Jump to content

DIY Recuperare pixeli BMW E39 Facelift


Gabriel.B

Recommended Posts

Pai asta stiu....pt ca eu mi-am stricat bordul meu si am unul de UK acum :) am dat 3mil pe el :lol:

 

 

pune poza cu display-ul la contacte (und vine folia prisa) daca nu ai dat folia jos de pe display se poate recupera

Edited by clauberty
Link to comment
Share on other sites

:) Nu e asta pb....i-am scos acele...asa l-am stricat. Si asta de anglia are pb cu pixelii. Ala al meu era cam varza pe lcd nu prea se mai vedea nimic...

 

 

nu conteaza cat de varza e cu pixelii conteaza sa nu smulgi folia de pe LCD

 

ce tine de ace depinde cat de tare ai distrus arcul spirala dar se pot reface si ele

Link to comment
Share on other sites

Vreau sa vad cum il fac pe asta de anglia e si mai nou ca al meu, al meu era din 11/96 cu IKE :) : http://foto.arcor-online.net/palb/alben/19/5097919/1280_3365346535356165.jpg

 

 

LE: Oare daca ii dau gauri si strang doar suruburile mai tare nu e de ajuns ?

Edited by duxter
Link to comment
Share on other sites

nu la toate merge daca sunt rupte traseele nu mai ai sanse

 

singura sansa e sa schimbi folia si asta e sigur si tine

 

 

maine ma apuc sa schimb folia la un MID am sa pun poze

 

duxter ecranul se poate scoate si fara sa dai gauri sau mai ce stiu eu cemodificari

 

 

eu am schimbat folii la 6 borduri si toate functineaza

 

cel mai vechi are 9 luni :)

 

eu ofer 2 ani garantie pe lucrare

 

acele se pot scoate cu un "spit" cu cioc lung am pus o poza eu pe undeva

 

se poat scoate fara sa deteriorezi nimica, si se pot si calibra

 

 

Si de unde cumpar trasee sau folii dealea ?

Link to comment
Share on other sites

Are cineva un pont despre cum sa scot mai usor cele 5 sisteme de prindere in cruce de pe spatele bordului (facelift)?

Cel din mijloc e simplu de aliniat cu gaurile de ghidaj, problema e la laterale.

Cele 4 cleme au bucatile de card in ele, ca in tutorial, Problema e ca am rotit simultan "X"-urile pana cand s-au aliniat cu gaurile de ghidaj si cineva a tras de carcasa dar nu s-a miscat. Nici X-urile nu au ramas pe pozitie ca cel din mijloc.

Nu am tras mai tare de ele sa nu le rup.

Link to comment
Share on other sites

Dupa ce le aliniezi ele au tendinta de a reveni la loc cum au fost, dupa ce le rotesti in pozitia in care ar trebui sa iasa si cu bucatile de card bagate la cele 4 cleme, incearca sa fortezi un pic cu o surubelnita lata exact unde se imbina cele doua capace (cel care acopera ceasurile si respectiv cel care acopera spatele bordului),ar trebui sa iasa dupa ce bagi surubelnita intre ele si impingi un pic.Spor!
Link to comment
Share on other sites

Dupa ce le aliniezi ele au tendinta de a reveni la loc cum au fost, dupa ce le rotesti in pozitia in care ar trebui sa iasa si cu bucatile de card bagate la cele 4 cleme, incearca sa fortezi un pic cu o surubelnita lata exact unde se imbina cele doua capace (cel care acopera ceasurile si respectiv cel care acopera spatele bordului),ar trebui sa iasa dupa ce bagi surubelnita intre ele si impingi un pic.Spor!

 

Mersi de sfat, a mers pana la urma fara sa rup vreun X

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Este cineva online ? am dat cele 4 gauri , am desfacut suruburile dar nu pot desface , nu inteleg ce mai tine de nu iese afara ...

 

 

 

Pasul 5.

 

Odata ce ati gaurit si ati ajuns la cele 4 suruburi (mare atentie, Torx 8, pe net scria Torx 10, la mine era Torx 8, a trebuit sa ma duc sa cumpar, gasiti la praktiker), se desurubeaza, suruburile raman inauntru, nu m-am riscat sa gauresc cu spiral mai mare asa ca suruburile nu au iesit de tot afara,display-ul este fixat cu cele 4 suruburi + 6 pini, 3 stanga si 3 dreapta, acestia intra in placa de baza si alimenteaza becurile din spatele display-ului, acesti pini nu sunt cositoriti, ies afara pur si simplu impreuna cu display-ul, fortati un pic pe margini cu o surubelnita lata si vor iesi impreuna cu display cu tot.E cea mai dificila operatiune, trebuie sa acordati mare grija, fara miscari bruste, fara tensiuni mari asupra pieselor din plastic, e bine sa va odihniti ochii inainte si sa faceti pauze intre operatii pentru ca riscati sa va enervati si sa faceti praf tot.

 

Sper sa fie asta problema pentru care nu iese display-ul dupa ce ai desfacut cele 4 suruburi, altceva nu are ce sa tina display-ul fixat de placa de baza, spor la treaba!

Link to comment
Share on other sites

Este cineva online ? am dat cele 4 gauri , am desfacut suruburile dar nu pot desface , nu inteleg ce mai tine de nu iese afara ...

 

vezi ca sunt lipite piciorusele de pe margine ( cite 3 la fiecare capat) de la alimentarea cu curent.

cel putin asa am avut pe bordul de la (e38), am dat jos acele ( nu am gaurit) si pana nu am dat jos fludorul de pe picioruse nu a iesit . daca dai acele jos vezi ca trebuie tinut contra sa nu iasa tot acul - pe dedesupt are un arculet ( ca si la ceasuri) pe care daca l-ai decalibrat /indoit nu mai ai ce face cu e.l de aia mi-am cumparat alte ceasuri ei eu :).

Am incercat sa incalzesc lipiturile de pe folie cu un ledcon de 4 w si am gaurit-o in vreo 2-3 locuri, daca ai lipituri reci degeaba pui inaltator ca nu invie pixeli. Am facut si eu asta si nu a meritat cei 2-3 pixeli si nu m-am invatat minte si am incercat sa le relipesc :lol: cu dauna totala :lol:.

Link to comment
Share on other sites

Este cineva online ? am dat cele 4 gauri , am desfacut suruburile dar nu pot desface , nu inteleg ce mai tine de nu iese afara ...

 

 

 

Pasul 5.

 

Odata ce ati gaurit si ati ajuns la cele 4 suruburi (mare atentie, Torx 8, pe net scria Torx 10, la mine era Torx 8, a trebuit sa ma duc sa cumpar, gasiti la praktiker), se desurubeaza, suruburile raman inauntru, nu m-am riscat sa gauresc cu spiral mai mare asa ca suruburile nu au iesit de tot afara,display-ul este fixat cu cele 4 suruburi + 6 pini, 3 stanga si 3 dreapta, acestia intra in placa de baza si alimenteaza becurile din spatele display-ului, acesti pini nu sunt cositoriti, ies afara pur si simplu impreuna cu display-ul, fortati un pic pe margini cu o surubelnita lata si vor iesi impreuna cu display cu tot.E cea mai dificila operatiune, trebuie sa acordati mare grija, fara miscari bruste, fara tensiuni mari asupra pieselor din plastic, e bine sa va odihniti ochii inainte si sa faceti pauze intre operatii pentru ca riscati sa va enervati si sa faceti praf tot.

 

Sper sa fie asta problema pentru care nu iese display-ul dupa ce ai desfacut cele 4 suruburi, altceva nu are ce sa tina display-ul fixat de placa de baza, spor la treaba!

 

am reusit sa il desfac, lam facut si se vede bine dar acuma am alta problema ...acele de la km si turometru merg de parca agata ceva ...restul merg bine ... am facut si testul 2 din bord sa vad daca fac asa si acolo nu se vede asa tare diferenta cnd agata dar daca merg sau turez masina atunci se vede ...sti cumva ce are , le pot face ?

Link to comment
Share on other sites

am reusit sa il desfac, lam facut si se vede bine dar acuma am alta problema ...acele de la km si turometru merg de parca agata ceva ...restul merg bine ... am facut si testul 2 din bord sa vad daca fac asa si acolo nu se vede asa tare diferenta cnd agata dar daca merg sau turez masina atunci se vede ...sti cumva ce are , le pot face ?

 

Cand ai gaurit plasticul de sub folia gradata ca sa ajungi la suruburi cu siguranta ti-a ramas ceva mizerie sub folia gradata,mizerie/bucatele mici de plastic rezultate in urma gauririi, daca nu elimini pana si cel mai mic rest de plastic ramas sub folia gradata atunci acele nu vor reveni cum trebuie , in unele cazuri raman blocate sau nu revin uniform, atunci ai senzatia ca "agata" undeva.Folia gradata trebuie sa calce perfect pe suprafata de plastic pe care e montata pentru a permite acelor sa revina liber si uniform.Incearca sa desfaci din nou bordul cu aceeasi atentie,scoti suruburile din jurul foliei, ridici de ea in sus atat cat iti permite si sufla intre folie si plastic pana elimini toate impuritatile, o sa observi ca dupa ce elimini mizeria care inevitabil ramane intre dupa gaurire, folia o sa calce perfect si acele vor functiona normal.

Tot ce am afirmat mai sus e valabil doar in cazul in care nu te-ai atins deloc de ace si nu ai incercat sa le scoti.Bafta!

Link to comment
Share on other sites

nu am incercat sa scot acele , dar am vazut k sau miscat ... l am facut pe cel de la motorina si km ...sincer nu stiu ce le am facut k erau foarte aiurea , am tras de ele in toate partile , deci am reusit la combustibil si la km , dar nu reusesc la turometru , poate si cel de la temperatura apei sa mearaga un pik mai "in trepte" dar la ala nu e asa deranjant :) vreau sa stiu ce am facut la cele 2 de a mers ... am incercat si la asta la fel dar nu vrea ... k sa imi dau seama cnd e bine misc acele in "sensul acelor de ceas" si trebuie sa revina complect pana jos fara sa aghete ... cele de la combustibil si de la km revine dar celalalte 2 nu vor ... nu stiu cum sa mai incerc , la cel de la combustibil eram nervos tare pt k ma gandeam k l am stricat si am tras in sus si l am rotit si apoi am fost uimit k si a revenit , am incercat la fel si la cel de la km si a mers , dar la astea 2 nu mai merge ... cel de la consuml de combustibil a mers de la inceput si la ala nu am umblat .

 

 

app , am facut un filmulet , unde il pot pune ?

Edited by Dariusel
Link to comment
Share on other sites

In momentul in care ai terminat de montat suruburile din jurul foliei gradate normal ar fi ca toate acele sa functioneze normal, e deajuns sa sufli in ele ca sa se roteasca si trebuie sa revina la zero incet si cu o rotire uniforma, si eu m-am speriat cand am observat ca acul de la indicatorul de nivel conbustibil nu mai revine pana la capat si credeam ca l-am stricat dar toata problema era ca folia gradata nu se aseza perfect pe plasticul de sub ea si astfel bloca pe o mica portiune rotirea corecta si libera a acului indicator, eu totusi cred ca ti-a ramas ceva mizerie sub folie undeva prin mijloc in apropiere de zona unde intra axul acului prin folia gradata, daca spui ca nu ai incercat deloc sa scoti acele afara atunci nu aveai cum sa strici functionabilitatea corecta a acelor.Verifica vizual daca folia calca bine peste tot, e singurul motiv pentru care acele nu revin asa cum ar trebui, fa toata treaba asta undeva la lumina clara de neon sau la lumina zilei pentru a observa exact ce impiedica acele.

 

ps: filmuletul il poti incarca pe youtube dupa care postezi link aici

Edited by GABITZA2007
Link to comment
Share on other sites

nu am umblat la ace , nu am incercat sa le scot dar totusi am vazut k sau miscat cand am umblat la cele 4 suruburi ... am reusit sa fac 2 ace dar 2 tot nu functioneaza , am fost la o tura cu masina asa si e cam enervant sa vezi k turometru merge in trepte

 

cam asta ar fi , cu pixeli am rezolvat si merg dar acuma asta e o problema mai mare k pixeli :))

 

 

 

acuma 5 min am mai zis sa incerc si am tras in sus acul de la temperatura apei si l am apasat tare ... am suflat pe el si merge :lol:) e interesant k se misaca in trepe inka cel de la turometru , dar se misca cnd se misca si cel de la temperatura

Edited by Dariusel
Link to comment
Share on other sites

Din ce vad eu in filmulet ma face sa cred din ce in ce mai mult ca problema e exact ce ti-am spus mai sus, tu cand tragi de ax in sus acul incepe sa revina cat de cat normal, cand il lasi liber se blocheaza, defapt stii ce se intampla? tu cand tragi de axul acului in sus atunci atingi folia cu varful degetelor si o faci sa stea pentru o secunda in pozitia in care ar trebui sa stea de fel, e deajuns sa ai sub folie o bucatica mica de plastic rezultata de la gaurire si de aici rezulta functionarea ciudata a acului de la turometru, ridica folia cat poti , sufla tare de tot, sigur ai ceva sub folie , chiar daca vizual totul pare ok, am patit si eu acelasi lucru.Mai poti sa intorci bordul invers si pe spate identifica bobina in care intra axul de la acul de turatii si daca te uiti atent o sa observi si arcul care face acul sa revina la loc, daca ai ceva mizerie pe acolo nu va functiona corect, e deajuns cea mai mica bucatica de plastic acolo si acul nu mai functioneaza normal.
Link to comment
Share on other sites

Din ce vad eu in filmulet ma face sa cred din ce in ce mai mult ca problema e exact ce ti-am spus mai sus, tu cand tragi de ax in sus acul incepe sa revina cat de cat normal, cand il lasi liber se blocheaza, defapt stii ce se intampla? tu cand tragi de axul acului in sus atunci atingi folia cu varful degetelor si o faci sa stea pentru o secunda in pozitia in care ar trebui sa stea de fel, e deajuns sa ai sub folie o bucatica mica de plastic rezultata de la gaurire si de aici rezulta functionarea ciudata a acului de la turometru, ridica folia cat poti , sufla tare de tot, sigur ai ceva sub folie , chiar daca vizual totul pare ok, am patit si eu acelasi lucru.Mai poti sa intorci bordul invers si pe spate identifica bobina in care intra axul de la acul de turatii si daca te uiti atent o sa observi si arcul care face acul sa revina la loc, daca ai ceva mizerie pe acolo nu va functiona corect, e deajuns cea mai mica bucatica de plastic acolo si acul nu mai functioneaza normal.

 

 

cumva cumva am reusit :)) merg sa il montez ... am facut k la cel de la temperatura apei si merge ... am tras un pik de el in sus apoi l`am apasat tare ... ma bucur k am reusit sa il fac , credeam k trebuie sa imi cumpar alt bord si muream de ciuda pt k nu aveam asa multi pixel stricati

Link to comment
Share on other sites

Bine ca ai rezolvat cu pixelii, o sa rezolvi si cu acele, nu cred ca e ceva grav, trebuie doar sa se aseze totul perfect si o sa mearga totul asa cum trebuie, sa postezi ce ai reusit sa faci :) .

am reusit cu acele dar am vazut k in 2 zile au aparut deja 2 liniute lipsa :) il mai desfac inka o dat si mai pun ceva la cele 3 cauciucuri si daca nu tine il las asa :lol:) a mers ft bine pana astazi :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.