Jump to content

nu imi functioneaza dezaburirea lunetei


Recommended Posts

am o problema, cu dezaburirea lunetei... se aude clicul acela apesi pe butonul de dezaburire, dar cand ar trebui sa inceapa fenomenu' nu se vede de fapt nimic... nu pare o problema importanta, dar pe umezeala asta uneori chiar am nevoie de vizibilitate si in spate...

aveti idee ce ar putea fi? :blink:

Link to comment
Share on other sites

am o problema, cu dezaburirea lunetei... se aude clicul acela apesi pe butonul de dezaburire, dar cand ar trebui sa inceapa fenomenu' nu se vede de fapt nimic... nu pare o problema importanta, dar pe umezeala asta uneori chiar am nevoie de vizibilitate si in spate...

aveti idee ce ar putea fi? :blink:

 

Ar putea sa fie filtrul?

Link to comment
Share on other sites

o parere .... s-ar putea sa fie intrerupta alimentarea pe acea luneta la grila aia care se incalzeste ... verifica firele contactele ... poate e si vreo siguranta ceva ... oricum cu un voltmetru verifica daca ajunge curent acolo pe grila aia care in mod normal se incalzeste si astfel luneta se incalzeste si ea. ...

 

doar o parere

Link to comment
Share on other sites

ordinea in care verifici problema asta: sigurantele 28 si 68, apoi releul din spate.

sigurantele par ok... ca la ele m-am gandit si eu de prima data... de fapt, cand apas butonul de dezaburire luneta, se aude un "click" si in spate, dar numai atunci si, bineinteles, fara niciun efect... deci curentul ajunge totusi pana la acel releu...

de masurat stiu sa-l masor, am si cu ce, doar ca nu am idee unde e locul lui. stii cumva chestiunea asta?

Edited by b50xxl
Link to comment
Share on other sites

click-ul ai zis ca-l auzi.. acela este releul... vezi unde se aude.. si il poti identifica..

m-am gandit si la asta, dar fiind singur, n-am putut sa ai apas butonul si sa si ajung in portbagaj in acelasi timp... nu mi-am dat seama decat zona cu aproximatie... pe undeva in dreapta spate, masina fiind touring... o sa-l pun pe fiu-meu sa apese pe buton, si-asa ii plac mult butoanele (ultima data s-a incuiat singur in masina si-a-nceput sa urle :))

daca totusi aveti idee unde este ascuns releul ala, dati-mi si mie de stire.

10x4all! :blink:

Edited by b50xxl
Link to comment
Share on other sites

pai ziceai ca auzi clicku .. ma gandeam ca e sub torpedou pe undeva..

la mine cel putin la e39... la fiecare loc cu relee si sigurante... zice fiecare de la ce sunt.. ai putea incerca cu incredere :blink: ca in compartimentul respectiv sunt mari sanse sa ai tabel :)

Edited by Lifestyle
Link to comment
Share on other sites

pai ziceai ca auzi clicku .. ma gandeam ca e sub torpedou pe undeva..

la mine cel putin la e39... la fiecare loc cu relee si sigurante... zice fiecare de la ce sunt.. ai putea incerca cu incredere :blink: ca in compartimentul respectiv sunt mari sanse sa ai tabel :)

nu e in torpedo, eu am TOURING !!!

de-aia il aud in spate dreapta... las' ca-i dau eu de cap intr-un fel...

folie nu am, deci pot verifica si circuitul pe luneta... ma apuc azi de treaba, ca vine frigu' ala mare si tre' sa vad si io ceva in spate, nu ma pot lasa doar in baza oglinzilor laterale...

Link to comment
Share on other sites

ordinea in care verifici problema asta: sigurantele 28 si 68, apoi releul din spate.

sigurantele par ok... ca la ele m-am gandit si eu de prima data... de fapt, cand apas butonul de dezaburire luneta, se aude un "click" si in spate, dar numai atunci si, bineinteles, fara niciun efect... deci curentul ajunge totusi pana la acel releu...

de masurat stiu sa-l masor, am si cu ce, doar ca nu am idee unde e locul lui. stii cumva chestiunea asta?

 

Nu stiu exact la touring, dar la mine (sedan) este deasupra oalei amortizorului dreapta spate, sub acea mocheta de protectie a portbagajului. Este vernil si are scris pe el codul de piesa 61 36 8 373 700. Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Cel mai probabil este intrerupt un fir(e).Cum deschizi luneta doar nu si portbagajul pe partea stanga sunt cateva fire acelea sunt de la incalzire pe partea dreapta ai mult mai multe fire acelea sunt cele de la stergator,stopuri,inchiderea portbagajului si a lunetei si becurile de la numar.Am avut aceasi problema ca si tine prima data a inceput cu dezaburirea si apoi am avut problema cu stergatorul.
Link to comment
Share on other sites

Cel mai probabil este intrerupt un fir(e).Cum deschizi luneta doar nu si portbagajul pe partea stanga sunt cateva fire acelea sunt de la incalzire pe partea dreapta ai mult mai multe fire acelea sunt cele de la stergator,stopuri,inchiderea portbagajului si a lunetei si becurile de la numar.Am avut aceasi problema ca si tine prima data a inceput cu dezaburirea si apoi am avut problema cu stergatorul.

10x...

o sa incerc si asa, oricum pana acum nu am avut timp de cautat releul...

Link to comment
Share on other sites

am o problema, cu dezaburirea lunetei... se aude clicul acela apesi pe butonul de dezaburire, dar cand ar trebui sa inceapa fenomenu' nu se vede de fapt nimic... nu pare o problema importanta, dar pe umezeala asta uneori chiar am nevoie de vizibilitate si in spate...

aveti idee ce ar putea fi? :blink:

 

verifica cu atentie traseele de la rezistenta de pe luneta. la touring deoarece se poate deschide geamul lunetei independent de usa de la portbagaj exista inca o garnitura de cauciuc care este in contact mecanic geamul respective cu rezistetenta de incalzire.

si eu am touring si am avut aceeasi problema. am cumparat de la augsburg un kit produs de loctite (loctite circuit+). kitul contine recipientul cu solutia, o pensula si un sablon (o fanta pe un suport adeziv). se aplca foarte usor, se suprapune sablonul adeziv pe circuitul unde ai discontinuitatea si aplici solutia pe mai multe straturi. Problema este ca tu vei avea un singur sablon, probabil mai multe trasee intrerupte (poate chiar toate) iar intervalul intre care se aplica straturile succesive este de cateva zeci de minute. Ca sa eficientizez munca eu am multiplicat la un cutter plotter sablonul si am reusit sa lucrez in paralel pe toate traseele intrerupte.

 

Succes,

V.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

curios sau nu, nici pana acum nu i-am dat de cap cu dezaburirea asta... e drept ca am si amanat-o cam mult... :)

 

deci releul functioneaza, insa nu am descoperit cauza nedezaburirii lunetei...

 

si mai am inca o manifestare ciudata: cand sunt pe radio (nu pe CD!) exista unele intreruperi scurte, neregulate, in receptia sunetului, la intervale de 30 sec. - 1 min... :lol:

 

pe CD player nu exista nicio intrerupere a sunetului...

 

care va pricepeti la electronica, stiti de la ce e chestia asta ? :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Poate fi manunchiul de fire care trece de la masina la haion la mine asa a fost ,mergea incalzirea dar nu mergea stropitoarea si apoi nici stergatorul se freaca de la ridicatul haionului si se intrerupt ,circuitul pe geam greu de crezut ca e deteriorat
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
nu i-am dat de cap... am intrebat si un electrician de la o maaaare reprezentanta BMW din Bucuresti, care mi-a promis ca o rezolvam: dar sa cumpar alta luneta! :)

S-ar putea sa aiba dreptate,ieri am gasit problema la mine. Deschide doar luneta fara portbagaj si uita-te la circuit pe margini acolo unde atinge de cheder in momentul in care se inchide. La mine fiecare liniuta este intrerupta din cauza frecarii cu chederul,atat pe stanga cat si pe dreapta. Parca auzisem de niste chituri de reparatie dar nimic concret. Cred ca trebuie sa ne obisnuim in cazul in care nu cumparam alta luneta noua ca sh cred ca are aceeasi problema.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.