Jump to content

BMW si TURBO,incotro?


sandumrs

Recommended Posts

Motoarele BMW au fost si vor mai fii formidabile cu si fara Turbo, dar intrebarea este fireasca avnd in vedere avalansa de motoare Turbo de pe piata.

 

Ce parere aveti?Este solutia obtima?

 

Circula zvonul ca BMW va adopta doparea motoarelor cu Turbo.Seria 3 fiind prima vizata.

 

Stie careva ceva?Sunt aceste zvonuri adevarate?

Link to comment
Share on other sites

Pai cine ar vrea turbo pe BMW atunci ar putea cauta o Alpina.E si una Biturbo.

Mi-ar place enorm un E34 B10 Alpina Biturbo.E mai tare ca M5-ul.Si e facuta exact pe modelul meu 535i.Preturile sunt foarte mari la Alpina,trec peste M5.

 

Off topic,cand am luat 535-ul,aveam in loc de placuta cu presiunile de la roti de pe stalp,o alta placuta pe care scria Alpina B10 si dadea datele pentru rotile de Alpina.Si peste tot unde sunt alte indicatii,apare Alpina.

Am stat si m-am tot invartit pe langa masina,ma gandeam sa vezi ca asta o fi Alpina si proprietarul asta idiot nu stie ce bijuterie vinde.Ma tot uitam si pe la motor sa vad daca o avea ceva turbo,nu mai vazusem pana atunci nici macar EML si ma miram ce naiba nu are cablu de acceleratie.Pana la urma am ajuns la concluzia ca probabil a avut jante Alpina originale sau kit de Alpina si de atatia ani prin tara,proprietarii au mai vandut una alta de pe ea.

Link to comment
Share on other sites

Depinde la ce se refera Turbo la benzina sau la diesel.La benzina inca nu va aparea asa un motor sunt bune si dar sa vedem ce ne aduce viitorul.Cat la diesel e altceva sunt motoare Turbo si in seria 3 va aparea prin toamna sau la anul 335d bi-turbo cunoscut deja in seria 5 ca 535d sau din X 5 care a participat lar raliul Paris-Dakar.Daca sunt interese asa mari vrea sa stie cineva neaparat la o anumita serie ce motoare si cum vin nu trebuie sa ma uit la o revista ci sa ma uit pe aici la mine adica la BMW ce motoare vin.
Link to comment
Share on other sites

Depinde la ce se refera Turbo la benzina sau la diesel.La benzina inca nu va aparea asa un motor sunt bune si dar sa vedem ce ne aduce viitorul.Cat la diesel e altceva sunt motoare Turbo si in seria 3 va aparea prin toamna sau la anul 335d bi-turbo cunoscut deja in seria 5 ca 535d sau din X 5 care a participat lar raliul Paris-Dakar.Daca sunt interese asa mari vrea sa stie cineva neaparat la o anumita serie ce motoare si cum vin nu trebuie sa ma uit la o revista ci sa ma uit pe aici la mine adica la BMW ce motoare vin.

13623[/snapback]

330 ti suna a motor disel , normal ca turbo la benzol ma refeream :blink:

Link to comment
Share on other sites

Motoarele BMW au fost si vor mai fii formidabile cu si fara Turbo, dar intrebarea este fireasca avnd in vedere avalansa de motoare Turbo de pe piata.

 

Ce parere aveti?Este solutia obtima?

 

Circula zvonul ca BMW va adopta  doparea motoarelor cu Turbo.Seria 3 fiind prima vizata.

 

Stie careva ceva?Sunt aceste zvonuri adevarate?

13581[/snapback]

 

Sunt un fan al motoarelor aspirate, si nu cred ca sol optima este turbo!

Si nici nu cred ca BMW o va folosi.

Am citit un articol foarte mishto (nu mai retin unde) despre prezentarea noului M5 in cadrul firmei; prezentarea incepea cu un afis imens cu un tractor al carui motor dezvolta peste 2000nm si intrebarea celor din departamentul Motorsport suna asa:

ESTE ACEASTA O MASINA SPORT?!?!? :blink:

Link to comment
Share on other sites

Eu din cate stiu pe benzina inca nu vin motoare Turbo deci in urmatoarele 6 luni ce vine dupa aia nici noi care lucram la BMW nu stim sigur incercari si speculatii sunt destule in industria de azi se iau asa hotarari f f repede pentru a reactiona pe piata auto.Dar vom vedea dar eu unul nu ma iau ce scrie unul sau altul pe forumuri sau ce scriu revistele caci atunci ar trebui sa las pe ei sa faca masinile si nu stiu ce ar iesi.
Link to comment
Share on other sites

Chestia cu tractorul era un atac voalat la CL65AMG 1000NM dar care dupa cum am vazut la TOPGEAR nu prea e in stare de nimic in curbe.

 

Vireaza ca un Hyundai Atos dar cu motor de avion.LOL

13722[/snapback]

 

Intr-adevar CL-urile si SL-urile nu sunt bune de nimic in curbe pe multe circuite germane, sunt ca niste culturisti grei ce nu se pot misca repede, sunt batute grav de M3 :)

 

Dar supletea unui M3 cu un mic compressor in plamani... ar fi frumos, dintr-un motan ar fi un ghepard. Dar si viitorul M3 V8 de 4000cmc imi place... dar si aceluia parca i-as pune un mic compressor :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 8 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.