Jump to content

E46-mici secrete


zixx

Recommended Posts

Diferenta?La ce te referi?

 

Dupa schimbul de ulei,urmeaza inspectia.Se calculeaza la fel ca la schimbul de ulei.

Nu se analizeaza placutele de frana,filtrul de polen..etc ca la seria 5 si 7.

56875[/snapback]

Pai ma refer la faptul ca suma km. parcursi si a indicatiei de la bord e mai mare de 30.000 km!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 4 months later...
RESET OIL SERVICE INDICATOR

 

OK, am mai pus-o pe un post, ca reply la o intrebare, dar o pun si aici pentru ca se pare ca pe topicul asta isi are locul :blink: Nu am incercat-o inca, aparent la mine nu am ajuns la acel "minimum consumption level". Poate ne zice cineva daca merge.

 

No need for reset tool for 2001+ model

 

BMW insp. reset

 

- Iginition OFF (POS 0)

- Press and Hold the trip odometer button while turning key to position 1 (ACCESSORY)

- Keep the button depressed (about 5 secs.) until you see "Oil Service" or "Inspection" with "Reset" or "Re" in the display

- *Note: On vehicles with "High" cluster, you will also see the amount of fuel (in litres) remaining until next service

- Press the button again and hold for approx. 5 secs. until "Reset" or "Re" flashes

- While the display is flashing, briefly press the button again to reset the Service Interval. After the display has shown the new interval you should see "END SIA" for about 2 secs.

 

Note that if the "Reset" or "Re" does not flash, then you have not met the minimum consumption level and cannot reset.

56482[/snapback]

 

 

La mine a mers fara probleme exact cum e explicat aici. BMW 316i 2001 (fara face-lift, motor 1.9). Mi s-a resetat la 25.000

Link to comment
Share on other sites

LA MINE fara cheie doar lumina din habitaclu merge ... nici macar luminile alea pt fiecare persoana in parte nu merg .....

47802[/snapback]

La fel si la mine dupa ce scot cheia din E46-sele meu din 2000 dar mai e ceva:chiar daca e scoasa cheia din contact, daca imping de maneta de semnalizare in fata atunci mi se aprinde pozitia si faza scurta...oare e normal???

Link to comment
Share on other sites

RESET OIL SERVICE INDICATOR

 

OK, am mai pus-o pe un post, ca reply la o intrebare, dar o pun si aici pentru ca se pare ca pe topicul asta isi are locul :) Nu am incercat-o inca, aparent la mine nu am ajuns la acel "minimum consumption level". Poate ne zice cineva daca merge.

 

No need for reset tool for 2001+ model

 

BMW insp. reset

 

- Iginition OFF (POS 0)

- Press and Hold the trip odometer button while turning key to position 1 (ACCESSORY)

- Keep the button depressed (about 5 secs.) until you see "Oil Service" or "Inspection" with "Reset" or "Re" in the display

- *Note: On vehicles with "High" cluster, you will also see the amount of fuel (in litres) remaining until next service

- Press the button again and hold for approx. 5 secs. until "Reset" or "Re" flashes

- While the display is flashing, briefly press the button again to reset the Service Interval. After the display has shown the new interval you should see "END SIA" for about 2 secs.

 

Note that if the "Reset" or "Re" does not flash, then you have not met the minimum consumption level and cannot reset.

56482[/snapback]

bine ca eu am dat una suta mii lei sa-mi rezolve careva asta...si nici nu mi-a aratat :blink:

Link to comment
Share on other sites

La fel si la mine dupa ce scot cheia din  E46-sele meu din 2000 dar mai e ceva:chiar daca e scoasa cheia din contact, daca imping de maneta de semnalizare in fata atunci mi se aprinde pozitia si faza scurta...oare e normal???

98011[/snapback]

e lumina de insotire, park asa s numeste

rmane vreo 2 minute cred aprinsa

eu parkez uneori noaptea in fatza blocului

si dau flash

ramane aprinsa

plec, si se stinge dupa o perioada singura, dar p mine ma ajuta sa ajung in bloc :blink:

Link to comment
Share on other sites

tragi o data de maneta ... si ramana aprinsa vreo cateva zeci de secunde ... unde aceste cateva zeci de secudne le poti seta la service la diagnoza ....

 

si daca se pune semnal stanga sau dreapta ... cu cheile scoase... se aprind pozitiile pe stanga sau pe dreapta .. pt a semnaliza prezenta ta pe acolo :blink:

Link to comment
Share on other sites

tragi o data de maneta ... si ramana aprinsa vreo cateva zeci de secunde ...

98228[/snapback]

asa-zisa functie "follow me home" de la alti producatori... foarte tare - nu stiam :blink:

am gasit-o si eu - nu se stinge daca trag de maneta la loc, ci doar daca aprind si sting farurile/pozitia de la comutator...misto chestie... :)

mai vreau din-astea!

Link to comment
Share on other sites

Am verificat si eu aseara...si s-a stins pana am ajuns in scara...cred ca sta cam 1 minut aprinsa. Stiam de chestia asta dar n-am avut niciodata rabdare sa o las sa se stinga singura  :) dar noroc ca mi-ati zis voi

98436[/snapback]

eu m-am speriat k am vreun scurt ceva in garaj cand am dat peste maneta intr-o seara...

(nu ma intrebati c faceam in masina la ora aia si cu cine de am dat peste maneta k nu va spun :blink: :) )

oricum, nu m-am oprit sa vad c are si s-a stins singurica, si atunci am descoperit minunea :) :D

Link to comment
Share on other sites

tragi o data de maneta ... si ramana aprinsa vreo cateva zeci de secunde ... unde aceste cateva zeci de secudne le poti seta la service la diagnoza ....

 

si daca se pune semnal stanga sau dreapta ... cu cheile scoase... se aprind pozitiile pe stanga sau pe dreapta .. pt a semnaliza prezenta ta pe acolo :blink:

98228[/snapback]

 

Merge si la xenon?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
in consola centrala, sub cotiera, in compartimentul acela acoperit de capacul acela ca o "prelata" de plastic care se ruleaza am un fel de mufa de plastic cred, pe peretele stang al compartimentului. Ce face? :blink: Aia e pentru OBD?

157593[/snapback]

 

Acea mufa este de fapt, un suport pt. "PIX" , :) , mai are si un suport pt. carte de credit sau alt tip de card... in partea dreapta (lateral) daca nu ma insel...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.