Jump to content

E36 Cabrio - Mein Kater


AxL MoDo

Recommended Posts

Inteleg pasiunea pt masini dar, la 21 de ani cu posibilitatile astea financiare, mai bine puneai pasiunea in asteptare cativa ani.

 

Cred ca e cam aceasi chestie, sa astept cativa ani ca sa strang bani sa imi iau una gata facuta sau sa incep de acum sa am una pe care sa o fac cu banii pe care i strangeam si sa fie ca noua ! Imi pare sincer rau ca nu m-am nascut ca majoritatea, cu posibilitati !

Link to comment
Share on other sites

Astazi, am fost la cumparaturi am luat ceva materiale si m-am apucat de o mica rectificare ! Pentru ca, chiar daca masina este cum este asta nu inseamna ca o sa umblu cu ea instil arelquin ! Asa ca am luat un spray de retus auto negrumat si am vopsit capacul de decapotare ! Astept poze si cu, capota, vopsita in aceasi nuanta ! Vopseaua nu este pe termen lung ci ca sa nu fie in peinspe mii de culori cand o sa ajunga acasa o sa intre la o vopsire integrala sa i schimbam culoarea !

post-72105-0-78504200-1430138126_thumb.jpg

post-72105-0-07149800-1430138128_thumb.jpg

post-72105-0-94156200-1430138144_thumb.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
A trecut ceva timp de cand nu am mai scris nimic ! Am vrut doar sa sterg topicul de praf sis a va anunt ca in 4 una care vine merg dupa masina sa o aduc acasa ! Am adunat toate piesele necesare si mi-m luat in cele din urma bilet pe 4 ! Tot ce mai ramane e sa ma ajute dumnezeu sa o aduc acasa cu bine si sa nu intervina nimic ! Azi am luat ultiima piesa semnalele pentru ca nu le-am gast si cine le vindea le vindea la 30 lei bucata iar pe ele am dat 34 de lei/bucat pe autokarma!

post-72105-0-95453900-1435184665_thumb.jpg

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Te bagi la "cooperativa munca-n zadar" ... ti-ai facut niste calcule inainte sa te apuci de treaba asta?

 

Am facut calculele evident si la 2500 hai sa zic 3000 de euro nu gasesti E36 Cabrio proaspat vopsit cu sistemul de franare cap coaa schimbat (piese noi de firma) cu articulatie directie bucsi capete de bara etc noi, inmatriculat cu taxa platita, consumabile noi practic o masina care abea a iesit pe poarta fabricii ! Masina asta va fi adusa la bucuresti iar aici o desfac complet mai desfacuta decat a fost o sa ramana doar caroseria de ea o sa fie curatata de tot ce inseamna jeg flori de rugina tot ce inseamna mastic si o sa fie revizuita apoi piese noi pe ea apoi vopsea ! Singurele 2 drumuri pe care o sa le faca masina (si inca nu e sigur 100% pentru ca recent am vb cu un amic care a spus ca poate face rost de un SUV el are C+E si inchiriem o platforma cu care aducem masina acasa undeva la sub 800 lei (platesc platforma si motorina) ! Deci singurele drumuri posibile pe care le va face masina Oradea - Bucuresti si Casa - RAR - Casa ! Dupa ce o vad cu numerele crecte si toate actele gata (desi o sa imi para rau ca o sa dau bani pe asigurare aiurea) O sa incep sa o desfac 100% prima data interiorul la care trebuie sa lucrez hard core instalatie electrica flori de rugina curatata pana la tambla apoi izolata apoi mastic apoi izolatie ! Apoi exterior lafel doar ca aici v-or intra piese in directie in franare tot ce inseamna !

 

Cred ca e gata deja ...

 

Masina nu e gata, suport motor dreapta spart..., acesta fiind singurul motiv care m-a impiedicat sa plec cu masina la drum,dar se schimba ambii suporti motor si cutie cu cei de la lemforder!

 

In cazul asta, mult succes in continuare cu ea.

 

Multumesc frumos si doamne ajuta!

 

Nu mai e nevoie de succes, ii trebuie bafta in continuare, sa reuseasca sa o tina intreaga. :)

 

Multumesc frumos si tie si tututror celor care m-au sustinut in mediul virtual si cel real, mai ales baiettilor care mi-au dat ceva piese eu platind doar curierul ! Pana in ianuarie (pentru ca momentan ma pregatesc de un fratior mai mare E39) proiectul stationeaza ! Sper ca mosul sa vina in portbagajul la E39 cu suportii motor si cutie + filtre si ulei pentru pisicul mai mic !

post-72105-0-44763600-1442431327_thumb.jpg

post-72105-0-92168100-1442431327_thumb.jpg

post-72105-0-35418500-1442431328_thumb.jpg

post-72105-0-98738200-1442431328_thumb.jpg

post-72105-0-52608400-1442431329_thumb.jpg

post-72105-0-92415300-1442431329_thumb.jpg

post-72105-0-29011600-1442431330_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

La cum am calculat eu si la ce vreau eu sa i fac eu zic ca asta ar fi rzultatul ! Oricum cand investita da rezultate nu mai conteaza suma ! Plus ca am vrut o masina pe care sa o fac nu pe care doar sa o iau si sa o conduc ! In lumea auto pot sa dau multe numere de inmatriculare, povesti care dateaza inca de acum 15-16 ani exemplu viu proiectul "DAS ZIM" sau Dacia VTM proiect care nu e de curand insa sunt 2 cele mai clare exemple ca se poate sa iubesti o masina pe care sa o aduci in stadiul acela de, aproape masina impecabila, si sa nu te mai intereseze suma ! Iar pe mine ma intereseaza sa o aduc in stadiul in care a fost conform VIN-ului cu multe alte accesorii in plus ! Sa fie un OEM Clean !
Link to comment
Share on other sites

Uite-te la Touringul ala al meu...si vezi de unde am plecat, eu zic ca a fost mult mai putin de munca decat la ce ai tu si tot a ighitit 2000e, si m-am apucat de ea fiindca o aveam de ceva vreme, era pe numele meu inscrisa cu taxa nerecuperata, daca era s-o si platesc acum masina si s-o mai si inscriu si s-o mai si refac, eu unul sincer nu ma apucam de ea.
Link to comment
Share on other sites

Uite-te la Touringul ala al meu...si vezi de unde am plecat, eu zic ca a fost mult mai putin de munca decat la ce ai tu si tot a ighitit 2000e, si m-am apucat de ea fiindca o aveam de ceva vreme, era pe numele meu inscrisa cu taxa nerecuperata, daca era s-o si platesc acum masina si s-o mai si inscriu si s-o mai si refac, eu unul sincer nu ma apucam de ea.

 

In primul rand "nice car...nice color" ! In al 2-lea rand imi dai un exmplu gresit ! Hai sa iti explic de ce ! E ca si cum am compara solenta cu nova ! Vorbim de serii diferite tu ai seria 5 eu am seria 3 a ta e mai mare a mea e mai mica ! A ta e mai scumpa la intretinere a mea e mia ok ! Eu asa am auzit ca seria 5 e mai scumpa ca intretinere ! Deci nu e ok comparatia !

Link to comment
Share on other sites

eu iti doresc sa resesti sa faci tot ce ti-ai propus cu ce costuri ti-ai propus. Ai dreptate tu in ceea ce zici,cum ca seria 5 e mai scump la intretinere ca seria 3, dar este vorba doar de consumabile si articulatii... iar din pacate in cazul nostru, grosul banilor nu-s acolo. Un interior decent de 3'er se invarte cam la acelasi pret cu unul de 5, o pereche de jante lafel, monopera la vopsit e cam aceeasi, doar ca tu poate mai scutesti 1L de vopsea...
Link to comment
Share on other sites

Nu-i vorba DonJon ca-i carutza sau nu...80% din bmwurile vechi in circulatie nu-s mai breze ca aia a lui. E vorba de cat de rentabil e...si aici nu ma refer la pretul de revanzare ca nici nu poate fi vorba, cat de rentabil e in comparatie cu una inscrisa si darmata sau una intr-o stare ceva mai buna dar neinscrisa. Iti spun eu ...o sa mucesti ca turbatul aproximativ 1an la ea, si cand va fi gata vei fi deja semi-plictisit de ea. Eu asa am patit :)
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.