Jump to content

Piese BMW


oSerX

Recommended Posts

  • 2 months later...
Fratilor de unde pot sa cumpar si eo o capota fatza prelungita pentru un e36 318 is si cam cat costa ? :wub: tot respectu :blink:

 

Cum adica "capota fata prelungita" ? :wub:

 

hai ca incerc sa postez o poza ca sa ma intelegi mai bn :)

 

adica cu tot cu grila ... :bashwall: ai vreo idee ? :unsure:

 

uite poate se vede mai bn <_<

 

ce zici ai vreo idee :wub: ..... e cumva de 320 d ... ? nu prea cred ... :blink:

post-23785-1238321104_thumb.jpg

post-23785-1238321265_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
As ruga pe un admin cu putere sa puna sus topicul asta.... e un topic care ar trebui sa fie mereu "SUS"

 

Eu consider ca e necesar un asemenea topic, ceva similar cu topicul de la seria 3 - costuri si intretinere. De asemenea puneti si voi preturi la diferite magazine, poate se gasesc mai ieftine si de aceeasi calitate ( sau mai bune :) ) si prin alte locuri .

 

Eu pun niste preturi la ce am intrebat de la bmw si ce mai stiu de la ce am cumparat :

 

# de la BAVARIA

 

CHEIE BMW (cu telecomanda) - costa 150E + aprox 50E taxa de curier

- explicatia taxei rezulta din faptul ca, fiind element de securitate nu vine cu "trenu"

 

SET BUCSE bascule fata 320D - 120E TVA inclus

 

# de la Al Padrino ( magheru )

 

filtru ulei MAAN 320D - cam 380-390mii lei vechi

microfiltru fara carbon - vreo 800-850mii lei vechi

microfiltru cu carbon - 1170mii lei vechi

placute frana (parca SACHS ) - 1170mii lei vechi

filtru aer 320D - 1,1milioane (sper sa nu ma insel .. adevarul e ca nu mai retin)

capacelul ala de la spalatoare faruri - 6E ( 3E in germania :unsure: )

set bucse bascule fata 320d - 3,5milioane la dijital pe lizeanu ( nu stiu provenienta )

set bucse bascule fata 320d- 250ron in caracal erau ultima data cand m-am informat pt. e46, filtru de motorina -50 ron, filtru de aer -90 ron , filtru de particule simplu 90-ron, brat fata cu 2 pivoti 570 ron

 

spuneti-mi si mie unde e filtru de aer nu l-am gasit nici cum la e46 cu facelift <_<

cum te uiti la motor pe partea stanga trebuie sa desfaci plasticele care acopera partea din spate a motorului si o sa il vezi ca e mare

:bashwall:

Link to comment
Share on other sites

schimbat injector (am venit cu el de acasa - pe care am dat 150E - ) , curatat injectoare, schimbare filtru combustibil, filtru epurator, schimb bujii - 1650 RON la "Dormag" vineri. Asigurare RCA 254 ron pe 6 luni - facuta online (o primesc maine)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Cred ca am mai spus pe forum...ma pregatesc sa fac revizia la E60-ul meu, 530i. Am fost la Dormag sa imi faca o lista si pe langa filtrele normale de ulei si aer au mentionat si de filtrul de combustibil care are un pret de 949RON ceea ce mi se pare cam mult. Mi-au explicat ca vine impreuna cu o pompa ca e montat sub bancheta spate etc. etc. Vreau sa verific ca nu ma duc cu presu si ca e un cost cat de cat normal si cel mai important la ce interval se schimba? Masina are 105.000 km si ei mi-au zic ca imi recomanda sa il schimb la fiecare revizie adica la fiecare 10.000 km ceea ce iarasi mi se pare exagerat. <_<

 

La km astia iata ce lista mi-au dat cei de la Dormag (preturi fara tva):

 

- filtru ulei: 35.29 RON

- filtru aer: 72.26 RON

- filtru polen: 178.15 RON

- filtru combustibil: 949 RON

- ulei Castrol: 52.86 RON/litru

- antigel: 21 RON/litru

- lichid servo: 100 RON

- spray climatizare: 30RON

- reciclare AC

- inlocuire lichid frana

- total manopera: 470

 

TOTAL (fara TVA): 2309.72 RON

 

Oricum piesele le voi lua din alta parte la preturi mai mici eventual ma duc doar pentru manopera. Imi recomandati un service profi si cu preturi decente si care sa te lase sa stai langa masina aici in Bucuresti? Nu vreau sa imi las "fetita" pe mana vreunui ciocanar.

 

Mersi.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

- Bielete antiruliu - 800 mii bucata - Lemforder

- Bucsi brate superioare fata - 700 mii bucata - Lemforder

 

Un depozit din zona Metrou Eroii Revolutiei. Daca doriti informatii suplimentare, ne auzim la un telefon si va explic exact cum ajungeti. Este pe strada VIILOR.

 

PS - caut sa schimb si lichidul de frana. AM gasit ceea ce vedeti in poza de mai jos. Ca preturi - calitate ce recomandati? Multumesc. Daca este offtopic se poate sterge. Multumesc.

 

Cred ca am mai spus pe forum...ma pregatesc sa fac revizia la E60-ul meu, 530i. Am fost la Dormag sa imi faca o lista si pe langa filtrele normale de ulei si aer au mentionat si de filtrul de combustibil care are un pret de 949RON ceea ce mi se pare cam mult. Mi-au explicat ca vine impreuna cu o pompa ca e montat sub bancheta spate etc. etc. Vreau sa verific ca nu ma duc cu presu si ca e un cost cat de cat normal si cel mai important la ce interval se schimba? Masina are 105.000 km si ei mi-au zic ca imi recomanda sa il schimb la fiecare revizie adica la fiecare 10.000 km ceea ce iarasi mi se pare exagerat. <_<

 

La km astia iata ce lista mi-au dat cei de la Dormag (preturi fara tva):

 

- filtru ulei: 35.29 RON

- filtru aer: 72.26 RON

- filtru polen: 178.15 RON

- filtru combustibil: 949 RON

- ulei Castrol: 52.86 RON/litru

- antigel: 21 RON/litru

- lichid servo: 100 RON

- spray climatizare: 30RON

- reciclare AC

- inlocuire lichid frana

- total manopera: 470

 

TOTAL (fara TVA): 2309.72 RON

 

Oricum piesele le voi lua din alta parte la preturi mai mici eventual ma duc doar pentru manopera. Imi recomandati un service profi si cu preturi decente si care sa te lase sa stai langa masina aici in Bucuresti? Nu vreau sa imi las "fetita" pe mana vreunui ciocanar.

 

Mersi.

 

Eu as putea sa iti recomand 2 serviceuri pe care le stiu de ani de zile. Daca doresti detalii sa imi spui. Zi buna.

post-26705-1245924149_thumb.jpg

Edited by locdeparcare
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 months later...

Bmw e46 320 d- 150 cp

 

Ce am cumparat eu pana acum:

 

Bucse Febi -250 lei/set

 

Discuri ATE -360lei/set

 

Placute ATE fata - 180lei

 

Placute ATE spate - 145lei

 

Filtru epurator - 120 lei doar filtru propriuzis fara carcasa- de lamodelul de pasla la cel din plastic

 

Ulei - BMW 5w-30 llo4 - 40lei/1l

 

Filtru aer - C15105/1 - 62lei

 

Filtru ulei - HU722x - 38 lei

 

Filtru polen cu carbon - 100lei

 

Filtre toate MANN.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

am schimbat azi placutele la coupe ......~2040RON la MHS

 

698 - placute fata/ 405 - placute spate / niste sigurante etrier si senzorii fata si spate

 

manopera 384ron

 

placut impresionat - am primit si foaia cu testul de frana efectuat dupa schimbarea placutelor.

Link to comment
Share on other sites

am schimbat azi placutele la coupe ......~2040RON la MHS

 

698 - placute fata/ 405 - placute spate / niste sigurante etrier si senzorii fata si spate

 

manopera 384ron

 

placut impresionat - am primit si foaia cu testul de frana efectuat dupa schimbarea placutelor.

698+405+384=1487ron, până la 2040 mai sunt 553ron. Atât a costat testul cu foaia lor din foiță de aur?

Edited by IulianC
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

salutare fratilor. stie cineva cat m-ar costa sa-mi montez xenoane si angel eyes pe un 318d din 2004? eventual daca e cineva din Brasov si poate sa imi spuna si unde, ar fi super. mersi mult. am intrat pe un site(nu dau nume) si ma costa putin peste 1000 d euro doua xenoane, mai exact 2200 lei un far. mi se pare exagerat de mult.

 

 

BOSCH 788422 FAR XENON DREAPTA

Lampa sub forma de piston: D2-S

Lampa sub forma de piston: H7

Lampa sub forma de piston: W5W

Articol extins/Info extins 2: cu lampa descarcare gaz

Articol extins/Info extins 2: cu dispozitiv aprindere

Articol extins/Info extins 2: cu unitate control xenon

Articol extins/Info extins 2: cu unitate control pentru LWR automat

Partea de montare: dreapta

Culoare: negru

Constructie lampa: Bi-Xenon

Trafic pe stanga/dreapta: pentru trafic pe dreapta

Articol extins/Info extins 2: cu banda far

Pret fara TVA/TVA inclus 1883,92 RON / 2241,86 RON :)

Edited by BVIonut
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
filtru aer 320D - 1,1milioane (sper sa nu ma insel .. adevarul e ca nu mai retin)

Cam scump, mai mult cu vreo 3-4 sute de mii. Probabil era o super marca :lol:

frate faci misto de mine ... incercam sa omor goanga de pe ecram :)))))

Si n-ai reusit? Apropo goanga lui e de aproape 5 ani pe ecran :) , conform datei la care a postat.

Link to comment
Share on other sites

filtru aer 320D - 1,1milioane (sper sa nu ma insel .. adevarul e ca nu mai retin)

Cam scump, mai mult cu vreo 3-4 sute de mii. Probabil era o super marca :lol:

frate faci misto de mine ... incercam sa omor goanga de pe ecram :)))))

Si n-ai reusit? Apropo goanga lui e de aproape 5 ani pe ecran :) , conform datei la care a postat.

acum am vazut si eu na :) am pus o si la mine pe site asa mult mi a placut

www.adesigned.go.ro

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.