Jump to content

DIY Recuperare pixeli BMW E39 Facelift


Gabriel.B

Recommended Posts

  • 4 weeks later...

Exista 6 pini care intra in placa de baza, 3 pe o parte si 3 pe o parte.Acesti pini alimenteaza becurile din spatele display-ului.Pinii nu sunt lipiti de placa de baza.Trebuie doar sa bagi o surubelnita lata intre placa de baza si suportul de plastic ca sa le separi.

Atentie!Nu aplica o forta foarte mare si incearca sa desprinzi uniform din ambele parti.Sa stii ca va fi mult mai greu de pus la loc dar nu e imposibil :twitch: .Incearaca sa nu te grabesti.

 

 

Odata cu venirea frigului au disparut si la mine din nou pixelii.Au rezistat eroic mai bine de 2 ani.Pana la urma nu am scapat fara sa schimb cablul de legatura de la Lcd.Acum ca am schimbat la bord si mi-a reusit perfect cred ca o sa incerc si la MID ca am cateva caractere lipsa si o linie dusa pe tot ecranul.

 

O sa postez rezultatul :ermm:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

am reusit si eu (partial)

mi'au ramas doar 4 linii care nu se vad... nu ma deranjeaza pt ca sunt chiar in partea dreapta margine si nu sunt consecutive.. sper ca nu mai apar mai multe (nu ar trebui) :)

totusi am facut o prostie.. cand am dat gaurile le'am dat in lipsa de unelte cu o bormasina care si aia mergea la turatie maxima si am atins unul dintre becuri de la ASR. nici asta nu'i deranjant.. in rest merge 'brici'. oricum mi'am cumparat alt bord second ce are pixelii dusi si o sa mai exersez :)

multumesc mult pt acest DIY

Edited by Adrian K
Link to comment
Share on other sites

am mai facut azi un bord de e38.. al lui varul meu dar.. nicicum nu am reusit sa il fac 'imaculat'... are acum doar 12 lini pe ecran... tin sa mentionez ca nu se intelegea absolui nimik pe el cand m'am apucat de treaba... am desfacut bordul de 8 ori si l'am montat inapoi... dar nicicum nu am reusit sa scot sub 12 linii lipsa... mai pot sa fac si altceva?

am incercat o si alta metoda. am dezlipit de pe placa de baza toata folia si am curatat bine contactele si l'am montat inapoi. am observat ca, daca dezlipesc folia si curat acolo se vad mai putine linii lipsa pe display. asa am facut si la mine (am uitat sa mentionez in postul anterior). oricum, metoda este buna dar eu am 'imbunatati'to' :)

nu este DIY si pentru mid e38 - e39?

Link to comment
Share on other sites

am mai facut azi un bord de e38.. al lui varul meu dar.. nicicum nu am reusit sa il fac 'imaculat'... are acum doar 12 lini pe ecran... tin sa mentionez ca nu se intelegea absolui nimik pe el cand m'am apucat de treaba... am desfacut bordul de 8 ori si l'am montat inapoi... dar nicicum nu am reusit sa scot sub 12 linii lipsa... mai pot sa fac si altceva?

am incercat o si alta metoda. am dezlipit de pe placa de baza toata folia si am curatat bine contactele si l'am montat inapoi. am observat ca, daca dezlipesc folia si curat acolo se vad mai putine linii lipsa pe display. asa am facut si la mine (am uitat sa mentionez in postul anterior). oricum, metoda este buna dar eu am 'imbunatati'to' :)

nu este DIY si pentru mid e38 - e39?

 

Ai schimbat folia sau doar ai ''carpit-o'' pe cea veche?

Link to comment
Share on other sites

Asa trebuia sa faci de prima data, decat sa desfaci bordul de 8 ori.

Faza cu carpeala se practica pe vremea cand inca nu aparuse banda flex. Ia de pe e-bay cu incredere, e un tip din Ungaria care stie engleza deci te poti intelege cu el. Tipu' a vandut in Romania la greu, de la el am luat si eu , am deja 2 ani de cand am schimbat-o si pixelii mei sunt mai vii ca niciodata.

 

P.S. Sa nu atingi acele manometrelor in nici un caz !:D Bafta

Link to comment
Share on other sites

Exista 6 pini care intra in placa de baza, 3 pe o parte si 3 pe o parte.Acesti pini alimenteaza becurile din spatele display-ului.Pinii nu sunt lipiti de placa de baza.Trebuie doar sa bagi o surubelnita lata intre placa de baza si suportul de plastic ca sa le separi.

Atentie!Nu aplica o forta foarte mare si incearca sa desprinzi uniform din ambele parti.Sa stii ca va fi mult mai greu de pus la loc dar nu e imposibil :twitch: .Incearaca sa nu te grabesti.

 

 

Odata cu venirea frigului au disparut si la mine din nou pixelii.Au rezistat eroic mai bine de 2 ani.Pana la urma nu am scapat fara sa schimb cablul de legatura de la Lcd.Acum ca am schimbat la bord si mi-a reusit perfect cred ca o sa incerc si la MID ca am cateva caractere lipsa si o linie dusa pe tot ecranul.

 

O sa postez rezultatul :ermm:

 

 

Te rog pe o poza de-a ta de la inceputul topicului deseneaza in paint unde naiba sa bag surubelnita asta sa pot sa scot display-ul ala mic dupa ce desfac suruburile e posibil sa fie diferit ? Ma risc iar sambata sa-l desfac!

Link to comment
Share on other sites

salut ..am si eu aceasi problema cu pixelii morti pe un e 39 2002....fratilor haideti sa nu ne mai complicam cu scrisul...faceti cineva un filmulet de la cap la coada sa se vada exact ce si cum...sincer ma apucam demult sa desfac bordul si sa ma apuc de treaba DAR ceea ce ma tine sa nu o fac este accea folie gradata care trebuie tinuta ( ridicata sau cum naiba vine ) si trebuie apoi gaurit pt a desface torxul ala...am vazut tot topicul am citit de 4 ori cel putin...dar...imi este frica sa il desfac...am vazut ca ar fi o varianta sa schimbi "ribbon cable" dar tot ar trebui sa desfac folia aia ..deci, in concluzie pana nu vad un filmulet cu treaba facuta complet de la A la Z nu ma apuc de treaba..asa ca rog ca cei care se vor apuca sa faca operatia..sa filmeze totul...merci ..sal si numai bine !!!

 

p.s daca este vreun filmulet deja postat va rog sa imi trimite-ti si mie linkul

Link to comment
Share on other sites

salut ..am si eu aceasi problema cu pixelii morti pe un e 39 2002....fratilor haideti sa nu ne mai complicam cu scrisul...faceti cineva un filmulet de la cap la coada sa se vada exact ce si cum...sincer ma apucam demult sa desfac bordul si sa ma apuc de treaba DAR ceea ce ma tine sa nu o fac este accea folie gradata care trebuie tinuta ( ridicata sau cum naiba vine ) si trebuie apoi gaurit pt a desface torxul ala...am vazut tot topicul am citit de 4 ori cel putin...dar...imi este frica sa il desfac...am vazut ca ar fi o varianta sa schimbi "ribbon cable" dar tot ar trebui sa desfac folia aia ..deci, in concluzie pana nu vad un filmulet cu treaba facuta complet de la A la Z nu ma apuc de treaba..asa ca rog ca cei care se vor apuca sa faca operatia..sa filmeze totul...merci ..sal si numai bine !!!

 

p.s daca este vreun filmulet deja postat va rog sa imi trimite-ti si mie linkul

Recomandare pt. tine= plateste cuiva care se pricepe si ai scapat. Ar trebui sa apreciezi ca unii de-aici ofera sfaturi si poze , in schimb tie iti trebuie toata mana...Nu e nimeni obligat sa filmeze intreaga operatiune care dureaza peste 1 ora doar ca tu esti mai pesimist si neindemanatic.

 

L.E. sa stii ca treaba cu ridicarea foliei si gaurirea sub ea e cea mai mai simpla dintre multele operatii care trebuisc facute :D .

Edited by blitzu
Link to comment
Share on other sites

Recomandare pt. tine= plateste cuiva care se pricepe si ai scapat. Ar trebui sa apreciezi ca unii de-aici ofera sfaturi si poze , in schimb tie iti trebuie toata mana...Nu e nimeni obligat sa filmeze intreaga operatiune care dureaza peste 1 ora doar ca tu esti mai pesimist si neindemanatic.

 

L.E. sa stii ca treaba cu ridicarea foliei si gaurirea sub ea e cea mai mai simpla dintre multele operatii care trebuisc facute :D .

 

prietene eu nu am zis ca nu apreciez ceea ce au facut baietii aici !!!...ba din contra...eu am cicit cam toate commneturile care au fost postate la acest topic si am vazut ca multi baieti nu au reusit sa duca la bun sfarsit aceasta operatie...de asta am spus ca ar fi mai usor daca cineva ar face un pustiu de bine pt toata lumea si sa filmeze tot...uite eu sunt dispus sa platesc si sa imi vad pixelii "inviati".stii pe cineva care se ocupa de aceasta treaba?merci

Link to comment
Share on other sites

Sunt multi care fac asta aici pe forum, doar ca sunt impartiti pe mai multe topicuri.

 

Tie ti se pare foarte complicat deoarece nu ai desfacut bordul, greu sa-ti imaginezi ce trebuie facut fara sa te apuci.

Cu bordu pe masa in fata calculatorului ai sa vezi ca totul se simplifica, ;) spor!

Link to comment
Share on other sites

Pentru cei care considera ca nu sunt in stare sa faca reparatia, va pot ajuta contra cost.

 

Valabil pentru Bmw Seria 7 E38 ( 1996-2001) Seria 5 E39 ( 1996-2003) si X5 E53 ( 1999-2006)

 

Reparatia se efectueaza prin schimbarea cablului flexibil ce face legatura de la placa de baza catre LCD.

 

Reparatia rezolva definitiv problema pixelilor.

 

Metoda descrisa in acest topic rezolva partial si temporar problema pixelilor.Totul tine de starea cablului flexibil.De aceea unii au reusit recuperarea pixelilor in intregime in timp ce altii au ramas cu ei lipsa chiar daca au urmat toti pasii.

Link to comment
Share on other sites

Pentru cei care considera ca nu sunt in stare sa faca reparatia, va pot ajuta contra cost.

 

Valabil pentru Bmw Seria 7 E38 ( 1996-2001) Seria 5 E39 ( 1996-2003) si X5 E53 ( 1999-2006)

 

Reparatia se efectueaza prin schimbarea cablului flexibil ce face legatura de la placa de baza catre LCD.

 

Reparatia rezolva definitiv problema pixelilor.

 

Metoda descrisa in acest topic rezolva partial si temporar problema pixelilor.Totul tine de starea cablului flexibil.De aceea unii au reusit recuperarea pixelilor in intregime in timp ce altii au ramas cu ei lipsa chiar daca au urmat toti pasii.

 

 

 

Un pret si timp de lucru, te rog?

Link to comment
Share on other sites

 

 

Pe langa aceste 4 cleme mai sunt inca 5 sisteme de prindere care trebuie rasucite pentru a elibera carcasa.Va iesi doar partea cu geamul care protejeaza ceasurile, partea din spate ramane pe loc impreuna cu ceasurile.Mare atentie la ace dupa ce scoateti geamul!!Orice ati face , nu lasati ceasurile cu fata in jos, riscati sa distrugeti acele!!

 

 

http://img66.imageshack.us/img66/5584/63685621.jpg

 

 

 

 

Eu nu reusesc nici cum sa dau jos geamul . am pus bucatile de plastic la cele 4 cleme , am incercat sa rotesc cele 5 cleme in forma de stea si nimic ! ori e lipit bordul ori nush , doar cel din mijloc il pot roti si sa il bag inauntru ...... restu 4 se rotesc dar nu intra inauntru . Care ar putea fi problema ? ( E39 525 tds 09/1997 ) Mie i-mi merg pixeli nu am treaba cu ei dar vreau sa-mi pun plasma

Link to comment
Share on other sites

Incearca sa fortezi cu o surubelnita lata unde se imbina cele doua capace ale bordului.Ar trebui sa iasa, nu are ce sa-l mai tina daca ai rotit si sistemele alea de prindere si ai bagat si bucati de plastic la cleme.

 

Am reusit pana la urma :) de dimineatza ma tot chinui ca nu am vrut sa fortez nimic sau sa rup ceva . Acum sunt aproape de final cu tot :frantics:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.