Jump to content

Ă�nlocuire Kit reparație etrieri fata spate ( Se merita aceasta “ revizie “)?


WIN60

Recommended Posts

Salutare!

 

As avea nevoie de niste sfaturi privind etrierii de frâna la 520D E60 personal. Ma gândeam sa iau ceva conducte de frâna metalice cu ĂŽnlocuire lichid frâna ca nu l am schimbat niciodatĂŁ si ma gândeam sa fac o “ revizie” la etrieri prin aplicarea kit urilor de reparație ( vad ca sunt 2 kit uri de reparație pe fiecare etrier, vorbesc de kit uri pe original pe baza seriei de șasiu).

 

Acum ĂŽntrebĂŁrile:

 

1. Daca nu am o problema la niciun etrier exista vreun risc sa stric ceva?

2. Exista orice alt risc in urma acestor operațiuni?

3. Trebuie ceva instrucțiuni specifice mĂŁrcii sau masinii privind aceste reparații? AdicĂŁ poate sa facĂŁ asta orice mecanic bun chiar daca nu a Mai fĂŁcut Bmw?

4. Se merita? Se ĂŽmbunĂŁtĂŁțește cu ceva?

 

Multumesc !

Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

Un link cu poze despre ce include kitul?

Sau macar din vorbe descris.

In general stiu ce include kitul de reparatie, numai ca e bine sa am confirmare inainte.

 

Intrebarea 3, poate sa o faca orice mecanic care a mai facut asa ceva. Doar VW e un pic diferit.. asadar poate nu mecanic de vw..

 

Intrebarea 4, nu se imbunateste nimic.

Doar se prelungeste sau previne alte uzuri ce pot aparea pe partea fixa ce sta prins pe fuzeta.. practic complicatii ce te pot forta sa schimbi etrierul CU TOTUL intr-un viitor improbabil.

Sunt probabil 90% din masini nu au parte de kit de reparatie etrier in viata lor si totusi franeaza ca in prima zi..

 

Mai e si situatie specifica cand nimic nu e stramb (tije..), uzat prin frecare excesiva, ..cand kitul de reparatie poate REPARA!

Dar eu cred ca e foarte, foarte specific si pentru meseriasii care iti pot spune sau nu daca merita bagat kitul de reparatie in etrier sau nu..

 

O sa iti scriu mai multe in privat parerea mea, daca nu te deranjeaza.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

34116758707 de pe fata stg dr

34111163647 de pe fata stg Dr

 

34216869617 de pe spate stg Dr

34216765212 de pe spate stg Dr

 

Spune mi te rog si in privat. Mersi frumos!

 

http://bmwfans.info/parts-catalog/E60N/Europe/520d-N47/L-N/nov2008/browse/brakes/front_brake_pad_wear_sensor/

 

 

http://bmwfans.info/parts-catalog/E60N/Europe/520d-N47/L-N/nov2008/browse/brakes/rear_brake_brake_pad_wear_sensor/

Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

Am schimbat eu pe spate dar la seria 3 kit reparatie etrier,nu original ci Oem,ceva facut prin Spania,include pistonas,garnituri,suruburi,am vreo 2 ani de cand am schimbat si e ok.A costat in jur de 70 ron.Daca vrei ma pot uita mai tarziu cum se cheama,am cutia in masina.
Link to comment
Share on other sites

Deci kitul contine doar garniturile de la tije si cele din jurul pistonului etrierului..

 

Pe spate ar fi bine/trebui sa schimbi (si mecanismul franei de mana ca sa stii o treaba. Daca nu folosesti frana de mana des, poate nu se merita..

 

 

In principiu, garnitura de piston tine curat pistonul se praf si rugina..

Iar celelalte mici, de tije, tin tijele in "suspensie" pentru cadrul mobil al etrierului si placutei exterioare..

 

Merita schimbat mai mult cele ale tijelor pentru ca sunt mai "stresate" decat cel de piston.

Dar si cel mai greu pentru ca gaurile din etreier sunt destul de mici si trebuie avut grija sa nu rupi cauciucul celor noi cand le pui..

 

Sincer poti sa o faci si tu daca ai mai dat jos discuri si etrier.

 

Un cleste cu varf ascutit si o surbelnita subtire si ceva talent pot scoate garniturile alea.

 

 

Un amanunt ar fi ca pistonul etrierul sa fie cat de cat iesit in afara ca sa poti schimba garnitura lui usor si sa te asiguri ca sta in locasul (santurile dedicate..

 

Ce as mai schimba la frane, daca ma intrebi, ar fi furtunele flexibile ce fac legatura etrierului cu tevile de pe caroserie.

E important sa te uit dupa crapaturi (indoind acel furtun) pe furtunasele alea si sa le schimbi caci aceste imbatranesc cu anii si intr-o zi poti avea surpriza ca la o franare mai puternica sa se sparga si sa ramai fara frane cine srie pe unde..

Link to comment
Share on other sites

Multumesc frumos!

 

Pai am scris ca vreau sa schimb furtunele flexibile de frana cu unele metalice, tu vorbesti de altele?

Nu ai de ce sa le schimbi, nici nu ai cum.. cu, cele metalice..

Pe spate ai suspensia care trebuie sa permita ansmblului fuzeta-roata-frana sa fie mobil (sus-jos) iar in fata se mai roteste datorita directiei.. nu ai cum sa pui tevi metalice ca-s rigide, nu?

 

Gresesc eu din imaginatie sau tre sa imi bag capul sub roata, sa ma conving?

In spate (poate) ma insel si ar merge metalice.. :download:

 

Exista un motiv foarte bine intemeiat pentru care sunt din cauciuc acele legaturi cu roata..

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

"Furtunele *** sunt fabricate din teflon si nu isi modifica proprietatile in functie de temperatura iar ca masura suplimentara impotriva dilatarii sunt imbracate in camasa metalica din otel inoxidabil.

 

Fata de furtunele din cauciuc care au termen de Garantie: 3 ani (dupa 3 ani se recomanda inlocuirea lor insa nimeni nu o face), *** ofera Garantie: pe viata pentru toate tipurile de furtune."

 

 

Am pus *** la numele marci. Sunt multi producatori, ideea este aceeasi

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.