Jump to content

teapa achizitie f30


Masti

Recommended Posts

Da ,,, noi romanii suntem cei mai hoți ,,, stai liniștit ca nu s a inventat șmecheria la noi ,,. Când te pune Neamțul sa te duci dupĂŁ o masina 4-500km și dupĂŁ ce ai ajuns ĂŽți spune ca e cutia stricata sau nu ți mai RĂŁspunde la tel sa vezi ce bine e ... dar nu mai cĂŁutați frate anunțuri și luați direct de la magazin cu 4-5000e mai mult . De parca alea sunt perfecte . Avem cazuri destule de masini luate de la reprezentanta in “perfecta stare” . Și apropo când negociați de ce mai negociati? Nu oare și pt defectele care le are ?

 

Ce ma deranjeazĂŁ pe mine și e pĂŁrerea mea e ca toatĂŁ ĂŽntâmplarea ta e prezentatĂŁ in mod ca și cum ai gĂŁsit o dauna totala și ai un titlu de gen “clickbait”

  • Like 3
  • Downvote 10
Link to comment
Share on other sites

Era și omul supĂŁrat. Pentru el experiența nu a fost deloc plĂŁcutĂŁ, evident. Nu vĂŁd de ce te-ar deranja atât de tare supĂŁrarea lui :)

 

+1 . Pe langa asta, tot modul in care s-a comportat samsarul a fost dubios, ca sa folosesc un cuvant frumos. Indivizii ca asta trebuie popularizati, sa nu mai ia lumea de la ei nimic.

 

Ca o paranteza, @dadogus, astept explicatia aia cu tva-ul, poti sa ne lamuresti?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Da ,,, noi romanii suntem cei mai hoți ,,, stai liniștit ca nu s a inventat șmecheria la noi ,,. Când te pune Neamțul sa te duci după o masina 4-500km și după ce ai ajuns îți spune ca e cutia stricata sau nu ți mai Răspunde la tel sa vezi ce bine e ... dar nu mai căutați frate anunțuri și luați direct de la magazin cu 4-5000e mai mult . De parca alea sunt perfecte . Avem cazuri destule de masini luate de la reprezentanta in “perfecta stare” . Și apropo când negociați de ce mai negociati? Nu oare și pt defectele care le are ?

 

Ce ma deranjează pe mine și e părerea mea e ca toată întâmplarea ta e prezentată in mod ca și cum ai găsit o dauna totala și ai un titlu de gen “clickbait”

 

 

Pe modul daca caut pe olx sunt binevenit sa iau teapa. Na, nu iti permiti nou, iei teapa.

 

Probabil titlul trebuia sa fie: tentativa frauda f30, poate era mai corect asa.

 

In momentul in care spui ca vinzi ceva si se constanta ca acel ceva este altceva, se considera inselaciune. Oricat de mica ar fi diferenta, daca ai scris o litera gresit, conform legii se poate incadra la tentativa inselaciune.

 

Este normal ca parerile sa fie impartite. Cel mai bine vanzatorii ar intelege adevaratele nevoi ale clientilor si ar trata fiecare client cu respect si empatie. Cu siguranta calitatea si numarul vanzarilor ar creste. Bineinteles asta nu este valabil pentru Arges.

Edited by Masti
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Atat de multe de spus:

1. Eu sunt din Pitesti, am luat destul masini de aici pt mine si pt parinti, masini OK, sunt si samsari Ok. Nu cred ca procentajul de tepari e mai mare aici decat in Galati, Constanta, Cluj, Satu Mare, alte judete cu imagine buna:)

2. Eu nu inteleg unde e pretul bun, a luat un prieten de curand un f30 , manual ce-i drept, nu asa optiuni, cu 10 mii, 2013, 170k km reali, masina f buna si curata. La banii astia gasesti f10 foarte bun.

3. Legal orice plata peste 10 mii euro se face prin transfer bancar, restul e gargara. Oricine incearca sa pacaleasca asta inseamna ca e dubios si am plecat!

4. Daca vanzatorul imi pune orice fel de conditie, am plecat in secunda 2, fara discutii. Daca te simte ca iti doresti foarte multe masin si esti in stare sa treci peste unele chestii, ai pus-o...

  • Like 4
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Atat de multe de spus:

1. Eu sunt din Pitesti, am luat destul masini de aici pt mine si pt parinti, masini OK, sunt si samsari Ok. Nu cred ca procentajul de tepari e mai mare aici decat in Galati, Constanta, Cluj, Satu Mare, alte judete cu imagine buna:)

2. Eu nu inteleg unde e pretul bun, a luat un prieten de curand un f30 , manual ce-i drept, nu asa optiuni, cu 10 mii, 2013, 170k km reali, masina f buna si curata. La banii astia gasesti f10 foarte bun.

3. Legal orice plata peste 10 mii euro se face prin transfer bancar, restul e gargara. Oricine incearca sa pacaleasca asta inseamna ca e dubios si am plecat!

4. Daca vanzatorul imi pune orice fel de conditie, am plecat in secunda 2, fara discutii. Daca te simte ca iti doresti foarte multe masin si esti in stare sa treci peste unele chestii, ai pus-o...

Eu nu am vazut samsar ok, oricum adaosul lor e aproape dublu.

Legal e ca orice tranzantie sa se faca prin banca, nu e.adevarat ca doar peste 10 mii , orice tranzactie cu bani cash la achizitionarea unei masini ( si nu numai)e considerata dubioasa. Exact de asta se tem samsarii. Acum poti sa mai spui ca exista si samsari ok?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

nu e.adevarat ca doar peste 10 mii , orice tranzactie cu bani cash la achizitionarea unei masini ( si nu numai)e considerata dubioasa.

 

Pai de ieri de cand s-a lansat apple pay..nici carduri, nici cash nu mai port la mine. Sa vad pe unul care nu-mi da bon, la orice :)))

 

Nu stiu cum fac altii bani dar la mine se fac prin munca.

 

Normal, doar ca munca e un concept de neinteles pt acesti bisnitari, tepari, care cauta sa castige minim 2-3000 la o masina. Daca mai pui ca vand poate doua pe luna, sau doua la o luna jumate, faceti voi calculele.

  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Am uitat, in toata "nebunia" de la fata locului, am reusit sa pozez seria VIN pentru verificare online. Initial solicitasem seria la telefon dar vanzatorul nu avea actele la el.

 

Pentru curiozitatea noastra, daca este cineva de la BMW pe aici si ne poate ajuta cu o verificare, seria este:

 

WBA3D310X0FT34631

 

Am verificat eu la bmw masina:

 

Ultima intrare in service:

 

02/11/18 210482 km 01861 Auto-Zentrum Bernhard Ernst GmbH&Co. KG , Witten No

 

Revizia facuta mai tarziu cu 10 000km.

 

Km sunt reali macar. :))

Edited by NRC
Link to comment
Share on other sites

Eu nu sunt dispus să mai accept nicio mizerie în anunț. Nu există scuze sănătoase la cap pentru asta. De ce?

 

Hai să luăm un exemplu clasic la F30. 90% din anunțuri zic: "Suspensie Reglabilă EcoPro/Confort/Sport/Sport+". Evident, nu e așa. noi, cei mai pasionați știm ce nevoie ar fi ca F30 să aibă și suspensia reglabilă.

 

Acum, samsarul profită orice ar fi, chiar și prin prostie, pentru că sunt 2 cazuri:

 

1. Samsarul știe că nu are, dar pune asta oricum ca să "dea bine" - vine clientul, vede frumos în iDrive că se aprind niște chestii pe acolo când schimbă și pune botul.

Tu dacă te pricepi, îi dai peste bot și el face pe prostul. Că nu știa, că așa credea și el...bla bla bla bla. Dar are șanse mari ca cel care cumpără să nu știe și să o ia de bună. Ok, ești tăntălău dacă iei țeapă ați zice... dar tot înșelăciune se cheamă.

 

SAU

 

2. Samsarul, la rândul lui chiar e bălălău și nu știe nici el că nu are mașina așa ceva. Situația ca mai sus e aceeași. Tot înșelăciune se numește.

 

 

O să ziceți că e un nimic poate, că nu e grav, mai ales în situația 2, că poate nu știa. Eu refuz să mai accept asta și voi recomanda oricui să zică PAS la orice neregulă, fie ea cât de mică. Indolența și proasta educație ne aduc în rahat și mizerie. Nu mai fiți fraieri pe banii voști. De aia facem "cuiburi de viespi" la Pitești sau cum mai zicea un coleg Galați șamd, pentru că noi le permitem să profite de pe urma noastră.

 

Citiți, studiați, căutați date tehnice despre mașinile pe care vreți să le luați. Întrebați pe forum chiar. O să vă fie bine după. Chiar acum câteva săptâmâni aveam pe grupul de farcebook o discuție cu un băiat care insista să la o mașină cu "80000"km din 2016, cu scurgeri de ulei la diferențial!!! Cum să accepți frate așa ceva???

Edited by deeJayOg
  • Like 5
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Problema este ca la noi se vrea ieftin si bun! Iar asa ceva nu se poate ...

Dasta au clienti acesti samsari!

 

Eu cand am inceput sa imi caut masina nu intalegeam cum pana mea in RO vanduta de samsari adusa din DE, era mai ieftina (cu mult) decat una din DE ...

Intaleg ca ei mai negociaza si mai scot putin din pret ... dar totusi! Diferenta este maricica si nu mai pui la socoteala ca trebuie sa castige si ei cel putin 1000E de masina.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Problema este ca la noi se vrea ieftin si bun! Iar asa ceva nu se poate ...

Dasta au clienti acesti samsari!

 

Eu cand am inceput sa imi caut masina nu intalegeam cum pana mea in RO vanduta de samsari adusa din DE, era mai ieftina (cu mult) decat una din DE ...

Intaleg ca ei mai negociaza si mai scot putin din pret ... dar totusi! Diferenta este maricica si nu mai pui la socoteala ca trebuie sa castige si ei cel putin 1000E de masina.

 

Preturile la f30 au scazut considerabil de cand s-a lansat noul model. Cu atat mai mult tot ce e euro5 a scazut in plus la pret.

Link to comment
Share on other sites

Asta cu.banca e doar un control al tranzactiilor ,multi se feresc sa ia si pun pe alt nume pt ca au datorii si exista riscuri poprire cont . Sunt multe variabile, atat timp cat stai de vb cu proprietarul masinii si iti ofera o varianta cu banca e ok. Cand vrea sa declarati mai putin sau alte scheme deja te mai uiti si la om . Mai tine si de cat de mult iti place masina si e ce ti-ai dorit .
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Problema este ca la noi se vrea ieftin si bun! Iar asa ceva nu se poate ...

Dasta au clienti acesti samsari!

 

 

Eu m-am cam saturat de argumentul asta. Normal ca oricine vrea ieftin si bun, dar asta nu inseamna sa manaresti masini, sa faci fraude si asa mai departe. Mai aud si samsari care se tanguie "frate, am pus-o cu km reali, 350,000, si n-a venit nimeni sa se uite la ea". Asa, si te-a obligat cineva sa iei masina aia din Germania si s-o aduci aici? Aaa, nu te-a obligat nimeni, dar te-ai bucurat ca ai luat-o cu 3,000 de euro si acum te miri ca nu vrea nimeni sa-ti dea 7,000 pe ea? Asta e alta poveste.

 

Hai sa nu mai spunem ca fraierul e de vina. Principalul vinovat e cel care manareste masina, care fura taxele, care face falsuri in acte si asa mai departe. Si pe locul doi in lista sunt cei care ar trebui sa faca ilegala chestia asta si sa-i aresteze pe indivizi. Fraierul (cumparatorul) e singurul in toata povestea asta care n-are de fapt nicio vina.

 

Iar reducerea semnificativa a fenomenului nici n-ar fi asa de grea:

- gasit pe net cei cu mai multe anunturi de vanzare, verificat la acte, declaratii si taxe

- facut flagranturi pentru depistat cei cu acte false "direct contractul intre tine si neamt, boss)

- facut o baza de date publica de la asiguratori in care se poate verifica istoricul de daune al unei masini

- dat o lege prin care vanzatorul garanteaza masina 5 ani impotriva viciilor ascunse, cu pedepse cu inchisoare si despagubiri pentru client. Sa mai vedem dupa aia daca mai vinde cineva o masina din bucati sau cu becurile de la airbag scoase

 

Faci toate astea si sa vezi cum se umple internetul de samsari mai cinstiti. Nu o sa elimine 100% fenomenul, dar o sa-l reduca substiantial. Bine, asta ar presupune ca noi sa avem niste institutii de stat functionale, dar asta deja e alta discutie.

  • Like 7
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Tin sa te contrazic putin! Pentru ca daca lumea nu ar vrea masini pana in 200.000km (pragul psihologic cum il numesc samsarii), nici samsarii nu ar face treaba asta!

 

Ei aduc masini la care pot obtine profit maxim de pe urma celor ce doresc sa fie mintiti frumos!

 

Nu l-a obligat nimeni sa aduca masina aia! Dar daca ar fi adus una mai noua si cu km mai putini, cumparatorul tot aceiasi bani vrea sa ii plateasca! Nu vrea sa plateasca cat ar valora masina aceea intradevar. Pentru ca marea majoritate au bani de Dacie dar vor BMW!

 

De aceea cand cineva are de ex 5000 Euro el se duce si isi cauta masina de 5200Euro ca se mai imprumuta el de 200 si rezolva cumva. Nu ia in calcul ca acea masina mai trebuie inmatriculata, trebuie facuta o revizie, etc.

 

Asa sunt marea majoritate ce doresc sa isi cumpere masini SH!

 

Schimbarea pleaca de la noi (si aceasta vorba se aplica pe orice domeniu, inclusiv politic). Daca noi, oamenii, nu am mai dori masini noi pe bani de nimic, nici ei nu ar mai aduce.

Dar asta se cauta ... asta se aduce!

 

Bine, mai este si legea! Ai punctat bine! Dar din pacate in Romania legea este facuta in favoarea infractorului. Tu ca si cetatean cinstit mori cu legea in mana ...

Sunt oameni ce au cumparat masina din reprezentanta noua si tot alearga cu ea prin service si stau sa se milogeasca pentru drepturile lor.

 

Daca ar fi ca in alte tari, azi ii dai in judecata, maine ai procesu ... ar sta altfel lucrurile.

 

Dar daca tu ai o problema si ii dai in judecata, ai procesu peste 2 ani, se mai amana cu inca 2 ani, dupa se face recurs inca 2 ani, si tot asa ... ajungi la pensie si tu tot in proces esti!

Edited by Tavicu
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Singura tara unde merge cu datul in judecata si unde intr-adevar clientul e stapan, e SUA. In rest...

 

Revenind la samsareala, cum adica "asta se cauta, asta aduc"? Daca ar fi legislatia ok, sa se pedepseasca inselaciunea, atunci s-ar aduce masini cinstite, chit ca preturile automat ar sari. Dar asta este, romanul se va adapta si isi va cumpara ce isi permite.

 

Samsarii nu aduc masini de 4-500.000 km, dati inapoi la 200k, pt ca "asta se cere", ci pentru asa scot ei profit de 2-3000 de iepuroi.

  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Profitul samsarilor vine tocmai din fentarea TVA-ului si sunt n-spe articole despre cum functioneaza treaba asta!

Greseala cumparatorilor vine tocmai din faptul ca iau in seama anunturile acestora, cum naiba sa speri la o masina buna sau un vanzator serios cand vezi ca masina este adusa de afara si este mult sub pretul pietei, pai ala cum face profit cand cheltuielile cu adusul masinii in parcare, detailing-ul, actele, se ridica la 1000 de E, daca nu mai bine.

Intrebati si la dealeri, au destule variante despre cum sa va luati o masina buna/corecta, de afara, pentru unele pot licita ei pentru voi si o scot la un pret mult mai bun si cu toate comisioanele pe care si le pun tot iesiti mai bine. Sunt masini luate de la persoane juridice, verificate/garantate, prin tranzactii corecte si la vedere, efectuate de firme cu ani de traditie care nu-si schimba telefonul de maine.

Mai bine dati o mie in plus si dormiti linistiti!

 

Toate bune,

Link to comment
Share on other sites

Tin sa te contrazic putin! Pentru ca daca lumea nu ar vrea masini pana in 200.000km (pragul psihologic cum il numesc samsarii), nici samsarii nu ar face treaba asta!

 

Ei aduc masini la care pot obtine profit maxim de pe urma celor ce doresc sa fie mintiti frumos!

 

Nu l-a obligat nimeni sa aduca masina aia! Dar daca ar fi adus una mai noua si cu km mai putini, cumparatorul tot aceiasi bani vrea sa ii plateasca! Nu vrea sa plateasca cat ar valora masina aceea intradevar. Pentru ca marea majoritate au bani de Dacie dar vor BMW!

 

Sunt oameni ce au cumparat masina din reprezentanta noua si tot alearga cu ea prin service si stau sa se milogeasca pentru drepturile lor.

 

Am impresia ca viziunea ta asupra fenomenului e invers decat ar trebui. Singura chestie care e corecta e cea ca samsarii vor sa faca profit maxim. Si de aici pleaca totul:

 

- Clientul nu vrea sa plateasca 'cat ar valora' masina pentru ca samsarii au manarit masinile si pun pe piata masini 'cu putini km' la pret mai mic. Nu invers. Daca 90% din masinile de pe piata ar fi cinstite, omul si-ar lua ce isi permite de banii pe care ii are

 

- Samsarul nu a fost obligat de nimeni sa aleaga meseria asta, daca nu poate face bani cinstiti din ea. In plus, nimeni nu l-a obligat sa faca masini din bucati, sa le lege cu sarma, sa le refaca din dauna totala fara airbag-uri, sa faca frauda si asa mai departe. Toate astea sunt alegeri personale, pentru care samsarul e 100% singurul responsabil

 

Iar discutia cu masina noua din reprezentanta e altceva. Acolo in general iti iei o masina noua, nu una cu 50k km pe care reprezentanta i-a dat inapoi. Si nici una facuta din doua bucati. Ca sunt probleme cu garantia, e alta discutie.

Edited by mgi
  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Daca 90% din masinile de pe piata ar fi cinstite, omul si-ar lua ce isi permite de banii pe care ii are

Aici e problema. Ca eu, tu, si altii cu capu pe umeri da, si-ar lua o masina pe care o pot intretine si si-o permit atat in momentul achizitiei cat si dupa aceea sa o mentina intr-o stare buna de functionare.

 

Dar din pacate marea majoritatea persoanelor (si cu accent pe marca BMW ca e smeker sa ai BMW) isi cumpara o masina pe care nu si-o permit! Nu isi permit nici sa isi ia o masina in mintile ei la un pret corect si cu atat mai mult nu isi permit sa o ingrijeasca asa cum trebuie dupa aceea. Asa a aparut DPF off, vanzatorii de cauciucuri SH cu "carne" pe ele si 10 ani vechime, etc! Tot din aceiasi cauza, masina pe care nu si-o permit.

 

Dar fiecare are dreptul la opinia lui si o respect pe a ta. Eu cel putin asa vad lucrurile. O mare parte din problema pleaca de la faptul ca lumea vrea sa isi cumpere o masina pe care nu si-o permite pentru ca este smekera. Dupa aceea si legea care ii favorizeaza pe samsari, etc.

 

Toate astea la un loc duc la ceea ce se intampla in acest moment pe piata. Vina nu este DOAR a statului (ca nu exista legi), a samsarului (ca manareste masina) sau a cumparatorului (ca vrea masina ieftina si buna). Vina se imparte intre cele trei parti.

Edited by Tavicu
  • Like 3
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Iar deviem de la discutie. Cumpararea masinii si intretinerea ei sunt doua chestii diferite.

 

Si inca o data - nu exista niciun film in care cumparatorul sa fie de vina ca samsarul a manarit masina. Nu poti sa-i ceri oricarui om de pe strada (un contabil, un oier, o coafeza, si asa mai departe) sa se priceapa la masini, sa stea sa faca statistici de preturi pe ani, motorizare, kilometraj, dotari si asa mai departe. Asta inseamna ca omul respectiv e de vina cand se duce undeva sa-si ia o masina si ia teapa?

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Iar deviem de la discutie. Cumpararea masinii si intretinerea ei sunt doua chestii diferite.

 

Si inca o data - nu exista niciun film in care cumparatorul sa fie de vina ca samsarul a manarit masina. Nu poti sa-i ceri oricarui om de pe strada (un contabil, un oier, o coafeza, si asa mai departe) sa se priceapa la masini, sa stea sa faca statistici de preturi pe ani, motorizare, kilometraj, dotari si asa mai departe. Asta inseamna ca omul respectiv e de vina cand se duce undeva sa-si ia o masina si ia teapa?

 

Pe modul, imi iau un covrig expirat si e vina mea ca l-am cumparat.

 

Aceasta "cerere" a oamenilor de masini ieftine si bune a fost creata si de samsarii care au adus masini cu km modificati si le-au vandut de bune.

 

Am deschis acest topic ca sa discutam pe tema asta, sa va povestesc ce am patit eu si cu gandul ca poate ajut pe cineva.

 

Total de acord cu faptul ca, cumparatorul nu are vina cand samsarul incearca sa ii vanda o masina proasta.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Iar deviem de la discutie. Cumpararea masinii si intretinerea ei sunt doua chestii diferite.

 

Si inca o data - nu exista niciun film in care cumparatorul sa fie de vina ca samsarul a manarit masina. Nu poti sa-i ceri oricarui om de pe strada (un contabil, un oier, o coafeza, si asa mai departe) sa se priceapa la masini, sa stea sa faca statistici de preturi pe ani, motorizare, kilometraj, dotari si asa mai departe. Asta inseamna ca omul respectiv e de vina cand se duce undeva sa-si ia o masina si ia teapa?

 

Eu vorbesc la modul general. Marea majoritate care isi cumpara o masina stie ce vrea sa cumpere si cat valoreaza aceasta. Sa fim seriosi! Si daca nu stie cat valoreaza sigur apeleaza la o ruda ce stie cu ce se mananca!

 

Daca omu ar vrea sa isi cumpere masina corecta si la un pret corect ca nu conteaza cei 2000Euro in plus atunci toata lumea s-ar duce si ar lua prin reprezentanta unde pentru cei 2000Euro se ocupa de adus, acte, garantie, etc iar tu doar primesti cheia si te bucuri de masina. Dar o mare parte prefera varianta alternativa din diverse motive (de multe ori financiare)

 

Consider ca am discutat destul pe aceasta tema si cu asta eu inchid discutia :) Mi-am exprimat parerea personala si cum vad eu lucrurile. Daca este diferita de a ta, foarte bine! Este dreptul fiecaruia :)

 

Sa nu se intaleaga ca sustin persoanele ce comit o infractiune (chiar si morala, avand in vedere ca nu se poate numi legala la noi in tara din moment ce nu exista lege).

 

Zi usoara :)

Edited by Tavicu
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Nu am reusit sa mai dau edit. Vroiam sa mai adaug ceva.

 

Cum exista si acea vorba: "suna prea bine ca sa fie adevarat". Daca tu stii ca masina valoreaza 10.000 si el o vinde pe 5.000, exista doua posibilitati. Ori cel care vine nu stie ce vinde si cat valoreaza (nu se aplica in cazul samsarilor) sau ceea ce incearca sa se vanda nu este ok si are probleme. Daca tu te duci si cumperi masina respectiva cu 5.000 stiind ca pretul este de departe unul prea bun ca sa fie adevarat, atunci iti asumi si tu faptul ca ai acceptat sa iti asumi riscul ca ceva sa nu fie in regula.

Eu aici vroiam sa ajung, faptul ca multi se duc si dau mai putin pe o masina ce stiu ca valoreaza mult mai mult si dupa se plang ca au luat teapa!

 

Cum incerca sa exemplifice Masti cu acel covrig. Daca tu stii ca un covrig este 1,5 RON dar cineva il vinde cu 0.5 RON, clar te gandesti ca nu este ceva in regula cu acel covrig. Probabil s-au folosit ingrediente de proasta calitate.

 

Si repet, aici vorbesc in cazul in care tu stii cat valoreaza acel lucru (ca vorbim de masina sau de covrig). Nu vorbesc de o persoana care a zis sa se duca si el in vitan si sa isi cumpere o masina de 5000 Euro. Ce o gasi si ce arata mai bine ...

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Problema in Romania este ca , in nici un domeniu, nu avem o ierarhie clara, transparenta si onest stabilita, in nici un palier al societatii:

 

-functionari publici, demnitari ocupa pozitii fara nici o legatura cu competentele si profilul lor moral

 

-bunuri si servicii de multe ori sub-evaluate (bunuri furate, evaziune fiscala), sau supra-evaluate (nise de piata, ignoranta clientului)

 

-bunuri cu defecte, cu origine dubioasa, oferite spre comercializare ca si bunuri functionale, la preturi de dumping ce devin etalon

 

-dorinta romanilor, transmisa dupa zeci de ani de privatiuni ale epocii comuniste, si dupa un capitalism oneros si neincadrat ce nu a reusit sa ridice in mod constant si echidistant nivelul cetatenilor ce traiesc fizic in Romania, de a parveni, de a arde niste etape, se transpune si in deciziile de cumparare

 

-lipsa de educatie financiara, fiscala

 

Daca cetatenii si-ar dori un sistem de valori, l-ar aplica intai lor, si cunoscutilor, apoi l-ar impune politicului, spre a fi transpus in legi.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.