Jump to content

tremurat franare bmw f11 530d franare viteza peste 150km


alexf11

Recommended Posts

Si eu am patit asa la un E70, discuri ATE aproape noi (aprox 8k km) Am rezolvat problema la un service de rectificat chiloasa, au pus pe strung discurile si problema a disparut. Se pot ovaliza destul de usor, la spalatorie spre ex. daca vi cu ele incinse si sa da prima data un jet de apa la roti , pot aparea probleme.. Edited by TiberiuA
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Pana la disc se distruge anvelopa, janta, sunt afectate amortizorul, bratele, bucsile, eu nu vad cum de s-ar ovaliza discul de la o groapa.

depinde de disc , materiale ,uzura nu cred ca e chiar imposibil sa se deformeze la vreun impact puternic .

Edited by Myx
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

1447431985[/url]' post='2307177']

ma confrunt cu o problema la bmw f11 530d tremura la franare de la 150 -170 km h am echilibrat rotile tot asa face am verificat in service brate tot tot tremura interesant tremura la franre doar la viteze mari de ex de la 100 km daca franez nu tremura

astept rasounsuri ;)

 

Pune frâne pe original,nu ate și alte bĂŁlĂŁrii..

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

La mine la E60 cand franam de la 200 nu doar ca vibra, ci se si misca stanga dreapta usor. Aveam discuri noi, placute noi fata spate. Daca masina se afla in stare tehnica perfecta problema poate sa vina de la strada, anvelope sau jante.

La mine jantele au fost problema, pentru ca un idiot nu a stiut cum sa echilibreze 4 jante. Mi am dat seama repede pentru ca problema a aparut imediat dupa ce am schimbat rotile de iarna cu cele de vara. La ce drumuri sunt in Ro, recomand echilibratul rotilor mai des.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
eu daca franam mai tare de la 150 de exemplu, imi sarea volanul din mana pur si simplu. Dardaia toata masina de ziceai ca e vibrator :))). A venit timpul sa schimb placutele si am pus ATE de care sunt foarte multumit fata de TRW care au fost de cacao. In vreo 400 km parcursi au disparut de tot vibratiile la franare fara sa fac nimic la discuri. Singura chestie este ca atunci cand franz mai apasat adica sa opresc mai repede, se aude ca un vuiet.
Link to comment
Share on other sites

Ciudate si TRW, or fi dreq si astea ceva chinezarii contrafacute sau naiba stie ca e piata plina la noi, nici nu mai stii ce cumperi. Eu am mai folosit Jurid original bmw care mi s-au parut f bune, nu vibra la franare, nu scartaie, n-avea nici pe naiba. Si acum la f10 am pus pe fata originale la bmw dar nu stiu ce marca erau, oricum f bune si fara nicio problema din cele enumerate de colegi mai sus. Poate depinde si de ce lot au pe stoc si sa nimeresti vreunele gen trw ...la noroc.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.