Jump to content

Consum 320D e90


Mircea Pop

Recommended Posts

Salut baieti,

 

Sunt curios cei care au motorul 2.0 177hp ce consum aveti in bucuresti si in afara? eu am undeva la 9 oras si afara 5.5. Asta inainte sa o resoftez, inca nu am reusit sa plec putin cu ea sa ii vad consumul. Astept parerile voastre stima

 

in Bucuresti, 10-11%. Extraurban 6-7 , in functie de cum o alerg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Salut eu am un 320d e90 ED 177 cai. Cu un plin de 64 de litri am reusit sa fac 1240 de km. un drum in ungaria si inapoi. Iasa consum de 5% dar pe autostrada mergeam si cu 160 cand puteam.

In rest fac drumuri scurte de 10-15 km si imi ia 5,5- 6 in medie.

Is foarte multumit de consum. De la o vreme am probleme cu actuatoru de la turbina sau i se mai zice si vacum electric si lucreaza turbina in reluare din cauza acesata mi-o crescut consumul.

Pentru chestia asta trebuie sa schimb toata trubina. Mare prostie ca pentru un motoras electric sa schimbi totul.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salut eu am un 320d e90 ED 177 cai. Cu un plin de 64 de litri am reusit sa fac 1240 de km. un drum in ungaria si inapoi. Iasa consum de 5% dar pe autostrada mergeam si cu 160 cand puteam.

In rest fac drumuri scurte de 10-15 km si imi ia 5,5- 6 in medie.

Is foarte multumit de consum. De la o vreme am probleme cu actuatoru de la turbina sau i se mai zice si vacum electric si lucreaza turbina in reluare din cauza acesata mi-o crescut consumul.

Pentru chestia asta trebuie sa schimb toata trubina. Mare prostie ca pentru un motoras electric sa schimbi totul.

Cine a confirmat ca ai probleme cu acel actuator si ce simptome are masina?

Link to comment
Share on other sites

Cu BMW E90 163 de cai (cutie 6 trepte manuala) am reusit un 5.5% pe ruta Campina-Bucuresti, mers strict legal. In mod normal, imi consuma 6.5% extraurban (autostrada, depasiri, mers usor alert nu raliu). In Bucuresti am intre 8.5 si 11% consum, in functie de trafic si stilul de mers.
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Consum extraurban 4.7l/100km [Munchen-Cenad]

Consum Urban 6.1 [Craiova, fara functia AutoStop]

Dar cum ai mers cu masina de ai obtinut consumurile alea?! Eu in afara n-am vazut niciodata mai putin de 6 (bine, nici nu merg la consum), iar in oras nu mai vorbesc...

Link to comment
Share on other sites

Dar cum ai mers cu masina de ai obtinut consumurile alea?! Eu in afara n-am vazut niciodata mai putin de 6 (bine, nici nu merg la consum), iar in oras nu mai vorbesc...

 

Din Germania pana in Romania pe autostrazi cu 130km/h iar in localitati cu 50 pt ca aveam in spate alta masina care nu avea navigatie si nu voiam sa risc sa ne pierdem pe drum. In Craiova merg normal spre sport viteza medie pe bord 45km/h insa imi place sa cred ca stiu sa anticipez traficul, deci fara frane si acceleratii inutile.

 

Consumul nu l-am verificat la pompa, insa bate cu diviziunile de pe indicatorul de la rezervor [aprox 3l/div] si eroarea nu cred sa fie mai mare de 10 procente.

Edited by Cristi_S
Link to comment
Share on other sites

45km/h e deja viteza medie de extraurban :) In Buc daca ajungi la 30km/h deja poti declara ca s-a mers 'lejer' :D

De acord, insa consumul facut in acele conditii nu prea ai in ce regim sa-l incadrezi ca numai "urban" nu este. Cred ca ar trebui numit sec "consum de Bucuresti" si ca ar trebui sa aiba unitatea de masura litri pe ora ca la tractoare. :)

Link to comment
Share on other sites

320D, 163CP in Timisoara tocmai am rulat ultimii 150Km doar urban, imi arata 10,7 - 10,8l/100Km Cred ca-i destul de realist, avand in vedere ca urc pana la 3000rpm in fiecare treapta(2,3) cu exceptia primei. Rar si 3500 in tr 2. In exterior pe o distanta de 220Km, Timisoara - Dr. Tr. Severin, cel mai putin am scos 5,5l/100Km cu 89Km/h media. Daca as merge calm tot drumul, lejer as scoate 5 sau sub chiar. Cred ca ceea ce afiseaza BC-ul este destul de aproape de realitate! N-am facut testul cu plinurile, dar zic ca-s pe acolo. Din cei care ati verificat si v-ati batut capul mai mult cu acest capitol...ati remarcat diferente mari fata de ceea ce arata BC-ul?
Link to comment
Share on other sites

Eu am pe trip computer din idrive in 1180 km cu o viteza medie de 42km/h un consum de 8.7, iar pe cluster am in 340 km un consum de 9.4 cu o viteza medie de 27/km. Merg mai tot timpul in Bucuresti insa nu prea am bucati aglomerate. am un 320 d e90 steptronic.
Link to comment
Share on other sites

E90 din 2005, de 163cp, Sibiu-Deva, 2 persoane, media 77,4km/h, 4,3 l, Deva-Munchen,singur in masina, mers pe pilot automat pe autostrada cu 130 km/h, cu cateva reprize de 200 km/h prin Ungaria si Germania, 4,7 l. In oras cca 8,5l. Edited by adimotor2006
Link to comment
Share on other sites

E90 din 2005, de 163cp, Sibiu-Deva, 2 persoane, media 77,4km/h, 4,3 l, Deva-Munchen,singur in masina, mers pe pilot automat pe autostrada cu 130 km/h, cu cateva reprize de 200 km/h prin Ungaria si Germania, 4,7 l. In oras cca 8,5l.

Sibiu altitudine 415m iar Deva 187m, asa ca se explica 4.3l.

+1 la 4.7 :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.