Jump to content

Desfiintare clapete din galeria de admisie E 60 diesel


Recommended Posts

ma ajuta careva cu un link de unde imi pot cumpara un set de capace pentru galerie la un e60 530d ?

sau daca le tai e ok ? nu o sa cada cu timpul tija care ramane ?

scoatele si poti dormi linistit!!! e cel mai simplu si mai sigur!

clapetele au rol de a mari puterea in turatii mici,inchid un rand de valve de la admisie pt a mari cantitatea de aer in cilindru.

Edited by robert666
Link to comment
Share on other sites

ma gandeam sa duc la cineva capacul in care e prinsa paleta si sa imi faca dupa el dopuri la strung, ce ziceti ? ar fi ok ?

 

EDIT:

Stie cineva de care trebuie la e60 530da 08/2004 ? 22 sau 33mm ?

http://cgi.ebay.com/33mm-BMW-Swirl-Flap-replacements-/260807761806?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item3cb95a9f8e

am gasit astea ...

Edited by Dariusel
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
parerea mea este ca la e60 nu necesita si nu se merita scoaterea clapetelor (axul mai gros si prinderea mai buna), eu acm 1 luna am dat jos admisia (la al meu e39 530d) si le-am curatat, imi era sa nu rup clapetele la mana de cat am tras de ele, erau in perfecta stare si le-am lasat asa, in schimb admisia era obturata destul de rau ... 4 ore am curatat la ea si cred ca as mai fi curatat vreo 2 ... daca aveam timp.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Buna, am nevoie si eu de un sfat, stiti p cineva care si-a scos clapetele din galeria de admisie ? Ca eu nu stiu, sa le scot sau sa-mi cumpar alta galerie sau ce rost au ele??

 

Buna, am nevoie si eu de un sfat, stiti p cineva care si-a scos clapetele din galeria de admisie ? Ca eu nu stiu, sa le scot sau sa-mi cumpar alta galerie sau ce rost au ele??

Link to comment
Share on other sites

mai bine mai asteapta (clapetele la e60 sunt mai "strong" decat la e39), galeria la e60 este considerata consumabila ... parerea mea, mai bine o lasi asa pana trebuie schimbata. Ai dat jos admisia pana acum (schimbat bujii, ceva?), ai vazut in ce stare sunt clapetele ?
Link to comment
Share on other sites

am dat-o jos astazi, si am schimbat si releul de bujii, bujiile erau bune, nu inteleg cum mi s-a dus releu, dar in fine.... si acuma nu stiu cum sa verific clapetele din admisie....

le poti face asa , si eu am facut tot asa

 

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/75967-eliminare-clapete-de-pe-admisie-swir-flaps/page__view__findpost__p__1246999

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

mai intai trebuie sa desfaci tija care actioneaza clapetele dupa care desfaci, scoti si cureti fiecare clapeta in parte, verifici integritatea axului in jurul careia se invarte clapeta

 

si daca tot dai galeria jos verifica furtunasele de vacuum, bujiile, garniturile la admisie, garniturile la circuitul de apa, schimba-le daca este cazul

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Am un 320D E46 2004 150CP si as vrea sa stiu cam la cati km ar trebuie sa pice aceste clapete?

 

Cu aproximatie ca acum nu o pica la toti la fel.

 

intre 0-50.000

 

50.000-100.000

 

100.000-200.000

 

200.000-300.000

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Am un 320D E46 2004 150CP si as vrea sa stiu cam la cati km ar trebuie sa pice aceste clapete?

 

Cu aproximatie ca acum nu o pica la toti la fel.

 

intre 0-50.000

 

50.000-100.000

 

100.000-200.000

 

200.000-300.000

 

Multumesc.

 

dupa 100 000 km in orice moment , garantia oferita de BMW pt galerie este de 100 k km .Deci ai putea sa consideri intervalul 100-200 k km ca fiind unul riscant , mai ales ca e greu sa crezi km vreunei masini .

Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

dupa 100 000 km in orice moment , garantia oferita de BMW pt galerie este de 100 k km .Deci ai putea sa consideri intervalul 100-200 k km ca fiind unul riscant , mai ales ca e greu sa crezi km vreunei masini .

 

Atunci pot sta linistit ca daca nu a picat la 200,000 nu cred ca mai pica:)

 

Si am un vecin de garaj care are 350,000km si nu i-au picat.

Edited by Butzy
Link to comment
Share on other sites

Atunci pot sta linistit ca daca nu a picat la 200,000 nu cred ca mai pica:)

 

Si am un vecin de garaj care are 350,000km si nu i-au picat.

 

e si asta un pct de vedere :) Daca intelegi despre ce risc e vb si ti-l asumi , inseamna ca oricum iti permiti reparatia motorului in caz de aspiratie clapeta . Cel mai simplu ar fi sa le scoti daca nu-ti permiti sa schimbi galeria

Link to comment
Share on other sites

e si asta un pct de vedere :) Daca intelegi despre ce risc e vb si ti-l asumi , inseamna ca oricum iti permiti reparatia motorului in caz de aspiratie clapeta . Cel mai simplu ar fi sa le scoti daca nu-ti permiti sa schimbi galeria

Cunosc foarte bine ce risc implica,dar as fi vrut sa stiu,care e explicatia,de eu nu am patit nimic pana la 200.000 si nici vecinul cu 350.000?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 6 months later...
Daca as fi citit si eu topicul asta mai devreme ... Abea am rezolvat si problema masinii, am mers cu ea 1 saptamana in stare perfecta si aseara am avut parte de o mare mare surpriza, am plecat de pe loc si cand sa bag in treapta a 2-a s-a auzit un buff, si motorul trepida serios si batea foarte grav, l-am oprit instant, si astazi am primit diagnosticul, o clapeta din admisie a ajuns in supape, a distrus 2 supape nu stiu ce scaun la _chiulasa_ si un piston, masina este un 320d din 2003, am sa ii schimb motorul (din nou), dar de data asta il las fara clapetele de admisie.
Link to comment
Share on other sites

Ca si o curiozitate, pentru o statistica personala, as intreba: de cand ai masina, ai dat jos vreodata galeria de admisie sa verifici starea clapetelor?

 

Da acum 2 saptamani am dat jos admisia sa imi pot schimba furtunasele, am curatat egr`ul, am verificat clapitele, am vazut ca sunt ok cand trageam de tija aia, se inchideau perfect, asa ca am preferat sa nu curat admisia. Uite ca ar fi trebuit sa o curat.

Masina o am de 1 an si 4 luni, am schimbat un motor acum 7 luni de zile. acum urmeaza inca unul. km fac in jur de 100 000 pe an.

 

Si inca ceva ... sa imi pregatesti si mie un set de clapete pentru motorul urmator.

Edited by czsniper
Link to comment
Share on other sites

Da acum 2 saptamani am dat jos admisia sa imi pot schimba furtunasele, am curatat egr`ul, am verificat clapitele, am vazut ca sunt ok cand trageam de tija aia, se inchideau perfect, asa ca am preferat sa nu curat admisia. Uite ca ar fi trebuit sa o curat.

Masina o am de 1 an si 4 luni, am schimbat un motor acum 7 luni de zile. acum urmeaza inca unul. km fac in jur de 100 000 pe an.

 

Si inca ceva ... sa imi pregatesti si mie un set de clapete pentru motorul urmator.

 

100000km/an? Dar te plimbi nu glunma.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.