Jump to content

DIY Recuperare pixeli BMW E39 Facelift


Gabriel.B

Recommended Posts

:) Deci...daca aveti prefacelift...ex 97 cum am eu...mai bine aruncati bordul si cumparati altu cum o sa fac eu maine...

 

 

offf, l-ai stricat cand ai tras de ace...eu l-am reparat super ok la un 528 din '97 urmarind cu multa atentie acei pasi din DIY...oricum mi se pare imposibil de reparat de unul singur, mai trebuie o mana de ajutor...

Edited by 525D-2002
Link to comment
Share on other sites

Nu rezolvam mai nimic... la mine nu existau acele 3 bucati de cauciuc rosii doar aia mare sub care am taiat si am pus ceva, l-am ansamblat cu acele asa de curiozitate. Temperatura acum se vede un pic dar fara lumina iar display ul merge se distinge ceva dar tot varza e... nu imi pare rau ca si asa era vechi cu ocazia asta iau altu. Edited by duxter
Link to comment
Share on other sites

Nu m-am enervat asa tare ca l-am stricat cum m-am enervat cat l-am desfacut si cum mi-am pierdut timpul, mai bine il izbeam direct la gunoi.

 

Oricum chiar daca dadeam gaurile nu rezolvam displayul nici 20% fata de cum se vede in DIY

Link to comment
Share on other sites

Imi pare rau ca nu ti-a iesit, am specificat de la inceput ca bordul meu e de bmw E39 525D Facelift, nu credeam sa existe diferente prea mari intre modelul prefacelift si facelift avand in vedere ca ambele modele au aceleasi probleme cu pixelii si implicit ar trebui sa fie aproximativ acelasi ansamblu defectuos al display-ului, ar ajuta mult niste poze clare din zona unde se prinde folia de placa de baza si respectiv zona unde se prinde folia de ecran, tare curios sunt cum arata :), si pana la urma esti sigur ca l-ai distrus, nu ai incercat sa pui acele la loc?Se mai poate face ceva?
Link to comment
Share on other sites

acele merg decalat chiar si ala de la turometru la care i-am rupt arcul

merg aiurea tare nu ai sanse sa le mai nimeresti avand in vedsere ca arcul e subtire si se intinde f usor, iar pixelii sunt tot la fel... Cred ca mai am ceva poze am sa le caut prin telefon sa vad.

 

Edit: am gasit sa cumpar altul, de fapt am gasit 2 ambele de anglia, de pe seria 7 e38, ar trebui sa se potriveasca si alea de anglia nu ?

Edited by duxter
Link to comment
Share on other sites

Salutare

Vad ca de cand a pus GABITZA2007 DIY-ul pentru pixeli s-a apucat toata lumea de reparat. :) Sunt curios daca mai reuseste cineva sa duca pana la capat treaba. nu de alta dar mie imi e cam teama avand in vedere cat de fragile sunt piesele pe acolo. Am inteles ca se poate scoate displayul fara a mai scoate acele ceasurilor. Din cate am vazut eu cine s-a apucat de scos acele a cam trebuit sa cumpere bord. Eu unul nu am probleme deocamdata dar cand o sa am sigur o sa optez pentru metoda cu gaurirea, fara sa mai scot acele.Daca nu reusesti macar te alegi cu 2 gaurele in bord care nu se vad, decat sa te alegi cu un bord fara ace la ceasuri sau cu niste ace care indica total aiurea. Parerea mea.

Bafta in continuare la cei care s-au apucat de treaba

Link to comment
Share on other sites

Acum ies sa imi iau bord de anglia :lol: MPH fratilor :)

:) doar in MPH e gradat? Cum o sa te intelegi cu viteza? eu unul m-as uita lung la el sa imi dau seama cu cat merg... :lol:

bafta la montaj. sper sa se potriveasca. anunta-ma si pe mine daca se potriveste la fix si poate pui si o poza ceva.

salutare

Link to comment
Share on other sites

Are mile scris mare si KM scris sub mile mai mic. Am sa fac poze. S-a potrivit perfect, nici asta nu are displayul 100% dar e mult mai ok decat ala al meu vechi...se intelede ce scrie. Pb e ca trebuie resoftat ca sa mearga 100% si sa imi arate km mei pe bord. Se poate resofta sa imi arate Km nu mile...

 

Nah pt 3mil e super.

Edited by duxter
Link to comment
Share on other sites

Eu m-am apucat de demontat bordul de pe masina undeva in jurul orei 14:00, cam pe la 15:00 am ajuns cu bordul in casa si m-am apucat de desfacut, l-am avut mereu pe fartele meu in jur care m-a ajutat de fiecare data cand aveam nevoie de a doua persoana care sa-mi tina de el intr-o anumita pozitie, la un momentdat am plecat sa cumpar o surubelnita Torx 8, am pierdut cam jumatate de ora dar in rest de la ora 15:00 cand am intrat in casa cu bordul si pana in jurul orei 23:00 nu m-am miscat din locul unde demontasem tot, adica incerc sa subliniez faptul ca nu e o operatie pe care sa incerci sa o termini contratimp, necesita rabdare de fier si mare atentie, atata tot!Cred ca prin ce a incercat Duxter sa faca v-ati convins din nou ca mai bine lasati acele la locul lor si va apucati de gaurit in cele 4 locuri marcate in poze, prin gaurire nu aveti ce sa stricati decat daca gauriti in nestire si iesiti pe partea cealalta cu spiralul prin placa de baza.

Daca demontati bordul pentru prima data acordati-va minim 5-6 ore de timp liber altfel nu va mai apucati.Astept sa posteze si cineva care a reusit, trebuie sa fie cineva!

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea e ca se poate scoate ecranul si fara sa dai gauri. Iei o surubelnita fina si si 3 cleme langa panglica de contacte. Le scoti pe alea si pe cele 2 din fata si iese suportul metalic care preseaza ecranul dupa care ridici cu simtul raspunderii displayul in sus si ajung la cauciucurile care preseaza si poti opera.

 

La bordul stricat mi-am permis sa il mai desfac odata si l-am analizat si am reusit sa il scot asa insa display-ul fiind vechi era gata cu zile si tot nu s-au reparat pixelii.

Edited by duxter
Link to comment
Share on other sites

Intradevar se poate desface display-ul prin scoaterea carcasei de metal, cea care vine prinsa in 2 cleme pe fata si 3 pe spate dar in felul asta ajungi doar la cauciucul care apasa pe folia care vine prinsa pe ecran, celelate cauciucuri care apasa pe folie unde vine prinsa pe placa de baza se afla sub plasticul care vine prins in cele 4 suruburi Torx 8 pentru care trebuie sa gauresti.Asa e la bordul facelift, nu stiu cum o fi la prefacelift.
Link to comment
Share on other sites

Am facut toata operatiunea astazi, e ora 10:30 si am terminat de montat apartul inapoi in masina. Din pacate nu a functionat la mine :)

Nu stiu exact ce am gresit, dar am urmat toti pasii, s-a vezut bine ca, cauciucul era iesit mai in afara dupa ce am pus o alta bucata de cauciuc sub.

 

Nu stiu :lol: Am pierdut 5 ore degeaba :lol:(

 

Sper ca voi o sa aveti mai multa bafta :) Operatiunea nu e imposibila, dar nici usoara.

 

Va salut

 

PS: Am facelift

Link to comment
Share on other sites

.. si la prefacelift trebuie desfacute suruburile torx 8 pt a ajunge la cele 3 cauciucuri care preseaza folia pe placa(acolo se pierd pixelii)...dupa ce bagati bucati de card sub cauciucuri(intre cauciucuri si locasul lor), apoi trebuie sa strangeti foarte bine acele suruburi torx 8

inca ceva: cand ajungeti sa gauriti sub folia cu gradatii, de preferat, primele gauri sa le dati cu un burghiu de 2 pt k este mai usor de directionat, apoi largiti gaura cu un burghiu de 4...asa am rezolvat problema gaurilor!

Spor la treaba si multa, multa rabdare....

 

GABITZA2007 felicitari pt DIY, e foarte reusit, bravo! :)

 

 

Am facut toata operatiunea astazi, e ora 10:30 si am terminat de montat apartul inapoi in masina. Din pacate nu a functionat la mine :lol:

Nu stiu exact ce am gresit, dar am urmat toti pasii, s-a vezut bine ca, cauciucul era iesit mai in afara dupa ce am pus o alta bucata de cauciuc sub.

 

Nu stiu :lol: Am pierdut 5 ore degeaba :)(

 

Sper ca voi o sa aveti mai multa bafta :D Operatiunea nu e imposibila, dar nici usoara.

 

Va salut

 

PS: Am facelift

 

nici mie nu mi-a iesit din prima, dar a doua oara am strans foarte tare suruburile torx 8 si ...surpriza, au inviat pixelii!

Link to comment
Share on other sites

@blastergod

 

Incearca dupa cum spunea si userul 525D-2002, sa strangi bine cele 4 suruburi torx 8,acolo este nevoie de presiune mai sporita, poti sa repeti operatia de desfacere si eventual sa adaugi ceva in plus sub benzile de cauciuc si sa incerci din nou pe masina, dupa cum ai spus si tu nu este atat de greu pe cat pare, mie mi-a iesit din prima probabil din intamplare, chiar nu ma asteptam , mai ales ca in DIY-urile de pe net iti specifica clar ca e probabil sa nu-ti iasa din prima si ca trebuie sa desfaci acolo de mai multe ori pana iti ies toti pixelii cum trebuie.Oricum , cred ca esti pe calea cea buna si ai tot timpul sa incerci din nou dar cu aceeasi rabdare si atentie!Sper sa-ti iasa din a doua incercare!Succes!

Link to comment
Share on other sites

Ideea este ca acum se vede ca inainte (adica foarte putin pixeli activi, foarte greu descifrez ceva), nu vreau sa mai desfac o data pentru ca am facut o chestie aiurea :lol:

Cand indepartam clemele de la chestia de metal (care vine pe display), cele 3 cleme cred, am desfacut 2 si la a 3-a am rupt putin din folia de la display .. stiu sunt inteligent rau :)

Faceam operatiunea cu cutitul, pt ca surubelnita pur si simplu nu intra ... Le-am lipit cu schotch, dar nu stiu daca inca mai se face legatura cum trebuie :lol:

Oare a rezolvat chestia cu lipitul ? Se poate ca folia aia care vine catre display, o data ce o tai sa o "lipesti la loc" pur si simplu unind partile ? Tinand cont ca displayul e ca inainte, banuiesc ca schotcul a avut efect :D

 

Mersi ... poate incerc, dar nu acum ca maine plec din tara, nu vreau surprize :))

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Eu sunt cam nedumerit .... DECI UNDE DAU GAURILE ACELEA 4....... cu burghiul ... ca nu am intzeles.. !!!!! aratatzi mi pe poza....... incercuitzi cu ceva cu roshu !!!

 

In poza de mai jos gasesti marcate cele 4 locatii aproximative ale suruburilor care elibereaza display-ul, trebuie sa ridici folia gradata pentru efectuarea gaurilor, e recomandat sa ai inca o persoana care sa-ti tina tras de folie pana gauresti.

 

 

http://img78.imageshack.us/img78/6300/13aten.jpg

Link to comment
Share on other sites

nu la toate merge daca sunt rupte traseele nu mai ai sanse

 

singura sansa e sa schimbi folia si asta e sigur si tine

 

 

maine ma apuc sa schimb folia la un MID am sa pun poze

 

duxter ecranul se poate scoate si fara sa dai gauri sau mai ce stiu eu cemodificari

 

 

eu am schimbat folii la 6 borduri si toate functineaza

 

cel mai vechi are 9 luni :)

 

eu ofer 2 ani garantie pe lucrare

 

acele se pot scoate cu un "spit" cu cioc lung am pus o poza eu pe undeva

 

se poat scoate fara sa deteriorezi nimica, si se pot si calibra

Link to comment
Share on other sites

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?s=&...st&p=739603

 

am zis 250 dar la asta se mai adauga transport care e 60 de lei dus intors daca nu ma insel

 

deci pretul e 220 considerand un transport 30 de lei

 

daca sunt mai multi doritori iese si mai bine transportul

 

rugamintea mea este sa va notati seriile sa va faceti poze sa nu avem discutii ulterioare e mai bine asa

 

Stiu ca merge...am zis si eu pe o pagina anterioara asta..

 

Cat iei pe "lucrare" ? :)

 

LE: Stie cineva sunt pb la inlocuirea cu unul de M5 e39 ? :lol:

 

daca te referi la bord problema e VIN-ul si KM

 

dar se poate rezolva si asta :lol:

Edited by clauberty
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.