Jump to content

ANGEL EYES BMW E60


MERSOIUIONUT

Recommended Posts

Pentru a alimenta balastul e nevoie de 12V permanent. Ai vazut ca se leaga la borna "+" de la motor. Avand in vedere faptul ca pe pozitie tensiunea e de ~5V iar pe DRL ~12V , era imposibil sa functioneze balastul pe pozitie , logic , plus ca , comutand de pe pozitie pe DRL si invers freci balastul pana moare de tot. Asa ca a rezolvat fara codare prin cresterea voltajului si are 12V permanent atat pe pozitie cat si pe DRL pentru a functiona in parametrii normali instalatia HID.

 

dj_rzn - editeaza si pune ce ai intrebat mai devreme. Ori sterg?

Link to comment
Share on other sites

La farurile fara xenon pozitia e W5W soclu T10.

Tu zici ca ai xenon ,nu? Si ti-ai comandat H8 led 7.5W , nu?

 

Pai la seria 5 LCI fara xenon AE are bec H10W soclu BA9s. W5W are pre-lci fara xenon ;)

Degeaba vrem noi sa montam ledu-ri pe AE, parerea mea ca la ora actuala nu este led care sa vada mai bine ca si halogenul OEM (10W sau H8 35W)pentru LCI.

 

Am dat jos led-urile - nu se vedeau numai noaptea si am montat OEM becurile de 10W galbene (LCI fara xenon) si se vad de 2 ori mai puternic ca si led-urile

Link to comment
Share on other sites

Pentru a alimenta balastul e nevoie de 12V permanent. Ai vazut ca se leaga la borna "+" de la motor. Avand in vedere faptul ca pe pozitie tensiunea e de ~5V iar pe DRL ~12V , era imposibil sa functioneze balastul pe pozitie , logic , plus ca , comutand de pe pozitie pe DRL si invers freci balastul pana moare de tot. Asa ca a rezolvat fara codare prin cresterea voltajului si are 12V permanent atat pe pozitie cat si pe DRL pentru a functiona in parametrii normali instalatia HID.

 

dj_rzn - editeaza si pune ce ai intrebat mai devreme. Ori sterg?

 

Scuze, aflasem pentru ce este si am zis sa nu te mai chinui sa raspunzi dar vad ca deja ai facut-o. Pentru curiosi intrebarea era (cati cai pot fi inhamat maxim la o caruta? lol ): "Ce rol are releul dintr-o instalatie de xenon pentru angel eyes?"

Edited by dj_rzn
Link to comment
Share on other sites

Inprimul rand reclama aia e rusinoasa. Ce cauta E46 in prezentarea becurilor H8 pentru AE?

Si asta pentru ca modelul ala nu foloseste asemenea becuri.

In al doilea rand, firicelele alea sunt cam firave pentru un consum de 20W.

Mai departe, numai un test live ne-ar putea edifica.

Link to comment
Share on other sites

Problema e ca nici nu prea poti sa fi sigur daca ledurile alea sunt intradevar de 5W/buc.

Corect si asta.

Iar de masurat... doar sa masori curentul absorbit, cu un ampermetru. Dar asta tot nu reflecta intensitatea luminoasa a LED-urilor.

Singura comparatie elcoventa e cu un astfel de LED montat intr-un far iar in celalalt bec normal, ziua.

Dar sa dai 150-200 de dolari pe asa ceva si sa nu fii sigur de rezultat... e cam nebunie.

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

Lux angel eyes - concluzii

Eu cred ca sunt pentru mersul seara pana sa se innopteze din ce zice toata lumea care a testat diverse leduri de 10,20W etc.

Pana la urma tot HID H8 ramane singura varianta plauzibila in comparatie cu H8 halogen.

http://www.youtube.com/watch?v=0NodGdvaxBM

Edited by Andrei_VUV
Link to comment
Share on other sites

Daca pui xenon de 35W si temperatura 10000K ar trebui sa fie ok. (e mai slab cel de 10000K ca intensitate luminoasa si are o culoare placuta, cum e in filmuletul de mai jos)

http://www.youtube.com/watch?v=6Z34kR27X2o&feature=plcp

Raman la ideea de xenon pentru angel eyes, ideal ar fi sa desfac farul si sa schimb cercurile cu niste Orion V4 dar nu am curaj sa tai farul asa ca am sa ma limitez la xenon.

Desigur metode de a mai scade din intensitate exista.

Link to comment
Share on other sites

Daca pui xenon de 35W si temperatura 10000K ar trebui sa fie ok. (e mai slab cel de 10000K ca intensitate luminoasa si are o culoare placuta, cum e in filmuletul de mai jos)

Pai asta n-are xenon. Zice ca are leduri MTEC V2. Iti dai seama ca daca avea xenon era mult mai puternic. Ledurile alea ziua nu se vad deloc. Chiar si daca ar fi de 10000K tot sunt puternice,incomparabil cu led.

Uite inca un film cu HID pe angel eyes. Nu-mi dau seama exact daca sunt de 6000,8000K ? Ce credeti?

http://www.youtube.com/watch?v=kmdkG_MaN2s&feature=fvwrel

Edited by Andrei_VUV
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.