Jump to content

Clapete galerie admisie


Dobrescu Alex

Recommended Posts

  • 3 weeks later...

Eu am schimbat disributia la N47 ca zornaia, iar cand am luat masina de la service mi s-a spus ca au scos si clapetele pentru ca una scapase si era cat pe ce sa fie trasa in motor.

De cand le-au scos, nu a aparut nicio eroare si nici nu am simtit oscilatii pe diferite plaje de turatii.

Legat de consum, nu pot sa ma pronunt, desi am mers ceva de atunci dar nu am masurat consumul cu exactitate - ceea ce poate spune ca si daca creste consumul este insesizabil.

 

P.S. nu inteleg de ce se mai pun astfel de clapete fiindca toate masinile mai vechi care au avut asa ceva au fost predispune la probleme (sa fie trase clapetele in motor), unele chiar au patit-o. Eu am avut mondeo din 2004 si multi de pe formul de ford s-au plans de aceasta problema.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Salutare!

 

Acum cu distributia rupta la masina, galeria arata praf! La modul ca este foarte murdara, stratul gros de calamina pe pereti si clapete!

Masina este un 520d N47 E60 Euro 5 si doresc anularea clapetelor, sa scot tija si clapetele. Am vorbit cu colegul Luc89 la telefon, el mi-a spus ca de 50.000 km nu a avut probleme sau ceva diferit de cand le-a dat jos, mi-a explicat in mare parte cum se scot clapete, as fi curios daca stie cineva mai detaliat si mai exact, eventual o poza ceva?

 

Multumesc!

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

WIN60, din ce am mai citit pe forum, nu este recomandat sa inlaturi clapetele daca inca mai ai DPF-ul pe masina fiindca se va infunda mai repede... Acele clapete au rolul de a ajuta la arderea motorinei mai bine la turatii joase, cred ca stii si tu, nu mai are rost sa explic :) Edited by Brokencyde
Link to comment
Share on other sites

Intradevar, mai verific inca o data jocurile la clapete, sa vad tija aia cum se misca...daca mi se pare mare, le scot, chiar nu mai am nevoie de alte belele pe cap. Se infunda, il scot si gata si asa are soft pe ea cu dpf on.Clapetele ele singure au ceva joc insa nu am tras de tija, dar maine ma uit.

 

Mersi frumos!

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Cu placere! Ar mai fi varianta unei galerii de admisie noua, dar ma gandesc ca ai investit deja multi bani in refacerea motorului... Dar poate ai noroc si tija este in regula.

 

- uite aici un tutorial despre inlaturarea clapetelor de admisie si inlocuirea lor cu acele dopuri ( masina din videoclip fiind 525d E60, cred ca este aceeasi metoda si pt n47 ). Edited by Brokencyde
Link to comment
Share on other sites

Te inteleg, insa am zis dinainte sa cumpar masina ca daca va pica DPF (din cauza ca anulez admisia) la ea, il voi anula si voi mari putin softul. Cam asta ar fi singura problema din anularea clapetelor si "unii" au reclamat niste suturi in mers constant la N47 dupa anulare, insa am un caz clar pe forum, o masina identica de 50.000 km cu clapetele anulate deoarece avea joc tija foarte mare, fara probleme. Edited by WIN60
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Postez aici niste poze cu galeria de N47 cu flap control (Euro 5). Nu sunt modelul vechi si nici modelul nou de pe F10 unde costa kit-ul de clapete undeva la 200 lei pe OE. Clapetele sunt metalice, aveau joc acolo, se misca tija cu totul sus-jos foarte mult!.

Dupa ce scoti tija centrala care le actioneaza, pur si simplu o tragi cu un patent ca sa scoti clapetele,sunt 4 cleme de plastic, trebuie sa bagi o surubelnita subtire si ascutita sa poti indepartezi clemele (trebuie curatata foarte bine altfel nu vezi clemele, cazul meu), am reusit in final sa o curat cu 2 solutii de degresare foarte bune in decurs de 3-4 ore sa zic si vreo 8-9 randuri de jeturi la spalatorie inclusiv bagata teava cu presiune in fiecare gaura din galerie.Dupa ce scoti clemele, clapetele si clemele o sa cada in galerie, trebuie sa ai grija sa nu lasi nimic acolo!

 

Atasez si poze:

My link

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.