Jump to content

Roata rezerva


maryo ciprian

Recommended Posts

Saptamana viitoare plec prin Grecia si nu am cauciucuri rft, nici roata slim. Masina este xdrive si am jante pe 19" 351m style. Separat am roti de iarna pe 18" ma gandeam sa iau una dupa mine in portbagaj in caz de nevoie. Aveti idee, imi poate afecta la xdrive in cazul in care o voi folosi pe o scurta distanta, pana la prima vulcanizare si mergand cu viteza redusa? Circumferinta este la fel, aproximativ.

 

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Salut.

 

Am avut o intamplare de genul (in Romanica, pe o portiune de drum unde in 20km nu exista nici o vulcanizare + ora tarzie ).

 

Aveam jante style 135, r18, rft, am facut pana pe dreapta fata. Am avut rezerva slim la mine, am zis sa o pun macar pana gasesc o vulcanizare sau un tire shop. Dupa ce am pus-o, am dat sa plec si surpriza: Masina se tura singura pana la maxim, fara nici o eroare, chiar si pe liber.

Mi-a luat ceva timp pana sa imi dau seama: Datorita ASC, detecta diferenta de dimensiune intre 18 si 15, intrand in fault mode.

Am dezactivat ASC, apoi am reusit sa plec.

 

Modelul meu este e46, insa am zis sa te atentionez, sistemul acesta fiind prezent si pe masina ta (ma gandesc) .

Oricum, diferenta intre dimensiunile jantei/anvelopei , in cazul tau este mult mai mica, improbabil sa se intample asta.

 

Nu cred ca datorita diferentei mici, daca mergi pana la prima vulcanizare masina ta sa pateasca ceva, mai ales daca ai grija la viteza si conditiile carosabilului.

 

In rest, ce sa-ti zic: Vacanta placuta si ai grija pe la Bulgari cu drumul, dar mai ales pe unde lasi masina...

Edited by BMG e46 320d
Link to comment
Share on other sites

Eu am fost la greci fara roata de rezerva, si fara RFT, jantele fiid de 18. Nu au fost probleme. In 300k km am facut o pana, si aia pentru ca avea probleme janta si a scapat aer.

 

A.

Ce spui tu se numeste noroc. Atat.

 

Eu, dupa fiecare schimb de cauciucuri e un facut sa iau un cui cam dupa 3 saptamani de gume noi; apoi nimic 60k km; si mers 99% pe sosea.

Sunt la al doilea schimb de gume. Si am rezerva subtire permanent in portbagaj.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Ce spui tu se numeste noroc. Atat.

 

Eu, dupa fiecare schimb de cauciucuri e un facut sa iau un cui cam dupa 3 saptamani de gume noi; apoi nimic 60k km; si mers 99% pe sosea.

Sunt la al doilea schimb de gume. Si am rezerva subtire permanent in portbagaj.

 

Reply-ul asta voiam sa il dau si eu :)).

 

@Atomykatt.

Daca nu ti s-a intamplat, nu inseamna ca si altcineva are norocul tau.

Mai bine sa fii preventiv (si pregatit ! ) decat sa "plangi dupa".

Edited by BMG e46 320d
Link to comment
Share on other sites

Omul a intrebat daca poate folosi rezerva, nu daca poate juca la 6 din 49. Eu cred ca poti folosi roata respectiva fara probleme, atata vreme cat ai aceeasi circumferinta la roata (si ai). Dilema reala la tine este ca ai roti in 2 dimensiuni, si cred ca trebuie sa probezi ce se intampla. Presupun ca vrei sa iei roata cu 245/45/18 fiind mai ingusta. Parerea mea e ca iti ia mai putin timp sa faci singur testul la o vulcanizare decat sa afli un raspuns valid aici.

 

La E60 am mers cu rezerva pe spate (aveam style 135 atunci, 245/40/18 toate rotile) si nu am intampinat niciun fel de problema sau eroare.

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut.

 

Am avut o intamplare de genul (in Romanica, pe o portiune de drum unde in 20km nu exista nici o vulcanizare + ora tarzie ).

 

Aveam jante style 135, r18, rft, am facut pana pe dreapta fata. Am avut rezerva slim la mine, am zis sa o pun macar pana gasesc o vulcanizare sau un tire shop. Dupa ce am pus-o, am dat sa plec si surpriza: Masina se tura singura pana la maxim, fara nici o eroare, chiar si pe liber.

Mi-a luat ceva timp pana sa imi dau seama: Datorita ASC, detecta diferenta de dimensiune intre 18 si 15, intrand in fault mode.

Am dezactivat ASC, apoi am reusit sa plec.

 

Modelul meu este e46, insa am zis sa te atentionez, sistemul acesta fiind prezent si pe masina ta (ma gandesc) .

Oricum, diferenta intre dimensiunile jantei/anvelopei , in cazul tau este mult mai mica, improbabil sa se intample asta.

 

Nu cred ca datorita diferentei mici, daca mergi pana la prima vulcanizare masina ta sa pateasca ceva, mai ales daca ai grija la viteza si conditiile carosabilului.

 

In rest, ce sa-ti zic: Vacanta placuta si ai grija pe la Bulgari cu drumul, dar mai ales pe unde lasi masina...

Multumesc pt raspuns, iar cu problema traversatului bulgariei, ce sa zic, suntem 4 masini si o sa incerc sa nu opresc pe la ei.

 

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

 

Proba sa vad daca pleaca o pot face, dar pe mine ma intereseaza daca imi afecteaza la xdrive daca se parcurg...nu stiu, 10-20 km pana la o prima vulcanizare.

 

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Edited by maryo ciprian
Link to comment
Share on other sites

Nu are cu ce sa afecteze pe o perioada scurta si daca mergi si tu ca omu :)

 

BMW vinde roti subtiri de rezerva si pentru masini cu xDrive! Daca afecta nu mai vindeau.

 

Concediu placut si nu iti mai face griji! Sper sa nu fie nevoie sa folosesti roata de rezerva!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.