BMWClub: Sfaturi pt cei care cumpara o masina - BMWClub

Jump to content

• 18 Pages +
  • « First
  • 16
  • 17
  • 18
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Sfaturi pt cei care cumpara o masina second hand

#341 User is online   maryus1975 

• Nou venit
  • Pip
  • Group: Members

Posted 10 November 2017 - 20:30

Buna seara,pt. ca recent am cumparat si eu in 116i cu care am avut o experienta neplacuta din Germania,vreau sa va impartasesc si eu parerea despre piata de masini din Germania:masina am cumparat-o de la in autohaus,si bine am facut,daca o iei de la autohaus primesti obligatoriu in an garantie,lucru care nu se intampla in cazul achizitionarii de la privat,chiar daca de obicei pretul e cu vreo 1000 de euro mai mic.masina in cauza a avut celebra problema cu patina intinzatoare si cu lungirea lantului de distributie,lovit in sina conductoare,blocat pompa de ulei si deci motor compromis.desi initial anulasem contractual de finantare ,si automat si pe cel de cumparare,am revenit asupra deciziei dupa ce reparatia a fost suporatata integral de handler conform garantiei si a acceptat sa fie pusa pe tester la BMW Cloppenburg,pe banii mei desigur,si am verificat pe devizul de reparatii ca s-au folosit numai piese originale ,plus o reducere semnificativa de pret.Daca vreti sa luati masina din Germania de la Autohaus,feriti-va de cele care au specificat"pt. gewerbe sau export",sunt masini cu problem foarte grave pe care handlerul nu are curaj sa le vanda in Germania pt. ca at avea problem grave,si am vazut samsari gramada care le incarcau,inclusiv pt. Romania,pt. ca desi optic se prezinta bine si au putini ani si km sunt ieftine,dar vor cadea destul de repede.De asemeni sa nu luati masina de la autohaus in cazul in care se specifica ca dealerul o vinde ca intermediar pt. in client privat,de fapt asta inseamna ca desi o veti plati la pret de autohaus nu veti primi si avantajele acestui tip de tranzactie,in cazul unei tranzactii intre private efectele garantiei fiind foarte limitate.Daca nu vi se da caietul de service,cereti macar sa fiti pusi I legatura cu propietarul anterior al masinii,daca vi se spune ca nu se poate sau se cauta tergiversarea lasati-o balta,ceva e putred in Danemarca.In cazul achizitionarii unui BMW,un adaptor Bluetooth si Carly fur bmw vor face minuni,multe defecte ascunse le puteti gasi singuri.
0

Share this topic:

• 18 Pages +
  • « First
  • 16
  • 17
  • 18
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users

www.bmwclub.ro trafic.ro