Jump to content

ULEI PENTRU BMW E90 320D?


gabyaga

Recommended Posts

Asta spun si eu..colegul Ionatan spunea ca asta nu are..Intrebarea era daca e vreo diferenta intre ele?

 

 

Am observat ca acum au trecut pe bidon si norma de BMW, la Castrol EDGE 5w-30.

 

Eu am bidon in casa care nu are trecut norma asta. Astea cu norma sunt recente, al meu e facut in iunie 2009

 

 

 

http://img28.imageshack.us/img28/1158/cimg6646c.jpg

 

http://img693.imageshack.us/img693/1941/cimg6647.jpg

 

http://img822.imageshack.us/img822/5330/cimg6648.jpg

Link to comment
Share on other sites

Pai depinde cum alegi, parca intr-un post spuneai ca ai pus Magnatec 5w-40, asta nu stiu daca are norma LL04.

 

 

Personal am folosit cu rezultate foarte bune Castrol EDGE in ambele versiuni la mai multe masini (non BMW) si am fost multumit.

 

Uite o lista cu toate uleiurile aprobate de BMW - norma LL04

 

Longlife_04_approved_oils.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 2 months later...

Salutare tuturor.Cat despre uleiul folosit de BMW intr-adevar merge pe Castrol.Acum parerile sunt impartite in functie de experiente mecanici ....povesti si alte chestii.Ca sa fii sigur ca ai un raspuns cum trebuie eu iti recomanda ca si alti cititori sa mergi pe Castrol iar tipul de ulei il gasesti aici pe Castrol website care iti spune exact ce tip ai .Ori alegi modelul anul caroseria........ ori bagi direct seria masinii si iti da uleiul necesar.De exemplu eu am Bmw 320d 150 cai din 2002 si mi a spus clar Recomandabil este 5w30.Poti alege si 0w30 dar daca papa ulei atunci pui un 5w30 sau 5w40

 

 

http://www.castrol.com/castrol/ifram...tentId=7044829

 

si asa esti sigur ca ai facut alegerea care trebuia..Castrol e mai mult decat perfect pentru BMW .....bafta si sa te duca fara probleme

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Mai bine postam aici ce-am postat aici la postul nr. 205 - http://www.bmwclub.ro/forums/topic/93047-controversatul-ulei-5w30-original-bmw-longlife-04/page__st__200__gopid__1408946 , dar sper sa nu fie problema ca dau un paste (si) aici:

 

Am tot studiat in ultimele zile...pana la urma...bun...bagam LONGLIFE04...dar ce-nseamna pana la urma aceasta norma ? Ca poti merge 20 - 30 mii km cu acest ulei ? Sau si asta? Sau nu doar asta ?

 

Un topic interesant si aici ( http://vwforum.vwfor...40/page__st__60 )...pe scurt, unii baieti de aici spun ca :

 

1."daca tot il schimbi la 15.000 km, de ce mai folosesti LL si nu 5w40 ? care crezi ca sunt avantajele ?

parerea mea e ca 0w30 sau 5w30 sunt mai fluide, nu asigura ungerea corespunzatoare la temperaturile ridicate si mai mult ca sigur ca motorul va functiona fara ungere corespunzatoare, cu consecintele de rigoare ( asta in cazul in care ai motor ale carui specificatii sunt pt 5w40 )"

 

2. "Pentru zona de temperaturi care este specifica tarii noastre, mai ales vara, unde se ating temp. de 39-43* C, un ulei 5W40, este recomandat si unde praful este abundent,(un filtru de aer arata execrabil dupa 10.000Km), deci nu se recomanda un service prelungit.

Aici se mai adauga si modul preponderent urban."

 

3. "ca o concluzie a topicului, ai facut un rezumat bun:

5w40 mai bun fata de 5w 30 pentru Romania datorita vascozitatii"

 

Am rugat o prietena din Germania sa intrebe la BMW ce ulei recomanda pentru masina mea, 320d E90... si cei de Serviciul Clienti al BMW.DE au raspuns asa:

"We are happy to inform you that the engine oil Longlife-04, and the Long Life-01 to use for your BMW 320d"

Castrol Edge Turbo Diesel SAE 0W-30

Castrol Edge Turbo Diesel SAE 5W-40

Aral SuperTronic Diesel SAE 0W-40

 

So...0W-30 sau 5W40 ? Eu zic ca totusi 0W30 e mai bun pentru Germania...iar 5W40 pentru Romania Voi ce (mai) ziceti ? Ms.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
vad ca a ramas in coada de peste treaba cu uleiul....urmeaza sa fac schimbul de ulei la un e90 320d din 2006 si chiar nu stiu care ulei este mai bun.cand am luat masina proprietarul doar ce ii schimbase uleiul bmw 5w30 ll04 si acum mai am 2700km pana la schimb.sa merg in continuare cu uleiul bmw 5w30 sau sa trec pe castrol edge...voi ce ulei folositi la motorul asta?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
pai acolo pe site scrie ca e produs in germania si e facut special btr bmw cu DPF cum este al meu...mai ales ca acum vin si caldurile si 0w40 e ceva mai bun ca vascozitate si ungere fata de 5w30 ...asta e si motivul ptr care as vrea sa pun 0w40 datorita faptului ca vine vara si un ulei mai vascos ar fi mai indicat....
Link to comment
Share on other sites

pai acolo pe site scrie ca e produs in germania si e facut special btr bmw cu DPF cum este al meu...mai ales ca acum vin si caldurile si 0w40 e ceva mai bun ca vascozitate si ungere fata de 5w30 ...asta e si motivul ptr care as vrea sa pun 0w40 datorita faptului ca vine vara si un ulei mai vascos ar fi mai indicat....

 

Contacteaza-l pe grozdan sau claudiuwbr.

Iti aduc ei orice ulei vrei. Au review-uri f bune amandoi. Vezi la sectiunea de comercial.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

ulei bmw 5w30 am bagat si eu in e46 si pot spune ca nu era bun cel putin la mine tinand cont de vechime si nr de km

se subtie ft tare dupa 5000

vascozitate ft scazuta

motorul tragea greu

 

am schimbat cu shell 5w40 hellix ultra pe care il stiu de o viata si masina era de nerecunoscut cum am iesit pe usa afara din service, deci alegerea uleiului este ft importanta

 

am 10k acum si nici o schimbare in mersul motorului sau calitatile uleiului nu am completat nici un gram banuiesc ca a consumat pana in 400ml ulei

 

daca a-s putea recomanda ulei atunci a-s spune ca shell e deosebit si pe locul 2 liqui molly amandoua st caliatate germana

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Buna seara, sunt nou posesor de BMW si nou pe forum, am achizitionat masina second hand si as dori sa schimb uleiul (si alte consumabile, dar nu cred ca pot sa intreb aici), si nu stiu de care trebuie sa pun, am contactat un vanzator de pe forum, dar nu m-a lamurit daca produsul respectiv este cel mai bun pentru modelul meu (318D 105kw/143cp E91 N47).

Deocamdata sunt doar intrebator, dar sper ca o sa vina si vremea cand voi contribui si eu cu informatii constructive...

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.