Jump to content

BMW 320D 2002 vs Golf 5 2.0 TDI 2005


Chelos

Recommended Posts

daca primul proprietar asa si-a dorit-o.

 

totusi lasand la o parte calitatea materialelor la interior, cum arata un e-klasse inainte de 2000, si cum arata un e39? e39 are linia mult mai eleganta, in timp ce mercedes pana in 2002 s-a dus cu bordul care strica toata masina. intr-adevar la preturi e ok, mai mici decat e39, daca vrei acum unul second

 

 

 

si-au revenit din 2002.. :)

Link to comment
Share on other sites

Da,dar nici in halul asta Cipanezule,uite-te la A4 sau la C-klasse de aceleasi generatii unde n-ai sa vezi asa ceva.Bmw a oferit la dotari standard pe e46 casetofon pana prin 2004-2005,la fel si AC manual...iar la E90 mi se pare cea mai mare bataie de joc,sa scoti un nou model in 2005 cu AC manual si cu bordul taiat si atat de simplu ca doatre standard....

Iata ce inseamna standard la A4 B8 si C-klasse W204 fata de E90.

post-5474-1253199648_thumb.jpg

post-5474-1253199660_thumb.jpg

post-5474-1253199691_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Daca voi sunteti fericiti daca credeti ca BMW e masina cea mai tare si cu bordul cel mai meserias eu nu va mai contrazic.

Pe alt topic am dat si punctaje date de n reviste de specialitate in care bmw era ca regula pe locul 3 dupa audi si merc. Cine a vrut sa inteleaga a inteles 5%; cine nu - a zis ca testele sunt subiective (lucru foarte adevarat) si au ramas la parerea initiala (95%).

 

Cand 10 iti spun ca esti beat e bine macar sa iei in considerare ca esti...

Edited by MOTANUL
Link to comment
Share on other sites

Nici al meu nu e chelios - e mult peste medie. Dar e o chestiune de imagine.

Ori bordul de bmw 3 E46 nu te duce cu gandul la o masina premium. Asta a fost senzatia mea obisnuit fiind cu bordul de A4 si merc standard - nu de RS/S sau AMG)

Compara plafoniera de pe serie 3 (nu serie 5) cu plafoniera de merc sau audi; spatiile de depozitare; cum se deschid spatiile de depozitare etc.

 

Din fericire multe altele confirma statul bmw de masina premium.

Edited by MOTANUL
Link to comment
Share on other sites

motane, n-ai intentionat sa dai la schimb bmw-ul pana acum? sincer si pe mine ma impresioneaza unele audi-uri cand le vad pe strada,dar deocamdata sunt axat pe bmw.

normal, trebuie sa fii deschis, as face un test-drive cu un oarecare audi.

dar din cate ma uit pe strazile noastre, mercedes sunt cele mai exclusiviste, audi si bmw le consider aproximativ egale.

Link to comment
Share on other sites

interiorul conteaza mult la o masina, dar BMW-urile s-au caracterizat mereu prin performante dinamice foarte bune si comportamentul excelent in viraje, datorita arhitecturii sport a masinii (tractiune spate, 50/50, motor dispus longitudinal, cutie scurta, etc). mie unul imi place mult bordul de e46, este indreptat spre sofer si are materiale foarte ok (dupa 150mii km arata aproape ca noi), NU se compara cu bordul de la golf 4 (am mers cu amandoua), unde sunt materiale rezistente dar care arata mult mai "rural". in schimb am mers aseara cu un vw eos si intr-adevar mi-a placut mult interiorul (era cu piele), dar totusi nu are acel feeling de masina premium (desi se apropie foarte mult).

in concluzie, sunt de parere ca bmw-ul are un interior mai clasic, fara multe luminite si minuni, dar se impune in fata concurentei prin ceea ce nu se vede (motor, suspensii, directie). oricum, urmatorul bmw care il iau o sa aiba cel mai mare motor pe care o sa il gasesc intr-o anumita suma de bani. (decat 320i full mai bine un 330i cu xenon si atat).

Link to comment
Share on other sites

BMW este un brand puternic ancorat in piata si de ce are reputatia de clasa premium.VW este masina poporului si sincer nu vad nici o diferenta intre plasticul fetelor de usi dintr-un Golf,Passat 2007 si un Citroen 2007. Ti s-a intamplat sa-ti tremure oglinda de pe usa ,vreodata la un bmw (E46) pentru ca ai muzica un pic mai tare?Mie nu!

 

Seria 3 este premium in scris. (ma refer la E46). Am mai zis asta si repet. Urca-te intr-un Mercedes sau Audi (aceeasi clasa) si apoi in BMW. Daca nu observi niste diferente (in sensul ca bmw-ul e cel mai spartan o sa te ajut eu (iti pun niste poze).

BMW-ul este undeva intre vw si mercedes /Audi. Mai aproape de vw. De la seria 5 in sus lucrurile se uniformizeaza. (isi merita numele de premium)

Calitatea materialelor e buna (la plastic ma refer) - dar tot borbul e din plastic ca la vw, citroen etc. Dar la premium te astepti la mai mult.

 

Ref. la oglinda - oi fi mers tu cu un vw cu oglinda varza. La mine vibreaza cel mult oglinda de pe parbriz (am si statie si subwoofer). Cele din usa sunt prinse in 3 suruburi zdravene.

 

 

Mai baieti voi ati mers cu masinile astea ca sa puteti face comparatie intre ele sau faceti comparatia doar privind fotografiile din reviste sau de pe net?

1. In primul rand BMW (E46) e mai bine finisata ca un Passat. Materialele sunt mai de calitate la BMW.

2. Motoarele sunt net superioare la BMW. Cele de la VAG sunt cu 1-2 litri mai economice dar si cu puteri mai scazute.

3. Audi (B5, B6, B7) sunt pe platforma Passat-ului iar motoarele sunt identice. Audi are finisaje mai bune si materiale mai calitative decat Passatul si ATAT, restul e design (spatiul interior e mai mare la Passat).

3. Calitatea materialelor e la fel si la BMW si la AUDI.

4. Daca vreti sa vedeti cat sunt de bine lucrate masinile Audi intrati pe un Forum al marcii si cititi cate probleme au posesorii. (Eu m-am documentat luni intregi inainte sa ma opresc la BMW. Initial vroiam A4). Surpriza mea a fost sa gasesc cateva topicuri care apreciau BMW-ul si ii recunosteau meritele (la partea electrica BMW sta mai bine ca Audi deoarece au un control al calitatii mai riguros - faci putina cercetare si veti afla mai multe). O mare problema la A4 si A6 sunt afisajele electronice care la modele noi dupa 100.000km incep sa nu se mai vada. Cautati sa vedeti cum se plang pe forum posesorii.

5. Am mers cu Audi, Mercedes, Vw, Skoda, Fiat, Opel, Renault, Ford si credeti-ma e mare diferenta intre ce vezi in fotografii si realitate.

6. Ati vazut voi bord din piele (integral sau partial) cumva la Audi sau Mercedes la modele de serie de criticati bordul de plastic de la BMW? Eu personal nu am vazut bord de piele decat la un S 600.

Cand incepi sa critici mai intai documenteazate!

Link to comment
Share on other sites

Mai baieti voi ati mers cu masinile astea ca sa puteti face comparatie intre ele sau faceti comparatia doar privind fotografiile din reviste sau de pe net?

Eu vorbesc ca fost posesor de mercedes w208 respectiv clasa CLK cu piele,trapa etc dotare Elegance.Am condus VW Passat 2007 cu motor 2.0TDI full fara piele si navi si VW Golf 5 tot 2007 cu motor 2.0TDI 4Motion .Si pot sa critic calitatea plasticului usilor care suna a gol.La e46 bordul este dintr-un platic cauciucat moale care antifoneaza foarte bine si este placut la atingere.Cand vorbesc ca am condus nu ma refer ca am mers pana la primu' stop si m-am dat jos.

Ne certam daca Bruce-Lee il bate pe Van Damme.

VW si BMW sunt doua marci care nu se pot compara.

Pt BMW principalul concurent pe acelasi segment de piata este DOAR Mercedes! Audi incearca sa se ridice catre Bmw.

In Top Gear am vazut o emisiune ce facea referire la lupta pe care Bmw si Mercedes o duc de cateva decenii si cat de placuta este pentru noi cei care beneficiem de pe urma ei.Au facut ei si un test intre un e90 330ixd si un C320D 4matic iar concluzia a fost ca bmw este mai agresiva,mai nervoasa cu un accent mai sportiv,iar mercedes este mai confortabila si impune mai multa siguranta.Daca nici baietii de la Top Gear nu se pricep la masini si nu or fi auzit de Audi atunci noi sintem ....

Nu am auzit pe nimeni punand o ierarhie gen Mercedes/Audi si pe urma Bmw care se bate cu VW. :)

Ai dreaq astia de la Bmw sunt niste idioti ca vand ei masini la pret aproape dublu fata de VW,iar cumparatorii de Bmw la fel sunt niste dobitoci ca dau banii pe o "spartana" cand poate cu bani mai putini sa-si ia un Audi premium sau la un chilipir juma de pret un Golf. :lol:

Edited by Boxer
Link to comment
Share on other sites

.Daca nici baietii de la Top Gear nu se pricep la masini si nu or fi auzit de Audi atunci noi sintem ....

 

Pai se pare ca sunt ceva mici probleme de concentrare:

1. Ma refer la bord si finisaje nu la masina per total

2. La acest capitol si altii sunt de parerea mea - bordul e mai anost si are punctaj mai mic:

16 din 20 la A4 Este mult mai mult spatiu decat la vechiul model incat ai impresia ca A4 face parte dintr-o clasa superioara.

http://www.topgear.ro/masini/verdict/audi-a4

13 din 20 la serie 3

http://www.topgear.ro/masini/verdict/bmw-seria-3

 

Alte publicatii care recunosc multe merite bmw-ului dar spun ca audi are interior mai bun; (nici una din romania)

http://www.edmunds.com/insideline/do/Drive...rticleId=106052

 

Offtopic:

 

Din pacate nu doar cu bordul gresesti; si eu ma uit la aceeasi emisiune - vezi aici: http://www.need4speed.ws/video-103.html

Ce masina a fost mai buna pe circuit dintre E46 M3 si S4 (si uscat si umed).

Edited by MOTANUL
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.