Jump to content

Ce preferati intre e39 si e46?


ionutz_ng

  

1045 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

E46 e mai manevrabil, dar faci niste compromisuri la spatiu, pentru ceilalti din masina. Daca merg singur nu duc lipsa de nimic.

La e39 nu imi place deloc ca are butoanele de la geamuri pe usa soferului, si tre sa le operezi cu stanga..imi vine cam peste mana...la e46 e mult mai comod cu ele langa schimbator.

Cu toate astea am votat e39, pt ca cred ca faci mai putine compromisuri, mai ales ca e si 530i.

 

Offtopic: e39 sunt majoritatea 520d si 525d, nu ca la e34, unde am vazut numai 520i si 525i...daca stau sa ma gandesc nu am vazut nici un 530i pe strada.

Link to comment
Share on other sites

diferenta intre E46 si E39 este mare in ceea ce priveste pozitia de condus, mult mai relaxanta in E39 si mai pretabila drumurilor lungi.

E46 sufera din acest punct de vedere, in special zona picioarelor de la sofer si spatiul destinat locurilor spate.

Ai cam zis in aceste fraze exact cam ce vroiam eu sa aflu/aud :twoup:

Referitor la pozitia de condus,relaxanta din E39,poti sa spui ca este cam aceeasi cu cea dintr-un E classe w210?De fapt E39 se aseamana mult mai mult cu w210 de la MB decat cu seria 3 in ceea ce priveste pozitia de condus si feelingul?

P.S.Scuze de aceasta comparatie si de off topic,dar eu acum am un w210,si imi place f mult dar pe care vreau sa-l vand si sa-mi iau bmw,si vrea sa ma asigur ca imi iau o masina cel putin la fel de comfortabila si placuta la condus.

E39 este in mod clar o masina mai confortabila decat E46 si mai placuta la condus decat W210.

 

Cel mai usor iti dai seama daca vei conduce un E39.

 

La e39 nu imi place deloc ca are butoanele de la geamuri pe usa soferului, si tre sa le operezi cu stanga..imi vine cam peste mana...la e46 e mult mai comod cu ele langa schimbator.

Cu toate astea am votat e39, pt ca cred ca faci mai putine compromisuri, mai ales ca e si 530i.

 

Butoanele de la geamuri sunt foarte bine pozitionate pe usa soferului.

Nici un posesor de E39 nu se plange de pozitionarea butoanelor, interiorul este foarte bine gandit.

 

Offtopic: e39 sunt majoritatea 520d si 525d, nu ca la e34, unde am vazut numai 520i si 525i...daca stau sa ma gandesc nu am vazut nici un 530i pe strada.

 

Mai ales 525d.

530i este un model foarte rar la noi, pe autovit nu e este nici unul in general.

Link to comment
Share on other sites

S-a discutat aproape despre orice, mai putin despre capitolul SAFETY. In cele mai multe accidente, E39 s-a dovedit a fi un cosciug, evident, fuuuuuull-option.
Link to comment
Share on other sites

poti da un exemplu?

am trei cunostinte care au avut accidente serioase cu E39 si nu au patit nimic, eu am avut accident frontal la 100 kmh si singura problema a fost o arsura la mana, cauzata de airbag-ul de la volan.

pe forum sunt cateva cazuri de accidente cu E39 din care toata lumea a iesit cu bine.

dupa parerea mea masina e foarte SAFETY.

 

vezi si alte pareri aici http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...c=11156&hl=

 

EURONCAP - 4 stele pentru E39

 

LE - ce scor strans :twoup:)

Edited by cat
Link to comment
Share on other sites

Tot din exemple am scris si eu, nu dupa rezultatul testelor Euroncap. Din pacate toti au murit in niste masini al caror bot le intrase in portbagaj. Deh, masina mare, grea, lonjeroane subtiri...
Link to comment
Share on other sites

Ce bine ar fi daca efectul placebo ar tine loc si de siguranta in cazul unui accident.

 

e39 e mai sigur ca e46, intelege te rog :twoup:

 

 

Pe rand:

 

EuroNCAP-ul da egalitate,

Eu sustin in continuare ca am cunoscuti care au murit in E39 al caror bot le-a intrat in portbagaj (situatii care nu prea le regasesti in cazul llui E46),

Tu ca e39 este mai sigur ca e46.

 

Fie ca tine!

 

Edit: Nu prea inteleg ce legatura are prezenta airbagurilor din spate cu siguranta soferului si a pasagerului fata :twoup:

Edited by CC23298
Link to comment
Share on other sites

Edit: Nu prea inteleg ce legatura are prezenta airbagurilor din spate cu siguranta soferului si a pasagerului fata :twoup:

Nici eu nu prea inteleg ce legatura este intre un e39 si un cosciug pe roti. Iar intr-o masina nu tot timpul sint pasageri doar in fata.

Mai mult, diferenta de greutate intre e39 si e46 la aceeasi motorizare e de cele mai multe ori sub 100 kg, nu stiu cat de mult poate influenta ea rezistenta caroseriei.

Oricum eu am mai mare incredere in testele Euro NCAP decat intr-o statistica de genul stiu eu pe unii care au murit intr-un BMW. Deci BMW este o masina nesigura HA! HA!.

Link to comment
Share on other sites

eu am mai mare incredere in testele Euro NCAP

 

OK

 

 

Edit: AVlad, intr-o masina in miscare exista INTOTDEAUNA un om in fata! La asta m-am referit, dar cred ca ai inteles si tu.

Edited by CC23298
Link to comment
Share on other sites

E39 sta mai bine la protectia pasagerului si mult mai bine la cea a soferului, dupa ce reiese din explicatiile testului.

in E46 picioarele soferului nu se bucura de prea mult spatiu, probabil asta a determinat si punctajul mai mic in test

 

oricum, nu doresc nimanui sa ajunga sa testeze sistemele de siguranta, eu am facut-o si dau nota maxima pentru E39, am crezut ca masina e facuta bucati dupa zgomot, dar in interior arata de parca oprisem la semafor.

Edited by cat
Link to comment
Share on other sites

La mine apare egalitate (4 stele din 5).

Dar e39 ia 12 la impact frontal si 14 la lateral. e46 ia 10 la frontal si 13 lateral. Nu prea e egalitate, daca tot ai vrut sa intri in amanunte.

Link to comment
Share on other sites

Si daca tot vrei sa ramanem in amanunte, vitezele la care sunt efectuate testele sunt niste viteze mult sub cele din situatii reale, de trafic. Plus ca in trafic apar si alti factori determinanti. Oricum, rezultatele EuroNCAP situeaza la egalitate cele doua modele. Eu insa nu pot sa nu imi amintesc de cunoscutii morti in E39, chiar daca tu ma iei usor peste picior.

 

Nu am scris nicaieri ca BMW nu este masina sigura, dar este usor sa rastalmacesti. Iti doresc drumuri bune si safety, sper din tot sufletul sa nu avem vreodata ocazia sa testam si sa comparam aceste doua modele!

Link to comment
Share on other sites

E39 cred ca e ok la impact frontal, cele mai distruse pe care le-am vazut au fost cele lovite lateral de stalp sau copac, dar acolo nu stiu ce masina te-ar putea proteja mai bine. din pacate masina are tendinta de a se mula pe stalp datorita masei mari a caroseriei, atat la E46, E39, E60, X5 si ce-o mai fi...

 

am fost impresionat de un X5 care a luat frontal , pe mijloc, un copac. avea un mare V in fata pana la parbriz, unde era candva motorul, acesta era sub masina, iar interiorul intact. am inteles ca avea 160 la impact, cel putin asa spuneau cei de la Trado Motors, in curtea carora era masina.

 

LE - cica soferului i-ar fi intrat o musca in ochi ...

Edited by cat
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.