BMWClub: DIY: Oglinda cu senzor antiorbire - BMWClub

Jump to content

• 5 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

DIY: Oglinda cu senzor antiorbire BMW E46

#21 User is offline   roco123 

• Mastermind
  • Group: Members

Posted 18 December 2009 - 21:57

Faza e invers, la marsarier se deschide de tot, ca sa vezi in spate.
0

#22 User is offline   titanium 

• Nou venit
  • Pip

Posted 20 April 2010 - 21:20

salutare , am un e36r, si de curand, am luat o oglinda de pe un e39 cu senzor antiorbire, am citit discutia voastra doar k , la ogklinda nu am doar 3 fire ci 7, ma poate ajuta cineva cu o schema? senzorul antiorbire il am jos pe mijloc,senzorul de pe spate pt ce e ? multam.
0

#23 User is offline   CodMedia 

• Începător

Posted 20 April 2010 - 22:02

View Posttitanium, on 20/Apr/2010, 22:20, said:

salutare , am un e36r, si de curand, am luat o oglinda de pe un e39 cu senzor antiorbire, am citit discutia voastra doar k , la ogklinda nu am doar 3 fire ci 7, ma poate ajuta cineva cu o schema? senzorul antiorbire il am jos pe mijloc,senzorul de pe spate pt ce e ? multam.

Din cate stiu eu cel de pe partea din spate masoara intensitatea luminii care vine din fata. Ma gandesc ca prin senzorul dinspre parbriz da informatii despre lumina din mediul in care te afli.

Ce explicatie, nici eu nu cred ca o inteleg dar ma uit la meci :)
0

#24 User is offline   titanium 

• Nou venit
  • Pip

Posted 21 April 2010 - 07:14

View PostCodMedia, on 20/Apr/2010, 22:02, said:

Din cate stiu eu cel de pe partea din spate masoara intensitatea luminii care vine din fata. Ma gandesc ca prin senzorul dinspre parbriz da informatii despre lumina din mediul in care te afli.

ok , si care fire din cele 7 le conectez si cum ? are careva o schema electrica de la vreun e39 sa de la alt model care are oglinda de genu asta ?ms
0

#25 User is offline   IronM 

• Senior

Posted 21 April 2010 - 07:49

View PostCodMedia, on 20/Apr/2010, 23:02, said:

Senzorul de lumina este pe geamul oglinzii, si "simte" lumina masinilor din spate. Pe spatele oglinzii mai este ceva dar nu are nici o legatura cu senzorul. Si cele FARA senzor antiorbire au aceeasi chestie pe spatele oglinzii...
Legat de marsarier - cand vrei sa dai inapoi, seara, e posibil sa iti bata altii cu farurile in oglinda si ea sa se inchida iar in felul asta nu mai vezi nimic in spate. Din aceasta cauza, at cand dai in spate oglinda se dezactiveaza (e ca o oglinda normala) ca sa poti vedea in spate!
Daca ai 7 fire s-ar putea ca oglinda ta sa aibe si senzor de ploaie pe partea care se prinde de parbriz.

Legat de instructiuni...nici eu nu am gasit. Daca gasesti ceva, indiferent de model, posteaza aici :)
0

#26 User is offline   titanium 

• Nou venit
  • Pip

Posted 21 April 2010 - 20:14

View Postironm, on 21/Apr/2010, 07:49, said:

View PostCodMedia, on 20/Apr/2010, 23:02, said:

Ce explicatie, nici eu nu cred ca o inteleg dar ma uit la meci :twoup:

Senzorul de lumina este pe geamul oglinzii, si "simte" lumina masinilor din spate. Pe spatele oglinzii mai este ceva dar nu are nici o legatura cu senzorul. Si cele FARA senzor antiorbire au aceeasi chestie pe spatele oglinzii...
Legat de marsarier - cand vrei sa dai inapoi, seara, e posibil sa iti bata altii cu farurile in oglinda si ea sa se inchida iar in felul asta nu mai vezi nimic in spate. Din aceasta cauza, at cand dai in spate oglinda se dezactiveaza (e ca o oglinda normala) ca sa poti vedea in spate!
Daca ai 7 fire s-ar putea ca oglinda ta sa aibe si senzor de ploaie pe partea care se prinde de parbriz.

Legat de instructiuni...nici eu nu am gasit. Daca gasesti ceva, indiferent de model, posteaza aici :)

salut , oglinda a avut si senzori de ploaie doar k modulul pentru senzori de ploaie care venea lipit pe parbriz avea separat 4 fire ,cele 7 ies direct din oglinda .

sau poate imi spune cineva culorile la firele care sunt folosite, poate si la cele cu 3 sunt folosite aceleasi coduri de culori :)

ms
0

#27 User is offline   RobyS 

• ecuhex
  • Group: Contributors

Posted 22 April 2010 - 10:29

unde vine conectat exact firul de marsalier pe o instalatie OEM ?
0

#28 User is offline   zeronoo 

• Fan

Posted 25 April 2010 - 09:41

aici, x428, in spatele cutiei de acte

This post has been edited by zeronoo: 25 April 2010 - 09:43

0

#29 User is offline   RobyS 

• ecuhex

Posted 25 April 2010 - 09:55

mersi mult
0

#30 User is offline   JaMb0 

• Membru

Posted 11 August 2010 - 21:32

Mi-am luat si eu astazi o oglinda cu senzor antiorbire pt e46 si are mufa cu 7 pini, cu senzor pe fata in mijloc si unul in spate. Stie cineva care din fire trebuie legate si unde? Deci pinul pt marsarier unde trebuie legat, si cel care vine la plus contact de unde se leaga? O poza ceva ar fi ideala sau macar firele unde se gasesc
0

#31 User is offline   dopeman1979 

• Începător

Posted 11 August 2010 - 22:22

same problem here
0

#32 User is offline   JaMb0 

• Membru

Posted 17 September 2010 - 16:23

View PostJaMb0, on 11/Aug/2010, 21:32, said:

Mi-am luat si eu astazi o oglinda cu senzor antiorbire pt e46 si are mufa cu 7 pini, cu senzor pe fata in mijloc si unul in spate. Stie cineva care din fire trebuie legate si unde? Deci pinul pt marsarier unde trebuie legat, si cel care vine la plus contact de unde se leaga? O poza ceva ar fi ideala sau macar firele unde se gasesc

up
Azi ma apucai sa o montez si legand firele din primul post, daca acopar senzorul din spate cu degetul (ca si cum ar fi noapte) se inchide un pic la culoare si daca pun o lumina puternica pe cel din fata (ca si cum m-ar orbii unu din spate) se inchide de tot, dar daca iau lumina nu isi mai revine la loc, numai dupa ce iau degetul de pe senzorul din spatele oglinzii. Nu mi se pare ca asa trebuie sa mearga normal, deci stie cineva unde se leaga firele alea la mufa cu 7 pini?
0

#33 User is offline   Cristian Cracana 

• Începător

Posted 01 November 2010 - 11:04

View PostJaMb0, on 11/Aug/2010, 21:32, said:

cat a costat oglinda ?
0

#34 User is offline   oSerX 

• Fan

Posted 01 December 2010 - 00:04

oglinda cu busola digitala si cu telecomanda cum o mai legi ?:twoup:
0

#35 User is offline   bmwbreaker 

• Începător

Posted 04 December 2010 - 15:21

am eu cu busola digitala, si senzor anti orbire, luat de pe un X5, un singur fir am tras si functioneaza perfect. cred ca busola imi place cel mai mult din toata masina, avand o facultate de geografie.... :twoup:
0

#36 User is offline   b0gdan4you 

• Începător

Posted 10 December 2010 - 20:01

Salut. Esti sigur ca asa sunt firele? Eu am o oglinda de e39 si are 5 fire, 3 ar fi cum ai zis tu plus contact, plus marsarier, masa si mai am 2.. sa fie de la ledul de alarma? ma intreb acum cele cu 7 fire ce mai au?

Salut. Esti sigur ca asa sunt firele? Eu am o oglinda de e39 si are 5 fire, 3 ar fi cum ai zis tu plus contact, plus marsarier, masa si mai am 2.. sa fie de la ledul de alarma? ma intreb acum cele cu 7 fire ce mai au?
0

#37 User is offline   bmwbreaker 

• Începător

Posted 10 December 2010 - 20:16

faza e ca eu deja aveam alarma oem, deci mufa o aveam, n-am legat faza cu marsalierul, nu prea ma intereseaza, am legat un singur fir, 20min toata operatia si merge perfect. maine fac si o poza
0

#38 User is offline   alex_maniacu_91 

• Maniak
  • Interests:BMW

Posted 10 December 2010 - 20:24

View Postb0gdan4you, on 10/Dec/2010, 20:01, said:

Salut. Esti sigur ca asa sunt firele? Eu am o oglinda de e39 si are 5 fire, 3 ar fi cum ai zis tu plus contact, plus marsarier, masa si mai am 2.. sa fie de la ledul de alarma?

Da, cele 2 fire in plus sunt pentru alarma.
0

#39 User is offline   b0gdan4you 

• Începător

Posted 12 December 2010 - 18:14

Ms. Am gasit schema completa intre timp.
0

#40 User is offline   Englezu` 

• Nou venit
  • Pip

Posted 26 November 2011 - 15:48

View Postb0gdan4you, on 12 December 2010 - 18:14, said:

Ms. Am gasit schema completa intre timp.

Multumim ca nu ne arati si noua! :goodjob:
0

Share this topic:

• 5 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic