Jump to content

Inchiderea geamurilor din cheie?


roshu2010

Recommended Posts

salut,

am vazut de curand la un prieten cu un e36 ca i se ridica geamurile singure dupa ce inchide masina din cheie...si la al meu e46 i se inchid geamurile dar trebuie sa tin apasat pe butonul de inchidere al cheii..

cum le pot face si eu sa se ridice singure si sa-mi ''licareasca'' semnalizarile la inchiderea masinii???

noroc!!!!

Link to comment
Share on other sites

cum le pot face si eu sa se ridice singure si sa-mi ''licareasca'' semnalizarile la inchiderea masinii???

licaritul e simplu, se activeaza din coding cu o interfata de programare adcvata (BMW Scanner, etc.)

cu inchisul geamurilor, eu stiu ca la E46 nu poti activa asa ceva decat din legaturile alarmei, indiferent daca e OEM sau Aftermarket

Link to comment
Share on other sites

Salut. De curand i-am pus alarma(aftermarchet) si masina o inchid/deschid din telecomanda alarmei,binenteles ca licareste si se aude sunetul de fiecare data cand inchid/deschid; in cazul asta pot sa ridic geamurile din telecomanda alarmei?mentionez ca masina este e36 si nu am cheie cu buton de inchidere-deschidere.
Link to comment
Share on other sites

se cheama modul comfort ceea ce cautati voi si eu am avut la e36 meu asa cu fosta alarma acu mi am pus inchidere centralizata simpla fara alarma si nu mai am acel modul , dar se cheama modul comfort si costa in jur de 50 ron nou pe internet pentru 2 geamuri electrice..
Link to comment
Share on other sites

Si daca am acest modul cum actionez,la inchiderea masinii tin apasat mai mult pe butonul de inchis/activat masina/alarma?

Iti spun cum e la mine. Cand am instalat inchiderea centralizata, i-am spus electricianului ca am modulul confort si ca geamurile functioneaza cu impuls. Asta nefiind vre-un expert in BMW-uri s-a apucat sa masoare in cablurile din usa pe ce fir se modifica tensiunea cand foloseste impulsu. A aflat firu, s-a dus pe el pana la modulu confort si acolo a tras un fir din comanda de inchidere. Atata tot. La inchiderea masinii din telecomanda imi ridica geamurile si inchide trapa.

Link to comment
Share on other sites

salut,

am vazut de curand la un prieten cu un e36 ca i se ridica geamurile singure dupa ce inchide masina din cheie...si la al meu e46 i se inchid geamurile dar trebuie sa tin apasat pe butonul de inchidere al cheii..

cum le pot face si eu sa se ridice singure si sa-mi ''licareasca'' semnalizarile la inchiderea masinii???

noroc!!!!

 

 

nu stiu daca alarma OEM are ridicatul geamurilor, normal ar fi trebuit sa fie standard, daca era posbil, dar la aftermarket toate alarmele au iesire pt modulul confort, iar modulul il iei separat.

Link to comment
Share on other sites

Iti spun cum e la mine. Cand am instalat inchiderea centralizata, i-am spus electricianului ca am modulul confort si ca geamurile functioneaza cu impuls. Asta nefiind vre-un expert in BMW-uri s-a apucat sa masoare in cablurile din usa pe ce fir se modifica tensiunea cand foloseste impulsu. A aflat firu, s-a dus pe el pana la modulu confort si acolo a tras un fir din comanda de inchidere. Atata tot. La inchiderea masinii din telecomanda imi ridica geamurile si inchide trapa.

Multumesc mult,Mihai. Cand voi mai ajunge in tara ma duc la firma care mi-a pus alarma sa-mi bage si modulul pt ridicarea geamurilor din telecomanda(se pare ca nu-l am). Nu mi-am dat seama ca ar functiona cand am pus alarma pe masina.

Link to comment
Share on other sites

M-ar interesa si pe mine daca se poate face ceva la alarma OEM sa inchida geamurile cand inchizi masina fara sa tii apasat pe buton. Ca daca e lasat geamul de tot trebuie sa stai cateva secunde pe langa ea pana se inchid, mai ales ca telecomannda care o folosesc deobicei nu mai merge de la distanta mai mare de 7-8 m. Si daca mai stie cineva daca are vre-o optiune sa licareasca si cand deschid masina, licareste doar cand o inchid, o data.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
Ma poate ajuta si pe mine cineva. Am un e46 coupe din 2002, pot deschide geamurile din telecomanda iar cand incerc sa le inchid din telecomanda se inchid doar cele din fata, stie cineva cum sa fac sa se inchida si cele din spate sau macar sa nu se mai deschida din telecomanda.
Link to comment
Share on other sites

am si eu o poblema de genul asta, am un e46 320ci cabrio, inchderea funcioneaza din cheie, dar nu licare cand se inchide si nu se inchid , deschid, decapoteaza din cheie si din cate stiu eu ar trebui sa faca asta, daca bag cheia in usa o rotesc si o tin mai mult rotita se inchid si geamuri, se deschid si se si decapoteaza
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

am si eu o poblema de genul asta, am un e46 320ci cabrio, inchderea funcioneaza din cheie, dar nu licare cand se inchide si nu se inchid , deschid, decapoteaza din cheie si din cate stiu eu ar trebui sa faca asta, daca bag cheia in usa o rotesc si o tin mai mult rotita se inchid si geamuri, se deschid si se si decapoteaza

 

Schimba bateria la cheie :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Nu are nici o legatura cu cheia UNU! Optiunea de avertizare luminoasa se activeaza din modulul comfort.

Formintem, cauta pe cineva din Bucuresti cu ceva cunostinte in codare BMW. Iti poate arata mai multe chesti interesante la e46 ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.