Jump to content

Cati km are Bimul tau


aphedrone

Cati km are Bimul tau  

2210 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

183000km, 525tds e34 touring, am fost la verificat si mi s-a zis ca nu minte. Totusi problemele nu ma ocolesc, flansa motor de la arborele cotit sudata(am renuntat la aerul conditionat dupa ce am schimbat 2 flanse noi), vascocuplaj distrus, am renuntat la el si am montat 2 electroventilatoare de 280mm, garnitura la trapa dubla, incepe o mica bataie pe dreapta fata, si un zanganit ciudat sub capacul distributiei(pe care scrie bmw) la relati pana se incalzeste motorul, trebuie verificat si acolo...

 

 

In rest foarte multumit de masina, sunt un mare fan e34 touring si motorul acesta chiar imi place

Link to comment
Share on other sites

e46 Touring 320d 2001. 224k km reali. Masina merge ca unsa. Schimbate multe piese, unele dintre ele nu era neaparat sa le schimb, dar am facut-o pentru siguranta mea si pentru viata masinii. (este la vanzare) Edited by R0bErT
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Initial eram 80% sigur ca nu sunt reali km.

Dar dupa cum spuneam are pana prin 2008 parca revizii la dealer bmw in De, la 210k km.

Acolo a avut doar 2 proprietari.

Iar baiatul de la care am luat-o eu a dat-o pt ca era mai mult plecat din tara si nu mergea cu ea.

Edited by r0n1n
Link to comment
Share on other sites

Am avut e46 320ci, in bord avea 170km, reali am aflat cand am vandut-o vreo 280k km.

Acum am e36 328i, are 250km km reali, revizii in De la BMW pana in 2008 la 210km cand a intrat in tara.

Cum ai aflat, doar din cheie? sau si din alte informatii

Link to comment
Share on other sites

Nu din cheie.

Am carte service in care sunt notate toate reviziile cu nr de km si stampila de la dealer bmw.

 

faptul ca are 200 sau 300 mii , tot aia e .

Conteaza starea tehnica a ei, daca motorul e bun... Poa sa aibe 200 mii sa fie praf motorul cu schimburi de ulei la 3-40.000 la bavaria, sau 400 mii sa fie excelent , ce relevanta au km in cazul asta ?

Edited by ak_47
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Exact, dar hai sa fim seriosi.... la 400k km... e totusi un nr. mare de kilometri.

 

 

Loganul unui prieten are 320.000 km si motorul e chiar excelent.

Daca aia 400 mii sunt facuti 350.000 pe autostrazi in alta tara, in ore de functionare ale motorului inseamna la fel ca in romania 150.000

 

Viteza medie cu care se merge aici probabil ca 30 km/h iar in alte tari posibil 80 km/h .

Pentru motor uzura inseamna ore de functionare si turatie.

 

Daca mergi cu 150 km/h cu 3000 de ture sau mergi cu 60km/h cu 3000 ture , pentru motor e aceeasi uzura.

De aceea zic ca 350 mii afara inseamna 150.000 in tara , pentru ca aia merg la munca pe autostrazi cu medie cel putin dubla decat a noastra.

Edited by ak_47
Link to comment
Share on other sites

la bmw cu care am si mers maxim de km era un e39 tds cu 600k ..

Am mers si cu mercedes taxi 800+ :) e dinala cu ochelari.. ala a vea un greiere intr-o portiera.. am ramas paf..

 

mercedesurile maxi taxi , sau taxi , CDI , 90% din ele au peste 500.000 . Spunei unui sofer de maxi taxi de 400 mii sunt multi km pentru un motor , si o sa rada:)) . multe dintre ele au milionul de km .

Edited by ak_47
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

265 de mii de km, cumparat-o din Germania la 110 mii in 2006. In afara de revizii ( ulei, filtre, bujii, curele ) am schimbat, sper sa nu omit ceva:

- bucsi bascula fata, bielete antiruliu, brat bascula, toate de doua ori si urmeaza inca o schimbare;

- bucsi oscilante pe spate;

- pompa de servodirectie;

- pompa de apa, termostat, vas de expansiune;

- placute de frana de doua ori si de asemenea urmeaza sa le schimb iar, discuri de frana fata/spate;

- geamurile de far;

- doua sonde lamda;

- kit de ambreiaj fara volanta;

- am schimbat doua baterii;

- garnitura capac motor.

Urmeaza sa schimb in primavara amortizoarele.

Masina merge foarte bine, are aceeasi vigoare ca atunci cand am cumparat-o si nu m-am plictisit de ea nici macar o secunda.

Edited by CatuXXX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

mercedesurile maxi taxi , sau taxi , CDI , 90% din ele au peste 500.000 . Spunei unui sofer de maxi taxi de 400 mii sunt multi km pentru un motor , si o sa rada:)) . multe dintre ele au milionul de km .

 

Am 2 VW LT46 de persoane ambele au 800k + 1 Crafter cu 200k cu care am avut mai multe probleme decât LT! :)

 

Cu e39 am 220k pe bord + 100k dați ĂŽnapoi de fostul proprietar!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
316 e36 din 97...are 229000 km si in afara de revizii iam schimbat garnitura de la capacul de la culbutori,garniturile de la capacul de distributie,burdufele de la directie,bucsile de la bascula fata(iam pus poliuretanice si sunt foarte multumit de ele )si radiator. in rest e totul ok,e primul bmw si sincer m-a uimit,nu consider ca am investit mult in el avand in vedere ca are 15-16 ani.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.