda in Ungaria-2010 desi platisem dar intamplarea a fost ca ploua gronic si cand am iesit din masina am tranttit usa si am fugit , bonul intorcandu-se au presupus ca l-am pus intentionat asa, nu mi-a venit nimic acasa de plata, in 2009 m-a luat un radar fix undeva pe Valea Loirei iarasi nu mi-a venit nimic acasa, in fine, asta a fost de mult poate acum s-au mai schimbat treburile!

 

e directiva europeana cu limita de implementare ian 2015, deci nu mai scapi acum.

 

 

Si cand zic ca ajunge amenda inaintea ta acasa, eu am patit-o, anul trecut am traversat franta de la nord la sud si m-a luat un radar cu 102 km/h pe centura parisului in zona de 90 km/h, masina inmatriculata in belgia.

In spania am stat o saptamana si cand am ajuns casa inapoi amenda era deja in cutia postala, 45 de euro.. :)

prima mea amenda in ultimii 6 ani.. si de atunci am deschis cutia pandorei parca.. am reusit sa mai iau o amenda de 400 de euro pentru parcare nepermisa, din care 100 pentru parcarea neperemisa si vreo 300 ca am uitat masina neincuiata, idiotii dracului.. ..

Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu, Franta u a reusit sa incheie acorduri cu toate tarile UE deocamdata, sau nu sunt inca bazele de date disponibile, chiar se ofuscau din nou ca iar le dau germanii peste bot si nu pun la dispozitie baza cu numerele de inmatriculare.Eu cu numere de RO in Franta am luat ceva radare fixe, dar deocamdata nu am primit nimic nicaieri.
Link to comment
Share on other sites

Eu am luat in germania cu nr de ro, nu au ajuns niciodata amenzile acasa... acum am observat ca daca iau blitzuri cu motorul nu iti iei amenda decat daca te opreste imediat politia sau sunt amplasate sistemele alea de radar complete care fac poze din fata-spate in acelasi timp, la radare doar din fata nu se vede prin casca si cum nici nu ai nr pe fata... :goodjob:
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
ce am observat este ca nu stiu din ce motive nu accepta carduri neembosate (care nu au seria in relief). cu acelasi card pe net poti plati masina, cand ajungi sa o iei daca dai cardul nu il primesc, cer altul embosat. nu stiu de ce. nici ei nu stiu, i-am intrebat.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Trebuie sa plec o saptamana din tara. Si as vrea sa inchiriez o masina in Porto.

Am vazut ca toti au nevoie de un card de credit pentru depozit. Se poate oare sa las depozitul ala cash, sau de pe un card de debit, deoarece nu am nici un card de credit.

Si oare la ce suma se ajunge?

Ca si companie stiti ceva despre Honk? Sau aveti vreo recomandare? Mersi!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

A inchiriat careva prin SUA?

 

 

Si eu sunt interesat de SUA daca stie cineva, calatoresc acolo in aprilie si trebuie sa o las si in New York...ma gandeam sa o las la aeroport ca am vazut ca sunt tarifele cu mult mai mici si de acolo taxi...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

 

Ce intrebari aveti legate de inchirierea unei masini in SUA?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Eu am calatorit pana la urma in SUA si am inchiriat de la Avis a fost ok, nu prea erau ei comunicativi (gen masina avea cateva zgarieturi, m am dus sa le semnalez pentru ca in fisa primita nu scria nimic de ele, dar si le notase el..) ... Ar mai fi de precizat ca in SUA au in mare alte modele fata de UE si ca mersul la ei este foooarte usor

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Am inchiriat de doua ori in SUA de la Alamo. Totul este foarte usor.

Am ajuns la ei prin rentalcars.com, dar per total a iesit mai ieftin direct pe site-ul Alamo mai ales ca au oferte last minute si reduceri suplimentare daca te inregistrezi pe site.

 

Procedura a fost asa:

1 Rezervat pe site. Toate firmele spun pretul pentru un model anume (de ex Mustang) dar scris mai mic vei gasi si "similar". Vezi pct 4.

Cel mai avantajos este sa pui tu benzina.

2 Check-in online + skip the counter (mergi direct la masina). Aici am bagat cardul si permisul. Ambele pe acelasi nume neaparat.

Teoretic se cere card de credit dar cardul de debit este acceptat pentru cetatenii straini care fac dovada ca au bilet de plecare din sua. In practica nu m-a intrebat nimeni nimic. Nu se poate plati cash!!

3 De la aeroport au shuttle pana la parcarea cu masini (dureaza 5-10 minute de la aeroport, deci nu are sens sa cauti firma de inchirieri cu masini strict in aeroport)

4 Am ajuns la centrul de inchirieri si facand pct 2 am mers direct in zona unde erau masinile din clasa pentru care platisem.

Erau mai multe modele disponibile in clasa respectiva. Alegi ce iti place. Primul venit, primul servit.

5 Faci poze masinii, vezi daca are defecte, lipsuri, daca functioneaza lulcrurile de pe ea (e neplacut sa te intorci ca vezi ca nu iti merge un far. Mai ales daca pleci haihui vreo 500km) si cel mai important, daca are plinul facut.

Masinile sunt noi, am nimerit 2015 intre 2.000-10.000 de mile. Primesti ambele telecomenzi si un breloc cu un cod de bare si vinul masinii.

6 Iei masina si mergi la iesire. Aici iti cere permisul si cardul si le confrunta cu ce ai scris in rezervare. Daca ai mentiuni cu privire la masina, acum e momentul sa le faci. Eu am gasit niste zgarieturi pentru care in romania se da revopsire. La firma asta se considera avarie ce este zgariat peste 15 cm sau lovit/infundat. Se noteaza numarul de kilometri.

Esti intrebat daca bagi tu benzina sau platesti sa o bage ei. Alegi cum consideri.

In cazul in care rezervarea este platita in avans iti scaneaza codul masinii si pleci.

Daca nu este platita rezervarea , se plateste acum. Primesti o chitanta cu ce este inclus.

7 La revenire faci plinul inainte sa predai masina (daca ai ales varianta asta). Te prezinti la centrul de inchirieri. Receptionerul se uita de lovituri, verifica kilometrajul si rezervorul.

La interior: daca masina a fost folosita in conditii normale totul e ok, daca e o cocina maxima o sa fii taxat pentru curatarea interiorului.

Primesti o chitanta care atesta ca ai adus masina ok si cu rezervorul plin.

Singurele costuri ce mai pot aparea dupa acest moment sunt amenzile de parcare/viteza etc. care nu tin de ei.

 

Luatul masinii a durat 5 minute.

Returnatul a durat 2 minute

 

Lucruri in plus:

Alegi o anumita firma, ea este de fapt intr-un grup mai mare. Cand ajungi la centrul de inchirieri te trezesti ca acelasi parc merge pentru 10 firme diferite.

Am patit asta in phoenix, era un centru de inchirieri gigantic. Receptia avea toate firmele. Firmele erau impartite pe zone si etaje fiecare cu insemnele lor de branding dar de fapt masinile erau la comun. Nu mai aveau decat 2 masini pentru clasa aleasa de mine. Am rugat-o pe femeia de acolo daca mai are si altceva si mi-a adus una de pe alt etaj de la alta firma.

Toata lumea este foarte amabila.

Edited by mmneg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.