Jump to content

Chiptuning E46 330 d


nclaur

Recommended Posts

Salut.Sunt si eu fericitul posesor al unui BMW 330 d. Masina e super, dar as vrea totusi sa ii fac un chiptuning, sa schimb evacuarea si filtrul. Intrebarea este daca se simte ceva, masina avand steptronic. Cum se pot determina exact puterea si cuplul dupa modificari? Daca as vrea si un tuning exterior de calitate unde l-as putea face?

Apropos de cutii de viteza. Eu sunt navigator si am fost pe o nava ce transporta masini din Germania in State. Au fost 4000 de BMW, Mercedes, Crossfire etc, toate tiprile de caroserii si motoare AMG, M. TOATE erau cu automate.Nici macar una cu manuala. Numai Mini Cooper era manual :blink:

Link to comment
Share on other sites

Banuiesc ca au si cutii manuale, in State :blink:

53746[/snapback]

Salut.Nici tu nu ai somn. Cate automate gasesti la noi. Oricum nu ma asteptam ca din cate supermasini erau pe nava nici una sa nu aiba manuala. Asta a fost si unul din motivele pt care am luat totusi steptronic.Si dupa 2 luni m-am urcat pe o manuala si am observat ca deja mi-a iesit din reflex sa mai calc ambreiajul.Surprinzator.E, oricum parca totusi imi lipseste manuala,dar sa nu fiu offtopic.

Link to comment
Share on other sites

Masina este din 2001, deci 184 CP cu 390Nm. Ma intrebam daca se simt sau nu din cauza cutiei. Si-a mai facut cineva? Eu din cate auzisem se ridica puterea cu 30%, adica vreo 50 Cp. Sa inteleg ca nu e adevarat? Imi puteti recomanda pe cineva? In Constanta sau Bucuresti, poate?
Link to comment
Share on other sites

Pt chiptuning in Bucuresti vezi www.chiptuning.ro care lucreaza cu Upsolute Austria. O sa se simta ft bine chip-ul pe diesel. Merita toti banii... acum depinde si cati KM ai facuti tu cu ea, la peste 150k KM nu m-as risca sa-i mai pun chip.

53864[/snapback]

97000 reali

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Sal.Am facut-o pana la urma.Flash tuning.Cica puterea ar fi crescut de la 184 la 215 si cuplul de la 390 pina la 450.Nu stiu daca e asa ca nu am pus-o pe tester dar rezultatul e evident.Mult mai nervoasa si mai rapida, senzatia de "stomac in gat" e mult mai puternica iar consumul a scazut pe autostrada la 140 km/h de la 8.3% la 6.3%, 120km/h 6% iar la 160 km/h 7.3%!!!Incredibil.O sa vad in oras care e consumul.Nu am testat inca in cat timp face 0 - 100, si nu stiu producatorul ce timp da.Daca stie cineva sa imi spuna si mie.
Link to comment
Share on other sites

Multumesc mult.De mult timp cautam asa ceva.Stii cumva consumul extra urban la ce viteza se calculeaza si/sau alte conditii?Am facut un test pe fuga si mi-a iesit suta in 8.2, exact cat o da producatorul (dar mai eram cu o persoana in masina si vreo 20 l motorina).Zilele astea o sa incerc din nou
Link to comment
Share on other sites

Multumesc mult.De mult timp cautam asa ceva.Stii cumva consumul extra urban la ce viteza se calculeaza si/sau alte conditii?Am facut un test pe fuga si mi-a iesit suta in 8.2, exact cat o da producatorul (dar mai eram cu o persoana in masina si vreo 20 l motorina).Zilele astea o sa incerc din nou

80935[/snapback]

Nu am idee, dar totusi calaresti un diesel, e ultimul lucru de care ar trebui sa te ingrijorezi :blink:

Link to comment
Share on other sites

Diesel,diesel... dar e totusi un 330.Pentru modelul asta am gasit in datele tehnice 8.2 sec 0 - 100, iar cine mi-a facut tuningul mi-a zis ca ar trebui sa castig 1 sec si ceva...Vreau sa vad daca e asa.Si apoi sa trag concluzia daca a meritat sau nu, punind in balanta senzatia placuta de a conduce o masina mai puternica, mai rapida si cu un consum mai mic.M-ar fi interesat si concluziile altora care si-au facut chip / flash tuning la motor.
Link to comment
Share on other sites

Diesel,diesel... dar e totusi un 330.Pentru modelul asta am gasit in datele tehnice 8.2 sec 0 - 100, iar cine mi-a facut tuningul mi-a zis ca ar trebui sa castig 1 sec si ceva...Vreau sa vad daca e asa.Si apoi sa trag concluzia daca a meritat sau nu, punind in balanta senzatia placuta de a conduce o masina mai puternica, mai rapida si cu un consum mai mic.M-ar fi interesat si concluziile altora care si-au facut chip / flash tuning la motor.

81046[/snapback]

 

 

Cam acolo este castigul la demaraj , de vreo secunda, eu am 320d 136cp iar inainte de chip facea suta in 10 secunde si dupa chiptuning cam 9. Consumul e mai mic daca mergi constant pana in 2000-2500 ture.

Link to comment
Share on other sites

eu unul nu cred ca se poate castiga din chip o secunda pe demaraj.. masurati cu accelerometre si apoi vedeti exact.. oricum ideea cu chipul este ca masina are reprizele mult mai bune si merge mai aproape de ce ne dorim cu totii adica mai sport.. treaba asta cred ca e de la cuplul mare la turatii joase.. la cine ti-ai facut chipul?
Link to comment
Share on other sites

eu unul nu cred ca se poate castiga din chip o secunda pe demaraj.. masurati cu accelerometre si apoi vedeti exact.. oricum ideea cu chipul este ca masina are reprizele mult mai bune si merge mai aproape de ce ne dorim cu totii adica mai sport.. treaba asta cred ca e de la cuplul mare la turatii joase..  la cine ti-ai facut chipul?

81294[/snapback]

 

L-am cumparat de pe ebay.de, este un chip de la skn, si le-am montat la un prieten (erau 2 chipuri).

99% poti castiga in jur de 1 secunda la o masina de peste 130 150 cp. Am mai facut un "test", pe o portiune pe care ajungeam la o viteza maxima de 182 inainte de chip acum ajung cam la 193km/h. Motorul are forta mai mare, viteza maxima atinsa in treptele 1-2-3 sunt cam la fel .. poate diferente de 2-3 km/h in plus dupa chip.

Link to comment
Share on other sites

Viteza maxima creste pentru ca se scoate limitarea electronica a motorului . Diferente e clar ca sunt, dar exact cum spui pana nu o pui pe accelerometru e greu sa iti dai seama.Oricum noi cautam senzatia si asta e super dupa tuning.Eu am facut flash tuning la dimsport.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.