Jump to content

Cum procedam cand ne opreste politia


Fake

Recommended Posts

ultimele 2 patanii:

 

in weekend, pe la 2 noaptea, la intrarea in sinaia, eram cu un prieten, care a depasit pe linie continua... bineinteles, un politist l-a tras pe dreapta in 2 secunde... stiam ca e de permis asa ca aveam 2 variante: 1. sa il luam cu "frumosul" 2. sa avem gura mare si sa contestam fapta - nu cred ca avea radar pe masina ca sa fi inregistrat toata faza....

pana la urma am ales prima varianta, ca sa nu strice domnul politist toata seara, si cu 100 de roni s-a rezolvat... just in a minute...

 

 

alaltaieri ma duceam la Universitate si am zis ca imi las masina in parcarea subterana... am luat-o pe batistei, crezand ca intrarea este relativ in fata strazii respective... ei bine, nu este... teoretic trebuia sa ma duc inspre romana si sa intorc, insa evident, nu mai aveam timp de astfel de manevre! asa ca am taiat linia dubla continua si am incercat sa intru in parcare.. din nush ce colt a sarit un politist furios care m-a luat direct cu: "domnisoara, dvs chiar ati uitat toate regulile de circulatie??"

iar eu in timp ce ii cautam actele: "stiti, am gresit, credeam ca intrarea in parcarea subterana este pe sensul meu, stiu ca ar fi trebuit sa ocolesc, dar as fi ajuns pana la romana si vedeti si dvs cum e traficul... nu am incurcat pe nimeni, m-am asigurat, nu am pus pe nimeni in pericol... doar ca ma grabesc ff tare sa ajung la examen..." :twoup:

iar el: "bine, bine, de data asta ati scapat" (cu permisul neluat! :twoup:)

Edited by suri
Link to comment
Share on other sites

ultimele 2 patanii:

 

in weekend, pe la 2 noaptea, la intrarea in sinaia, eram cu un prieten, care a depasit pe linie continua... bineinteles, un politist l-a tras pe dreapta in 2 secunde... stiam ca e de permis asa ca aveam 2 variante: 1. sa il luam cu "frumosul" 2. sa avem gura mare si sa contestam fapta - nu cred ca avea radar pe masina ca sa fi inregistrat toata faza....

pana la urma am ales prima varianta, ca sa nu strice domnul politist toata seara, si cu 100 de roni s-a rezolvat... just in a minute...

 

 

alaltaieri ma duceam la Universitate si am zis ca imi las masina in parcarea subterana... am luat-o pe batistei, crezand ca intrarea este relativ in fata strazii respective... ei bine, nu este... teoretic trebuia sa ma duc inspre romana si sa intorc, insa evident, nu mai aveam timp de astfel de manevre! asa ca am taiat linia dubla continua si am incercat sa intru in parcare.. din nush ce colt a sarit un politist furios care m-a luat direct cu: "domnisoara, dvs chiar ati uitat toate regulile de circulatie??"

iar eu in timp ce ii cautam actele: "stiti, am gresit, credeam ca intrarea in parcarea subterana este pe sensul meu, stiu ca ar fi trebuit sa ocolesc, dar as fi ajuns pana la romana si vedeti si dvs cum e traficul... nu am incurcat pe nimeni, m-am asigurat, nu am pus pe nimeni in pericol... doar ca ma grabesc ff tare sa ajung la examen..." :twoup:

iar el: "bine, bine, de data asta ati scapat" (cu permisul neluat! :D )

 

pai cum sa-ti ia permisul "luat" deja :D ? poate sa te opreasca sa ti-l dea inapoi :twoup:

100 roni e foarte rezonabil; daca citesc altii pe aici il gasesc pe ala si ii sparg fatza ca faca dumping

Link to comment
Share on other sites

nu incurajez spaga. dar nu imi permit sa stau pieton 3 luni.

Daca nu poti sta 3 luni fara permis atunci nu depasesti sub nici o forma viteza legala cu mai mult de 50 km/h, indiferent unde esti.

 

ti-ai luat bmw si nu depasesti viteza legala de 50km/h in Bucuresti ? hai sa fim seriosi si sa fim toti oameni :twoup: nu exagera ca nimeni nu e sfant oricat s-ar da :twoup:

Inteleg ca nu stii sa citesti sau nu pricepi ce citesti... Mai citeste odata si aduna 50 cu inca 50 dupa aceea daca tot nu ai inteles ce viteza am spus ca nu trebuie sa depasesti in localitate.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

"in weekend, pe la 2 noaptea, la intrarea in sinaia, eram cu un prieten, care a depasit pe linie continua... bineinteles, un politist l-a tras pe dreapta in 2 secunde... stiam ca e de permis asa ca aveam 2 variante: 1. sa il luam cu "frumosul" 2. sa avem gura mare si sa contestam fapta - nu cred ca avea radar pe masina ca sa fi inregistrat toata faza....

pana la urma am ales prima varianta, ca sa nu strice domnul politist toata seara, si cu 100 de roni s-a rezolvat... just in a minute..."

Hai ca asta este culmea...sa ai gura mare si sa il contrazici pe politai ca nu ai depasit linia continua...ca nu are radar....sa filmeze faza :) ....dar voi crede-ti ca toti politaii sunt papagali???

eu inteleg multe dar sa iti bagi ceva in toate regulile de circulatie....ca vezi doamne poti sa ai gura mare si sa contestezi orice este prea de tot.... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Daca e problema de luat permis si nu ai actele la tine cum se procedeaza?

Eu am fost pieton o luna (evident trebuia 3 dar am dat examenul 13/15), si mai bine-mi las actele acasa.

 

poti sa ti le lasi acasa. in termen de 5 zile lucratoare sau cate or fi trebuie sa te prezinti cu permisul la politie ... deci nu scapi oricum

Link to comment
Share on other sites

Daca e problema de luat permis si nu ai actele la tine cum se procedeaza?

Eu am fost pieton o luna (evident trebuia 3 dar am dat examenul 13/15), si mai bine-mi las actele acasa.

 

poti sa ti le lasi acasa. in termen de 5 zile lucratoare sau cate or fi trebuie sa te prezinti cu permisul la politie ... deci nu scapi oricum

 

Si in cazul asta iti ia permisul fara dovada, fara sa-ti arate inregistrarea?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ON TOPIC:

 

a fost emisa o ordonanta de modificare a Codului Penal...

 

noutati?

 

infractiunea de Sfidarea organelor judiciare - art.272

 

Întrebuinþarea de cuvinte insultãtoare ori gesturi obscene sau ameninþãtoare la adresa integritãþii fizice a unui judecãtor, a unui procuror sau a unui organ de cercetare penalã, de cãtre o persoanã care participã sau asistã la o procedurã care se desfãºoarã în faþa instanþei sau a organului de urmãrire penalã se pedepseºte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendã.

Cu aceeaÂşi pedeapsĂŁ se sancĂžioneazĂŁ ĂŽntrebuinĂžarea de cuvinte insultĂŁtoare ori gesturi obscene sau ameninÞãtoare ĂŽn mod nemijlocit la adresa integritĂŁĂžii fizice a unui judecĂŁtor, a unui procuror sau a unui organ de cercetare penalĂŁ, poliĂžist sau jandarm, pentru fapte ĂŽndeplinite ĂŽn exerciĂžiul funcĂžiei.”

 

 

SO, take care ! :)

Link to comment
Share on other sites

tie da, mie da...

 

dar altii sunt deosebit de recalcitranti cand sunt opriti si deja se pregatesc de cearta, chiar daca circulistu' face doar un control de rutina...

 

in fond nu stau nici ei de placere in strada... asta e meseria lor, inca nu sunt gunoieri, ca sa ia si sporul de rusine (meserii dezonorante).

Link to comment
Share on other sites

Civilizatia si respectul pt interlocutor si-au spus din nou cuvantul. Uitati ce am patit azi.

 

Trecere de pietoni pe strada cu sens unic, vreo 5 benzi (faceam stanga dinspre Pta. Mihai Viteazul sa trec prin fata pe la Flip, spre Doja/Horea/Baritiu). Pieton angajat in traversare, la distanta de vreo 2 benzi de mine. Imi continui drumul si, ghinion, politist de la rutiera. Imi face semn si opresc pe dreapta.

Se legitimeaza si imi spune pt ce am fost oprit, dupa care imi solicita actele. Ii spun ca nu le am asupra mea si ii dau toate datele necesare identificarii (nume complet, adresa, CNP, serie CI). Verifica si vede ca totul e in regula. Verifica si masina si totul e in regula. Ii spun ca tocmai ce am inmatriculat-o si are asigurare RCA deocamdata, ITP valabil pana in 2010.

Toate bune si frumoase pana cand imi spune ca imi face citatie, in data de D la ora H sa fiu nu stiu unde. Ii zic ca e o problema de 20 de minute sa fug acasa dupa acte si sa revin. El imi zice sa ma prezint la ora 13:40 cu actele la sediul politiei rutiere. Fug acasa, iau actele si ma intorc. Era mai usor sa rezolv cu el in strada, decat intr-un birou suprapopulat.

Asadar, ajung in centru, in acelasi loc. Ma duc la el, ii zic ca am actele si i le inmanez. Se uita si imi zice: Domnule X, imi pare rau, neacordare prioritate la pietoni, 3 luni, etc. Ii zic ca de cand am permisul am doar o singura amenda, pt o parcare aiurea, nu am puncte, nu radare, nu nimic, rezervare facuta de sabatori, serviciu, alea alea... fara permis, cam nasol, ii zic eu. El, foarte foarte amabil, imi spune ca nu e vina lui, legea e lege, etc. Eu insist cu ale mele, el cu ale lui.

Pana la urma, imi da permisul si imi zice ca imi da amenda, nu mai stiu pt ce. Am fost de acord si i-am zis sa imi scrie amenda ca o platesc si asta e. Pana la urma, zice ca imi da oar avertisment, ca pietonul era destul de departe de mine pe trecere, ca doar nu l-am luat pe capota, etc. Si, culmea culmilor, pana la urma imi da si buletinul, nu mai imi da nici macar avertisment si, pe deasupra, imi ureaza Sarbatori Fericite. Ii multumesc frumos pt cadoul ce mi-l face de Craciun, ii urez o zi buna si Sarbatori Fericite, ma urc in masina si... plec.

 

Atat.

 

Aceeasi atitudine calma si respectuoasa am avut si atunci cand am primit prima si singura amenda din viata mea, cand, in loc de stationare, am luat amenda pt oprire voluntara (amenda mai mica).

Edited by bgdaddylv
Link to comment
Share on other sites

Corect, si eu sunt de parere ca mai degraba rezolvi ceva cu bun simt si respect decat cu tupeu jegos si cu atitudine de mahalagiu. Insa ca sa ajungi la concluzia asta iti trebuie minte, multi nu o au, iar ca sa si pui in aplicare concluzia la care ai ajuns iti mai trebuie si vreo 7 ani si multe altele

 

Cat despre art. de lege postat de XXL, eu sunt foarte de acord cu el, prea multi nesimtiti faceau ei pe durii cu unii care la o adica sunt in timpul serviciului ...

Link to comment
Share on other sites

Civilizatia si respectul pt interlocutor si-au spus din nou cuvantul. Uitati ce am patit azi.

[...]

Si, culmea culmilor, pana la urma imi da si buletinul, nu mai imi da nici macar avertisment si, pe deasupra, imi ureaza Sarbatori Fericite. Ii multumesc frumos pt cadoul ce mi-l face de Craciun, ii urez o zi buna si Sarbatori Fericite, ma urc in masina si... plec.

[...]

 

Am uitat sa precizez ceva ce e foarte important: fara nicio spaga!

Link to comment
Share on other sites

deci se poate!

 

Da, se poate.

Apropo de prima amenda.

Aveam treaba la Primaria Cluj-Napoca. Acum cativa ani. Nu exista parkingul din spatele Primarie. Trec de vreo 3 ori prin intersectia cu Primaria, da de prind un loc de parcare. Nimic. Trecand de cateva ori, am observat ca era politist in intersectie. Scria de zor la masinile parcate. Nu exista nici serviciul ridicari auto/blocari roti. A 4a oara cand trec prin intersectie, renuntand la idea de a gasi loc de parcare, opresc in fata politistului cu 5 metri, in zona semnului Oprire Interzisa.

Intru in Primarie, de la un ghiseu la altul, rezolv actele (transcriam un garaj) si plec. Durase peste 1 ora. Acelasi politist in intersectie. Ma vede ca merg spre masina si vine in spatele meu si imi cere actele. Le aveam. I le dau. Domnule X, stiti, semn, oprire interzisa, ati stationat, amenda, etc. Eu zic ceva de genul: stiti, am trecut de vreo 3 ori, v-am vazut, pierdeam timp cautand loc, puteam sa duc masina acasa si sa vin cu troleul (asta a fost mai ironica) vreo 4 statii, is in timpul serviciului, nu pot lipsi, etc.

Se apuca de scris. Imi da amenda pt oprire voluntara, nu stationare. Amenda mai mica. Platita la jumatate in 48 de ore. O nimica toata. Pe masura ce scrie, chiar il intreb dupa ce criteriu stabileste amenda. Stiti ce mi-a zis? DUPA OM!

Probabil ca daca incepeam sa fac gargara, ca bah, locuri de parcare, aglomeratie, is smecher, bla bla.. imi dadea maxim cat putea.

Asa, am luat jumate din cea mai mica amenda.

Inca chiar a fost o faza comica: In timp ce-mi scria pv, ma si intreaba: aveti mentiuni de facut? Culmea! Pe langa ca a fost de treaba si m-a "iertat" usor, ma si intreaba daca imi convine.

 

Din nou, foarte important, fara spaga.

Link to comment
Share on other sites

cred ca e o chestie buna treaba cu modificarea codului penal ... dar, buba e ca dai de tot felul de nebuni de politisti prin sate si alte chestii de nu o dai la pace cu ei, nici mort ..... dar e buna faza.... apoi daca eu ma cert cu politistul in cei mai frumosi termeni, fara jigniri fara nimic .... aia se considera sfidare ?? apoi daca din motive de groapa ( am patit'o ), calc linia continua si ma opreste n metri mai incolo si ma chinui omului sa'i explic si el nimic .... ce se intampla ?? e sfidare ?? nu cred ca e sfidare ....

 

adevarul e ca bunul simt cu marea majoritate a politistilor e mai importanta decat 100ron in talon ... restul care sunt pusi pe capatuiala - asta e si sanatate :)

 

oricum buna faza .... doar ca va garantez eu ca intr'un orasel mic sau sat/comuna, daca vine "sjmecheru' " localitatii si'l scuipa pe un politist in freza sunt sanse maxime sa se intample fix ..... nimic :) :)

 

toate bune ....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.