Jump to content

[Vand] BMW E34


iulian518i

Recommended Posts

  • Replies 117
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Nu-ti face probleme costin cu garda. Eu merg cu masina la peste frecvent, nu am atins-o niciodata. Sunt masini mult mai joase ca BMW-ul, mai ales alea de afara fara pachet drumuri grele.

Spor la vanzare!

 

Nu pt. mine imi faceam eu probleme cu garda ...ma intrebase cineva ..eu am seria 5 si stiu cum e cu garda la sol :) Oricum la ce drumuri sunt in Ro ar trebui sa avem toti SUV-uri :)

 

Iuliane e bine daca vin la tine ...poate o cumpara pe a ta :)

Link to comment
Share on other sites

UP-date tehnic...i-am curatat motorul...motor nedesfacut din 1998 :) si nici in germania nu stiu daca a fost desfacut vreodata....nu vreau sa va spun ce am gasit pe acolo...doua lanturi, multe axe cu came...mult pamant :) :D ....i-am pus de doua ori cate un schimb de ulei si cu solutie de spalat....mi s-a infundat pompa de ulei de prima data...asa ca am dat si baia de ulei jos...am spalat-o si pe aia....se simte diferenta atat la sound :) cat si la performante...eu dadeam vina pe diferential (in momentul cand am facut conversia de la cutia de viteze automatica la cea manuala nu am schimbat si diferentialul ;) ca atunci nu am gasit unul autoblocant :) cum vroiam eu... ) ca i-ar da demaraj mai lenes...ajunsesem sa cred si mitul ala cum ca cei 150cp sunt insuficienti pt caroseria de e34 :) ....acum i-am pus si un metabond....cateva sute de ron s-au dus fara sa-i ating aproape.... :D ...am facut ieri un drum C-ta - Bucuresti....super demarajul si viteza pe A2....sunt curios la consum daca se simte ceva....
Link to comment
Share on other sites

Cam asa e si la mine si sincer cred ca si cu ulkeiul am bulit-o.Asa ca daca o sa tin masina o sa trebuiasca sa fac si eu treaba asta ca e plin motorul de mazga de aia neagra.Ciupanezu zicea ca sa nu fac engine flush ca s-ar putea sa apara scurgeri de ulei pe la garnituri.Cum e?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Eu am schimbat 2 garnituri...una pe langa filtrul de ulei, spre sonda de presiune....si una in jurul bujiilor...am gasit bujiile inundate in ulei :) de aceea am desfacut capacul si m-am speriat de ce am gasit pe acolo...imi e rusina sa postez poze.....pe deasupra mi s-a infundat si pompa de ulei cu mehlemul ce a fost curatat de solutia aia...asa ca am dat si baia de ului jos.....si uite asa de la o graniturica care trebuia sa fie schimbata in 15 min am stat imobilizat cu masina o zi intreaga...bine ca am gasit garniturile :) ca altfel nu stiu ce faceam....

Nu stiu daca am anuntat...dar masina nu se mai vinde.... :) practic am la ea ce imi doresc de la o masina...atat dotarile cat si confortul...am mers cu un touring E46...fata era ok la denivelari...dar spatele...parca avea arcuri sport...ma asteptam ca fiind touring sa fie mai grea pe spate....in sfarsit...am mers si cu E39...525d-ul de 16cp...frumos, demaraj ok, manevrabil...dar spatiul interior mi s-a parut mic....in sfarsit...raman cu masina...o mare parte a acetui topic o sa o transfer la capitolul "masina mea" :)

Toate cele bune si bafta la vanzare tuturor...desi am observat ca s-a umplut soseaua de prastii la 1000euro cu numere bulgaresti...in timp ce masinile adevarate se prafuiesc cu afisele in geam... ;)

Link to comment
Share on other sites

Da, este poate din cauza designului....nu stiu...nu am masurat....dar am vazut cum stau ciutanii mei in e39 si cum stau in e34 :) ...ca am facut proba cu ei :)

si eu am acceasi parere..de la scaunele de e34 care par mai "fotolii", spatiul dintre scaunele fata..pana la portbagaj..

Long live e34 :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Deci :) masina nu se mai da...si din motive sentimentale/psihologice (chestia cu cioara din mana....), si din motive de multumire sufleteasca(dupa ce i-am curatat motorul parca s-a schimbat masina :) ), si din motive financiare(cu diferenta ce o puneam gaseam ceva maxim 2002/2003-bmw binenteles), si din motive de consum (scriu numai GPL-no comment, pls :))

O parte din acest topic o sa-l compilez intr-un topic la capitolul "masina mea".....desi m-am plimbat chiar azi cu un 730d automatic din 2000 :) cca 9000euro afara + cca 2000 euro taxa de prima....

Cand m-am urcat inapoi la volanul E34-ului...am simtit aceeasi diferenta pe care o simtisem intre E28-ul anterior si E34-ul actual ;)

Pana una alta...o sa ma plimb din cand in cand cu E38-ul prietenului meu si cu E32-ul unui alt bun prieten...si in restul timpului (adica cca 99%) cu E34-ul meu.....

In rest, toate cele bune si multa sanatate....si multi km fara probleme tuturor.....ne vedem in trafic, eu cu E34...voi cu ce vreti voi :)

Edited by iulian518i
Link to comment
Share on other sites

Pana la urma faci ce am facut si eu(am inmatriculat-o si o tin).Sincer cu cat trece timpul si mai schimb ceva pe ea imi da o satisfactie mult prea mare ca sa o dau la un pret de nimic.Sunt niste masini foarte frumoase din toate punctele de vedere.Sa ai noroc de ea in continuare si sa te bucuri de ea ca MERITA!
Link to comment
Share on other sites

Costinlogin...cand m-am gandit la proverbul ala ma gandeam la Jean Constantin :) (ca e constantean :) )....de aia a iesit trunchiat...

Multumesc foarte mult si-mi doresc si eu sa ne vedem...

Toate cele bune tuturor... :)

Pana una alta...E34 make the rulls :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Ma bucur ca topicul nu a fost inchis...nu am prea mari sperante pe aici...dr povestea continua....

Daca nu fac acum pasul asta cu masina...nu stiu cand o sa-l fac....

Deci, up-date de pret:

2500 euro discutabil

Sau schimb cu E39 dupa 2000 + diferenta din partea mea <_<

Chiar mi s-a pus pata sa o schimb...am doi vecini care si-au luat relativ recent (cca 2 luni unul si o luna altul) cate un e39...si ma uit asa lung la ele :)

Edited by iulian518i
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

UP ca am pus ochii pe cateva masini...acum sa vad cati bani iau pe e34...si cate masini mai raman in competitie...neluate de altii <_<

LE: din cele declarate mai sus se intelege ca se mai discuta la pret :) ....

Edited by iulian518i
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Masina a primit si vascocuplu nou...si tot maine ii va fi schimbat si semeringul de la distributie...ca e umed pe acolo.....si maine ii schimb si uleiul....Liqui Molli ceratec cu molibden... :) nu stiu ce inseamna...dar asta mi l-a recomandat mecanicul meu :bashwall: ...ieri i-am schimbat filtrul de aer si cel de polen <_< ...

PS: oricum, topicul asta e transformat, incet, incet, in topicul 'masina mea' :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.