BMWClub: Apa sub mocheta spate dreapta - BMWClub

Jump to content

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Apa sub mocheta spate dreapta

#1 User is offline   Crysis21 

• Senior
  • Group: Members

Posted 23 August 2015 - 10:43

Salutare,

Dupa o saptamana de ploi in Timisoara (timp in care nu am folosit prea tare masina), am fost la spalatorie. Cand am dat presul dreapta spate jos, am observat ca este ud. Mocheta din dreapta spate era uda, mai tare inspre prag decat spre mijloc. Aveti idee de unde intra apa respectiva? Precizez ca e vorba de un F10 cu trapa.

O zi buna,
Cristian
0

#2 User is online   RaYn3 

• Fan
  • Interests:F1

Posted 23 August 2015 - 11:25

Crysis21, on 23 August 2015 - 10:43, said:

Salutare,

Dupa o saptamana de ploi in Timisoara (timp in care nu am folosit prea tare masina), am fost la spalatorie. Cand am dat presul dreapta spate jos, am observat ca este ud. Mocheta din dreapta spate era uda, mai tare inspre prag decat spre mijloc. Aveti idee de unde intra apa respectiva? Precizez ca e vorba de un F10 cu trapa.

O zi buna,
Cristian

Trapa ori foliile de etansare din interiorul usii. Probabil ca au pastrat acelasi sistem cu folie pe interior. Acestea sunt prinse cu ceva mastic care in timp se dezlipeste de pe tabla si prin urmare lasa apa sa ajunga in interior. Desfacuta fata de la usa respectiva si inspectata folia
3

#3 User is offline   mase 

• Senior

Posted 23 August 2015 - 11:33

Da, cel mai probabil nu mai etanseaza folia de la portiera dreapta spate.
Am patit-o si eu.
Rezolvarea a fost desfacerea fetei de la portiera si lipirea foliei de etansare cu silicon.
0

#4 User is offline   Crysis21 

• Senior

Posted 23 August 2015 - 12:58

Am uitat sa spun ca ieri cand am deschis usa dreapta spate, a curs foarte multa apa jos. Merci de sfaturi. Am sa incerc maine sa o rezolv.
0

#5 User is offline   eugentim 

• Începător

Posted 24 August 2015 - 14:59

Salut
Si eu am patit acelasi lucreu.
Cind am deschis usa din dreapta spate a incept sa curga apa pe jos .
Masina era parcata cu botul mai jos si aplecata spre stinga ,deci usa din dreapta spate era cel mai sus.
Nu am observat daca mocheta din interior era umeda ,dar data viitoare cind patesc asta o sa verific .masina e un F 11.
m-am gindit ca sa strins un pic de apa pe la chedere .
0

#6 User is offline   P.I.M.P. 

• Bmw driver
  • Group: Contributors

Posted 24 August 2015 - 15:00

Nu sunt dopuri sub usa? Daca da, temporar puteti sa le scoateti.
0

#7 User is offline   Sapro213 

• Începător

Posted 24 August 2015 - 21:19

Cred ca o sa schimb marca de masina la urmarorul upgrade, mi se pare ca bmw cam da chix cu noile modele la fel si mercedesul
0

#8 User is offline   valyepm 

• Nou venit
  • Pip

Posted 06 February 2016 - 22:06

Salut, intreb aici ca sa nu deschid un alt topic.

Am un F10 si observ ca de fiecare data dupa o ploaie mai puternica se aduna apa, cam de un deget, in compartimentul din partea dreapta a portbagajului.
Compartimentul respectiv are pereti de plastic si apa nu se poate scurge din el, de fiecare data o adun cu o carpa.
Am pus mana peste tot si nu vad nimic ud, mocheta sau altceva, si nu imi explic pe unde intra apa acolo.

Inteleg ca este posibil sa fie un furtun de evacuare care sa treaca pe acolo insa nu l-am depistat si repet, totul e uscat in jur, ca si cum cineva a turnat apa direct in compartimentul respectiv.

Aveti idee ce ar putea fi?

Multumesc.

This post has been edited by valyepm: 06 February 2016 - 22:13

0

#9 User is offline   leoberti 

• Senior

Posted 18 October 2016 - 14:23

Ai bariera de vapori dezlipita in partea de jos (foliile cum spun baietii). Am patit-o si eu la seria 3 si am aceeasi problema la 5-ar :). Nu rezolvi nimic scotind dopurile de scurgere, pentru ca din cauza formei usii , apa care intra in usa (printre geam si chederul exterior, se prelinge pe folia asta si se scurge printre fata usii si usa ajungand sub usa intre cele doua chedere care etanjeasa usa. Daca chederul interior nu etanseaza cum trebuie o sa ai apa in masina, in functie de cat de mult ploua. Faptul ca atunci cand deschizi usa iti curge multa apa de sub ea, inseamna ca chederul exterior isi face treaba si etanseaza :). Apa respectiva se aduna intre usa si prag si este tinuta de chederul exterior.
0

#10 User is offline   flavyus 

• Senior

Posted 21 October 2016 - 23:14

valyepm, on 06 February 2016 - 22:06, said:

Salut, intreb aici ca sa nu deschid un alt topic.

Am un F10 si observ ca de fiecare data dupa o ploaie mai puternica se aduna apa, cam de un deget, in compartimentul din partea dreapta a portbagajului.
Compartimentul respectiv are pereti de plastic si apa nu se poate scurge din el, de fiecare data o adun cu o carpa.
Am pus mana peste tot si nu vad nimic ud, mocheta sau altceva, si nu imi explic pe unde intra apa acolo.

Inteleg ca este posibil sa fie un furtun de evacuare care sa treaca pe acolo insa nu l-am depistat si repet, totul e uscat in jur, ca si cum cineva a turnat apa direct in compartimentul respectiv.

Aveti idee ce ar putea fi?

Multumesc.

La stopul dupa aripa ai o protectie de cauciuc , pe acolo intra apa in accel locas, desfa accea protectie si pune silicon dupa care montezi la loc
0

Share this topic:

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users

www.bmwclub.ro trafic.ro