Jump to content

Ce preferati intre e39 si e46?


ionutz_ng

  

1045 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

S-a discutat aproape despre orice, mai putin despre capitolul SAFETY. In cele mai multe accidente, E39 s-a dovedit a fi un cosciug, evident, fuuuuuull-option.

 

Ai vreun argument?

 

Chiar si un user de pe forum, izy daca nu ma insel, a facut accident cu 170 km/h si a scapat.

Era cu fosta masina a lui gbu.

 

Niciodata nu a fost E39 blamat pentru vreo problema de siguranta.

 

Si daca tot vrei sa ramanem in amanunte, vitezele la care sunt efectuate testele sunt niste viteze mult sub cele din situatii reale, de trafic. Plus ca in trafic apar si alti factori determinanti. Oricum, rezultatele EuroNCAP situeaza la egalitate cele doua modele. Eu insa nu pot sa nu imi amintesc de cunoscutii morti in E39, chiar daca tu ma iei usor peste picior.

 

Viteza de 60 km/h la impact este destul de sugestiva...

 

Faza cu cunoscutii morti in E39 este destul de putin probabila, parerea mea normal.

 

E39 este o masina un pic mai sigura pentru pasageri si sofer decat E46.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

La mine apare egalitate (4 stele din 5).

Si chiar egalitate de ar aparea la acest test(totusi nu e chiar asa pt ca desi 4 stele au ambele e39 are punctaj mai bun),si tot e39 ar avea alt avantaj,pt ca e masina mai mare si mai grea.Aceste teste reflecta gradul de deformare si de rezistenta al habitaclului la viteza de 64km/h pentru masa lor proprie.Daca la un impact cu pomul sau zidul masinile te protejeaza de 12 puncte e39,respectiv 10 puncte e39,la un impact cu alta masina,raportul se schimba si mai mult in favoarea masinii mai grele.

In acest test,lonjeroanele celor 2 masini sunt supuse unor tensiuni diferite,mai mare la e39 pt ca e masina mai grea si mai mica la e46. Seria 5 fiind mai greu a determinat mai multa tensiune ,si daca botul sau a rezistat atat de bine(comparativ cu botul lui e46 supus unei tensiuni mai mici proportionale masei mai mici a treiarului) cu atat mai mult intr-un impact bot in bot un e39 ar fi si mai bun decat un e46.q.e.d.

P.S.Iar testele au fost facute pe un e46 face lift din 2001 iar pe e39 pre face lift din 1998!.Cu siguranta ca odata cu face liftul din 2001,caroseria lui e39 a fost si mai mult imbunatatita.

Edited by ionutz_ng
Link to comment
Share on other sites

Si daca tot vrei sa ramanem in amanunte, vitezele la care sunt efectuate testele sunt niste viteze mult sub cele din situatii reale, de trafic. Plus ca in trafic apar si alti factori determinanti. Oricum, rezultatele EuroNCAP situeaza la egalitate cele doua modele. Eu insa nu pot sa nu imi amintesc de cunoscutii morti in E39, chiar daca tu ma iei usor peste picior.

 

Nu am scris nicaieri ca BMW nu este masina sigura, dar este usor sa rastalmacesti. Iti doresc drumuri bune si safety, sper din tot sufletul sa nu avem vreodata ocazia sa testam si sa comparam aceste doua modele!

Iti doresc tot ce-mi doresti si tu mie, multam frumos!

Dar a spune ca e39 e cosciug pe langa e46 mi se pare o afirmatie izvorata din preputul gandirii. Aveam impresia ca faceam o comparatie pe date tehnice, nu discutam de ipoteze macabre in care vom fi nevoiti sa testam pe propria piele siguranta celor 2 modele.

Link to comment
Share on other sites

La testele de siguranta foarte proast sta E36-le, 1 stea jumate :twoup: - Ca idee: Matizul are 3 iar Loganul tot 3 stele

 

http://www.euroncap.com/tests/bmw_3_series_1997/15.aspx

 

 

Inseamna ca un cazan de Logan este mai sigur decat un E36 ? Greu de crezut... :twoup:

 

De ce e atat de greu de crezut?sunt date oficiale funizate de Euro NCAP, nu de "nea' Gigel" care are el bemve si neaparat tre' sa fie mai bun ca un Logan la toate capitolele

Link to comment
Share on other sites

La testele de siguranta foarte proast sta E36-le, 1 stea jumate :twoup: - Ca idee: Matizul are 3 iar Loganul tot 3 stele

 

http://www.euroncap.com/tests/bmw_3_series_1997/15.aspx

 

 

Inseamna ca un cazan de Logan este mai sigur decat un E36 ? Greu de crezut... :twoup:

 

De ce e atat de greu de crezut?sunt date oficiale funizate de Euro NCAP, nu de "nea' Gigel" care are el bemve si neaparat tre' sa fie mai bun ca un Logan la toate capitolele

 

Mie-mi vine cam greu sa cred...totusi...E36 e BMW ! Dar are dreptate Ciupanezu...

Link to comment
Share on other sites

Din pacate masinile proiectate in prima jumatate a anilor 90 sunt f slabe in ceea ce priveste siguranta.Absolut toate se storcesc la un crash test,era pionieratul ideii de "crumple-zones" care nu era bine studiat si experimentat si era cam dus la extrem,astfel incat masinile se faceau praf la viteze destul de mici..Singura masina cat de cat mai solida este mercedes w124,despre care parerea mea este ca e una dintre cele mai bune masini facute vreodata,din multe puncte de vedere.Dar aceasta a fost proiectata in 1985 si pe vremea aia se faceau masini mai solide.

La pisicuta,la crash testul facut la 64km.h,volanul se deplaseaza alarmant de mult si practic te storceste intre el si spatarul scaunului(asta se intampla si la ursuletz).Mercedesurile sunt masini mult mai solide la caroserie,exceptand clasa C w202(omoloaga pisicutei) care a luat 2 stele,cred.

Link to comment
Share on other sites

Din pacate masinile proiectate in prima jumatate a anilor 90 sunt f slabe in ceea ce priveste siguranta.Absolut toate se storcesc la un crash test,era pionieratul ideii de "crumple-zones" care nu era bine studiat si experimentat si era cam dus la extrem,astfel incat masinile se faceau praf la viteze destul de mici..Singura masina cat de cat mai solida este mercedes w124,despre care parerea mea este ca e una dintre cele mai bune masini facute vreodata,din multe puncte de vedere.Dar aceasta a fost proiectata in 1985 si pe vremea aia se faceau masini mai solide.

La pisicuta,la crash testul facut la 64km.h,volanul se deplaseaza alarmant de mult si practic te storceste intre el si spatarul scaunului(asta se intampla si la ursuletz).Mercedesurile sunt masini mult mai solide la caroserie,exceptand clasa C w202(omoloaga pisicutei) care a luat 2 stele,cred.

Fals...am vazut multe e34 facute zob si fara victime....

Link to comment
Share on other sites

Mie-mi vine cam greu sa cred...totusi...E36 e BMW ! Dar are dreptate Ciupanezu...

Pt toti care va vine greu sa credeti priviti filmuletele(stanga sus) si observati cat de mult se deplaseaza volanul in spate.

http://www.euroncap.com/tests/bmw_3_series_1997/15.aspx

 

Fals...am vazut multe e34 facute zob si fara victime....

Da,scuzele,mele,e34 este o masina mult mai sigura decat pisicutza,a iesit destul de bine la crash test,de acolo am citit ca mai bine decat ea a iesit doar mercedes w124.Uite si sursa:

http://forums.bimmerforums.com/forum/showthread.php?t=954362

 

Fals...am vazut multe e34 facute zob si fara victime....

Da,scuzele,mele,e34 este o masina mult mai sigura decat pisicutza,a iesit destul de bine la crash test,de acolo am citit ca mai bine decat ea a iesit doar mercedes w124 si volvo.Uite si sursa:

http://forums.bimmerforums.com/forum/showthread.php?t=954362

Link to comment
Share on other sites

Topicul a luat-o razna, aici se discuta de alegerea intre un presupus E39 si tot un presupus E46. Eu am adus pe tapet discutia despre safety; fiecare ramane cu parerea/ideea sa. Realitatea de pe sosele arata cu totul altfel si nu tine cont de faptul ca userul "x" are un E39 tunat fin si cu gust sau ca userul "y" are un E46 cu angel eyes aftermarket.

 

Rugamintea mea este sa lasam inafara topicului ursuletii, pisicutele, balenele, rechinii ....

 

Ontopic:

 

AVlad: Chiar am vorbit serios, daca tu nu crezi ca urarea a fost sincera este doar problema ta.

 

Ciupanezu: Nu ma intereseaza daca tu crezi ca eu am sau nu amici/cunoscuti morti in E39. Este doar un fapt care pe mine m-a indreptatit sa numesc E39 un cosciug pe roti. Este o parere personala, liber exprimata. Te pot pune in legatura cu cateva familii care au ramas indurerate. Pana una alta, poate aprinzi si tu o lumanare la crucile de sub Podul Baneasa (inainte de Petrom, cum iesi din Bucuresti).

 

Toate bune tuturor!

Link to comment
Share on other sites

esti subiectiv. acelasi argument poate sa il aduca oricine afirmand ca e46 e cosciug pe roti.

 

anyway... eu prefer oricand un e46 unui e39 (daca dotarile si dinamica masinilor sunt similare)

 

OFFTOPIC: ma ce mor eu pe astia de zic autoturismul marca beamve

Edited by c0sta
Link to comment
Share on other sites

Costa, ai dreptate, nu neg ca sunt accidente de ambele parti, probabil unii colegii dau in draci in google acum sa imi raspunda pe masura. La urma urmei, fiecare conduce ce ii place, asta nu inseamna ca "cealalta" este proasta. Ambele sunt BMW-uri, ambele au aproximativ aceeasi tehnologie, aici este vorba de gusturi; pacat ca unii colegi au luat-o la modul personal.
Link to comment
Share on other sites

Chiar crezi ca sta cineva sa caute asemenea exemple?

 

Sunt mult mai multe E46 decat E39, asa ca exista mai multe E46 implicate in accidente decat E39.

 

Iar prin faptul ca recunosti ca au aceeasi tehnologie te contrazici singur.

Cum pot doua masini, construite in aproximativ aceeasi perioada de acelasi fabricant, sa fie atat de diferite una fata de cealalta? Una excelenta iar cealalta un cosciug pe roti?

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Cum pot doua masini, construite in aproximativ aceeasi perioada de acelasi fabricant, sa fie atat de diferite una fata de cealalta? Una excelenta iar cealalta un cosciug pe roti?

Lasa-l mai, nu vezi ca e in lumea lui?

Link to comment
Share on other sites

Daca este sa mergem dupa asemenea argumente, cu totii calatorim in cosciuge pe roti...chiar si cei care au un M in plus!

 

Avand in vedere stadiul deprolabil al soselelor din tara si mai ales al elementelor de siguranta a circulatiei absolut inexistente si ineficiente, putem sa ne bagam stelele Euroncap undeva, pt ca nu ne vor salva viata !

 

Parerea mea e ca ambele masini au aproximativ acelasi nivel de siguranta!

Link to comment
Share on other sites

Costa, ai dreptate, nu neg ca sunt accidente de ambele parti, probabil unii colegii dau in draci in google acum sa imi raspunda pe masura. La urma urmei, fiecare conduce ce ii place, asta nu inseamna ca "cealalta" este proasta. Ambele sunt BMW-uri, ambele au aproximativ aceeasi tehnologie, aici este vorba de gusturi; pacat ca unii colegi au luat-o la modul personal.

 

nu tu ziceai ca e39 este cosciug pe roti ?... defapt ziceai ca ailalta este mai proasta... ?

Link to comment
Share on other sites

cine a dat exemplu de la timisoara vrea cumva sa spuna ca daca erau in e46 cand se izbeau in copacul ala scapau ?

 

si inca o chestie care am observat0o eu cand aveam e46, eram cu picioarele lipte de bord non stop. la un impact serios eu zic ca erau ca si rupte... daca pateam. asta din start

Link to comment
Share on other sites

Nici eu nu prea inteleg ce legatura este intre un e39 si un cosciug pe roti.

 

Cred ca este o prostie.

Si e46 si E39 sunt masini relativ sigure.

Oricum, este adevarat, conteaza si cum ai grija de masina.Daca este sa consideram o ragalie de E46, de exemplu, reparata la bordura tot timpul cu piese sh, atunci da, se poate spune ca BMW-ul respectiv este un cosciug pe roti.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.