Jump to content

BMW 320D 2002 vs Golf 5 2.0 TDI 2005


Chelos

Recommended Posts

Ma refer la general. Ce parere aveti?? Costuri de intretinere?? Eventuale reparatii??? Argumente pro si contra (dc golf dc bmw) Probleme ale lor si rezolvari....Astept pareri.

 

P.S Eu unul as alege BMW :) Deoarece am fost lamurit ca este o masina foarte buna din mai multe motive dar ma cam da inapoi din cauza costului ridicat de intretinere si reparatie. cel putin asa au zis gurile rele. Oare este diferit de Golf in punctul asta de vedere??

Link to comment
Share on other sites

Motorul de 2.0 Tdi nu prea e reusit. Pica injectoarele intr-o veselie (injectoare Delphi), are un consum mare de ulei, foarte zgomotos si da mult fum. Mai bine motorul de 1.9 Tdi. In rest masina mi se pare ok, mai demult ma batea si pe mine gandul la un Golf Plus.

Nici motorul de la Bmw nu exceleaza la fiabilitate, pistoane topite, admisii sparte, turbine. Citeste pe forum despre probleme la seria 3.

Dar clar si eu tot la Bmw m-as orienta.

Link to comment
Share on other sites

Eu personal am mers cu VW passat si Golf cu motor de 2,0tdi si nu este cine stie ce.Pentru cine a mers cu un bmw greu te mai multumeste altceva.Golf 5 avea in jur de 30mii km si mi s-a parut mai compact,mai legat si parca ceva mai flasnet.Passat-ul insa la 60mii km cat avea nu mi s-a parut deloc legat si prea puturos.

Concluzia a fost ca E46 al meu din 2001 cu 180mii km e mai legat,mai bine antifonat,mai stabil si chiar mai infipt decat ambele.Nu vorbesc asta pt ca am eu bmw si nu am plecat cu idei preconcepute ba chiar inainte de test credeam ca ambele masini sunt superioare bmw-ului meu.

Link to comment
Share on other sites

nu ai cum sa iti iei golf :) mai bine cauta un bmw ingrijit nu are cum sa se compare vw cu bmw...eu am un peugeot 307 si am vrut sa imi mai iau un 407, norocul a facut sa imi iau 320 si sunt 100% convins ca am facut cea mai buna alegere si ca imi parea rau daca imi luam 407!

 

nu ai cum sa iti iei golf :lol: mai bine cauta un bmw ingrijit nu are cum sa se compare vw cu bmw...eu am un peugeot 307 si am vrut sa imi mai iau un 407, norocul a facut sa imi iau 320 si sunt 100% convins ca am facut cea mai buna alegere si ca imi parea rau daca imi luam 407!

Link to comment
Share on other sites

Ia-ti Golf 5! Decat un bmw vechi cu peste 200kkm mai bine un golf mai nou pana in 100kkm.Nu-ti imagina ca daca e bmw e indestructibil;motorul de 2.0 D de pe e46 nu e prea reusit si pica diferite piese intr-o veselie!

 

 

Eu inteleg diferenta de ani dar totusi ...nu mergem cu anul pe strada ci cu masina. Se poate sa gasesc masina ingrijita la anul asta. Oricum daca as gasi ii fac teste "la sange"

Link to comment
Share on other sites

la ce scor ai gasit golf 5 sa vedem de ce bani vorbim si atunci e mai simplu sa isi dea lumea cu parerea?

are un prieten un golf 5 chiar de 2l dar eu iti zic ca nu se compara,e o masina buna dar are limite.

cel mai bine e sa faci un test drive cu ambele masini sa vezi care iti palce mai mult!

Link to comment
Share on other sites

acum o luna am cumparat un golf 5 din 2005 motor 1.4 FSI 90 CP....4 geamuri el, ESP, ABS,clima, pilot automat senzori parcare, noapte, ploaie,xenon, jante, cotiere fata spate,etc. 96.000 km , masina foarte intretinuta si am dat pe ea 7000 de euro....sincer va spun ca mi-a placut 2 saptamani, asta pana m-am urcat din nou in pisicuta mea in care m-am simtit mai bine (simti ca conduci).......elegerea nu am facut-o eu ptr golf ca daca o faceam eu alegeam un e46 coupe 1.8 sau maxim 2.0....consider ca golf 5 este o masina perfecta pentru o fata si punct.

 

 

Bineinteles ca conteaza foarte mult si motorizarea dar tot la e46 coupe as ramane ...chiar daca e mai veche de an 2002 in comparatie cu golful 2005

Edited by zeky
Link to comment
Share on other sites

eu sunt de parere ca la 8000 gasesti un bmw bun...uite iti dau un link e masina unui amic ( nu pot sa spun prieten pentru ca nu suntem asa apropiati) si din cate stiu o are de 1 an de zile timp in care a umblat mai mult tatal sau cu ea dar nu foarte mult si e o masina foarte tare, adica daca nu as avea eu mi-as cumparao cu conditia sa fie totul ok cu ea

 

http://www2.autovit.ro/vs2cautaauto.php?su...+++Cauta+%21+++

 

MASINA LA 8750 EURO

nimeni nu zice ca golful e o masina rea dar altfel este un 320d cu 150cp...poate suntem subiectivi pentru ca sti cum e cand apuci sa conduci cateva minute un bmw nu iti mai trebuie altceva.

ex. aseara am condus un a6 din 2006 dar motorul ala de 2l si 140 cp ... a mea e lux pe langa aia :)

Edited by bank_x
Link to comment
Share on other sites

Salutari!

Eu cam in aceeasi dilema sunt. Spuneti-mi si mie cum as putea face o verificare a unui BMW, 320d, in Germania. O verificare la sange! Stiu ca la VW se foloseste VAG-COM si se pot afla foarte multe lucruri.

 

O alta chestiune. Pe mine m-ar interesa un motor diesel, dar unul bun, fiabil si neaparat commonrail, sa se auda fin. Cum pot vedea evolutia motoarelor diesel? Pe net nu am gasit.

 

Si inca un lucru pentru care sunt rezervat. BMW are un sistem audio bun?

Link to comment
Share on other sites

Ia-ti Golf 5! Decat un bmw vechi cu peste 200kkm mai bine un golf mai nou pana in 100kkm.Nu-ti imagina ca daca e bmw e indestructibil;motorul de 2.0 D de pe e46 nu e prea reusit si pica diferite piese intr-o veselie!

 

 

Eu inteleg diferenta de ani dar totusi ...nu mergem cu anul pe strada ci cu masina. Se poate sa gasesc masina ingrijita la anul asta. Oricum daca as gasi ii fac teste "la sange"

 

 

Pai tocmai,ca mergi cu masina pe strada! An mai nou,mai multe sanse ca masina sa aiba mai putini km si sa fie intr-o stare mai buna,uzura mai mica deci siguranta mai mare si mai putine batai de cap.

Sub 200.000 de mii km nu cred ca ai sa gasesti 320d din 2002 iar ce gasesti in RO,ai toate sansele sa fie "umblate la kilometraj" si cu multe piese schimbate din dezmembrari,fel de fel de improvizatii sau turbina reconditionata sau etc...

Sincer sa fiu,nu dau 2 bani pe emblema de pe capota ci prefer o masina cat mai noua si intr-o stare cat mai buna.

Link to comment
Share on other sites

Si inca un lucru pentru care sunt rezervat. BMW are un sistem audio bun?

 

la capitolul asta vw-audi + sistemul Bose, sunt peste bmw :lol:

 

 

Daca ai condus pana acum BMW ia-ti BMW, daca nu stii ce pierzi ia VW.

 

Sistemul de soinorizxare de la BMW e varza, insa vorbim ce ce este standart. Nu vor avea nici vw toate BOSE :lol: , sunt curios cel standart cum e :)

Link to comment
Share on other sites

Si inca un lucru pentru care sunt rezervat. BMW are un sistem audio bun?

 

la capitolul asta vw-audi + sistemul Bose, sunt peste bmw :lol:

 

 

Daca ai condus pana acum BMW ia-ti BMW, daca nu stii ce pierzi ia VW.

 

Sistemul de soinorizxare de la BMW e varza, insa vorbim ce ce este standart. Nu vor avea nici vw toate BOSE :lol: , sunt curios cel standart cum e :)

o fi varza la bmw da e de 10x mai varza la vw-standard 2 boxe la usile din fata,atat

Link to comment
Share on other sites

daca vrei neaparat diesel i-a una mai noua si verifica la sange, (adica mers in cu ea in service si intoarsa pe toate partile), daca te doare fiabilitatea si nu ai bani sa bagi in ea prea curand. Daca ai condus un BMW 320d, iti place si ai ceva bani pusi in caz ca pica ceva ia-ti bmw. E diferita o masina de clasa premium fata de un golf, desi golful in sine si la clasa lui nu e o masina rea. Iar din clasa golf ai si alte optiuni, mi se pare o masina supraevaluata ca pret si noua si mai ales SH.

Mai degraba iti iei Seat sau skoda, ca tot dracu ala sunt, si gasesti mai ieftine, ca sa nu mai vorbesc de o mazda 3 sau honda civic, care in opinia sunt peste golf 5.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.