Jump to content

BMW e36 - 318i/320i/325i


S Razvan

Recommended Posts

idem. desi eu cand am cautat greutatea la e36 am vazut ca sedanul are 1403Kg iar coupe-ul 1369Kg.

 

Si in ca o chestie interesata. Cineva mi-a spus ca practic BMW-urile e36 coupe sunt trecute ca si sedan-uri cu 2 usi ? voi ce stiti despre asta ? la voi in talon cum este trecut ?

 

 

Eu stiu ca 3er-ul e trecut ca si limuzina "entry level"... Nicidecum clasa sportiva...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 66
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 3 months later...
  • 3 weeks later...

intreb si eu ceva aici, deoarece n-am primit un raspuns satisfacator pana acum. La e36, 318i, ce consum aveti? in oras ma intereseaza mai mult, dar si afara. Intreb deoarece am constatat de 2 ori aceeasi problema, aveam acul pe zero, la indicatorul de benzina, si punand cca 6 L, de proba, acul se ridica undeva peste zona rosie, si imi indica in jur de 10 L.

E posibil sa mai fie in rezervor cativa litri, aprox 3-4?, cand indica acum pe zero, pe linia alba de jos?

Poate ma lamureste cineva care a mers pana a epuizat toata benzina, as incerca da n-am palnie :)

 

Later edit: Pt io's. Performantele eu zic ca sunt bune (la 318i), pt cei 115 cai, nu cred ca se poate cere mai mult. In fond de aici incep adevaratele motorizari, deocamdata motorizarea asta e una obisnuita, nu sport.

Edited by increatul98
Link to comment
Share on other sites

oficial e36 318i sedan consuma 11 in oras, 6,5 in afara iar consumul mixt e undeva pe la 8,5. desigur nu o sa iti garanteze nimeni un consum exact. depinde de (urmeaza replica standard) nivelul de uzura a masinii, felul in care conduci, calitatea combustibilului folosit si de trafic. cat despre raportul calitate/performanta/pret, este o solutie buna. singurul lucru care dezavantajeaza e36 este varsta.

 

o metoda mai rudimentara pt determinarea consumului ar fi sa umplii rezervorul pana trece de la linia rosie(dar nu mai mult). apoi mai bagi 10L. iti notezi cati km ai pe bord. te plimbi pana indicatorul ajunge iarasi pe rosu, te uiti cati km ai parcurs si iti faci un calcul simplu pentru a determina ce consum ai avut.

 

@ Lari

momentan nu depinde de mine. a intervenit o mica problema la partea financiara, s-a schimbat lista de prioritati. imediat ce am banii in mana am plecat dupa el. asta sper sa se intample in urmatoarele 2 saptamani.

Edited by S Razvan
Link to comment
Share on other sites

Later edit: Pt io's. Performantele eu zic ca sunt bune (la 318i), pt cei 115 cai, nu cred ca se poate cere mai mult. In fond de aici incep adevaratele motorizari, deocamdata motorizarea asta e una obisnuita, nu sport.

depinde ce vrei de la o masina, in oras e o masina ft buna insa in bucuresti nu cred sa consume mai putin de 12.5-13 (cel putin a mea atat consuma si mergea motorul ft ft bine

la drum insa..... evitam sa plec cu ea, prefer sa merg cu un motor mai puternic chiar daca imi consuma 2-3l mai mult la 100km

 

o metoda mai rudimentara pt determinarea consumului ar fi sa umplii rezervorul pana trece de la linia rosie(dar nu mai mult). apoi mai bagi 10L. iti notezi cati km ai pe bord. te plimbi pana indicatorul ajunge iarasi pe rosu, te uiti cati km ai parcurs si iti faci un calcul simplu pentru a determina ce consum ai avut.
o metoda muuult mai buna pt determinare consumului este sa umplii rezervorul "ochi" , sa faci ~200km (cel mai relevant) apoi ideal ar fi sa il umplii de la aceiasi pompa si faci regula de 3 simple si aflii consumul :)
Link to comment
Share on other sites

oficial e36 318i sedan consuma 11 in oras, 6,5 in afara iar consumul mixt e undeva pe la 8,5.

cum fac sa consume si pisica mea asa putin? scuze nu vreau sa te jignesc? da de unde ai scos 6,5 ala? stteai intr-o parcare in exterior si lasai motoru sa mearga? azi am fost pana la br si mi-a scos medie de 10 in cond in care rar am ajuns la 150, in general pe E85 dadeam intre 100-130

Link to comment
Share on other sites

dr. vladyk, esti uimit ca increatul98 a scos 7.7 iar tu ne zici ca ai scos 7.5 ? :)) vreau sa stiu eu ce sistem de calcul al consumului ai ? OBC sau doar cel aflat sub turometru ?

asa iti pot spune si eu ca am mers pe autostrada bucuresti-pitesti cu un coleg intr-un e36 525i 24v si pe bord ii indica consum constant de 6~7 (acceleratia era apasata). la destinatie dupa ce am facut calculele (km parcursi si benzol ars) am ajuns la concluzia ca a scos 9L/100km. atat e si in cartea masinii trecut consumul in afara localitatii.

 

hai totusi sa revenim ontopic. sunteti multumiti de 318i vostru ? de cata vreme il aveti si ce investitii(reparatii/intretinere) majore ati avut ?

Edited by S Razvan
Link to comment
Share on other sites

il am de 2 luni, verificate si deocamadata consumabilele sunt la zi, ii schimb peste o luna uleiul si filtrele, o sa ma coste undeva sub 200eur, sper.

f multumit, avand in vedere ca a fost condusa doar pe drumuri bune, ramane de vazut aici, cred ca depinde de fiecare cata grija are.

cuplu destul de bun, nu trebuie sa ajungi la 4000 rpm sa ai putere, de la 1800 deja se simte.

servo e excelent, e recunoscuta chestia asta.

Link to comment
Share on other sites

dr. vladyk, esti uimit ca increatul98 a scos 7.7 iar tu ne zici ca ai scos 7.5 ? :)) vreau sa stiu eu ce sistem de calcul al consumului ai ? OBC sau doar cel aflat sub turometru ?

asa iti pot spune si eu ca am mers pe autostrada bucuresti-pitesti cu un coleg intr-un e36 525i 24v si pe bord ii indica consum constant de 6~7 (acceleratia era apasata). la destinatie dupa ce am facut calculele (km parcursi si benzol ars) am ajuns la concluzia ca a scos 9L/100km. atat e si in cartea masinii trecut consumul in afara localitatii.

 

hai totusi sa revenim ontopic. sunteti multumiti de 318i vostru ? de cata vreme il aveti si ce investitii(reparatii/intretinere) majore ati avut ?

is uimit de ce ai inteles tu. era vb de un consum pana la 90 la ora si unul la 120. mai uita-te o data.

Link to comment
Share on other sites

Ultima directiva...

EU Directive 80/1268/EEC (as last amended by 2004/3/EC) describes the tests which the all new cars on sale after 1 January 2001 have been required to take.

ea suna cam asa...

 

test pentru oras

- viteza medie de 19km/h (maxim 50km/h)

- o succesiune de accelerari, viteza constanta, incetiniri, stat la relanti

- distanta pe care trebuie sa o parcurga pentru test 4km

 

 

test in afara orasului

- viteza medie 60km/h (120km/h maxim)

- o succesiune de accelerari si incetiniri (aproxmativ de doua ori mai bruste decat la cel pentru oras), foarte putin mers la relanti

- testul se desfasoara pe o distanta de 7km

 

 

Factori universali

- temperatura ambianta trebuie sa fie intre 20-30*C (acest parametru nu sunt sigur dar posibil sa fie in functie de continentul/tara pe care v-a rula automobilul)

- testul se face "la rece", masina neavand voie sa fie rulata cu cel putin 2 ore inainte

 

 

eu NU ti-am spus ca eu am consumul la masina mea 6.5 in afara orasului sau ca in oras mi-a iesit 11, eu ti-am spus ca acela este consumul dat de producator. iar tu cu testul tau cu viteze pana in 90 si mers constant e o tampenie totala. adica da, in realitate asa mergi in oras(10km/h, 30km/h, mai stai 10 minute la un semafor, mai prinzi un drum liber si faci pe mad max si depasesti limita legala). dar daca faci asta atunci e absurd sa comentezi ca nu ai consumul dat de producator.

mai continuam aiurea cu discutia ? am prins ideea, masina nu iti consuma cat afirma producatorul. e BMW, nu e nimica nou. am mai spus asta, e un compromis (poate chiar singurul) dar merita.

 

 

@increatul98

sa o stapanesti sanatos. din ce an e ?

Edited by S Razvan
Link to comment
Share on other sites

Consumul pentru 318-le meu pana acum este urmatorul:

Oras (mic,neaglomerat) - 9 litri

Extraurban (max 100/h)- 6,5 litri - un drum de 380 km

Extraurban (max 200/h) - 10 litri/h - un drum de 160 km

Autostrada (Germania-Romania) - 7,2 -un drum de 1400 km

Consumul pe autostrada l-am calculat facand diferenta de la prima alimentare la plin si resetarea contorului de trip pana la a doua alimentare.

Nu stiu de ce spuneti voi ca 318 consuma atat de mult,eu sunt super multumit cu mea.

Link to comment
Share on other sites

@increatul98

sa o stapanesti sanatos. din ce an e ?

 

mersi mult. din '92, sunt al doilea proprietar.

 

cifrele date de No1knows sunt tocmai bune si cele mai apropiate de adevar, pentru referinta.

dr. vladyk, m-am interesat si daca consuma vizibil mai mult, e o problema relativ simpla, trebuie schimbat filtrul de aer.

eu zic sa le schimbi toate, in afara de cel de ulei daca l-ai schimbat recent, si sa ne anunti cum merge.

Link to comment
Share on other sites

@increatul98

sa o stapanesti sanatos. din ce an e ?

 

mersi mult. din '92, sunt al doilea proprietar.

 

cifrele date de No1knows sunt tocmai bune si cele mai apropiate de adevar, pentru referinta.

dr. vladyk, m-am interesat si daca consuma vizibil mai mult, e o problema relativ simpla, trebuie schimbat filtrul de aer.

eu zic sa le schimbi toate, in afara de cel de ulei daca l-ai schimbat recent, si sa ne anunti cum merge.

 

am facut schimburile si am facut 9000 de atunci. o sa am in vedere ce zici tu. multumesc

Edited by dr. vladyk
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.