Jump to content

Racitor EGR + caseta directie


Recommended Posts

Salutare,

 

Am doua probleme si am zis sa le pun in acelasi thread ca sa nu fac spam :) E vorba de F10 525xDrive 2013

 

Prima e legata de faptul ca masina pierde lichidul de racire. Se intampla cam la o luna de zile in cond in care nu merg prea des cu ea. Am patit de 3 ori..abia ultima data mi a aparut si eroare, in rest nu m a anuntat absolut nimic si lichid nu mai era deloc. Eu am o rechemare in service pt schimbarea racitorului EGR si am inteles de la cineva ca e posibil sa aiba legatura. Este asa sau poate fi de la altceva?

 

A doua este legata de directie si e destul de ciudata. Am observat ca uneori (in mers) volanul intampina o rezistenta si e un pic mai greu sa il misc in pe segmentul ala. Nu e ceva extrem dar se simte. Daca duc volanul fix in punctul ala si iau mana de pe el, ramane acolo si nu se mai misca singur de la drum cum ar fi normal. Se intampla destul de rar dar ..se intampla. Poate avea legatura cu caseta de directie? La service mi au spus ca ar fi din cauza rotilor care sunt pe 19..nu prea am inteles de ce, dar intr adevar cand le am pus pe cele pe 17 (de iarna) nu prea am mai sesizat problema.

 

Daca stie cineva ceva legat de una din probleme..as aprecia un ajutor.

 

Merci frumos si seara buna!

Edited by Gaby44GBS
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Salut, Verifica EGR-ul deoarece au fost probleme la acest model. Este rechemare la Bavaria, le dai email cu seria de sasiu si vezi ce zic - in cazuri foarte urate a luat foc masina! Legat de comportamentul directiei, nu stiu ce sa iti recomand, eu am jante de 17 si nu am sesizat ce spui!
Link to comment
Share on other sites

Salut, la mine dupa curatarea galeriei de admisie, desteptii de la service cred ca s-au sprijinit pe acest conector 11127810707 si l-au crapat (https://www.realoem.com/bmw/enUS/showparts?id=XA91-EUR-05-2012-F10-BMW-535dX&diagId=11_4977#11128509152 ) > Cost piesa 11127810707 85 ron pe original, manopera 200 de ron plus antigel si apa distilata. Acel conector era fisurat foarte rau. Desi completam cu antigel si apa distilata, curgeau rauri din furtunele alea care duc antigelul de la vasul de expansiune spre motor.

 

Cu cat jantele sunt mai mari, cu atat volanul devinde un pic mai greu. La mine diferenta e sesizabila cand trec de la jantele de iarna pe 17 la cele de vara pe 18.

 

Spor la reparatii si anunta-ne cum ai rezolvat :) Drumuri bune sa ai!

Edited by six in line
Link to comment
Share on other sites

Acel conector era fisurat foarte rau. Desi completam cu antigel si apa distilata, curgeau rauri din furtunele alea care duc antigelul de la vasul de expansiune spre motor.

Fisura era gen crapatura pe lung ?

Se pare ca e inca un defect de fabricatie sau piese facute sa nu tina mult.

Zicea asta mecanicul meu ca e destul de des intalnita problema.

Dar la tine asa o fi fost sau coincdenta.

Link to comment
Share on other sites

Revin cu rezolvarea. Se pare ca pierdea lichid din cauza unui "TEU"/cot de plastic de sub galeria de admisie. L am inlocuit si acum e ok. Pierdea si ulei pe la capacul de la tacheti asa ca l am schimbat si pe asta. Urmeaza sa ma duc la BMW sa inlocuiasca racitorul EGR (campania tehnica de rechemare).

 

In alta ordine de idei..am obs ca temp apei e destul de mare..ajunge la 97-98. Nu stiu daca e normal..o sa i intreb si pe cei de la Bmw cand ma duc luni cu ea.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.