Jump to content

CNVC & Rally


Stefan_e46

Recommended Posts

ciao.merci.dar eu ca incepator banuiesc ca mai trebuie sa platesc ceva cotizatie la FRAS sau ceva?150 nu mi se pare asa mult...

 

plus ca am inteles ca nu poti intra cu o masina peste 170 de cai

Link to comment
Share on other sites

l-am dus pe fiimeu la carturi la Afi si facea omuletul niste drifturi de la primele ture de au ramas aia cu gura cascata . Accelera exact cand trebuie si iesea din drift perfect .Poate are talent natural si ar trebui exploatat :D
Link to comment
Share on other sites

l-am dus pe fiimeu la carturi la Afi si facea omuletul niste drifturi de la primele ture de au ramas aia cu gura cascata . Accelera exact cand trebuie si iesea din drift perfect .Poate are talent natural si ar trebui exploatat :D

Alea sunt niste basini moarte, vai steaua lor... pierdere de bani si de timp.

 

Du-l la amckart sa se dea cu alea de 6.5 cai sau 13 cai, acolo o sa invete calumea sa piloteze daca il duci ocazional de mic.

Link to comment
Share on other sites

Pai du-l la karting,ai mei si acum regreta ca nu m-au lasat mai devreme la varsta care voiam.

 

o sa para periculos dar si mersu pe strada e la fel poate chiar mai periculos , vine un prost si te omoara.

 

Un kart de copil de 10-15 cai nu e scump si poate sa-si consume energia intr-un mod constructiv, fara sa stea la calculator sau mai stiu eu ce.

 

PS: sly , trebuie sa faci asa: cursuri de pilotaj: recomand la Stefan Vasile 400 euro ,(sau la mine ca la anu sper sa-mi deschid scoala)

 

- iti iei licentele de la fras-presupune licenta de coasta 150 euro + licente de mecanici + asigurare medicala cam 250 de euro.

 

Nu ai voe cu o masina mai puternica de 180 de cai ,turbo si integrala.

 

Dar au fost multi debutanti care au venit din prima cu bombe de evo sau mai stiu eu ce.dar nu comentez deciziile astea.

Edited by Stefan_e46
Link to comment
Share on other sites

da multumesc stefan,prima data vreau sa imi fac masina

 

sa ne tii la curent cu scoala de pilotaj...bafta la urmatoarea etapa, poate vom reusi sa fim prezenti la vreuna din cate au mai ramas si mai discutam :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Ce masina vrei sa-ti faci? daca te intereseaza o masina de debutant am un megane de curse de vanzare vezi ca e pe autovit.

E revizuita complet motor-cutie blocant,suspensie asfalt macadam reglabila Proflex,am vreo 16 roti la ea + cutie de rezerva ..la 10.k fata de 25k cat am bagat in ea.

 

 

Eu acum sunt la Resita.am facut aproape 7 ore de la Bucuresti ,ft multe radare inainte de craiova.

Link to comment
Share on other sites

Am inteles.in cazu asta o intri in clasa H4 sau daca nu iti face clasa H5 unde te bati cu rachetele.

 

Ramane sa punctezi F2ul adica 2 roti motrice.

 

Trebuie sa iei in calcul si o clasa unde poti sa punctezi cel mai bine si sa iei ceva daca tot vi.

 

Acum tu iti sti prioritatile, dar o sa fie cam greu cu bmw la coasta unde ai nevoe de foarte multa tractiune .

 

daca vi doar de placere nu conteaza asa mult clasamentul.

Edited by Stefan_e46
Link to comment
Share on other sites

da,am vazut ca si andrei cu m3 ul a scos timpi mai slabi ca unele masini teoretic mai slabe dar tractiune fata,dar el are si admisia restrictionata

 

oricum esti dezavantajat clar cu tractiune spate.dar ai si alte avantaje,in alte competitii :wink:

Link to comment
Share on other sites

andrei e debutant si deaia are limitare pe acceleratie.

 

ai avantaje la liniute si pe circuit ,sau in campionate gen european unde traseele se aseamana foarte mult cu un circuit.

 

La coasta si sa nu te superi pe mine avantajele sunt cam inexistente, pentru ca ai nevoe de tractiune la iesirea din viraj si nu supravirare.

 

Este un pilot cu un porsche de multi cai si isi ia bataie inmod constant de la ibize tdi golfuri 1 s.a.m.d

Edited by Stefan_e46
Link to comment
Share on other sites

e corect ce spui,cu toate astea m as baga doar pt distractie

:rolleyes:

 

este pacat ca nu avem in tara asta un circuit adevarat...de asta multa lume este tentata de vtm

 

sunt constient ca pentru a fi cat de cat competitiv si sa punctezi in campionat ai nevoie de un buget substantial,echipa tehnica,masina fwd sau awd competitiva si nu in ultimul rand multa experienta

Link to comment
Share on other sites

Un mic eveniment neplacut,am julit un pic masina.

Loc 3 junior Loc 2 ehipe la 1 punct de 1. Asta-i viata. :frantics:

 

S-a blocat spatele pe un palier de viteza,mi-a pivotat spre dreapta, a bagat botul la sant unde era ascuns in tufe un trunchi de copac,a muscat si-apoi m-am dus taras invartindu-ma pe plafon cata cativa zeci de metri.

 

 

Mai nasol a fost cu iesitu ca eram cu capu in jos, si toata benzina curgea pe mine,bine ca nu a luat foc.

Edited by Stefan_e46
Link to comment
Share on other sites

Ploua foarte tare si cred ca am intins coarda cam mult.

 

Poate si ceva probleme pe partea de frane spate,dar nimic neremediabil.

 

 

Ne pregatim de Sinaia, o coasta scarboasa din punctul meu de vedere , unde bordurile te asteapta la fiecare viraj.

 

Un traseu ingust ,de mana cum se spune, unde indemanarea face decat puterea masini.

Orice glisaj in ele poate duce la avarierea sau chiar ruperea bratelor fata/spate.

 

post-7502-0-79155100-1310141830_thumb.jpg

post-7502-0-45767700-1310141844_thumb.jpg

post-7502-0-25152600-1310141854_thumb.jpg

Edited by Stefan_e46
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Urmeaza Trofeul Maramuresului pe celbrul Gutai 20-21 august.

 

Va astept atat pe cei care au drum inspre Baia Mare cat si pe cei din zona.

 

Am gasit niste filmulete pe net cu raliul care a avut loc acum 4 ani si e foarte spectaculos.

 

In mare parte drumu e format din ace de par foartee largi.

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=RjYfxJH1xeI

 

post-7502-0-19154400-1313063858_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.